Jump to content
Dogomania

Barf


cyryl

Recommended Posts

Hm, a mięsno-kostne żarcie zmieści się w kwocie 17 zł tygodniowo? Oprócz tego mam nabiał, ale on się to kosztorysu nie wlicza, podobnie z owocami i olejem z ryb. Co można podawać, procz łapek, nóg kości rurkowch, szyj indyczych i korpusów? Jadłospis jest układany z myślą o 30-35 kg psiaku (a przynajmniej tyle ma ważyć)

Link to comment
Share on other sites

Mój królewicz lubi żeberka wieprzowe, chrupie je aż miło. U mnie cena takich trójkątów-żeberek to 5-6zł/kg. Powinnaś chyba też wziać pod uwagę podroby - żołądki, serca, wątróbki. Ja dodaję do podrobów czy twarogu algi. 17zł na tydzień na dorosłego psa 35kg? Hmmm, jeśli podstawą będą korpusy to się zmieścicie. Mi na samo mięso, podorby i gnaty wychodzi 30zł na tydzień. Ale w ramach urozmaicenia kupuję np.żołądki indycze czy kaczkę.

Link to comment
Share on other sites

Tzn, na samo mięso i kości, bo np. ser biały czy jogurt albo śmietana to u mnie jest ciągle i praktycznie tylko ja nałogowo jem nabiał, a tata z przyzwyczajenia kupuje więcej niż mi trzeba, więc tak czy inaczej pies dostaje tego sporo, a warzywa i owoce to mam w domu i nie muszę kupować. I jeszcze jedno, jeżeli podstawą będą korpusy i kości rurkowe to nie struję psa tym?

Link to comment
Share on other sites

Podroby koniecznie trzeba włączyć do diety BARF. A co do ceny to wszystko zależy od Twojego źródła mięsa. Musisz po prostu ułożyć sobie tygodniowy jadłospis według tego, co masz dostępne i policzyć ile wyjdzie. Ceny poszczególnych elementów mięsnych, kości czy podrobów mogą się bardzo różnić nawet w dwóch pobliskich sklepach (bynajmniej u mnie tak jest). I mam doświadczenie, że przeważnie to, co kupuję dla psów jest tańsze w małych sklepikach mięsnych niż np. w markecie. Idealnie jest mieć dostęp do ubojni, tam jest najtaniej, a często kości czy okrawki mięsa są dosłownie za grosze lub nawet za darmo ;) Ja przeważnie mieszczę się z tygodniową dietą dla mojej suki (30kg) w tych 17 zł, miesięcznie wychodzi mi ok. 50-60 zł, drugi pies (38kg) 60-70zł, ale znalezienie jak najtańszych (i jednocześnie dobrych) źródeł mięsa zajęło mi trochę czasu.

