Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

 

 

Jeśli więc chodzi o tę kwestię to spokojnie sprawdziłby się jakiś terrier, no ale tutaj wchodzi w grę trymowanie..

To też nie jest takie oczywiste - mój pies bardzo długo miał lęk separacyjny, pół roku nam zajęło wyeliminowanie go.

Teriery to mamisynki, też nie lubią być same.

Link to comment
Share on other sites

To też nie jest takie oczywiste - mój pies bardzo długo miał lęk separacyjny, pół roku nam zajęło wyeliminowanie go.

Teriery to mamisynki, też nie lubią być same.

 

Oczywiście nie generalizuję, ale mowa jest o większych terrierach bo pies ma być min. średniakiem. Większe teriery z tego co mi wiadomo i obserwuję nie mają tego problemu i też nie są tak reaktywne.

 

Skyy tak samo jak każdy pies potrzebuje ruchu, tak samo każdy szczeniak musi być przyzwyczajony do zostawania w domu i nie trzeba tutaj tego tak podkreślać bo jak myślę, wszyscy tutaj to wiedzą, a jak podają konkretną rasę to nie oznacza to, że taki szczeniak nie może odejść od "normy" albo że takich czy owakich zachowań czy potrzeb nie wykaże.  ;-)

Link to comment
Share on other sites

nichya&nazir do większych terierów zalicza się m.in.ttb'y(choć kolega skyy skreślił ich w przedbiegach),które jak pisała dog potrzebuja mega ruchu i zwiększonej uwagi człowieka(co nie oznacza że nie moga przyzwyczaic sie do normalnego trybu życia osób pracujacych 8 h-czego jestem przykładem)

skyy ponawiam pytanie-pies ma mieszkac na dworze czy w mieszkaniu?(boksera może powinni takze uwzglednić....może)

Link to comment
Share on other sites

gryf80, wybacz, nie zauważyłam Twojego wcześniejszego pytania. Pies będzie mieszkał w dużym domu z ogrodem, na - można powiedzieć - osiedlu.

 

Boksera zaproponowałam, jednak kolega nie jest przekonany do psów tej rasy, dlatego została ona odżucona. Zainteresował się po tym, jak pokazałam mu rodezjana psem tej rasy ale w odmianie tajskiej, czyli thai rhodesian, jednak odwiodłam go od tej rasy.

Link to comment
Share on other sites

Osobiście ONka odradziłam od razu - głównie przez to, jak bardzo aktualnie skrzywdzona jest ta rasa przez hodowców. Oczywiście kupując jakiegokolwiek szczeniaka, jakiejkolwiek rasy, nikt nie zagwarantuje Ci, że będzie to szczeniak zdrowy, aczkolwiek doskonale wiemy, że owczarki niemieckie niestety są bardzo schorowane. 

Link to comment
Share on other sites

Uwielbiam ON, po kilku filmach obejrzanych w dzieciństwie z owczarkami niemeickimi w roli bohaterów i psów policyjnych marzyłem o tkaim psie. W sumie jedynym czynnikiem dlaczego się na takowego nie zdeydowałem była wielkośc mieszkania.

 

 

Kiedyś to były świetne psy a teraz są strachliwymi histerykami,które ani do biegania się nie nadają ani skakania.

 

 

Mój pies kiedyś się wabił "Bari"

Link to comment
Share on other sites

Rasa podupadła przez ludzi i przez pseduo. ONki, które widuję są albo wycofane, lękliwe albo pobudzone i agresywne, ale są to psy z pseudohodowli prowadzone przez ***** właścicieli. Nie jest przecież normalne, żeby takiego szczeniaka nie socjalizować tylko zakładać kolczatkę i napieprzać, a z tego co widzę tak się utarło, a owczarek to w kolcach i przy tyłku właściciela. 

