Jump to content
Dogomania

Barf


cyryl

Recommended Posts

[quote name='Martens']
No i obowiązkowo tableteczka kwasu foliowego dziennie od początku cieczki do połowy ciąży; zmniejsza o ponad połowę ryzyko rozszczepu podniebienia u maluchów (ważne szczególnie w rasach krótkogłowych) ;)[/QUOTE]

czemu do połowy ciąży, a nie do końca? pytam z ciekawości, bo u nas jeden kociak został uśpiony z powodu rozszczepienia podniebienia, być może można było temu zapobiec

Link to comment
Share on other sites

[quote name='motyleqq']czemu do połowy ciąży, a nie do końca? pytam z ciekawości, bo u nas jeden kociak został uśpiony z powodu rozszczepienia podniebienia, być może można było temu zapobiec[/QUOTE]

U psów po 33 dniu ciąży cewa nerwowa jest już zamknięta i jak wtedy jest rozszczep (nie zamknęła się do końca), to niestety już zostanie.
Podawanie kwasu foliowego zmniejsza ryzyko wystąpienia rozszczepu podniebienia u psów o 50-75% - zależnie z czyich badań korzystasz ;) ale korelacja jest widoczna i nie jest to mało, biorąc pod uwagę, że przy braku owej suplementacji u buldożków czy bostonów nawet 17% szczyli rodzi się z rozszczepem. Przy podawaniu kwasu foliowego jest to kilka %.
Tyle, że braki kwasu foliowego nie są jedyną przyczyną rozszczepów - jeśli u danego płodu rozszczep jest genetyczny, to żadna suplementacja suki nie pomoże.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='magdabroy']Dajecie psom głowy ryb, np. z karpia?
Zostały mi głowy i nie wiem czy je wyrzucić czy dać psu.[/QUOTE]


Karp absolutnie nie! występuje w nim Tiaminaza
wysyłam link do tematu na pw. ponieważ na dogo jest zabronione wklejanie linków do innych forum

cyt:"[FONT=Verdana][B]Tiaminaza[/B][/FONT][FONT=Verdana] to enzym występujący w surowych rybach, tiaminaza niszczy witaminę B1 (tiaminę). [/FONT]
[FONT=Verdana]W diecie w której występują surowe ryby zawierające ten enzym, może spowodować niedobór B1 objawiający się zaburzeniami układu nerwowego, apatią, zmęczeniem, niewydolnością krążenia oraz zaburzeniami przewodu pokarmowego (bóle brzucha, wymioty, biegunka, brak apetytu) [/FONT]
[FONT=Verdana]"Stwierdzono, że 450g surowego mięsa karpia inaktywuje 20.000 jednostek czystej witaminy B1 tj. taką ilość, jaka jest zawarta w 10kg drożdży"* "


[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sukóru']Ja podaje ryby z tiaminazą bo mój pies je lubi np: rekin, śledź, karpia średnio lubi ;) ale następnego dnia podaje wieprzowinę która jest bogata w wit.B. Jeśli dieta psa jest urozmaicona to niema co się przejmować.[/QUOTE]

Już za późno, bo głowy wylądowały w kontenerze na śmieci ;)
Moja suka ma urozmaiconą dietę, ale tak z drugiej strony, to ona za surową rybą nie przepada, więc płakać nie będę nad tymi rybimi głowami :D

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=#000000][FONT=Verdana]ja wolę nie ryzykować :/
co do trioxu cyt:
Nalezy również wspomnieć o jeszcze jednym zagrożeniu, rzadziej opisywanym, o [/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=Verdana][B]tlenku trójmetyloaminy (w skrócie triox)[/B][/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000000][FONT=Verdana]Tlenek trójmetyloaminy jest związkiem azotowym niebiałkowym (tzw. wyciągowym), który występuje w mięsie niektórych ryb morskich, powoduje on wiązanie żelaza w postać nie przyswajalną przez organizm, skutkuje to anemią i szeregiem objawów niedoboru żelaza. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000000][FONT=Verdana]Podczas gotowania tlenek trójmetyloaminy przechodzi w trójmetyloaminę, która nie ma właściwości anemio-twórczych. [/FONT][/COLOR]

