Jump to content
Dogomania

Niedoczynność Tarczycy


Martens

Recommended Posts

raz dziennie rano 20min przed jedzeniem lekarz zalecił,czytałam inne posty i rzeczywiście w porównaniu z innymi ona dostaje bardzo małą dawkę ale to może przez to że bierze inne leki na serce... nie wiem... póki co pies jest nie do poznania,nie wiem czy to przez te wady serca czy przez tarczycę, w sumie bierze 6 różnych leków po 2,3 x dziennie :( jedynie pocieszające jest że nie ma już ataków i nie dusi się jak wcześniej, kardiolog powiedział że człowiek po jednym takim ataku ląduje w szpitalu a ona miała ich 5 x dziennie i lekarze myśleli że to alergia bo kaszel i wypadanie sierści..... a tu tyle chorób w jednym małym piesku

Link to comment
Share on other sites

dawka jest zdecydowania za mała. skonsultuj dawkowanie z innym lekarzem. mój 5 kg pies z niedoczynnością tarczycy bierze 50 dwa razy dziennie i jest to ilość minimalna. dobranie odpowiedniej dawki jest bardzo ważne - nieleczona niedoczynność wpływa między innymi na serce właśnie... z ciekawości - jakiej rasy jest Twój psiak?

Link to comment
Share on other sites

z tego, co piszesz, pies od minimum 3 miesięcy miał objawy choroby tarczycy w postaci wpadania sierści. w każdym razie - przed zdiagnozowaniem niedoczynność mogła mieć wpływ na układ naczyniowo-sercowy. serce natychmiast reaguje na wszelkie zaburzenia czynności tarczycy powodujące niedobór lub nadmiar wytwarzanych przez ten gruczoł hormonów. pamiętaj, że na efekty leczenia w kwestii poprawy stanu sierści będziesz czekała długo... tutaj potrzeba cierpliwości. a i tak nie wszystko musi być tak, jak wcześniej - sierść nie zawsze odrasta w ilości i jakości takiej, jaka była przed wystąpieniem objawów. ważne jest monitorowanie ilości tyroksyny we krwi... no i dobranie odpowiedniej dawki leku.

Edited by immortal
Link to comment
Share on other sites

Nikoja spokojnie, samo oznaczenie poziomu t4 nie wystarczy żeby mówić o niedoczynności tarczycy. To że norma jest od 15 a pies ma np. 12 nie znaczy że ma niedoczynność. Do stwierdzenia tego potrzeba fT4 i cholesterolu. Na początku zawsze daje się mniejszą dawkę żeby zobaczyc jak pies reaguje. Dawka euthyroxu ma dużą rozpiętość, a ta którą dostaje Twój pies jest średnia. Wszystko okaże się po badaniu krwi, wtedy zawsze moża coś zmienić :)

Link to comment
Share on other sites

jeśli o to Ci chodzi, to z reguły w przypadku typowych objawów choroby tarczycy wykonuje się głównie t4 lub ft4 i znaczne obniżenie którejś z tych wartości wskazuje na niedoczynność gruczołu. w przypadku jakichkolwiek wątpliwości na którymkolwiek etapie diagnostyki/leczenia można wykonać pełny pakiet tj tsh, t3, ft3, cholesterol i ew. usg tarczycy.

Edited by immortal
Link to comment
Share on other sites

mój pies ma co jakiś czas pobieraną krew, ostatnio wyszło ,że ma niedobór potasu i teraz bierze go aby uzupełnić braki a tarczyca to pewne bo trzech lekarzy ją konsultowało, dzisiaj miała ataki duszności((kaszel ale taki że myślałam,iż to już ostatnie jej podrygi:( ....)) 2 razy po 10/15min, nie wiem czy to te leki na tarczyce źle działają z lekami na serce.... dzwoniłam do jej kardiologa ale jest na zwolnieniu

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ogólna dawka jest 20ug na 1kg masy
ale nie daje się pełnej dawki od razu
należy ją podawać stopniowo
ja Aronowi przez pierwszy miesiąc dawałam 1/4 dawki
teraz 1/2 dawki i stopniowo co miesiąc mam ją zwiększać o 1/4
więc może Twój wet wie co robi i nie trzeba podważać jego decyzji.

Edited by junoo
Link to comment
Share on other sites

[quote name='junoo']Ogólna dawka jest 20mg na 1kg masy
ale nie daje się pełnej dawki od razu
należy ją podawać stopniowo
ja Aronowi przez pierwszy miesiąc dawałam 1/4 dawki
teraz 1/2 dawki i stopniowo co miesiąc mam ją zwiększać o 1/4
więc może Twój wet wie co robi i nie trzeba podważać jego decyzji.[/QUOTE]

200mg czego? Bo chyba nie hormonu????
Zdajesz sobie sprawę z tego że hormony podaje się w mcg? czyli tysięcznych częściach miligrama?

Link to comment
Share on other sites

no, chyba własnie dołączamy do grona... zośce wyszła miesiąc temu endokardioza (bierze cardialis), a dzis w badaniach niedoczynnośc. wieczorem jade do weta obgadac i po leki, więc na razie niewiele wiem, ale strasznie się martwię, nie dość, że serce, to jeszcze tarczyca. ale nie ma problemów ze skórą, powiedziałabym, że lekka nadwaga i jakaś taka senność ogólna (wczesniej oczywiście łączona z wiekiem/upałami).

przejrzałam mało z wątku, zainteresowała mnie informacja o szczepieniach - w ogóle jestem niechętna szczepieniom, sama nie wiem, może faktycznie nie doszczepiać na zakaźne? czy na watku więcej o tym aspekcie gdzieś było?

Link to comment
Share on other sites

no, uważamy tak, albo siak,a tu ktos pisał, ze szperał w badaniach i nie są jednoznacznie proszczepienne... chodzi oczywiście o przypominające. ale właśnie było bez konkretów. anyway na razie to ja chce ustawić dawkowanie na tą tarczycę,a potem będę martwić się zakaźnymi (bo faktycznie juz by się należało, ale zaraz we wrześniu czeka mnie wścieklizna, teraz to wyskoczyło, ech...)

Link to comment
Share on other sites

U nas podejrzenie niedoczynności pojawia się i znika i znowu pojawia...trudno ponoć jednoznacznie to określić, w polskim laboratorium wychodzi wszystko w normie a u Niemców wyszła lekka niedoczynność. Właśnie szykujemy się na kolejne badania . U nas jedyny podejrzany objaw to senność, ale bardzo zmienna....zagadka !

Link to comment
Share on other sites

wyniki:
t4-9,5 (min normy 14)
ft4 - 1 (min normy 1).
cholesterol ok.
leukocyty obniżone (często tak ma), segmentowanie (co to?) obnizone, limfocyty za wysoko, chlorki za wysoko (wetka stawia na wodociąg...), globuliny obnizone, amylaza obniżona.

zaczynamy od dolnej dawki, forthyron 400, 1/4 tabletki 2 razy dziennie. i za 3 tygodnie sprawdzamy t4 i ft4.
mam wrażenie, ze poprawa jest juz, po 1 dawce. ale może znaczne ochłodzenie mi psa ozywiło? no bo tak szybko reakcja?

Link to comment
Share on other sites

segmenty to"rodzaj"leukocytów(sa z jadrem pałeczkowatym i własnie segmentowanym),fajnie że tak szybko widzisz poprawę,może trafiliście
[B]gayka[/B] bardziej chodziło mi o to czy podczas pobierania prób na hormony tarczycowe pies miał podawane jakiekolwiek leki

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...