Jump to content
Dogomania

Wystąpienie obywatelskie w Sejmie - inicjatywa Pełnomocnika d/s Ochrony Zwierząt


kahoona

Recommended Posts

[CENTER][SIZE=5][COLOR=red][B][FONT=&quot]Wątek ten został założony w imieniu i na prośbę Kariny Schwerzler – Pełnomocnika ds. Ochrony Zwierząt przy Kancelarii Prezydenta RP.[/FONT][/B][/COLOR][/SIZE][/CENTER]





[FONT=&quot][SIZE=3]Działalność Kariny jest Wam prawdopodobnie znana – od wielu lat walczy o poprawę losu zwierząt w Polsce i zmianę prawa.[/SIZE][/FONT]
[FONT=&quot][SIZE=3]Powołanie takiej osoby na stanowisko Pełnomocnika to milowy krok w naszej smutnej rzeczywistości. To jedna z nas. Teraz uzyskała nowe możliwości działania na rzecz tych, którzy są nam wszystkim tak drodzy – zwierząt.[/SIZE][/FONT]

[FONT=&quot][SIZE=3]Jej kilkumiesięczna działalność już przyniosła efekty – powołana została [B][U]Rada Konsultacyjna[/U][/B], która przygotowywać będzie zmianę ustawy o ochronie zwierząt, dostosowując ją do standardów europejskich i innych polskich aktów prawnych. [/SIZE][/FONT]
[FONT=&quot][SIZE=3]W skład Rady wchodzą ludzie, którzy poza wykształceniem, dorobkiem naukowym i przygotowaniem zawodowym do takiej pracy, chcą pomagać zwierzętom.[/SIZE][/FONT]
[FONT=&quot][SIZE=3]Są to:[/SIZE][/FONT]
[FONT=&quot][SIZE=3]- prof. Andrzej Elżanowski[/SIZE][/FONT]
[FONT=&quot][SIZE=3]- sędzia Jadwiga Osuchowa[/SIZE][/FONT]
[FONT=&quot][SIZE=3]- prof. Marek Mozgawa[/SIZE][/FONT]
[FONT=&quot][SIZE=3]- dr nauk prawnych Tomasz Pietrzykowski[/SIZE][/FONT]
[FONT=&quot][SIZE=3]- prof. Anna Przyborowska-Klimczak[/SIZE][/FONT]

[FONT=&quot][SIZE=3]W ciągu kilku najbliższych kilku dni wszystkie organizacje pozarządowe, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, otrzymają z biura Pełnomocnika listy z zaproszeniem do współpracy i prośbą o sugestie, dotyczące zmiany prawa.[/SIZE][/FONT]

[FONT=&quot][SIZE=3]Karina chciałaby również zaprosić do współpracy społeczność Dogomanii – największego nieformalnego stowarzyszenia ludzi ratujących zwierzęta i walczących o ich prawa.[/SIZE][/FONT]

[SIZE=3][B][FONT=&quot]Inicjatywa Kariny, która pozwoli na usłyszenie naszego głosu to planowane w tym roku [/FONT][/B][/SIZE][SIZE=3][COLOR=red][U][B][FONT=&quot]sejmowe wystąpienie obywatelskie[/FONT][/B][/U][/COLOR][B][FONT=&quot]. To narzędzie demokracji, z którego nie korzysta się często, a jego skuteczność jest większa niż jakichkolwiek demonstracji czy petycji. Wystąpienie obywatelskie to wydarzenie parlamentarne, którego nie da się pominąć milczeniem. [/FONT][/B][/SIZE]
[SIZE=3][B][FONT=&quot]Posłowie będą musieli zauważyć problem i się do niego odnieść.[/FONT][/B][/SIZE]
[SIZE=3][B][FONT=&quot]Planujemy obecność największych mediów i wystąpienia obrońców zwierząt.[/FONT][/B][/SIZE]

[FONT=&quot][SIZE=3]Chcielibyśmy, żeby ten wątek połączył nas wszystkich, spróbujmy powstrzymać się od kłótni i niepotrzebnych złośliwości.[/SIZE][/FONT]
[FONT=&quot][SIZE=3]Dopisujcie się tutaj i piszcie, co według Was można jeszcze zrobić.[/SIZE][/FONT]
[FONT=&quot][SIZE=3]Spróbujemy wypracować wspólną strategię tego wydarzenia.[/SIZE][/FONT]