[COLOR=#000000][FONT=Verdana][B]Ryby zawierające triox**:

Czernik
Witlinek
Morszczuk
Łupacz
Mintaj[/B][/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]

[COLOR=#000000][FONT=Verdana]źródło - internet
** - "żywienie lisów i norek" J. Sławoń[/FONT][/COLOR][COLOR=#000000][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Czy w odchodach swoich psów znajdujecie odłamki kości (w ilości niepokojąco dużej)? Dzisiaj na uczelni badałam kał mojego psa na obecność pasożytów i podczas przecierania kału przez sitko zaobserwowałam pełno różnej wielkości kostnych odłamków. Niektóre z nich były dość duże i o nieregularnych brzegach (martwi mnie, że mogą kaleczyć jelita). Na pierwszy rzut oka kupa jest zbita i wygląda zdrowo, jednak dopiero po rozbiciu bobków da się zauważyć fragmenty kości. Próbka kału do badania była pobierana na drugi dzień po karmieniu psa kośćmi wieprzowymi z mięsem wieprzowym.
Zastanawia mnie gdzie leży granica między fizjologią, a patologią. Czy też może w kale psa na BARFie w ogóle nie powinno być takich numerów?

Link to comment
Share on other sites

U moich psów bywa tak bardzo rzadko, właściwie tylko na początku przestawiania - kupa bywa twarda, ale kawałków kości nie ma, no ale ja nie rozdrabniałam nigdy kupy na sitku ;)

Kości wieprzowe są jednymi z najtwardszych i najbardziej ciężkostrawnych, wiele psów, szczególnie mniejszych, ich nie toleruje. Moje jedzą tylko mostki i od wielkiego święta ogony jako gryzak - starszy pies po kościach ze schabu czy nogach ma problemy trawienne. Suka niby je wszystkie bez problemu, ale też jej nie daję.

Ostro zakończone kawałki wielkości 1 cm, w dodatku u psa, który już jakiś czas barfuje, mocno by mnie zaniepokoiły i zwrócilabym uwagę, czy dokładnie gryzie, zrobiła większy dodatek żwaczy na poprawę trawienia, ew. unikała konkretnego rodzaju kości po których jest problem, a jak by nie pomogło, diagnozowałabym przewód pokarmowy, czy wszystko jest ok.

Link to comment
Share on other sites

Taki też mam plan działania. Zamierzam po prostu odejść od kości wieprzowych, ewentualnie dawać wieprzowinę z mniejszą ilością kości lub kawałki świnki z nieco innym rodzajem kości (suka wtedy dostała fragment z kręgosłupa). Po wszelkim ptactwie i wołowinie podobnych problemów chyba nie ma (chyba, bo też nie przecierałam kupy po takim jedzeniu na sitku, tylko "obserwowałam" ;) ).
Faktem jest, że mój pies nie należy do tych, które uważnie rozdrabniają kęsy pokarmu. Rozgryza posiłek tylko do fragmentów niezbędnych do przełknięcia. Jedynie gdy czasem dostaje świńskie nogi gryzie dokładnie, bo są dla niej najbardziej "problematyczne" w opracowaniu.