 

Przykład z wczoraj: Na wybiegu gość pseudoszkoleniowiec z nim obserwująca kobieta i starszy właściciel ze swoim młodym ON. Właściciel słuchał "rad" jakby miał do czynienia z prawdziwym guru. Kazał właścicielowi chodzić z tym psem w te i we wte, zawracać znów iść. Pies na kolczatce nie dostawał żadnych znaków co w zasadzie ma robić, bo czy szedł 30cm dalej od nogi właściciela czy bliżej to i tak cały czas był szarpany, komendy zwrotu nie było bo po co jakiś znak, wystarczy że się pociągnie za kolce. I tak X razy kazano mu chodzić, żeby wyrobił sobie kolczatkową władzę. 

Na wybiegu tylko ja postanowiłam się wtrynić do szanownego składu, bo z minuty na minutę wyglądało to coraz nieciekawiej.

Siad był oczywiście wymuszany siłowo. Po psie było widać, że nie ma pojęcia czego się od niego oczekuje, stresował się.

W końcu gość wziął od właściciela psa i zaczął go podduszać na kolcach, widziałam przednie łapy tego psa wiszące nad ziemią. Wkurzyłam się i tam poszłam. Gość chciał w ten sposób wymusić na psie oddanie patyka.. nie działało.. zanim podeszłam próbował otworzyć mu pysk i siłą go wyciągnąć.

 

Szkoda mi było właściciela, wiadomo że z takim gościem się nie pogada, więc zapytałam tylko czy jest tu z jakiejś szkoły - Nie. Czy pies ma założoną kolczatkę? - Tak. Widziałam, że jest na niej podduszany. - Niee.. Po czym odpowiedziałam tylko - No nie zauważyłam tu jakichś pozytywnych metod.

Niestety gość wraz z właścicielem się zaraz szybko zawinął, a miałam cichą nadzieję z nim pogadać zanim narobi sobie z psem większych kłopotów.

 

Nie wiem jak inni, ale uważam że są lepsze metody nauczenia psa podstawowych zasad współżycia z człowiekiem niż to co zaprezentował ten Pan.

Link to comment
Share on other sites

A na wystawach nie widziałaś kalekich i ze zwichrowaną psychiką?

 

Na wystawy nie chodzę, a za to że w hodowlach zkwp też są psy kalekie i ze zwichrowaną psychiką dalej tak, jak mówiłam odpowiadają ludzie.

Zresztą to, co ludzie zrobili z tą rasą już nie raz na dogo było opisywane, ja tylko chciałam podkreślić, że trudno o zrównoważonego psa w tej rasie bo hodowcy stawiają na wygląd i uważają, że każdy ON od szczeniaka jest już świetnie zaprogramowany, a większość właścicieli tych psów.. cóż.. przykład, który opisałam mówi sam za siebie.

Link to comment
Share on other sites

powoli zastanawiam się nad drugim psem, jednak nie umiem zdecydować się na konkretną rasę :P

 

Bardziej interesują mnie konkretne cechy - nastawienie na współpracę z człowiekiem, niekoniecznie ślepe wpatrzenie i brak samodzielności, jednak napewno nie chciałabym aby to był pies totalnie niepotrzebujący człowieka do szczęścia. Taki charakter który pozwoli na różnorodną psią aktywność - obi, może jakieś psie sporty typu dogtreking, rower. Bez instynktu myśliwskiego i nadmiernej agresywności.

Co do wyglądu to średniej wielkości +- 20kg, krótkowłosy, z normalnym pyskiem (żadne plaskate rasy, bo martwiłabym się czy upały go nie zabiją), raczej szczupłej budowy.

 

Może ktoś coś fajnego podpowie ...