[FONT=&quot][SIZE=3]Korzystajmy z faktu, że po raz pierwszy „nasz człowiek” może realnie coś zrobić. Pomóżmy jej.[/SIZE][/FONT]
[FONT=&quot][SIZE=3]Prosimy również modów o pilnowanie tego wątku. Nie jest on w żadnym razie kontrowersyjny i służy dobrej sprawie.[/SIZE][/FONT]

[FONT=&quot][SIZE=3][B][U]Shin i Bamboo[/U][/B], założyciele poniższego wątku zgodzili się na rozszerzenie ich rewelacyjnej inicjatywy. Karina chciałaby wręczyć wszystkim posłom wydrukowany fizycznie list, który stworzyli, załączając do niego płytę z prezentacją ich autorstwa. [/SIZE][/FONT][SIZE=3]Dziękujemy![/SIZE]


[FONT=&quot][SIZE=3][URL]http://www.dogomania.pl/forum/f402/teraz-albo-nigdy-zmieniamy-prawo-zasypmy-poslow-mailami-134409/[/URL][/SIZE][/FONT]




[CENTER][SIZE=3][B][FONT=&quot]Prosimy o komentarze i wpisy – bierzemy się do roboty!;)[/FONT][/B][/SIZE][/CENTER]




[CENTER][B][SIZE=3][FONT=&quot]postarajmy się, aby ten wątek "rozlazł się" po całym forum, chcielibyśmy zebrać jak najwięcej podpisów pod listem, który wręczany będzie posłom[/FONT][/SIZE][/B]

[CENTER][IMG]http://i203.photobucket.com/albums/aa2/vectra_foto/bannerki%20bajerki/pianka.gif[/IMG][/CENTER]
[/CENTER]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 474
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bamboo wyjechala i nie ma z nia kontaktu, ale mysle, ze zgodzi sie ze mna kiedy powiem, ze macie od nas zielone swiatlo. Moge dac wordowska wersje listu. Niestety nie mam samego filmiku, wiec trzeba bedzie go sciagnac z neta - jakosc taka jaka jest.
Jesli nie macie czym sciagnac - [url=http://keepvid.com/]KeepVid: Download and save any video from Youtube, Dailymotion, Metacafe, iFilm and more![/url] - mozna spokojnie zaznaczyc, zeby sciagnac wersje HQ, zapisuje w formacie mp4.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shin']Bamboo wyjechala i nie ma z nia kontaktu, ale mysle, ze zgodzi sie ze mna kiedy powiem, ze macie od nas zielone swiatlo. Moge dac wordowska wersje listu. Niestety nie mam samego filmiku, wiec trzeba bedzie go sciagnac z neta - jakosc taka jaka jest.
Jesli nie macie czym sciagnac - [URL="http://keepvid.com/"]KeepVid: Download and save any video from Youtube, Dailymotion, Metacafe, iFilm and more![/URL] - mozna spokojnie zaznaczyc, zeby sciagnac wersje HQ, zapisuje w formacie mp4.[/quote]

bardzo dziękujemy - ten Wasz tekst jest powalający, film też

widać w tym wiele pracy i zrozumienia dla tematu a przy okazji nie jest to przesadnie emocjonalne - dlatego chcielibyśmy to wykorzystać - w takiej formie przekaz musi "uderzyć po oczach" i wbić się w pamięć parlamentarzystów

