Jump to content
Dogomania

Nie ma już Dżekusia - przez ostatnie 2 lata miał cudowny dom.


Recommended Posts

1 minutę temu, Poker napisał:

Ja zaglądam ,ale wieści o Buniu na ogół takie same (i całe szczęście ,że  nie gorsze),więc pewnie dziewczyny tylko czytają.

Zaglądam. I jak powyżej.

Też chciałabym żeby Buniek znalazł BDT, taki normalny w domu, ale sama nic nie mogę zaproponować w tej chwili.

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, mar.gajko napisał:

Co wet zaordynował?

Wet czeka na dokładne wyniki z laboratorium. To zdjęcie - jeśli dobrze zrozumiałam Emiś - podesłała jej wetka, która badała krew u siebie w przychodni.

Link to comment
Share on other sites

17 godzin temu, anecik napisał:

Wet czeka na dokładne wyniki z laboratorium. To zdjęcie - jeśli dobrze zrozumiałam Emiś - podesłała jej wetka, która badała krew u siebie w przychodni.

Nie będą, niestety, inne. To co widać w rozmazie nie zniknie.

Czy były jakieś badania, aby ustalić czy serce, płuca są czyste? Czy tylko na razie krew, czy już poszło dalej?

Dirofilarioza w Polsce występuje stosunkowo od niedawna, gdzieś od 10 lat. Weci w standardowych badaniach nigdy nie sprawdzają czy jest zakażenie, a już chyba powinni. I niestety nie mają "wprawy" w leczeniu, zwłaszcza w małych miastach, niestety.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Niezbędne badania:

Możliwe jest stwierdzenie mikrofilarii we krwi w rozmazach lub oglądając pod mikroskopem kroplę krwi lub kroplę krwi zhemolizowanej. Konieczne jest zbadanie kilku preparatów.

Przy podejrzeniu inwazji u psów rutynowo powinno być wykonane badanie radiologiczne klatki piersiowej (1). Jest to jedna z istotniejszych metod diagnozowania klinicznej postaci choroby, w szczególności u psów. Należy wykonać zawsze dwie projekcje: prawoboczną i AP. Zmiany obserwowane na zdjęciach to poszerzenie tętnicy płucnej i zmiany o charakterze nacieczeń okołooskrzelowych w miąższu płuc. Zwykle pierwsze zmiany występują w płatach tylnych i środkowych. W zaawansowanym stadium choroby obserwuje się powiększenie prawego przedsionka lub prawej komory, a nawet powiększenie całej sylwetki serca. Zmiany te wynikają z przerostu prawej komory na skutek przeciążenia ciśnieniowego. Wielkość sylwetki serca ocenia się określając indeks VHS (vertebral heart score), czyli porównując wielkość serca z długością kręgów piersiowych. Długość i szerokość sylwetki serca porównuje się do długości kręgów. Suma tych pomiarów nie powinna przekraczać 10,5 kręgu. U kotów również powinno się wykonać rentgenodiagnostykę klatki piersiowej, jednak objawy radiologiczne są nieco inne. U kotów może pojawiać się wysięk chłonny (chylothorax), a w zaawansowanym stadium choroby powiększenie doogonowych odgałęzień tętnicy płucnej .

Często rozpoznanie inwazji Dirofilaria immitis stawia się przy użyciu badania echokardiograficznego. Pasożyty można zaobserwować w świetle tętnicy płucnej i jej odnogach. Uwidaczniają się one jako równoległe linie z wąskim hiperechogenicznym środkiem. U 50–60% badanych zwierząt na podstawie badania echokardiograficznego, wykonanego przez osobę z doświadczeniem, można było ustalić, czy pasożyty faktycznie są obecne w sercu (25). Ponadto obserwuje się rozstrzeń prawej komory. Używając echokardiografii dopplerowskiej, można stwierdzić niedomykalność zastawki trójdzielnej z przepływem wstecznym oraz skurczowe nadciśnienie w komorze prawej, a rozkurczowe w tętnicy płucnej. Echokardiografia jest metodą z wyboru podczas rozpoznawania tzw. zespołu żyły głównej tylnej (caval syndrome), przy którym duża liczba pasożytów lokalizuje się w okolicy zastawki trójdzielnej i w żyle głównej tylnej. Aby do tego doszło, liczba pasożytów musi przekroczyć 100 osobników.

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

10 minut temu, Poker napisał:

Straszne.A jakie są objawy u zakażonych psów i czym to cholerstwo się leczy?

Początki sa bezobjawowe. Potem niestety jak docierają do serca, to sercowe. Anemia, kaszel.. Jak się zatyka tętnica płucna, duszenie się.

Leczy się - zwykłym advocatem lub strongholdem  te podskórne, dziwne że wet nie zapodał od razu. Ale on nie zabija wszystkiego. Na te płucno-sercowe  iwermektyna, selamektyna, oksym milbemycyny oraz moksydektyna. w iniekcjach.

Oczywiście nie naraz :) tylko któreś i bada się czy wybija.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...