Link to comment
Share on other sites

powoli zastanawiam się nad drugim psem, jednak nie umiem zdecydować się na konkretną rasę :P

 

Bardziej interesują mnie konkretne cechy - nastawienie na współpracę z człowiekiem, niekoniecznie ślepe wpatrzenie i brak samodzielności, jednak napewno nie chciałabym aby to był pies totalnie niepotrzebujący człowieka do szczęścia. Taki charakter który pozwoli na różnorodną psią aktywność - obi, może jakieś psie sporty typu dogtreking, rower. Bez instynktu myśliwskiego i nadmiernej agresywności.

Co do wyglądu to średniej wielkości +- 20kg, krótkowłosy, z normalnym pyskiem (żadne plaskate rasy, bo martwiłabym się czy upały go nie zabiją), raczej szczupłej budowy.

 

Może ktoś coś fajnego podpowie ...

 

Pierwsza myśl: owczarek szkocki długowłosy, do momentu, jak dotarlam do słowa "krótkowłosy". To może collie smooth ? Chociaż one bywają zadziorne, ale agresją bym tego nie nazwala. Kelpie nie, bo to psy potrzebujące dużo zajęcia, a przy collie to możesz, ale nie musisz uprawiać nawet wielu psich sportów. Jeśli jednak myślisz o psie nastawionym docelowo na sport, to myślałabym właśnie o kelpiku, albo border collie smooth.

Link to comment
Share on other sites

wilczy zew - sznaucer jest za dużo wymagający futrowo ;) a jak już to czarny duży ale właśnie to pielęgnowanie futra aby ładnie wyglądał :(

 

 

 

Paulina, o kelpie właśnie myslałam :)

 

Gryf - o pitku z dt też myslałam ... ale raz w życiu chciałabym psa od szczeniaka :P Nie jest dla mnie ważna rasa, ale obawiałabym się brać szczeniaczka niewiadomego pochodzenia :(  .. a dalmatyńczyk jakoś mi się nie widzi :P

 

Mary - pomimo, że zarzekam się że byle nie borderek, te futra mi się nie podobają .... ale właśnie jakiś golas, może to jest wyjście ...

 

Naklejka ..... trafiłaś w sedno, o pudlu duzym myśle intensywnie, nawet podglądam jedną hodowle czekoladek na fb :D

 

Dzięki dziewczyny za pomoc ... o pudlu i kelpi myslałam i fajnie że też je wskazałyście. Ja myślałam jeszcze o malinie, ale niewiem czy dokońca o to mi chodzi ;) Z koleji może warto się zastanowić na borderem .. tylko te które znałam (kilka, nie jakieś znaczne ilości ;) ) były każdy jeden agresywny do innych psów ... po tym co mam ze swoją suką a raczej co miałam, to nie wiem czy chce to jeszcze raz przerabiać. Pies nie musi być pacyfista i przyjacielem każdego ... ale też nie chce aby nie tolerował każdego psa na chodniku.

 

No ale mam temat do przemyśleń :)

Link to comment
Share on other sites

A czemu nie malinka?

 

W temacie agresji do innych psów myślę, że dużo zależy od konkretnego miotu, rodziców, przodków plus pracy właściciela. Znam maliniaki, które najchętniej zeżarłyby każdego innego psa z kopytami, niezależnie od płci, ale znam też takie, co im wszystko jedno - kochać to może innych psów nie kochają, ale jakaś tam tolerancja jest. Oraz znałam jednego totalnego pacyfistę, co wkurzał się dopiero, jak go coś w dupsko gryzło na serio, wcześniej był przyjacielem całego świata i okolic ;)

Link to comment
Share on other sites

Czekunia .. takie czekoladowe pudelino ładnie by z Wegetą się komponowało, prawda :)

 

evel - mi się bardzo maliny podobają, z wyglądu, z charakteru, tylko mam obawy czy umiałabym sobie z takim psem poradzić :P Choć po szkole jaką mam z Wegą to w sumie gorszego psa chyba bym nie mogła miec ;)

I jak piszesz - pies ma tolerowac inne, nie chce aby wolał zabawe z psami ode mnie ;) poprostu nie ma polować na inne psy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...