Jump to content
Dogomania

Barf


cyryl

Recommended Posts

Mam tylko zwykły mikser ale to nadaje się tylko do ubijania lub mieszania np. ciasta z twardymi warzywania za chiny sobie nie poradzi ale mam w bliskich planach zakup czegoś , co pomoże mi barfować i myślałam o sokowirówce bo gdzieś wyczytałam ,że dobrze jest wyciskać soki , mieszać je z wytłokami i taką papkę podawać.
Mój pies chętnie je wszelką surowiznę również podroby, bez rozdrabniania i tylko z tymi jarzynkami jest problem a skoro radzicie jarzynki miksować z podrobami to raczej sokowirówka odpada - co w zamian najlepiej kupić????

Link to comment
Share on other sites

Są chyba jakieś roboty kuchenne, które mają i noże do rozdrabniania warzyw i przystawkę do mielenia mięsa. Prawdę mówiąc to ja sobie najbardziej chwalę taką starą, żeliwną maszynkę do mięsa na korbkę, made in ZSRR ;) Przeleżała ze 20 lat w graciarni i barf ją przywrócił do życia :)

Chciałam zapytać Was o korpusy z kurczaka - czy dajecie je z tą całą skórą, czy lepiej ją wyrzucić?

Byliśmy u weta. Pomacał, pomacał, wzruszył ramionami. Mam kupić coś z chondroityną i glukozaminą, może pomoże. A jak nie pomoże a pojawią się jakieś dolegliwości bólowe, to mam zrobić rtg. Może to od diety, a może nie. A że je dużo chrząstek, to nic nie znaczy, bo nie wiadomo, jakie ma wchłanianie. Ale ogólnie wygląda na zdrowego i w formie. Czyli nie dowiedziałam się nic ponadto, co już wiem. Chciał mi sprzedać Canvit z chondroityną ale nie wzięłam, bo tu Martens zawsze przestrzega, żeby przy barfie nie dawać witamin. Pewnie kupię ten Arthroflex.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='arcana81']Arthroflex najbardziej się opłaca kupić przez internet, u weta jest ok. 100% przebitka ceny. Ja zawsze brałam na Allegro. [/QUOTE]
Już kupiłam w zoologu - jestem w gorącej wodzie kąpana i chcę już dziś zacząć podawać ;) Jeśli okaże się, że kurację trzeba kontynuować czy powtórzyć, to zamówię w sklepie internetowym. Ale Bogiem a prawdą, jeśli to nie pomoże, to chyba zdecyduję się wrócić na suche wióry choćby tylko po to, żeby sprawdzić, czy to nie kwestia diety. Bo może to nie o chondroitynę i resztę chodzi ale o coś innego - wapń czy cóś?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']Są chyba jakieś roboty kuchenne, które mają i noże do rozdrabniania warzyw i przystawkę do mielenia mięsa. Prawdę mówiąc to ja sobie najbardziej chwalę taką starą, żeliwną maszynkę do mięsa na korbkę, made in ZSRR ;) Przeleżała ze 20 lat w graciarni i barf ją przywrócił do życia :)

Chciałam zapytać Was o korpusy z kurczaka - czy dajecie je z tą całą skórą, czy lepiej ją wyrzucić?

.[/QUOTE]
ja wyrzucam
chyba ze chcesz zeby pies przytyl

Link to comment
Share on other sites

ja daję całe korpusy ze skórą. Jakoś nie chce mi się tego zdejmować (pozostała mi "obrzydliwość" do mięsa z czasów wegetarianizmu...) Z z resztą - z zamrożonych to ciężko schodzi - ze wszystkim właściwie. Przegonię psy po śniegu i siebie - to nam dobrze zrobi (ja skór nie jadam a patykowata niestety nie jestem, moje psy skory jedzą a nie są jakieś grube - laby wyglądają na grube, ale mają po prostu żebra bardziej wysklepione - w beczułkę).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='panbazyl']ja daję całe korpusy ze skórą. Jakoś nie chce mi się tego zdejmować (pozostała mi "obrzydliwość" do mięsa z czasów wegetarianizmu...) Z z resztą - z zamrożonych to ciężko schodzi - ze wszystkim właściwie. Przegonię psy po śniegu i siebie - to nam dobrze zrobi (ja skór nie jadam a patykowata niestety nie jestem, moje psy skory jedzą a nie są jakieś grube - laby wyglądają na grube, ale mają po prostu żebra bardziej wysklepione - w beczułkę).[/QUOTE]
dla mnie to poporstu obrzydliwe , no i za duzo jest tego
ale napewno to nie zaszkodzi jakos :)

