Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

[quote name='motyleqq']no właśnie. pies nie postrzega tego jako zazdrość, ale trudno inaczej nazwać takie zachowania ;) np moja Etna ma swoje sposoby, by podstępnie skłonić młodszego do zejścia z miejsca obok mnie i natychmiast je zajmuje :evil_lol:[/QUOTE]

Zarka też:evil_lol:! Zazwyczaj wchodzi w takich momentach Sajanowi na głowę tak, jakby go nie widziała, a że on uważa ją za gówniarę nie wartą poświęcenia uwagi:diabloti: To szybko oddala się zniesmaczony.

Link to comment
Share on other sites

Każdy ma własne kryteria wyboru rasy psa i to jest bardzo ok. Dla mnie osobiście na pierwszym miejscu jest inteligencja, a co za tym idzie łatwość szkolenia psa, co z czasem przynosi wspaniałe efekty. Na drugim miejscu preferuję wielkość i wygląd psa,ja lubię duże rasy,chociaż to akurat jest względne,bo jak to mówią "każda potwora znajdzie swego amatora" w psim świecie też.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='barbarasz49']Każdy ma własne kryteria wyboru rasy psa i to jest bardzo ok. Dla mnie osobiście na pierwszym miejscu jest inteligencja, a co za tym idzie łatwość szkolenia psa, co z czasem przynosi wspaniałe efekty. Na drugim miejscu preferuję wielkość i wygląd psa,ja lubię duże rasy,chociaż to akurat jest względne,bo jak to mówią "każda potwora znajdzie swego amatora" w psim świecie też.[/QUOTE]

Ale ty nie piszesz o inteligencji. Inteligentna jest większość psów, inną kwestią jest natomiast sposó dotarcia do takiego psa i nasze oczekiwania wobec niego. Ktoś kto szuka psa szybko przyswajającego komendy będzie się męczył z mastifem tybetańskim, a ktoś kto psa psa po prostu na zwykłe spacery i do pilnowania posesji będzie się męczył z owczarkiem niemieckim.

Link to comment
Share on other sites

Inteligencja psa wbrew pozorom z łatwością szkolenia nie idzie :evil_lol: Inteligentne psy analizują na ile to im się opłaca i są bardzo asretywne, są też rasy które robią dla człowieka wszystko bez namysłu, dyskutowałabym nad tym na ile to inteligentne. Osobiście jestem fanką tych drugich tylko dlatego, że lubię dobrze szkolące się i posłuszne psy, a na te mądrzejsze brakuje mi cierpliwości.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Fauka']Inteligencja psa wbrew pozorom z łatwością szkolenia nie idzie :evil_lol: [B]Inteligentne psy analizują na ile to im się opłaca i są bardzo asretywne[/B], są też rasy które robią dla człowieka wszystko bez namysłu, dyskutowałabym nad tym na ile to inteligentne. Osobiście jestem fanką tych drugich tylko dlatego, że lubię dobrze szkolące się i posłuszne psy, a na te mądrzejsze brakuje mi cierpliwości.[/QUOTE]
Wystarczy popatrzeć po "głupich" rasach :grins: Pierwotniaki, szpice, charty... Dotrzeć do takiego psa nie jest łatwo. Są piekielnie inteligentne i w sumie sama dałam się złapać w myślenie "to tylko pies, przecież mnie nie przechytrzy", taaaaak, jaaaaaasne... a później zonk jak sobie mnie ustawił :evil_lol:
Z doświadczenia wiem, że te psy uczą się błyskawicznie. W wieku szczenięcym, jak jeszcze są w miarę nastawione na człowieka (nie wszystkie, naprawdę, są też okazy whippetów, które od małego mają w zadzie człowieka i to naprawdę przykre...), wpatrzone jak w obrazek w ludzkiego rodzica, a później zaczynają się schody... ;) Z wiekiem rozumieją, że wcale nie mają obowiązku się słuchać, zwłaszcza, jak człowiek ich tego nie uczył. Mój, pomimo, że jestem naprawdę zadowolona z całej naszej pracy przez te 15 miesięcy, to nadal próbuje kombinować, a jak widzi, że się nie daję to zaczyna się frustracja i "krzyk", bo on chce za darmo, bo on chce JUŻ TERAZ, ZA TĄ KOMENDĘ, a nie za inną. Taki rozkapryszony bachor :diabloti: I ja sama, z wiedzą, że kocham charty, NIGDY nie polecę ich osobie, która dopiero zaczyna przygodę z psimi sportami. Bo whippety nie są takie cudowne, jak ich reklama, robiona przez większość hodowców... ;) I dlatego sama też chcę teraz coś "łatwiejszego" w obsłudze :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Czekunia']Zarka też:evil_lol:! Zazwyczaj wchodzi w takich momentach Sajanowi na głowę tak, jakby go nie widziała, a że on uważa ją za gówniarę nie wartą poświęcenia uwagi:diabloti: To szybko oddala się zniesmaczony.[/QUOTE]

