Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

A właśnie! Co do smooth collie - widzę, że mamy kilka hodowli w Polsce. Może mi ktoś bardziej zorientowany w temacie polecić coś? Z czystej ciekawości, bo na papsa już czekam :D Jednak rasa na swój sposób mnie fascynuje, a wiadomo, że do osoby niezwiązanej z tematem różne "kwiatki" nie dojdą, bo są tak skrzętnie ukrywane... ;)

Wolałabym na priv, bo do tematu rzadko zaglądam. Nie ogarniam jeszcze do końca tego nowego dogo... :plzdie:

Link to comment
Share on other sites

Mi się wczoraj śniło, że chciałam dwa duże pudle, czarnego i białego. A zamiast pudli dostałam borzoja... i pierwszą rzeczą, którą po przebudzeniu zrobiłam było oblukanie ich w necie. Od dawna mi chodzi chart po głowie, zachwycałam się nimi od pierwszej wystawy (z 15lat temu). Wiem, że jeszcze długo lub nawet nigdy nie będę miała takiego psa, ale pomarzyć można. 
Za to jakbym kupiła szczyla to musiałabym go wypaplać w błocie żeby TŻ uwierzył, że go znalazłam. Na szczęście wagowo by pasował :) Dla niego są okropne i nie widzi ich dumy i elegancji. 

Kajusza, a o tollerku myślałaś? Tylko on włochaty troszkę, ale poznałam kilka rudych i były to pokojowe pieski ;) Z tym że niektóre trochę leniwe ;)
Dodam, ze z tym pudelkiem to bardzo Cię widzę ;)

Link to comment
Share on other sites

Mi się wczoraj śniło, że chciałam dwa duże pudle, czarnego i białego. A zamiast pudli dostałam borzoja... i pierwszą rzeczą, którą po przebudzeniu zrobiłam było oblukanie ich w necie. Od dawna mi chodzi chart po głowie, zachwycałam się nimi od pierwszej wystawy (z 15lat temu).

Hehe, mi tez czasem śnią się psy :jumpie:  Czasem wybór rasy, czasem odbieranie psa z hodowli, czasem spacery. A czasem moje sny są na tyle pokręcone, że ten sam pies potrafi w ciągu paru chwil zmieniać rasę- np. wołam pekińczyka, którego widzę z oddali, przybiega jako chart afgański, a za chwilę widzę, że bawię się z gończym polskim :megagrin:

Link to comment
Share on other sites

spodziewam siętego :D albo że będą go nazywać yorkiem :P a to nie york xP przez pierwszy rok będzie go przypominać potem na wystawy muszę go ostrzydz  i odrazu inny pies :P

 

Wiesz moją maltanke też nazywają yorkiem, więc myślę, że Ciebie to tym bardziej nie ominie :) 

Link to comment
Share on other sites

U mnie w parku jest pan, który ma "długowłosego labradora". Już każdy się poddał z tłumaczeniem, że taka rasa nie istnieje. I jeszcze jest argument, że ta jedna suka w "hodowli" daje czasem takiego kudłatego labradora. Wiem, że może się zdarzyć takie coś, ale wtedy na pewno się już takich miotów nie powtarza... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

no wiecie, idąc na spacer z Moim  BOS'em słyszę "ale Husky!" albo - "wygląda jak owczarek ale to raczej mieszaniec husky" albo jak ludzie spoglądają czy ma niebieskie oczy
 

A jak już powiem ludziom że to Biały owczarek szwajcarski to odpowiedz jest tego typu " Aaaaahaaa..." widzę że nie mają pojęcia co to za rasa więc dopowiadam - a żeby było łatwiej to Biały owczarek niemiecki - no wtedy jest zachwyt i podziw XD "o mój boże nie wiedziałem że są białe owczarki niemieckie?!" - "Białe owczarki niemieckie są przepiękne" itp itd

 

jako szczenie nawet weterynarz nie wiedział co to za rasa - strzelał - mieszaniec O.Podhalańskiego (bo stało jej jedno uszko a drugie miała klapnięte ;))

 

jakiś czas temu przechodziłam koło nowo wybudowanego domu w sąsiedztwie i pan domu montował akurat ogrodzenie i zagadał mnie na temat mojego białego psa , miał zamiar właśnie kupić psa i bardzo mu się podobał mój.

Po 2 tygodniach u niego na podwórko biegała mała klucha owczarka niemieckiego

spytałam się "a czemu nie szwajcar :D? "

pan na to -"no, trochę mnie zaszokowała cena tych psów"

 

hehehe :D

Link to comment
Share on other sites

Mam takie pytanie czysto teoretyczne do ludzi siedzących w hodowli.

 

Wyobraźcie sobie taką sytuację, że macie hodowlę rzadkiej rasy(1-2 hodowle w Polsce). Przychodzi do was osoba chętna na szczeniaka(koniecznie sukę) do sportu i chcąca z nim trenować oraz startować w zawodach. Jednak chętny od razu zaznacza, że nie będzie jeździć na wystawy i jest praktycznie pewien, że suka będzie sterylizowana. Sprzedalibyście szczeniaka takiej osobie czy raczej zniechęcali? Podkreślam, że chodzi mi o rzadko spotykaną rasę.

 

Sytuacja jest czysto hipotetyczna.

Link to comment
Share on other sites

A czemu zniechęcać? Labradory czy beagle też kiedyś były rasami rzadko spotykanymi w Polsce. Ale nastało masowe kupowanie szczeniaków z nastawieniem na dalszą hodowlę, i mamy to co mamy - wysyp labków i beagli o coraz bardziej spaczonej psychice i coraz bardziej odbiegających od wzorca. Nie mówiąc już o gromadach mniej lub bardziej labko- i beaglopodobnych psów w każdym schronisku.

Zbytnia popularyzacja niestety szkodzi każdej rasie.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mam takie pytanie czysto teoretyczne do ludzi siedzących w hodowli.

 

Wyobraźcie sobie taką sytuację, że macie hodowlę rzadkiej rasy(1-2 hodowle w Polsce). Przychodzi do was osoba chętna na szczeniaka(koniecznie sukę) do sportu i chcąca z nim trenować oraz startować w zawodach. Jednak chętny od razu zaznacza, że nie będzie jeździć na wystawy i jest praktycznie pewien, że suka będzie sterylizowana. Sprzedalibyście szczeniaka takiej osobie czy raczej zniechęcali? Podkreślam, że chodzi mi o rzadko spotykaną rasę.

 

Sytuacja jest czysto hipotetyczna.

 

 

Jak najbardziej, popularyzacja jak wiadomo szkodzi rasie.

Link to comment
Share on other sites

A czy w miotach bardzo rzadkiej rasy nie trafiają się psy o trochę gorszym eksterierze ?

Czy hodowca rzadkiej rasy nie chce zobaczyć jak psiaki sprawdzają się nie tylko na wystawach, ale i w sporcie ?

Sprawa wymaga przemyślenia, ja raczej byłabym na tak niż nie.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...