Jump to content
Dogomania

Sowa

Members
  • Posts

    5053
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    5

Everything posted by Sowa

  1. Na Śląsku jest Marek Fryc. Ale tak jak pisze Zarka - najpierw wizyta u weta. Rage syndrom - tzw. syndrom szaleństwa to dziedziczne schorzenie neurologiczne, objawiające się nagłymi niekontrolowanymi atakami, po których pies zdaje się nie pamiętać sytuacji sprzed chwili, tak jakby na moment stracił świadomość tego co się dzieje.
  2. Przydałoby się szkolenie w grupie psów lub wspólne szkoleniowe spacery z kimś, kto ma dobrze ułożonego psa - tak, aby była możliwość i pracy i zabawy. No i sama spróbuj jak najwięcej zajmować zwierzaka wspólną zabawą - na każdym, absolutnie każdym spacerze, nawet na krótkich wyjściach dla fizjologii..
  3. Porozmawiaj z wetem - zdaniem mojej i nie tylko mojej wetki sterylizację najlepiej przeprowadzić pomiędzy cieczkami.
  4. A ja nie czekam na zmęczenie psa i nie stosuję klikera dla nauczenia tak prostych czynności. Uczę celu - pies na początek po jednym kroku, gdy ja się zatrzymuję, jest naprowadzony w siad przy nodze. Gdy zrozumie, że "noga" w przetłumaczeniu na czynności znaczy "usiądź jak najbliżej, kiedy się zatrzymam" - sam będzie trzymał się przy nodze jak najbliżej, aby móc usiąść, gdy ja staję. Pochwala (stosowana zawsze) jest przepustką do nieregularnego, coraz rzadszego smakołyka, a najlepszą nagrodą - swobodne (lub na długiej lince, jeśli pies jest jeszcze nieodwoływalny) bieganie i wspólna zabawa. W ten sposób niejako "odwracam psa ogonem" - nie ma "wybiegam się, a potem zmęczony pójdę przy nodze" ale jest "jestem naładowany energią, więc ślicznie chodzę, bo to jedyny sposób, aby za chwilę był luuuuzik".
  5. Odczekaj 2-3 miesiące po cieczce.
  6. I właśnie dlatego szkolenie potrzebne jest psu - pies ma tyle i tylko tyle bezpiecznej wolności w ludzkim środowisku, na ile właściciel kontroluje jego zachowanie. Psu można pozwolić na swobodę i puścić luzem, jeśli jest odwoływalny, życzliwie lub obojętnie zachowuje się wobec obcych ludzi, ignoruje samochody, rowerzystów, koty sąsiadów, nie atakuje innych psów na psich wybiegach ani nie wpada na jezdnię w pościgu za gołębiem...
  7. Psu tresura nie jest potrzebna - ale szkolenie tak, po to, by w obcym i niepojętym świecie człowieka czuł się bezpieczniej. Pies był i jest zwierzęciem socjalnym i wspólna praca we własnej grupie zwierzęcej lub zastępczej ludzkiej zaspokaja jego potrzeby emocjonalne - jest konieczna dla zachowania dobrostanu. A wspólna praca możliwa jest tylko przy wzajemnym zrozumieniu - dlatego szkolenie potrzebne jest i psom, i ich właścicielom. Gdy widziałam, ze mój pies chciałby wymienić zębate poglądy z innym - zanim zdążyłby wystartować, nakazywałam marsz przy nodze z aportem w pysku i za to chwaliłam. W ten sposób pies uczył się dopuszczalnego zachowania w miejsce niedopuszczalnego.
  8. Psy należy uczyć reagowania na polecenia przewodnika w obecności innych psów - zanim zaczną się gryźć. Gryzące się psy trzeba rozdzielić - nie wyobrażam sobie ignorowania tego, że psy gryzą się. Swoją drogą, ciekawam, czy ignorowałabyś na przykład fakt zjadania odpadków przez własnego psa i czy na skutek ignorowania zaprzestałby dożywiać się na własną łapę. Spotykałam ludzi ignorujących fakt, że ich pies wycierał sobie łapy w cudze ubranie naskakując radośnie lub nieco mniej radośnie oszczekiwał rowerzystę - i tacy ludzie moim zdaniem nie powinni mieć innych piesków niż pluszowe. Pies musi rozumieć, że słowo "nie" czy jakiekolwiek inne nie oznacza "oj, brzydki piesek, brzydki" tylko "przerwij natychmiast to zachowanie i zachowaj się zgodnie z moimi wskazówkami - albo ja przerwę to, co robisz w tej chwili".
