Jump to content
Dogomania

Niedoczynność Tarczycy


Martens

Recommended Posts

Moja jamniczka ( obecnie ma 13 lat) bierze euthyrox nieprzerwanie od ładnych kilku lat ( 5-6? nie pamiętam) i nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych. Regularnie sprawdzane nerki i wątroba są OK. A bierze również leki nasercowe wiec nie tylko to "bombarduje" wątrobę.

Link to comment
Share on other sites

Dziekuje Wam za odpowiedzi :) Sunia ktorej zdecydowalismy sie dac dom potrzebuje tego leku. A ja dopiero co stracilam sunie z powodu brania lekow... Wiadomo ze steryd a hormon to dwie rozne rzeczy ale chcialam sie dopytac jak to wyglada u Was, czy sa jakies skutki uboczne. Jedyne to co czytalam od Martens wlasnie ze problemy z sercem moga byc przy dluzszym stosowaniu... Nawet w pierwszym poscie pisze "Jak mozna przeczytać na forum i nie tylko, przy długotrwałym stosowaniu lek ten często daje skutki uboczne typu [B]przerost mięśnia sercowego, niewydolność serca. [/B]Nie brzmi to za ciekawie, zwłaszcza gdy chodzi o nie najmłodszego już psiaka :razz: Więc może odezwą się osoby które dłuższy czas stosują syntetyczna tyroksynę - czy ktoś miał jakieś skutki uboczne, po jakim czasie podawania?"

Link to comment
Share on other sites

Przerost mięsnia sercowego u małych i aktywnych ras ( zwłaszcza np. jamników) to prawie norma i nie jest to efekt podawania hormonu - pojawia się z wiekiem . Konsekwencją przerostu jest zwykle niedomykalnośc zastawek i to powoduje niewydolność krążeniową . Tego sie nie da wyleczyć/cofnąć bo to niestety efekt genetycznych obciążeń ale można skutki kompensować farmakologicznie i oczywiście odpowiednio dbając o psa ( prawidłowa waga, odpowiednio dozowany ruch) .
Natomiast zaniechanie leczenia niedoczynności z obawy przed jakimiś skutkami ubocznymi to duzy błąd bo niedobór tyroksyny ma powazne ogólnoustrojowe konsekwencje

Link to comment
Share on other sites

taks, no tak wlasnie DT mi pisal ze wiecej szkody robi nieleczona niedoczynnosc niz hormon. Wiadomo trzeba podawac leki to sie podaje, ja tylko chcialam sie wiecej o tej przypadlosci dowiedziec :) Tak od ludzi ktorzy daja ten hormon i maja takiego pieska na codzien, bo literatura to jedno a wlasne doswiadczenia drugie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Jeśli chodzi o niedoczynność, to nie tyle są jakieś interakcje, co sama niedoczynność często powoduje suchość włosa i skóry, a spot-ony i obroże rozprowadzają się po sierści właśnie z łojem, przez co u psa z niedoczynnością mogą mieć obniżoną skuteczność. My się tak kilka lat temu nabawiliśmy babeszjozy :( bo 2 tygodnie po aplikacji spot onu po psie spacerowały opite kleszcze :(

Link to comment
Share on other sites

Witam, jestem nowa na forum. Wcześniej byłam biernym użytkownikiem.
Posiadam 5 letniego dorodnego samca w typie sznaucera olbrzyma z niedawno zdiagnozowaną niedoczynnością tarczycy.
Zaczęło się od wyłysień na bokach. Bemol większość czasu spędza biegając po podwórku i czasami zdarzało się, że gdzieś wlazł i kawał sierści sobie wyrwał więc nie przejęłam się za bardzo. Następnie jak tylko zobaczyłam że to postępuje udaliśmy się na kompleksowe badania. Wyszła niedoczynność.
Mojemu maleństwu w sumie dolegała tylko ta sierść. Zaczęliśmy leczenie i sierść się posypała w zastraszającym tempie. Pomimo następnych bardzo dobrych wyników i świetnego samopoczucia psa sierść dalej wypadała. Dostaliśmy melatoninę i wyłysienia przestały postępować ale sierść nadal jest w opłakanym stanie a do tego pies zaczął bardzo dużo pić i mniej jeść choć jest wesoły.Czy miał ktoś podobne przejścia? Trochę martwi mnie ten brak apetytu no i dalsze postępowanie wyłysień (po ok.2 miesiącach ustąpiło choć sierść nie odrasta jak na razie) pomimo dobrze dobranej dawki euthyroxu.

