Jump to content
Dogomania

Sowa

Members
 • Content Count

  2,211
 • Joined

 • Last visited

2 Followers

About Sowa

 • Rank
  Advanced Member

Recent Profile Visitors

4,854 profile views
 1. Po pierwsze - karać nie masz za co, suka nieraz była głodna, zachowuje się tak, jak jej dyktuje instynkt samozachowawczy. Jeśli Ty będziesz karać po fakcie - to ona zacznie zjadać wszystko jak najszybciej , to będzie natychmiastową nagrodą, i nie zrozumie, za co karcisz. Po drugie - to bardzo długa nauka, zacznij od nauki ignorowania np jedzenia zostawianego na stole, suka musi zrozumieć, że jedzenie jest dostępne albo z Twojej ręki, albo z miski, nie ze stołu i nigdy nie rzucane na ziemię czy podłogę. Pamiętaj, aby jedzenie w misce nie zostawało na później - ma zjeść wszystko od razu przy Tobie, jeśli nie, miskę chowasz, tylko woda ma być dostępna cały czas. Naucz, że do jedzenia pokazanego w ręce podchodzi się na hasło, a bez hasła trzeba siedzieć. Naucz, że jedzenie może być polożone na psim nosie czy głowie i pies podrzuci głowę na hasło, nie zje od razu. Naucz trzymania w pysku np całej parówki i oddawania Ci do rąk, a dopiero wtedy dasz z ręki i pozwolisz zjeść, Na spacer zabieraj smakole i dawaj psu cały czas jakieś zajęcie nagradzane okazjonalnie smakolami. Poproś kogoś, aby zostawił coś smacznego w umówionym miejscu na spacerze i naucz psa chodzenia na smyczy obok tego czegoś, bez próby sięgania pyskiem czy powąchania - ale do tego suka musi znać informację "nie", co oznacza w tym przypadku, że nagrodzisz chodzenie - "nie" to nie krzyk ani kara, ale informacja! Nagradzaj smakołykiem z ręki przejście obojętne nad smakołykiem na ziemi. Powtarzaj te ćwiczenia w różnych miejscach, wiele razy, codziennie. Jeśli zauważysz cokolwiek jadalnego na ziemi - natychmiast ćwicz w taki sposób - najpierw dalej od tego czegoś, potem coraz bliżej. Najpierw na smyczy, tak aby móc ze słowem "nie" zablokować ruch w stronę tego czegoś i natychmiast bez gniewu wymagać marszu przy nodze - nagradzanego czymś lepszym z ręki. Potem to samo bez smyczy. Naucz aportowania - aby brała do pyska tylko to, co Ty jej wskażesz czy wyrzucisz, aby miała zajęcie kontrolowane przez Ciebie. To dotyczy także patyczków czy kamieni - pies ma brać do pyska cokolwiek tylko na Twój sygnał. W miejscach, gdzie najczęściej ludzie wyrzucają odpadki prowadź psa na smyczy wymagając niesienia w pysku czegoś, co jej podasz - to może być rękawiczka, zabawka, cokolwiek. I pamiętaj, że skuteczność każdej nauki zależy od ilości powtórzeń tego samego ćwiczenia codziennie - w różnych miejscach.
 2. Ja też nie wiedziałam - usłyszałam o tym na ostatnim kongresie medycyny weterynaryjnej behawioralnej, organizowanym przez Etovet. Najbliższe kongres - tak zapowiadano - będzie poświęcony problemom starzejących się i starych zwierząt.
 3. Chyba warto poprosić p. Kasię o zademonstrowanie, na jakie hasła pies nauczył się reagować i w jaki sposób. I albo zapisać te hasła, albo nagrać pracę p. Kasi z Toffim - przywołanie, zaproszenie na spacer, zapowiedź jedzenia, siadanie na hasło itp. To może ułatwić porozumienie z psem i po drodze i w nowym DT. Wprawdzie pies bardziej reaguje na brzmienie głosu, ale powtórzenie znajomych gestów ze znajomym słowem jest skuteczniejsze niż zaczynanie od początku. Tak samo ważne jest przekazanie słowa pochwały, aprobaty - jeśli jedna osoba będzie chwalić psa słowem "dobrze", a druga słowem "super", to pies nie może od razu zrozumieć pochwały prawidłowo.
 4. Można, w porozumieniu z wetem jasne, podać środki przeciwbólowe. Jak po tym będzie reakcja na dotyk, to znaczy, że ze strachu, nie z bólu. Ale można po prostu jeszcze trochę odczekać. W jakiej pozycji Fado śpi? Spanie na klatce piersiowej jest sygnałem bólu.
 5. Cześka ma twarz szczęśliwego maliniaka. Oby ta sterylka obyła się bez komplikacji.
 6. Abi u p. Jolki chodziła chyba przez miesiąc na łańcuszku pełniącym obowiązki smyczy, bo smycz skórzana zostałaby przegryziona w sekundzie. I Abi chodziła na spacery poza ogród i pozwalała się prowadzić na tym łańcuszku także nowo poznawanym ludziom. Obroża na szyi i łańcuszek nie będzie dla Abi trudnym wyzwaniem - byle jej to wreszcie założyć i zapiąć.
 7. Metalowy łańcuszek zniechęca do gryzienia. Psy z reguły - jeśli nawet noszą metalowe przedmioty - to nie lubią ich gryźć. Metalowy łańcuszek jest zakazany w okresie zmiany zębów tylko. A potem, gdy samo pojecie chodzenia na smyczy stanie się zwyczajne, łańcuszek zastąpi jakakolwiek linka. Jaaga, oby pies jak najszybciej zrozumiał, że Twoja obecność oznacza dla niego wszystko co najlepsze. Dałas mu ogromną szansę.
 8. Niewysterylizowana Czesia mieszka razem z niewykastrowanym samcem. Prawdopodobnie za trzy-cztery tygodnie wejdzie w okres przedrujowy i sterylka będzie mniej bezpieczna dla niej. Przepraszam, ale na co się czeka? Dlaczego?
 9. Sprawdziłam na wątku - Murka napisała o cieczce Czesi 14 listopada. Cztery miesiące minęły, za chwilę suka wejdzie w stan przedrujowy. Czy są jakieś powody wstrzymywania zabiegu?
 10. We Wrocławiu znam dobrą psią szkołę Agility de Luks.
 11. Elik, moim zdaniem masz rację. Dla psa najważniejsze teraz, aby żył bez bólu, aby dało się ocenić, czy jego zachowanie przy dotknięciu wynika ze strachu przed tym dotknięciem, czy z tego, że wszystko go boli.
 12. Kwestia czy stan psychiczny Fado to skutek cały czas odczuwanego bólu czy strachu przed bólem, na ile działają przeciwbólowce. W Tychach wet. stwierdził bolesność okolicy szyi - skąd ten ból, to chyba jeszcze nie wiadomo.
 13. To może po prostu odpuścić na dwa tygodnie wszelkie zabiegi, tylko jedzenie i wypuszczenie-wyprowadzenie? Na tych warunkach pies mógłby zostać tam, gdzie jest? Potem można by ocenić, czy jest jakakolwiek zmiana. Ważne, czy pies nie daje się dotykać, bo się boi, czy to reakcja na stały ból. Czy on dostaje jakieś przeciwbólowce?
 14. Psy, które żyją w cierpieniu bez szans na poprawę, powinny dostać kilka dni spokoju bez cierpień i bezbolesną śmierć. Jakie szanse na życie bez cierpienia ma Fado? To jest teraz najważniejsze pytanie moim zdaniem.
×