Jump to content
Dogomania

obroza elektryczna


fungous

Recommended Posts

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bo to psa nie boli ( zresztą człowieka też, bo próbowałam na sobie ;) ) jeżeli ma ustawiony odpowiedni impuls. Oczywiście trzeba prawidłowo używać i nie wolno do wrażiwego psa używać zbyt dużego impulsu. Trzeba po prostu umieć z tego korzystać. Ja używałam oe ( czasami nadaj używam, ale bardzo, bardzo rzadko) i mój pies jest taki jaki był. Wesoły, bawi się z innymi psami, a oe przybiosła oczekiwany skutek ;)

Link to comment
Share on other sites

Dolacze sie do dyskusji o OE. Ja i moje psy od niedawna uzywamy takiego zestawu. Kilka tygodni temu sciagnelam psy do Anglii. Mieszkamy w wiejskiej okolicy. Tu sa jednak inne zasady wychodzenia z psami. Psy musza byc na smyczy, puszczac luzem mozna tylko na tzw footpathach. Na co drugim polu pasa sie owce, krowy, konie, lamy. Kazdy farmer ma prawo strzelic do walesajacego sie psa. Moje psy byly wychowane na wsi, a w zasadzie na odludziu. Biegaly wolne cale dnie, nie bylo wiekszych ograniczen. Tu musialy sie samowolne wedrowki skonczyc. Niestety ciezko 4 letniemu psu (i 40 kilowemu) wytlumaczyc, zeby nie biegal na sasiednie pole, bo tam juz nie ma sciezki. Pomijajac pogonie za sarnami, krolikami i wiewiorkami, ktorych tu jest pelno. Komenda "do mnie" dziala przy domu, ale na spacerze niestety bylam bezsilna. Mialam do wyboru albo calkowicie skonczyc puszczanie psow luzem, albo zdecydowac sie na cos innego. Obroze kupilam dwa tygodnie temu. Po tygodniu przyzwyczajania (noszenie samej obrozy, bez uzywania jej) zaczelam ja stosowac na zaznaczenie komendy "do mnie". I dziala. I pies nie jest krzywdzony, malo tego, w zyciu tak radosnie i szczesliwie pies do mnie nie przybiegal. A impuls dostaje max do poziomu 8 (na 16 mozliwych). I na pewno to nie jest bolesne (tez sama sprawdzalam na sobie, bardziej to jest jak uklucie szpilka niz porazenie pradem). Po tygodniu stosowania spacery staly sie przyjemnoscia dla nas wszystkich. Psom na wiecej pozwalam, moga dalej pobiec, bo wiem, ze na komende wroca. Obroza jest caly czas na szyi, ale uzywam jej naprawde sporadycznie.

Link to comment
Share on other sites

Wlasnie psu niereagowanie na polecenie zle sie kojarzy. Bo on nie ma pojecia, ze to ode mnie jest impuls. Wolam "do mnie", a jak nie reaguje to wysylam impuls. Przychodzi do mnie - impulsu nie ma. Prosta logika. Zaznaczam, ze moje psy dobrze wiedza, co znaczy komenda "do mnie". Nie ucze ich tego od nowa.
A co do kopania psa, to niestety jak jest 500m. ode mnie, to kopniak nie wchodzi w gre :eviltong: A obroza moge wyslac impuls do 800m. To jest cos jak szarpniecie smycza, gdy uczycie psa przychodzenia na komende. Z tym, ze ta smycz jest niewidzialna i baaardzo dluga.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Biala']To juz chyba OT.
Nie ma takiej metody, ze psa trzyma sie na dlugiej lince i wolajac ciagnie za linke? Bo mnie sie wydaje, ze jest. A jak nie, to w jaki sposob nauczyc psa przychodzenia na komende?[/quote]

A jak się uczy szczeniaka? No przecież chyba nie szarpaniem za smycz, tylko zachętą: na smakołyk, zabawkę, pieszczotę, pochwałę... Czyli metoda pozytywna.
Zresztą co innego pociągnięcie za linkę (po to, żeby zwrócić na siebie uwagę psa), a co innego szarpanie za smycz, jak napisałaś w poprzednim poście.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Biala']Zaznaczam, ze moje psy dobrze wiedza, co znaczy komenda "do mnie". Nie ucze ich tego od nowa. [/QUOTE]
A przedtem napisałaś:
[quote name='Biala'] Komenda "do mnie" dziala przy domu, ale na spacerze niestety bylam bezsilna. [/QUOTE]

I dalej twierdzisz, że Twoje psy wiedzą, co oznacza komenda "do mnie"?