Link to comment
Share on other sites

Szczerze powiedziawszy nie bardzo się znam raczej ufam naszemu wetowi poprzedni nie wzbudzali mojego zaufania.
Pierwsze badani były "kompleksowe" następne były już stricte pod kątem nadczynności. Jakie to są badania na nadnercza?
Mamy morfologie, obraz krwinek i oznaczenia biochemiczne

PS: jeszcze jedno co mi się nie zgadza Bemol schudł (nie bardzo, w sumie tak akurat bo już musiałam go pilnowac z jedzeniem ale jednak widocznie) a zgodnie z opisem choroby powinien ewentualnie utyć.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...
  • 9 months later...

Dołączam do grona zainteresowanym tematem!
Moja 8-letnia Choco kundelek-retrieverek w piątek ma zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy -
12.09.2013 wyniki mojej suczki: T4: 10,0 ng/ml (norma: min 15, max. 40)
Zgłosiliśmy sie do weta bo wyjątkowo długo i bardzo obficie liniała, nie zauważaliśmy zadnych innych objawów!

Waży 12 kg i została jej przepisane 1 tabletka Forthyronu w ciągu dnia.
Reszta badań podobno prawidłowa.
Inne parametry, które nic mi nie mówią różnie i muszę o to dopytać podczas wizyty kontrolnej co to znaczy: RDW 15 - min 14,[B]glukoza 65[/B] – min 70, płytki krwi 214 – min 200.
Zmieniamy karmę - testujemy "Brit light"!
W poniedziałek idziemy do kontroli.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

[quote name='immortal']Rano na czczo i wieczorem min. 2 godziny po posiłku.

Ile Twój psiak ma lat i jakie ma objawy choroby?[/QUOTE]
dzięki :)
ma 6 lat
objawy: nadwaga, niechęć do ruchu, symetryczne łyse boczki, niewydolność krążeniowa, bradykardia

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

moja sunia ma 1,5 roku i ma duże problemy z sercem ( bierze benakor,theovent,kalipoz,furosemidum i hydroxyzinum) miała duże ataki kaszlu i była bardzo ospała(lekarz kardiolog nie widział tak młodego psa z tyloma wadami serca) od 3 miesięcy zaczęła do tego tracić sierść ( z długowłosego pieska zrobiła się krótkowłosą sunią) sierść wypadała garściami, lekarze myśleli że to od niedotlenienia ale gdy po pobraniu krwi nie odrosła jej sierść nakazano zrobienie jej dodatkowych badań w kierunku tarczycy. Ma 9 a min to 15, dostała euthyrox 75 ( waży 7kg a bierze 1 tabletkę ). Lekarz kazał dawać rano 20min przed jedzeniem... Bierzemy od tygodnia i efektów jeszcze nie mamy, nadal traci sierść i wygląda jak kosmita:((((

Link to comment
Share on other sites

Pierwsze badanie kontrolne krwi pod kątem hormonów tarczycy wykonuje się około 5-6 tygodni po rozpoczęciu terapii Euthyroxem (albo innym - podobnym - lekiem). Dopiero po takim okresie można stwierdzić, czy dawka jest dobrana prawidłowo.
Czy zalecono Ci podawanie leku tylko raz dziennie? Pytam, bo jak na 7 kg psa i sporą niedoczynność dawka wydaje się niewielka, zresztą weterynarze z reguły zalecają podawanie hormonów regularnie, dwa razy na dobę, w odstępach 12-godzinnych.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...