Link to comment
Share on other sites

Podobnie do kilku osob tutaj, moj pies ma problemy z wyproznieniem po miesnych kosciach. Na poczatku dawalam mu ich za duzo, staralam sie osiagnac proporcje 50:50 kosci do miesa, teraz zeszlam z tego stanowczo, a tak czy owak jest niezbyt ciekawie. Np w przerciagu ostatnich dni (okolo 3) (dostaje jesc dwa razy dziennie) dostal dwa posilki z koscia, byly to kacze szyje z calkiem spora iloscia mieska na nich i niestety typowe objawy, piszczenie i podskakiwanie przy wyproznianiu. Kiedy dostaje samo miecho (teraz mial ozory wolowe, troche wieprzowiny (mieszkam w UK gdzie nie ma Aujeszkiego), mielone zoladki, serca wolowe) jest w porzadku, ale dodatek kosci konczy sie niezbyt fajnie. Praktycznie codziennie pies dostaje olej rzepakowy, z jogurtem mam klopot, nie za bardzo chce go jesc. do tego dostaje tez warzywa i owoce, ostatnio byla faza na avocado (byly w promocji ;) ) ktore przeciez jest dosc... wspomagajace. Teraz doszlam do tego, ze podaje mu tez suszone sliwki, no ale nie wiem czy to nie jest przesada.
Jestesmy na Barfie pelnym od ponad miesiaca, przedtem podawalam surowe ale kupne (gotowe mieszanki), przedtem bylo gotowane od sierpnia. Generalnie pies mial cale zycie tendencje do biegunek, teraz jestem w szoku, bo z zatwardzeniami nigdy walczyc nie musielismy. Jakie proporcje misa do kosci sprawdzaja sie u Was?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nykea']Podobnie do kilku osob tutaj, moj pies ma problemy z wyproznieniem po miesnych kosciach. Na poczatku dawalam mu ich za duzo, staralam sie osiagnac proporcje 50:50 kosci do miesa, teraz zeszlam z tego stanowczo, a tak czy owak jest niezbyt ciekawie. Np w przerciagu ostatnich dni (okolo 3) (dostaje jesc dwa razy dziennie) dostal dwa posilki z koscia, byly to kacze szyje z calkiem spora iloscia mieska na nich i niestety typowe objawy, piszczenie i podskakiwanie przy wyproznianiu. Kiedy dostaje samo miecho (teraz mial ozory wolowe, troche wieprzowiny (mieszkam w UK gdzie nie ma Aujeszkiego), mielone zoladki, serca wolowe) jest w porzadku, ale dodatek kosci konczy sie niezbyt fajnie. Praktycznie codziennie pies dostaje olej rzepakowy, z jogurtem mam klopot, nie za bardzo chce go jesc. do tego dostaje tez warzywa i owoce, ostatnio byla faza na avocado (byly w promocji ;) ) ktore przeciez jest dosc... wspomagajace. Teraz doszlam do tego, ze podaje mu tez suszone sliwki, no ale nie wiem czy to nie jest przesada.
Jestesmy na Barfie pelnym od ponad miesiaca, przedtem podawalam surowe ale kupne (gotowe mieszanki), przedtem bylo gotowane od sierpnia. Generalnie pies mial cale zycie tendencje do biegunek, teraz jestem w szoku, bo z zatwardzeniami nigdy walczyc nie musielismy. Jakie proporcje misa do kosci sprawdzaja sie u Was?[/QUOTE]

u nas też kupiszony twardawe, ale żadne nie piszczy przy robieniu qupala. Za to wczoraj byłam u weta - od razu "rozczytał" mi wyniki krwi robione jakieś 10 dni temu - i co sie okazało - chyba muszę psom jednak zmienić dietę na lżejszą, bo wyniki wątroby są za duże do średniej. Inne wyniki są ok, ale ta wątroba mnie zaniepokoiła. Poza tym żadnych objawów nie ma. Więc podaję mu zalecane tabletki na wątrobę i na razie zmiejszam radykalnie surowe z gnatami - to mozę być obciążeniem dla wątroby, bo on jada tylko surowe mięcho, gnaty, oliwę, owoce i czasem trochę suchego Josery. no bo co innego?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cimi']Ja daję całe ryby, nie bawię się w wyciaganie ości. Dałam kiedyś łososia i normalnie jadła, ale głównie daję śledzie :)[/QUOTE]
to moja chyba nie przyzywczajona poprostu ryby nigdy jesc nie chciala zadnej az po jakims ponad roku sprobowalam znowu ale cos jej te osci przeszkadzaja bo samo miesko zjadla , no nic widocznie ryba nie dla nas:) zostaniemy przy innych surowych rzeczach

Link to comment
Share on other sites

Może po prostu nie lubi ;). Mam jedną sukę, która bardzo lubi ryby i to obojętnie jakie wędzone, surowe czy gotowane taki rybi smakosz, a druga nie rusza ryb wcale, a jak się da jej powąchac to wychodzi z kuchni ;), jeszcze kiedyś coś tam dziobnęła ale od razu wymiotowała nią, i ta nie je ryby w żadnej formie a nawet taki olej z tuńczyka jest nie do przyjęcia ;)

A czy panga, to jest ryba która wszystko w siebie wchłania i generalnie nie jest polecana nawet dla ludzi ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cimi']Może po prostu nie lubi ;). Mam jedną sukę, która bardzo lubi ryby i to obojętnie jakie wędzone, surowe czy gotowane taki rybi smakosz, a druga nie rusza ryb wcale, a jak się da jej powąchac to wychodzi z kuchni ;), jeszcze kiedyś coś tam dziobnęła ale od razu wymiotowała nią, i ta nie je ryby w żadnej formie a nawet taki olej z tuńczyka jest nie do przyjęcia ;)