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]A jak nie, to w jaki sposob nauczyc psa przychodzenia na komende?[/QUOTE]

Różnie. Ale ja mam akurat takiego psa, gdzie muyszę pracować wyłącznie na motywacje. Musze tak go nauczyc aby wiedział ze przy mnie jest super zabawa. Mój pies reaguje bardzo negatynie nawet na zwykłe "nie" i poprawienie go poprzez jeszcze raz naprowadzanie na te sama czynnosć. Poprostu zamyka się w sobie. Niewyobrazam sobie co by było gdyby jeszcze dostał impuls. Miałabym psa który zamknałby sie w sobie na bardzo długi czas.
A przychodzenie na komende jest uczone etapowo. NAjpierw pies musi sobie kojarzyc przewodnika z najlepszą super zabawa przyjemnoscia. Dopiero potem zaczynamy zwiekszać dystans przywołania. Ale oczywiscie dla wygodnych przepis krótki. Puscic go na o.e. na kilkadziesiat metrów i walnac impulsem.
Niestety wyrobienie motywacji, przyjemnosci bycia z przewodnikiem trwa faktycznie w porównaniu bardzo długo. Ale mysle ze satysfakcje z pójscia dłuzsza drogą ale oparta na wyrobieniu olbrzymiej więzi z psem mozna mieć wieksza

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Berek']Muffel, a skąd w ogóle ten pomysł? :crazyeye:

Twój opis pasuje raczej do opisu psa ktory po prostu nigdy nie był uczony chodzenia na smyczy, a jest delikatny i nerwowy przy okazji...

Wszystko rozumiem, ale aż takie nadinterpretacje - nie.

:razz:[/quote]

Skąd? Z obserwacji zachowania psa. Doskonale wiem, jak zachowuje się pies nie uczony chodzenia na smyczy. Ten potrafi chodzić przy nodze, rozumie podstawowe komendy ale obroży bał się panicznie. Nigdy w życiu nie widziałam, żeby pies dostwał takiego szału na sam widok obroży.
Więc myślę,że to nie nadinterpretacja.

Moje zdanie jest takie: jak człowiek nie potrafi sobie poradzić z wyszkoleniem psa bez stosowania drastycznych środków przymusu, to niech sobie kupi kota lub rybki. Bo pies jest nieposłuszny dlatego,że nie nauczyliśmy go posłuszeństwa i to jest nasza wina. My jesteśmy przewodnikiem i nadajemy ton.

Link to comment
Share on other sites

Tak, zgadzam się. Mam psa, który od małego mógł sobie biegać( na spacerach) gdzie chciał. Odbiegał na nierozsądne odległości w pogonii za ptakami( mieszamy na łąkach). Kiedy spotykał na drodze człowieka to obszczekiwał go i biegł dalej. Baaaaardzo trudno było oduczyć go, żeby biegał sobie wokól mnie. Teraz naprawdę sporadycznie zdarza się, że odbiega na duże odległosci. Tylko wtedy, kiedy naprawdę nie umie sie powstrzymać. Wystarczyła linka, smakołyki, zabawki. I 5 letni pies załapał. Teraz czeka mnie oduczenie szczekania na obcych na spacerach, bo ludzie się boją:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Muffel']
Moje zdanie jest takie: jak człowiek nie potrafi sobie poradzić z wyszkoleniem psa bez stosowania drastycznych środków przymusu, to niech sobie kupi kota lub rybki. Bo pies jest nieposłuszny dlatego,że nie nauczyliśmy go posłuszeństwa i to jest nasza wina. My jesteśmy przewodnikiem i nadajemy ton.[/quote]

Równie dobrze pies mógł mieć złe skojarzenia związane z obrożą bo był szarpany kolczatką czy podduszany łańcuszkiem. Zresztą tam, gdzie o.e. jest zakazana jako sprzęt szkoleniowy zakaz ten dotyczy również kolczatek czy łańcuszka zaciskowego. Bo zasada uczenia się psa w tych wszystkich przypadkach oparta jest na uczeniu się unikania nieprzyjemnych doznań. Pies wie, że komenda daje mu szansę uniknięcia "przykrosci" i szybko uczy się tego. Reagując na komendę unika nieprzyjemnych doznań i w ten sposób utwierdza się w skuteczności swego zachowania. Oczywiście o.e. ma również swoje ograniczenia i nie każde zachowanie da się przy jej pomocy wyuczyć.

Metoda ta może budzić wątpliwości natury etycznej czy moralnej ale nie da się podważyć jej skuteczności.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marmasza']Metoda ta może budzić wątpliwości natury etycznej czy moralnej ale nie da się podważyć jej skuteczności.[/QUOTE]

Owszem, można. W nieodpowiednich rękach spowoduje co najmniej tyle samo szkody co źle użyta kolczatka.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...