Etna jest bardziej wyrachowana :evil_lol: zaprasza go do zabawy, bierze do pyska coś co on chciałby mieć też, ogólnie prowokuje go do wstania i potem hyc na jego miejsce :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Fauka'][B]Inteligencja psa wbrew pozorom z łatwością szkolenia nie idzie[/B] :evil_lol: Inteligentne psy analizują na ile to im się opłaca i są bardzo asretywne, są też rasy które robią dla człowieka wszystko bez namysłu, dyskutowałabym nad tym na ile to inteligentne. Osobiście jestem fanką tych drugich tylko dlatego, że lubię dobrze szkolące się i posłuszne psy, a na te mądrzejsze brakuje mi cierpliwości.[/QUOTE]

100% racja :) Znane mi pierwotniaki są bardzo inteligentne. Wszystko łapią w mig i kombinują jak zrobić by wyszło na ich ;) Nie wspomnę o tym że potrafią sobie podporządkować człowieka mimo, że on o tym nie wie (cudny widok :loveu::diabloti:). Jak pisze Gezowa one pojmują wszystko w mig a jak stwierdzą, że kumają to już nie będą powtarzać bo to nuda :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='czi_czi']Ale ty nie piszesz o inteligencji. Inteligentna jest większość psów, inną kwestią jest natomiast sposó dotarcia do takiego psa i nasze oczekiwania wobec niego. Ktoś kto szuka psa szybko przyswajającego komendy będzie się męczył z mastifem tybetańskim, a ktoś kto psa psa po prostu na zwykłe spacery i do pilnowania posesji będzie się męczył z owczarkiem niemieckim.[/QUOTE]

Ależ owczarki niemieckie to jedne z najmądrzejszych psów i naprawdę nadają sie nie tylko do pilnowania posesji.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Fauka']Inteligencja psa wbrew pozorom z łatwością szkolenia nie idzie :evil_lol: Inteligentne psy analizują na ile to im się opłaca i są bardzo asretywne, są też rasy które robią dla człowieka wszystko bez namysłu, dyskutowałabym nad tym na ile to inteligentne. Osobiście jestem fanką tych drugich tylko dlatego, że lubię dobrze szkolące się i posłuszne psy, a na te mądrzejsze brakuje mi cierpliwości.[/QUOTE]

Ja akurat mam labradorkę i ciągle nie mogę się nadziwić jej mądrości, a proszę mi wierzyć że w życiu miałam dużo psów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='barbarasz49']Ależ owczarki niemieckie to jedne z najmądrzejszych psów i naprawdę nadają sie nie tylko do pilnowania posesji.[/QUOTE]

Przeczytaj jeszcze raz moją wypowiedź.

Zrozum że inteligencja a kwestia przyswajania poleceń i ich wykonywania to dwie zupełnie różne rzeczy.