Link to comment
Share on other sites

A my jutro włączamy rybkę do diety. ;)Powiem Wam, że barf u nas jest bardzo, baaardzo wydajny w porównaniu do karm gotowych, czy nawet gotowanego żarełka. Za 10zł. mam jedzenia na tydzień dla kota i dwóch niewielkich psów. No coś pięknego! :) I zdrowie, brak biegunek, bialutkie zęby się zrobiły :O, sierśc miękka i błyszcząca.Chciałabym zapytac się doświadczonych barfiarzy na temat zaczopowania jelit. Psy jedzą dużo kości w diecie barf - logiczne. Jednak niestrawionych resztek (czytaj: odchodów) jest stosunkowo mało. czy to możliwe, żeby taka ilośc wapnia się wchłaniała? Jakie są objawy zapchania jelit?Jakie w ogóle mogą wystąpic problemy spowodowane jedzeniem kości, oprócz ryzyka jakie występuje przy kościach ostrych, rozszczepionych?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gops']dla mnie to poporstu obrzydliwe , no i za duzo jest tego
ale napewno to nie zaszkodzi jakos :)[/QUOTE]
no właśnie - obrzydliwe, he....
ja mam taki jeszce problem, ze u mnie śmieci wywożą raz na 2 miesiące, więc w lecie niezly zacap ze śmietnika by walił, a zakopywać w ziemi nie będę, bo i tak psy rozkopią. Uważam to za dodatek do poślizgu dla kooopy.

Link to comment
Share on other sites

[B]Madzia[/B] pies może się zadławić źle pogryzioną kością [najpierw trzeba go pilnować, dopóki nei będziesz pewna, ża ladnie gryzie], ale suchą kulką też może się zadławić jeśli je łapczywie. Jak nie podajesz warzyw/innych dodatków na poślizg to psiak może mieć zatwardzenie. O uszkodzenie jelit dużo bardziej bym się martwiła przy dawaniu kości z obiadu niż o barf - sama sprawdzałam, że świeże kości kruszą się na w miarę tępe kawałki, skóry na nodze mi to nie przebija [nadepnęłam nie raz ;)], za to po nadepnięciu na ugotowaną kość od razu sobie stopę rozwaliłam....
Ja skórę daję - Birmie tłuszczyku nigdy dość, przy jej przemianie materii to musiałabym ją samym tłuszczem karmić jakby miała dostawać "wyliczeniową" dawkę ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bonsai_88']U mnie żadne podroby inaczej niż w papce nie przejdą - Birma papki uwielbia, a podrobów nie cierpi - muszę przemycać...[/QUOTE]
Na szczęście u mnie nie ma tego problemu - Dabi je wszystko (owoce, warzywa, ryby, podroby... nawet na widok takiej nieplukanej nerki oczy jej wychodzą:razz:)

Zastanawiam się jeszcze odnośnie lączenia skladników.
Do tej pory jogurt/kefir mieszalam z papką warzywno-owocową, ale nie wiem, czy nie lepiej jednak podawać go razem z podrobami (ten slynny stosunek P do Ca)? Jako oddzielny posilek u mnie nie przejdzie - piesa by mnie przesladowala i domagala się czegoś pożywniejszego:eviltong:, a widzę, że zazwyczaj jest on wlaśnie tak podawany lub z PWO...
[SIZE=1]Tylko mnie nie bijcie za takie dziwne/tandetne pytania, ja początkująca jeszcze[/SIZE];)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gops']dla mnie to poporstu obrzydliwe , no i za duzo jest tego
ale napewno to nie zaszkodzi jakos :)[/QUOTE]
Ja wywalam. A że obrzydliwe to fakt - staram się nie myśleć o tym, co robię, tzn. myśleć o czymś innym ;)

