Jump to content
Dogomania

KOORDYNATORZY, informacje...


kacha_wawa

Recommended Posts

na etapie postępowania sądowego- tak, natomiast w fazie postępowania przygotowawczego, czyli w fazie prowadzenia go prez prokuraturę i policję zadna ze stron w takich czynnościach nie uczestniczy. Za zgoda Prokuratora moze się ewentualnie zapoznac z aktami sprawy. To tak z pamieci dość odległej, ale nie sądzę, by tu coś się zmienilo.
Ale sprawdzę i napiszę
A organizacji spolecznej przysługują po prostu uprawnienia organizacji spolecznej, a nie pokrzywdzonego, czy oskarżyciela posiłkowego

tu sa przepisy kpk dot. udziału organizacji społecznej
Przedstawiciel społeczny

Art. 90. § 1. W postępowaniu sądowym do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego udział w postępowaniu może zgłosić przedstawiciel organizacji społecznej, jeżeli zachodzi potrzeba ochrony interesu społecznego lub ważnego interesu indywidualnego, objętego zadaniami statutowymi tej organizacji, w szczególności ochrony wolności i praw człowieka.

§ 2. W zgłoszeniu organizacja społeczna wskazuje przedstawiciela, który ma reprezentować tę organizację, a przedstawiciel przedkłada sądowi pisemne upoważnienie.

§ 3. Sąd dopuszcza przedstawiciela organizacji społecznej, jeżeli leży to w interesie wymiaru sprawiedliwości.

Art. 91. Dopuszczony do udziału w postępowaniu sądowym przedstawiciel organizacji społecznej może uczestniczyć w rozprawie, wypowiadać się i składać oświadczenia na piśmie.

Przedstawiciel organizacji społecznej nie moze w mojej ocenie- tak na gorąco- brać udziału w czynnościach w postępowaniu przygotowawczym, ale jeszcze to sprawdze dokładnie

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='loozerka']A organizacji spolecznej przysługują po prostu uprawnienia organizacji spolecznej, a nie pokrzywdzonego, czy oskarżyciela posiłkowego[/quote]

A jeżeli to organizacja społeczna dokonała zawiadomienia o przestępstwie? Krakowski TOZ wystepuje w procesach jako oskarżyciel posiłkowy.

Link to comment
Share on other sites

Na pewno jako oskarżyciel posiłkowy? hmmm, ja dosc daleko odeszłam od praktyki w prawie karnym, ale ...pokrzywdzonym jest ten, czyje dobra zostały [B]bezpośrednio[/B] naruszone przestępstwem., i wydaje mi się, ze TOZ nie jest bezpośrednio pokrzywdzony, a z kolei oskarżycielem posiłkowym moze być tylko pokrzywdzony. Być moze ustawa o ochronie zwierzat tutaj jakoś rozszerza to pojecia, moze jest jakieś orzecznictwo Sadu Najwyższego...tak troszke myśle na gorąco, skad moze się taki udział brać. Sprawdzę to. A nie mozecie TOZ w Krakowie podpytać, jak ten udział wyglada? Czy to na pewno w charakterze oskarzyciela posiłkowego biorą udział? Bo to róznica..
Samo złożenie zawiadomienia o przestępstwie nie czyni z zawiadamiającego pokrzywdzonego, tak naprawde mogł zrobić to kazdy.

A kto złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w tej sprawie? Dostał do "ręki" lub pocztą takie pisemne pouczenie o uprawnieniach pokrzywdzonego? W tej chwili w postępowaniu przygotowawczym jest obowiązek wreczenia każdemu pokrzywdzonemu takiego pouczenia. Jesli ta organizacja to otrzymała, oznacza to, ze przez prowadzących postępowanie przygotowawcze została uznana za pokrzywdzonego. W przeciwnym wypadku można domniemywać, że takiego statusu jej nie przyznano.

Link to comment
Share on other sites

A więc tak- moim zdaniem, żadna organizacja społeczna zajmująca się ochroną zwierząt nie jest pokrzywdzonym, a więc nie moze występować jako oskarżyciel posiłkowy.
może brac udział w postępowaniu jako przedstawiciel społeczny, na zasadach wyżej opisanych. Przysługują jej wtedy- oprocz tych wyżje wskazanych- także inne, np. prawo przeglądania akt sądowych. Ale dotyczy to postępowania sądowego.
Natomiast w postępowaniu przygotowawczym, jesli ta organizacja składała zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, może skarżyć niektore decyzje porocesowe np. postanowienie o odmowie wszczecia postępowania, lub o umorzeniu go. Ale nie przysługuje jej prawo do udziału w czynnościach. To prawo nie przysługuje w pełni także stronom- czyli podejrzanemu i pokrzywdzonemu, moga brac udział tylko w tych czynnościach, ktore sa prowadzone na ich wniosek- też z pewnymi wyjątkami.

Link to comment
Share on other sites

Frotka składając zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa wnioskowała o ustanowienie KTOZ oskarżycielem posiłkowym - z informacji uzyskanych od niej wynikało że TOZ jak najbardziej może taką funkcję pełnić (Frotka jest czynnie zaangażowana w sprawy karne dot. zwierząt więc chyba wie).

Frotka się wycofała, nie wiem czy EMIR będzie oskarżycielem posiłkowym...