film chcielibyśmy pokazać na telebimie w sali sejmowej

Link to comment
Share on other sites

To cud prawdziwy!:loveu::loveu::loveu:
Myślę,że teraz dogomania pokaże,że w jedności siła- to naprawdę wielka szansa na tak długo omawianą,oczekiwaną przez nas wszystkich zmianę w prawie.
Może to teraz będzie taki przełom w prawie dla zwierząt,jak w89r. dla nas ludzi w Polsce?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Myślę,że to dobre ale nie wiem czy wszystko realne i sprawiedliwe.Kto dopilnuje przestrzegania prawa? Pod opieką państwa tzn gmin są zwierzęta schroniskowe i tam należy działać najpierw.Potem czipowanie niestety też by musiało być fundowane przez państwo bo wiele psów nawet nie jest szczepionych przeciw wściekliźnie,a dowiadujemy się o tym jedynie przez przypadek.Co do prowadzenia hodowli to uważam,że ktoś mając np 3 pieski rodowodowe w bloku przez czyjąś decyzję bo one komuś przeszkadzają może dostać nakaz likwidacji hodowli.Nie stać go na dom na wsi ale ma wielkie serce dla zwierząt.Raczej to o to czy hodowla jest dobrze prowadzona powinny zadbać organizacje pro zwierzęce .Są już efekty i złe hodowle są likwidowane.Myślę,że przynajmniej trochę się zmieni naciskajmy na to co jest do zrealizowania.Myślę,że nie odrazu ale za kilka lat będą efekty pierwszych działań .Jestem za zmianami ale jestem realistą.Zmieńmy aby trochę a zmieni się wiele.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='michal_sm']Myślę,że to dobre ale nie wiem czy wszystko realne i sprawiedliwe.Kto dopilnuje przestrzegania prawa? Pod opieką państwa tzn gmin są zwierzęta schroniskowe i tam należy działać najpierw.Potem czipowanie niestety też by musiało być fundowane przez państwo bo wiele psów nawet nie jest szczepionych przeciw wściekliźnie,a dowiadujemy się o tym jedynie przez przypadek.Co do prowadzenia hodowli to uważam,że ktoś mając np 3 pieski rodowodowe w bloku przez czyjąś decyzję bo one komuś przeszkadzają może dostać nakaz likwidacji hodowli.Nie stać go na dom na wsi ale ma wielkie serce dla zwierząt.Raczej to o to czy hodowla jest dobrze prowadzona powinny zadbać organizacje pro zwierzęce .Są już efekty i złe hodowle są likwidowane.Myślę,że przynajmniej trochę się zmieni naciskajmy na to co jest do zrealizowania.Myślę,że nie odrazu ale za kilka lat będą efekty pierwszych działań .Jestem za zmianami ale jestem realistą.Zmieńmy aby trochę a zmieni się wiele.[/quote]

wszyscy znamy skalę problemu i od lat walczymy, robiąc małe kroki

ta inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi parlamentarzystów na skalę problemu, nie tylko hodowle czy schroniska

to kolejny, bardzo duży krok

mam nadzieję, że rozumiesz dalekosiężność tego pomysłu;)

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście ,że rozumiem ale nie walczmy naraz o wszystko bo może nie wyjść nic.Też mam dość gnoi którzy nie wiadomo z jakich przyczyn znęcają się nad zwierzętami.Też chcę chodzić po czystych chodnikach,też chcę by te zwierzęta które są miały swój dom .Myślę,że należałoby brać przykład z krajów gdzie sobie już z tym poradzono.Niestety tam zastosowano niekiedy bardzo drastyczne metody aby się pozbyć problemu.dlatego chcę małych kroczków bo wiem,że i tak wszystko rozejdzie się o kasę.Jest kryzys i najtaniej państwu wyjdzie usypiać wszystko co się rusza.A nie o to przecież chodzi.Choć uważam,że czasem to lepsze niż życie jak w obozach zagłady.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='michal_sm']Myślę,że to dobre ale nie wiem czy wszystko realne i sprawiedliwe.
[/QUOTE]
:evil_lol: jeszcze sie taki nie urodzil co by wszystkim dogodzi. Jasne,ze beda glosy przeciw i trzeba sie z tym liczyc;)

[QUOTE]
Kto dopilnuje przestrzegania prawa? [/QUOTE]
]instytucje do tego powolane.
[QUOTE]
Pod opieką państwa tzn gmin są zwierzęta schroniskowe i tam należy działać najpierw.
[/QUOTE]