  9. Nikt nie proponuje, aby pies bezustannie chodził przy nodze, ale jest to umiejętność niezbędna zwierzęciu żyjącemu wśród ludzi. Nie zgadzam się z tym, że należy ignorować zachowania, których nie akceptujemy. Należy albo uprzedzić psa - i zanim zacznie zachowywać się w sposób nieakceptowalny wskazać mu prawidłowe zachowanie i za to nagrodzić, albo zachowanie nieakceptowalne wstrzymać/przerwać, wskazać zachowanie prawidłowe, wyegzekwować i nagrodzić. Ignorowanie niczego nie uczy i niczemu nie zapobiega.
  10. Maarcza, owczarek niemiecki to pies, który dla równowagi psychicznej musi współpracować z właścicielem. Nauka chodzenia przy nodze nie wystarczy - pies, niezależnie od solidnej dawki ruchu/biegania musi mieć zajęcie wyczerpujące psychicznie. Napisz gdzie mieszkasz, może ktoś zna dobrą psią szkółkę w Twojej okolicy.
  11. Spróbuj w najbliższy weekend nieustannie obserwować psa, nawet używając smyczy jako "pępowiny" (czyli psiak cały czas połączony smyczą z właścicielem). - tak aby zdążyć wyprowadzić, zanim nasiusia. Jeśli się uda - to już wiadomo, że to kwestia czasu, że trzeba szukać kogoś, kto wyprowadziłby psa podczas Waszej nieobecności lub przeznaczyć z urlopu więcej dni na kontrolowanie psiaka albo na jakiś czas jeszcze przywrócić maty.. Jeśli karmisz psa suchą karmą, spróbuj przejść na żywienie naturalne - po suchej karmie psy więcej piją no i więcej siusiają też.
  12. Szczeniak powinien wychowywać się albo w psiej, albo w ludzkiej rodzinie. Członka rodziny nie zamyka się w izolowanej od świata klatce. Nie zostawia się też samego na wiele samotnych godzin w mieszkaniu - to dotyczy tak samo małego dziecka jak i szczenięcia.
  13. Psy ras miniaturowych mają szybszy metabolizm i dlatego nauka czystości trwa dłużej. Po prostu miniaturka musi częściej oddawać mocz i wymaga częstszego wyprowadzania.To, że roczny pomeranian wytrzyma w nocy 7 godzin, nie znaczy, że jest w stanie wytrzymać osiem godzin w ciągu dnia, kiedy i częściej je i pije i jest w jakikolwiek sposób aktywny. Szkoda, że nie wszyscy hodowcy uprzedzają o tym.
  14. Szczekanie czy warczenie u szczeniaka może oznaczać radosne lub nadmierne pobudzenie, może oznaczać niepokój, niezrozumienie o co człowiekowi chodzi, może być wymuszaniem czegokolwiek - nie jest tak, ze szczekanie czy warczenie jest zawsze jednoznaczne. Napisz, gdzie mieszkasz, moim zdaniem jedna godzina praktycznej demonstracji jak bawić się ze szczeniakiem i jak go uczyć w zabawie przyda się Wam bardzo. Być może macie blisko dobrego trenera. Ciasteczko ma być nieregularnie - pochwała zapowiadająca ciasteczko zawsze.
  15. Pies ma siedem miesięcy, Wy macie go dwa dni. Przez te siedem miesięcy pies związał się z poprzednimi opiekunami, zdążył ich pokochać Nie chciałabym mieć psa, który w dwa dni zapomniałby o mnie.
  16. Przez ile godzin ten 6-miesięczny szczeniak siedzi sam w klatce? W nocy szczeniak może wytrzymać dłużej - przez kilka godzin od powrotu właścicieli nie jest sam, ma jakieś zajęcie - choćby na krótko. Wymaganie, aby 6-miesięczny szczeniak małej rasy wytrzymywał spokojnie i bez wypróżniania się 8 godzin w klatce jest sprzeczne z naturalnymi procesami fizjologicznymi i potrzebami emocjonalnymi zwierzęcia. Znajdźcie kogoś, kto zgodzi się jeszcze przez kilka miesięcy zajmować się szczeniakiem co najmniej przez cztery godziny podczas Waszej nieobecności - u siebie lub u Was.