Przepraszam, że zapytam Was tutaj, ale na weterynarii nikt nie odpowiada - ile dawać tego Arthoflexu? Na opakowaniu jest napisane, że psy dorosłe do 40 kg - 5ml dziennie. Mój ma 9,2 kg, więc mieści się w tych widełkach (widłach), więc też 5 ml czy mniej?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bonsai']Spróbuj zrobić z papki warzywnej plus podrobów w miarę jednolitą masę. Czyli: warzywka cienko starte, podroby pokrojone na malutkie kawałeczki (czyli np. nie dorzucasz całych serduszek, tylko każde jedno kroisz na cztery mniejsze paski), możesz też polać np. jogurtem naturalnym. Psu będzie naprawdę trudno wybierać lepsze kąski. Sprawdzone na moim wybrednym piesku, miałam ten sam problem. :)[/QUOTE]


ja pamietam ze Tosce jak na poczatku robilam takie papki warzywno-owocowe z roznych gatunkow roslinek to tez nie zawsze chciala jesc. Wzielam ja na sposob i w urywane male kawaleczki zoltego sera zawijalam po malej kuleczce tych zmielonych warzywek i rzucalam do pyszczka-polykala od raz. Pozniej takie zawiniątko podawalam z ręki-zjadała. nastepnie kladlam do miski, I później wystarczyło, że polozylam na wierzchu kilka kawaleczkow zoltego sera-zjadala.

Efekt koncowy to taki ze zjada wszystko teraz bez zoltego serka, bez podrobow, poprostu na czysto.

Czasem zdarza sie jej tylko zaciąć - dolewam np 2 łyżeczki tranu i wcina reszte :)

Wiec mozna na różne sposoby przekonywac psa do tych specjalów.

ps. kazdy etap zajmowal kilka dni :)

Link to comment
Share on other sites

U mnie z kolei Sarka zjadała papkę, jakby ją kuła, a Chico nie chciał z początku jeśc roślinek. Ale nie poddałam się, i po czasie same stwierdziły, że ich organizm potrzebuje czegoś innego niż kości i mięso, więc szamają roślinki bez problemu. ;)

Link to comment
Share on other sites

Shina dzisiaj tak wcinała papkę, że aż micha wjechała pod grzejnik :-o. Ale to chyba kwestia smakowitości, bo dzisiaj dałam tylko brokuły, szpinak, jabłko i marchewkę plus serducha ;).

Tak się zaczęłam dzisiaj zastanawiać z czym lepiej łączyć kości cielęce - z przełykami czy z warzywami (w ciągu dnia, nie posiłku). Po samych kościach cielęcych Shinula robi po kilka kup na spacerze i do tego musimy wychodzić nadprogramowo na kupkanie, więc wolę nie robić dni z 3 posiłkami z tych kości. Dzisiaj się przez nią nie wyspałam, więc zdecydowałam że nigdy więcej cielęcych gnatów na kolację bo po co mamy się nawzajem męczyć :roll:. Po drobiu kup jest max 3 dziennie, a po tych bywają 3 na jednym krótkim spacerze :shake:

Link to comment
Share on other sites

Monia, ja mam z tym problem, jak mi pies pozjada kosci wieprzowe, na sniadanie, na kolacje, niewazne nawet jaka ilosc. Po prostu sie z niej wylewa. A dzisiaj musiala zostac w domu sama na jakies 5 godzin i niestety zalalo ja po porannych kosturkach i byla niespodzianka w domu... Na drob sie ostatnio obrazila. Jedyne co zjada to papke z podrobami, ale pod warunkiem, ze w srodku sa pochowane rozdrobnione suche kulki. Bliska jestem rezygnacji. Swinki nie, kurki nie, krowki tylko lizniemy... W takim razie co jeszcze podawac?

Link to comment
Share on other sites

Shina ma twarde kupki po każdym rodzaju mięsa, papek czy podrobów, ale ta ilość po kościach cielęcych mi się bardzo nie podoba :shake:. Jak zaczynała barfować to przez jakieś 2 tygodnie miałam duużo sprzątania, ale później się ustabilizowało. Po świnkach w większej ilości Shinulec dostaje łupieżu więc zrezygnowałam. Może spróbuj przełyki cielęce? Albo jakieś gęsi, indyki czy kaczki. Kurze łapki są fajne i moje obydwie suńki się nimi zajadają (Hexa kiedyś przed nimi uciekała, ale teraz wcina z chęcią). W sklepach drobiowych czasem można kupić 'karmę dla psa' czyli wszystko co im zostanie ładnie zmielone i zamrożone, Shinula zjadła prawie 2 kilo w dwa dni i ładnie strawiła ale do tego dawałam jeszcze łapki żeby trochę kości miała.