A czy panga, to jest ryba która wszystko w siebie wchłania i generalnie nie jest polecana nawet dla ludzi ?[/QUOTE]

nie wiem jak z Pangą, ale wiem ze karpiowatych nie mozna podawac na surowo. Posiadają tiaminazę.(chyba nie pomyliłam)

Link to comment
Share on other sites

Właśnie pytam na początku, bo nie znam się na tym, jedyne ryby jakie jadam to Miruna, Dorsz i Mintaj, ale zdecydowanie wolę mięso z indyka. A mógłby mi ktos jeszcze wytłumaczyć o co cho z tym jajcem? Jedni piszą, że raz na tydzień, a bodajże Martens wspominała, że można podawać i częściej, ale już nie pamiętam z jakiego powodu..

Link to comment
Share on other sites

Czyli danie powiedzmy 2-3 jajek tygodniowo psu o wadze 35kg nie zaszkodzi? I mam głupi problem, jak sprytnie wmieszać utarte owoce i warzywa w żarcie? Pes strasznie wybredny, a wg. kalkulatora to powinno tak wyglądać w dziennej dawce: warzywa, owoce :0.07 kg. Myślałam, żeby z jogurtem naturalnym mieszać... powiedzmy jedną łychę owoców na dwie łyżki jogurtu.

Link to comment
Share on other sites

Ja tam mam wszystkożercę, ale i tak mieszam papkę warzywną (czyli wsio starte w maszynce elektrycznej, potem porcjuję i mrożę) z jogurtem naturalnym, albo z kawałkami wątróbki (jak mi się chce to miksuję wątróbkę w blenderze), albo z jajeczkiem ;) W ogóle mój pies jak poczuje jajko dostaje jakiegoś napadu, gdyby mogła to by z miską osunęła ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='HelloKally']Dzięki, wniosek nasuwa sie sam, jak psu nie smakuje trzeba oszukiwać i mieszać ;p. Słyszałam jeszcze o podawaniu oliwy. Chodzi o tą z oliwek czy jeszcze inną? Jestem kompletnie zielona w tym temacie.. I ew. w marketach takie coś można kupić czy w bardziej wysublimowanych miejscach?[/QUOTE]
Może być oliwa z oliwek ze zwykłego spożywczego (najlepiej extra vergin). Na stoiskach ze zdrową żywnością można kupić olej z lnu tłoczony na zimno - bardzo fajna sprawa (z tego się robi kapsułki Gammolen dla psów i kotów i wtedy ten olej robi się wielokrotnie droższy ;))

Link to comment
Share on other sites

Co do olejów to ja bardzo polecam ten olej lniany, tylko radzę zaopatrywać się w mniejsze opakowanie, bo dość szybko się psuje i generalnie ma krótką datę ważności. Co do papek natomiast, to ja mam chyba duże szczęście, bo moje psy generalnie nie grymaszą i papki nawet z samych warzyw znikają w kilkanaście sekund z misek ;) Czasem w okresie letnim moja suka rezygnuje z papek i wydaje mi się, że po prostu sobie sama uzupełnia zapotrzebowanie na pokarmy roślinne zjadając owoce, trawy, mlecze w ogrodzie czy w lesie. Ale myślę, że warto znaleźć coś, co psu bardzo smakuje i ma intensywny smak/zapach, co można po troszku dodać do papki, jeśli pies nie bardzo chce jeść. U nas sprawdziły się w tej roli takie rzeczy jak czosnek czy tran - wystarczyło dodać odrobinę, a pies już wcinał ze smakiem. Poza tym moje psy np. bardzo lubią buraki, więc dodaję im praktycznie do każdej papki (zdrowe i niedrogie ;) ), poza tym owoce, jakie uwielbiają też działają cuda (np. banan). Jeśli pies nie chce jeść papki można też się zastanowić nad konsystencją jedzenia. Moja suka np. nie ruszy papki, jeśli nie jest dokładnie rozdrobniona (tarcie na najdrobniejszej tarce u nas odpada), albo np. za sucha.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...