Husky to też mega inteligentny pies a przecież daleko mu do wiecznie słuchającego się i wpatrzonego w swojego pana owczarka niemieckiego. Sprawdzi się super w robocie, w której owczarek niemiecki kompletnie się nie odnajdzie. I na odwrót- husky nie nadaje się do roboty do której nadaje się owczarek niemiecki.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']Akurat zdrowie buldoga a popularność nie ma wiele do rzeczy; na BA wystarczy spojrzeć, żeby widzieć od czego ma problemy zdrowotne :roll:[/QUOTE]


racja, zamiast popularność powinno być ludzkie widzimisię, ale wielu się o to obraża ;)

BBeta- houndy serio dają radę, pod warunkiem, że nie są supershow ;)

Link to comment
Share on other sites

Też mam labradora, moim zdaniem jest strasznie tępy :eviltong: Może i fajnie się uczy, choć dosyć wolno ale brakuje mu na przykład umiejętności samodzielnego myślenia i rozwiązywania problemów. Jeżeli czegoś go nie nauczę, on sam nie będzie w stanie tego wymyśleć. Jest parę rzeczy z tych "cwaniakowatych" które wykombinował sobie sam typu kończenie spaceru w zimny, deszczowy wieczór łapiąc za smycz i prowadząc mnie do domu, ale w porównaniu z terierem straszny z niego cep. Ale ja nigdy nie oczekiwałam od labradora wyjątkowej inteligencji, to prosta, dobroduszna i umiarkowanie aktywna rasa i tego wtedy było mi trzeba.

Myślę, że dzielenie ras na inteligentniejsze pod względem ich uczenia się i posłuszeństwa nie jest dobrą miarą ich rzeczywistej inteligencji. Inteligentny pies to taki, który ma umiejętność rozwiązywania problemów i samodzielnego myślenia. Wbrew pozorom te super uczące się rasy nie mogą samodzielnie myśleć, bo za tym idzie właśnie ta asertywność, wybiórcze słuchanie a to powoduje ze są kiepskimi psami pracującymi, jeżeli wymaga się od nich bezwarunkowego posłuszeństwa. Gdyby taki owczarek niemiecki serio byłby [B]inteligentny[/B], to odmawiałby wykonywania poleceń w momencie, kiedy wycofuje się nagrody. A to zawsze następuje podczas szkolenia psa. Nie mniej jednak ja sobie właśnie takie rasy cenię, są na tyle inteligentne że dobrze się uczą, ale nie za inteligentne by odmawiać wykonywania poleceń.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='barbarasz49'](...) Dla mnie osobiście na pierwszym miejscu jest inteligencja, a co za tym idzie łatwość szkolenia psa, co z czasem przynosi wspaniałe efekty. (...)[/QUOTE]
Łatwość szkolenia psa przede wszystkim zależy od nastawienia rasy (uogólniając) na pracę z człowiekiem. Kwestia inteligencji jak dla mnie w tej kwestii jest drugorzędna. Zapewne ma ona znaczenie w kwestii tego jak daleko ma sięgnąć to szkolenie, ile chcemy psa nauczyć. Patrząc po sobie (choć oczywiście wiem, że może nie być to wymierne) mój odeszły już cane corso uczył się podobnie jak opisała to Fauka odnośnie laba. Jak już czegoś się nauczył to nie kombinował. Raz wyuczona komenda była trwale wryta w jego mózg. To taki...prosty psi świat.
Teraz airedale...wiem, że umie, wiem że wie o co chodzi. Wiem, że umie sam wykombinować jak osiągnąć to co chce. Natomiast przekonać go do współpracy...już nie jest tak prosto :)

Link to comment
Share on other sites

mój sznupowaty-terrierowaty ma to samo - jest aż [I]za bardzo [/I]inteligentny, uczy się przez obserwowanie, zapamiętuje co gdzie leży, żeby później to wykorzystać kiedy będzie sam w domu. tak ogarnął np. otwieranie drzwi 'do wewnątrz', umie otworzyć piekarnik i szafki bokiem, o szufladach nie wspomnę. kulę-smakulę rozpracował momentalnie i nawet ma swoją własną technikę, dzięki której wypada więcej chrupek naraz :cool3:

trzeba być krok przed nim non-stop,na szczęście to tylko pies, więc czasem się bezwiednie zdradza i np. jak zbieram się do wyjścia, to gapi się na którąś półkę, a ja odkrywam,co mi się tam zostawiło przypadkiem... :diabloti:


inna sprawa, że on również dosyć chętnie pracuje, ale odpowiednio zmotywowany - umie wszystkie sztuczki, ale bez smakołyka mogę się wypchać - zrobi co prawda, ale na odwal się i pójdzie dalej. u takiego psa, który jest jednocześnie inteligentny i sprytny trzeba mieć naprawdę dobrą kartę przetargową, żeby zechciał pracować - u nas na szczęście jest to żarcie :diabloti:, ale gdyby był niejadkiem, to mogłabym się autentycznie wypchać.