Link to comment
Share on other sites

indyki były dobre na poczatku, teraz jak widzi szyjke, to od niej ucieka, ewentualnie zakopuje ja w koc. porcje z indyka tez juz byly i poszly w odstawke razem z korpusami z kury. wczoraj zdesperowana po calym dniu niejedzenia troszke pogryzla szyjke z indyka do spolki z kotem, chociaz kot byl bardziej nia zainteresowany i z mila checia wykopywal znalezisko spod koca. sprobuje z przelykami, tylko jeszcze sie z nimi nie spotkalam i nie wiem, czy tak latwo bedzie je dostac... a na kurze szlapki ostatnio patrzy pytajacym wzrokiem: MUSZE? poczym idzie do do siebie i znow "zakopaliska" a dla kota wykopaliska :)

Link to comment
Share on other sites

Madziarsl ja mam podobny problem jak Ty.
Jak zaczynałam barfować całkiem niedawno bo jakieś 2 miesiące temu mój pies zjadał dosłownie wszystko łącznie z papką warzwną ale po jakimś czasie zaczął się zniechęcać i na pierwszy ogień poszły warzywka. Radziłam się na forum co mam robić , barfiarze polecili mi miksować warzywa z podrobami ale niestety mój pies uparcie kręcił nosem na mix a teraz zaczyna grymasić nawet przy kościach i miechu, które do tej pory jadł bez problemu czyli wszelkiej maści drób , wołowina, cielęcina, konina....teraz kładzie się przy misce i nawet nie zwraca uwagi jak drugi pies wszystko mu podkrada. Już tak sobie myślałam żeby go przegłodzić bo nie chcę wracać do kulek....

Link to comment
Share on other sites

[B]Madziarsi[/B], u nas też dość długo było takie marudzenie - to nie, tamto nie, nagle to tak, ale tamto co kiedyś było tak, to teraz absolutnie nie. Na samym początku to w ogóle jadł TYLKO kości schabowe - wszystko inne było fuj. Było zakopywanie, obchodzenie łukiem. Z czasem to się wszystko unormowało, choć nadal są rzeczy, ktorych po prostu nie zje (cielęcina, biały ser). Przez pierwsze tygodnie mieliśmy brzydkie koopy - okazało się, że to od łączenia papek z kośćmi w jednym dniu. Odstawiłam papki, koopy się unormowały, potem wprowadzałam papki stopniowo. Teraz może jeść jednego dnia i nic się nie dzieje. Na początku wątroba wywoływała u niego natychmiastową rewolucję, teraz zjada coraz większe porcje i jest ok.
Na pewno na początku barfowania trzeba sporo cierpliwości.
Z drugiej strony nic na siłę - to Twój pies, obserwujesz go, jeśli Cię coś niepokoi, to zawsze można na trochę przestać, spróbować później. Sama też mam takie dylematy, bo niepokoi mnie strzykanie w stawach, ktorego na karmie nigdy nie było. Z trzeciej ;) strony - na karmie nigdy nie było takich ładnych zębów i uszu.

[B]Amigo1[/B], gdzieś czytałam że psy na barfie zaliczają czasem takiego "doła" po pierwszej ekscytacji nowym pożywieniem. Jeśli to pies dorosły to przegłodzenie nie powinno mu zaszkodzić.

Link to comment
Share on other sites

bardzo chcialabym ja przeglodzic, ale mam sporo obaw, bo fibi ma 5 miesiecy. dzis na skrzydelka i plucka wieprzowe zgrabnie pokrecila nosem i wskazala (tym swoim nosem) na porcje z indyka :) no nie bylo sily, musialam dac. o dziwo zjadla. rybek jeszcze nie testowalismy, ale w sumie mam jakies fileciki chyba z morszczuka. sprobujemy, ale ryby to i tak od czasu do czasu ewentualnie dawac moge.
tak sobie mysle, czy ona czasem nie dawkuje sobie sama jedzenia, bo jak ja wzielismy od "hodowcy" to byla niesamowicie chuda i wazyla "niepodrecznikowo". teraz troszke przybrala, ale to moze z tego jej lakomstwa i teraz chce zwolnic tempo. moze jest jednak madrzejsza ode mnie i lepiej wie, co dla niej dobre.
jak na 5-miesiecznego bernenczyka powinna wazyc jakies 20-25kg, a wazy 16kg...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...