W każdym razie wniosek jest taki, że kupom psów lepiej przyglądać się bardziej dogłębnie, nawet jeśli z wierzchu nic nas nie niepokoi. ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aleola']Taki też mam plan działania. Zamierzam po prostu odejść od kości wieprzowych, ewentualnie dawać wieprzowinę z mniejszą ilością kości lub kawałki świnki z nieco innym rodzajem kości (suka wtedy dostała fragment z kręgosłupa). Po wszelkim ptactwie i wołowinie podobnych problemów chyba nie ma (chyba, bo też nie przecierałam kupy po takim jedzeniu na sitku, tylko "obserwowałam" ;) ).
Faktem jest, że mój pies nie należy do tych, które uważnie rozdrabniają kęsy pokarmu. Rozgryza posiłek tylko do fragmentów niezbędnych do przełknięcia. Jedynie gdy czasem dostaje świńskie nogi gryzie dokładnie, bo są dla niej najbardziej "problematyczne" w opracowaniu.

W każdym razie wniosek jest taki, że kupom psów lepiej przyglądać się bardziej dogłębnie, nawet jeśli z wierzchu nic nas nie niepokoi. ;)[/QUOTE]
Mojego z kolei zapychają kości wołowe, ale ze względu na alergię daje bardzo rzadko, więc problem jakby nie istnieje.
Z wieprzowych kręgosłupy są ciężkie do strawienia, spróbuj może żeberek.

Znasz może fajnie zaopatrzone sklepy mięsne w Olsztynie?

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy już było, ale nie mam siły wszystkiego przeglądać. Co podawać psu (mix amstaffa) żeby troszkę nabrał ciała? Latem rudy ważył ok 24 kg, teraz 22 i widać po nim, że schudł. Dużo biega, a przy niższych temperaturach szczególnie. Dostaje rano kości wołowe z dużą ilością mięsa (czasem skrzydełka, nogę wieprzową itp.), wieczorem 0,5 kg mięsa z Aspolu. Dodaję mu od czasu do czasu ok 200 g wołowego łoju. Jeśli podam więcej jedzenia to je zwraca. Zwiększyć kaloryczność, może ilość posiłków?

Link to comment
Share on other sites

A ja mam pytanie.
Mój 7-miesięczny pies je Eukanubę. Czy mogę zrobić coś takiego, że wbiję mu jajko do jego porcji suchej karmy? Nie jestem pewna czy chcę zupełnie przerzucić się na BARF... I moim pomysłem jest, aby mieszać mu karmę z jogurtem, jajkiem, zmielonymi kośćmi itp. Mam nadzieję, że wiecie o co chodzi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Carey']A ja mam pytanie.
Mój 7-miesięczny pies je Eukanubę. Czy mogę zrobić coś takiego, że wbiję mu jajko do jego porcji suchej karmy? Nie jestem pewna czy chcę zupełnie przerzucić się na BARF... I moim pomysłem jest, aby mieszać mu karmę z jogurtem, jajkiem, zmielonymi kośćmi itp. Mam nadzieję, że wiecie o co chodzi.[/QUOTE]

Pies jedzący barf i pies jedzący suchą, ma inne ph żołądka. Nie powinno się mieszać razem tych dwóch, tak różnych pokarmów. Do tego, suche i surowe ma też inny czas trawienia. Przerwa powinna być coś koło 10h między suchym, a surowym ;)
Jak chcesz mu podawać mielone kości, to dawaj mu to jako osobny posiłek ;) I wtedy powinno być ok ;) [SIZE=1]Choć ja nie jestem zwolennikiem suchej karmy ;)[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ajeczka']Nie wiem czy już było, ale nie mam siły wszystkiego przeglądać. Co podawać psu (mix amstaffa) żeby troszkę nabrał ciała? Latem rudy ważył ok 24 kg, teraz 22 i widać po nim, że schudł. Dużo biega, a przy niższych temperaturach szczególnie. Dostaje rano kości wołowe z dużą ilością mięsa (czasem skrzydełka, nogę wieprzową itp.), wieczorem 0,5 kg mięsa z Aspolu. Dodaję mu od czasu do czasu ok 200 g wołowego łoju. Jeśli podam więcej jedzenia to je zwraca. Zwiększyć kaloryczność, może ilość posiłków?[/QUOTE]
Smalec z gęsi:p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...