Link to comment
Share on other sites

nie wiem, być moze są stosowane jakieś luźniejsze intepretacje, a być moze zależy to od rodzaju sprawy i związku danej organizacji z samą sprawą...
Bo dla mnie przepis o pokrzywdzonym jest jasny i nie bardzo wiem, jak można byłoby go inaczej interpretowac. Natomiast z faktami się nie dyskutuje, jesli gdzies organizacje takie sa dopuszczane do udziału w sprawie jako oskarżyciele posiłkowi, to może w konkretnych sprawach są ku temu podstawy

Link to comment
Share on other sites

Nie, to nie są luźniejsze interpretacje. Organizacje społeczne mogą być oskarżycielami publicznymi i reprezentować dobro zwierząt przed sądami powszechnymi. Przysługują jej wszystkie prawa pokrzywdzonego [B]NA KAŻDYM ETAPIE POSTĘPOWANIA[/B].

Pozwala na to art 39 Ustawy o Ochronie Zwierząt.

[I]Art. 39.[/I]
[I]1. W sprawach o przestępstwa określone w art. 35 ust. 1 i 2, jeżeli nie działa pokrzywdzony,[/I]
[I]prawa pokrzywdzonego może wykonywać organizacja społeczna,[/I]
[I]której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.[/I]

Link to comment
Share on other sites

ok, właśnie o tym pisałam, ze być moze wynika to z ustawy o ochronie zwierząt, nie przeczytalam jej, a poslugiwałam się wyłacznie ogolnymi przepisami kpk. Niepotrzebnie zamieszanie z tym, czy może, czy nie wprowadzilam ( sorry- nie doczytalam ), jednak- co do uprawnień pokrzywdzonego do uczestniczenia w czynnościach w postępowaniu przygotowawczym, raczej sie nie myle. Mogą brac udział w tych, ktore są przeprowadzone na ich wniosek.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asior']TO ja wiem, ale drugi wet robiący sekcję napisał, ze nie da się w stu % stwierdzić, czy pies nie został uśpiony, BO organy wewnętrzne uległy rozkładowi.........
więc tym bardziej trzeci wet tego nie stwierdzi!!![/quote]

Ale na ciele psa nie znalazl miejsca po wkluciu igly w serce - wiec mozna przypuszczac, ze morbitalu nie podano.....

Kiedy bylam przesluchiwana- pan policjant mnie zapytal, czy widzialam kiedys, jak wyglada sekcja zwlok ? ? ? Oczywiscie - NIE, wiec mi wytlumaczyl, ze sekcje mozna przeprowadzic tylko JEDEN RAZ, bo potem kazdy narzad jest krojony na plasterki i opisywany .... i nie jest mozliwe ponowne obejrzenie go w calosci.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ja dodam tylko że sekcja jeżeli podpisał sie pod nia prof. Madej lepiej zrobiona nie mogła byc - on naprawde jest dokładny,szczegółowy i doskonale wykształcony...Trzymam kciuki za wygranie sprawy i zniszczenie psychiki pseudo miłośniczki psów ,a lekarzowi który ukrył przestępstwo powinno odebrać się prawo wykonywania zawodu-jest mi wstyd że w moim środowisku istnieją tacy lekarze

Link to comment
Share on other sites

Przebrnęłam przez 120 stron koordynacji, zbierania podpisów, potem strasznego obrzucania się błotem, mięsem i czym tam jeszcze. Wszystko po to by się dowiedzieć co się dzieje ze sprawa Ozzy'ego. Wnioskuję by dla tych, którzy nie maja tyle samozapracia, czasu i ochoty zrobic post w od dawna nieużywanym "Głównym wątku informacyjnym" post z pewnym podsumowaniem co się dzieje w sprawie Ozzyego. Z tymi wiadomościami które są w związku z kolejna ekspertyzą, z badaniami, zbieraniem dowodów, tym przez kogo w końcu zostało złożone zawiadomienie. Wielu ludzi zniechęca się widząć dziesiątki stron a drugie tyle widząc że połowa wątków nic nie wnosi a tylko zawiera zarzuty, często bezpodstawne.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='HebaNova']zdecydowanie przyłączam się do prośby Loony[/quote]

I ja.I ja.Nie mam ochoty przedzierać się przez tysiąc postów, żeby czegoś się dowiedzieć.Ludzie mnie pytaja co z tą sprawą a ja nie umiem odpowiedzieć bo nie wiem:shake: Czasu zresztą też nie mam.Cenię go sobie i wolę go poświęcić na coś konkretniejszego:eviltong:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

[quote name='JoanDark']Witam,

Słowo Polskie Gazeta Wrocławska z dnia 24.03.2007 (wydanie sobotnio-niedzielne) na stronie 5 podaje informację o umorzeniu przez prokuraturę śledztwa w sprawie śmierci Ozziego.

[URL="http://e.gazeta.wroc.pl/?idStrona=42789"][COLOR=#0000ff]http://e.gazeta.wroc.pl/?idStrona=42789[/COLOR][/URL] trzeba kliknąć na stronę 5 "Ozzy według prokuratury"[/QUOTE]

:crazyeye:
rozumiem, że będzie zażalenie na tą decyzję??
powiedzcie, że tak...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...