  17. Braliście pod uwagę przygarnięcie jakiegoś kocięcia, aby znowu w domu były dwa zwierzaki? Najwyraźniej kot dawał suce poczucie bezpieczeństwa, skoro strach przed samotnością ujawnił się po śmierci kota.
  18. Nie pocieszę - jeśli masz pewność, że uczysz suczkę prawidłowo, a ona nie reaguje w żaden sposób na Twój głos ani na żadne dźwięki, zbadaj, czy nie jest głucha. Głuchego psa też można uczyć reagowania na polecenia, ale wyrażane gestami. Jeśli suczka słyszy dobrze - reaguje w jakikolwiek sposób na dzwonek, upuszczenie kluczy, szczekanie psa - zmień sposób szkolenia lub zaproś do domu kogoś, kto zademonstruje jak skutecznie uczyć szczeniaka. Oczywiście są bardziej czy mniej skoncentrowane na człowieku szczeniaki, młode teriery z reguły są żywiołowe i trudne do skupienia dłużej na czymkolwiek - ale żadnego zachowania, które nie jest wrodzone, szczeniak nie nauczy się sam. Wg niektórych trenerów starczy 40 razy w ciągu jednego dnia uczyć szczeniaka reagowania na słowo "siad" (oczywiście nie non-stop,ale przez cały dzień po kilka razy) aby po paru tygodniach zwierzątko w już poznanych sytuacjach chętnie i bez wahania siadało na to hasło. W już poznanych sytuacjach - szczeniak uczony siadania tylko w domu, nie umie jeszcze siadać na ulicy, a tym bardziej na widok podlatującego ptaka czy uciekającego kota. Moim zdaniem, jeśli 50 razy na dzień szczeniak słyszy słowo "dobrze" (okazjonalnie połączone z nagrodą i zawsze z sytuacją korzystną dla malucha), to jest o wiele za mało, aby to najważniejsze w szkoleniu słowo zostało wystarczająco zrozumiane.
  19. Dawno temu uczono mnie, że do fosforanu wapnia podawanego szczeniakom jak i do wszelkich mieszanek z wapniem trzeba dodawać odrobinę tłuszczu, np łyżeczkę masła, wtedy są lepiej przyswajalne. Być może nowe mieszanki nie wymagają tego, ale ja bym dodawała. Karcenie szczeniaka biciem, nawet jak się go złapie na gorącym uczynku, to naprawdę zły pomysł. Biciem najłatwiej obrzydzić właścicieli, a nie zakazaną czynność.
  20. A ja mam dodatkowo nadzieję, że zaprzestanie się reklamy "mat węchowych", bo to najlepszy sposób, aby zachęcać psa do zjadania wszystkiego co sam znajdzie.
  21. Młoda ma bardzo miłą, ujmującą mordkę - więc i rodzice jej musieli być sympatyczni:-)))
  22. Przy kolejnych cieczkach objawy ciąży urojonej z reguły występują silniej. Prawdziwa ciąża nie hamuje tego, tylko wzmacnia.
  23. Jeśli starsza suka miała przed dwoma miesiącami cieczkę, to owszem, może być ciąża urojoną i wtedy może pojawić się mleko. Tak czy tak, pokazałabym starszą sukę wetowi. I pomyślałabym o sterylce także starszej suczki, żeby nie było niespodzianek kiedyś.
  24. Nie rozumiem - to jest szczeniak po Waszej suce? Jeśli tak, to owszem, szczeniaki mogą ssać matkę dłużej niż przez 8 tygodni i na pewno im to nie szkodzi. Jeśli nie, i jeśli starsza suka jest wysterylizowana, to raczej nie ma takich możliwości aby w jej sutkach pojawiło się mleko. Szczeniak może próbować ssania - to zachowanie uspokajające po prostu, tak jak u dziecka ssanie smoczka - mój dwumiesięczny szczeniak zastępczo ssał łokieć opiekuńczego domowego psa samca.
  25. Sowa

    Labrador

    Żadnych problemów z agresją nie da się rozwiązać na odległość - napisz, gdzie mieszkasz, może ktoś zna naprawdę dobrego trenera w Twoim mieście.
×
×
  • Create New...