dowodem na to, że jest to pies inteligentny jest wg. mnie fakt, że kiedy wprowadzam nową sztuczkę i chcę wywołać konkretną czynność (np. dotknij łapą czegoś), to przechodzę litanię wszystkich sztuczek po kolei - pies skacze, szczeka, turla się, później robi kombinacje typu "łapy w górę i szczekam" :diabloti: albo "leżę z jedną łapą na pysku", aż wreszcie się uspokaja bo wykminia w małym łebku, że chodzi o coś innego.
i wtedy mam autentycznie 5 minut na nauczenie go sztuczki. i on ją umie.

najlepsze jest to, że niektóre triki (np. "wstydź się") początkowo nie wychodziły - psu się nudziło, trochę się najadł i stwierdzał, że za takie badziewie jak sucha karma nie będzie błaznował :diabloti:
nie wykonał poprawnie 'wstydź się' ani razu, minęły dwa dni, zobaczył w ręku parówkę... mój TŻ tak totalnie od czapy rzucił komendę, a pies idealnie wykonał to, czego dwa dni wcześniej niby nie załapał...


czasem jednak myślę, że fajniej byłoby mieć trochę prostszego w obsłudze zwierza :diabloti: ale to dobry nauczyciel porządku i chowania rzeczy :D

jemu jak się nie chce, to nic prócz jedzenia go nie zmusi - włącznie z karą, bo dodatkowo jest charakterny i lubi się postawić.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pani Profesor']

dowodem na to, że jest to pies inteligentny jest wg. mnie fakt, że kiedy wprowadzam nową sztuczkę i chcę wywołać konkretną czynność (np. dotknij łapą czegoś), to przechodzę litanię wszystkich sztuczek po kolei - pies skacze, szczeka, turla się, później robi kombinacje typu "łapy w górę i szczekam" :diabloti: albo "leżę z jedną łapą na pysku", aż wreszcie się uspokaja bo wykminia w małym łebku, że chodzi o coś innego.
i wtedy mam autentycznie 5 minut na nauczenie go sztuczki. i on ją umie.
[/QUOTE]

to jest brak samokontroli, a nie inteligencja :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

a to fakt, że jest nerwowy i się mocno nakręca, jak widzi coś super, ale mi chodziło o kombinatorstwo, nie mamy komendy uspokajającej (tzn. jest "spokój", no ale wówczas po prostu siada i trzęsie nóżką z emocji :diabloti:), w kwestii inteligencji miałam na myśli to, że zaczyna ruszać łbem i robi 'hybrydy' komend, kombinuje o co mi może tym razem chodzić i jak na moje laickie oko, to wygląda całkiem sprytnie i mądrze, że dochodzi do takich wniosków :cool3:

ja nie rzucam wtedy żadnej komendy, albo wprowadzam nową, której nie zna, a pies instynktownie robi różne mixy, więc wydawało mi się, że to wyznacznik psiego intelektu - rozumie, że czegoś nie zna, więc na swój rozum kombinuje, cóż to może być i robi to za pomocą środków, które zna.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='motyleqq']to jest brak samokontroli, a nie inteligencja :eviltong:[/QUOTE]
jak dla mnie to jednak duża chęć do zrobienia czegoś, a niekoniecznie wiadomo czego : P gram pięknie zostaje na komendę, w klatce, czeka na miskę i tak dalej, ale przy klikaniu na samym początku mam to samo. Do tego tupta w miejscu jak musi stać/ siedzieć :grins: Bruma też jak nie wie o co chodzi to robi milion różnych rzeczy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...