Pod opieką gmin sa zwierzeta bezdomne a schroniskowe to juz niekoniecznie. Owszem staramy sie dzialac na ternach gmin i je rozliczac z tej opieki, to robimy z tym, ze kuriozalnie obecna ustawa daje przyzwolnie na..dalsze znecanie sie nad zwierzetami bezdomnymi: brak dostatecznej opieki i nadoru.
[QUOTE]
Potem czipowanie niestety też by musiało być fundowane przez państwo bo wiele psów nawet nie jest szczepionych przeciw wściekliźnie,a dowiadujemy się o tym jedynie przez przypadek.[/QUOTE]

Gdyby to bylo pod scisla kontrola, walone mandaty, nie bylo by roznych "kwiatkow".
Są gminy, ktore JUŻ na wlasny koszt czipuja psy i koty.;)
Generalnie nie jestem za: mam psa to mi sie nalezy:shake:Jestem za: nie ma w Polsce obowiazku posiadania psa ale jak go mam(tego psa) to ma okeslone obowiazki.
[QUOTE]
Co do prowadzenia hodowli to uważam,że ktoś mając np 3 pieski rodowodowe w bloku przez czyjąś decyzję bo one komuś przeszkadzają może dostać nakaz likwidacji hodowli.Nie stać go na dom na wsi ale ma wielkie serce dla zwierząt.
[/QUOTE]

Samo wilkie serce nie wystarczy. Ale nie winkam narazie, doglebnie, o co chodzi z ta hodowla w bloku;).
[QUOTE]
Raczej to o to czy hodowla jest dobrze prowadzona powinny zadbać organizacje pro zwierzęce .[/QUOTE]

A dlaczego organizacje? Ten co decyduje sie na hodowle musi prowadzic ją na takim poziomie aby zwierzeta mialy zagwarantowany dobrostan. Aby hodowla spelniala okreslone wymogi.
Ogranizacje to nie tatus i mamusia od wychowywania dzieci. Hodowle zakladają osoby pelnoletnie a nie dzieci;)
To rola zwiazku kynologicznego aby kontrolowal swoich czlonkow, swoje hodowle. A pseudohodowle? Takie nie mają racji bytu, wogole.

[QUOTE]
Są już efekty i złe hodowle są likwidowane.Myślę,że przynajmniej trochę się zmieni naciskajmy na to co jest do zrealizowania.Myślę,że nie odrazu ale za kilka lat będą efekty pierwszych działań .Jestem za zmianami ale jestem realistą.Zmieńmy aby trochę a zmieni się wiele.[/quote]

Tak, zmienmy najwazniejsze, pilne rzeczy, bez ktorych ani los zwierzat sie nie polepszy ani nie zmniejszy sie bezdomnosc.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za wyczerpującą wypowiedź.Na to wszystko potrzeba pieniędzy ,a z tymi będzie krucho.Nikt nie oczekuje opieki nad hodowlą .Mnie nie musicie przekonywać ,że coś trzeba zmienić.Zastanowić się jednak należy nad konsekwencjami.Ci którzy hodują zwierzęta bez rodowodu jedynie dla pieniędzy zmienią swoją hodowlę na papierową,a co ze zwierzętami? pewnie zasilą schroniska .A co z tymi ,którzy mają większą liczbę zwierząt ale sąsiadom się to nie podoba czy też do schroniska?Tak samo się stało z rottweilerami po nagonce na nie mediów.Zalecam ostrożność i spokojne wprowadzanie zmian.Najlepiej jakby Kowalski dużo zarabiał to by pojechał z żona do Egiptu ,a nie kupował sobie kundelka zamiast ,a jeśli już by kupił psa to raczej rasowego .Na wszystko są potrzebne pieniądze i trochę rozwagi.Jeszcze raz powtórzę jestem ZA ale nie za wszelką cenę.

Link to comment
Share on other sites

Super sprawa zwłaszcza że Platforma Obywatelska z powodów politycznych spraw zwierząt nie uznaje za ważne.

[URL]http://www.dogomania.pl/forum/12058114-post105.html[/URL]

[CENTER][B][SIZE=4][COLOR=red]Mam nadzieję, że również z wystaw [/COLOR][/SIZE][/B]
[B][SIZE=4][COLOR=red]psów rasowych znikną psy [/COLOR][/SIZE][/B]
[B][SIZE=4][COLOR=red]okaleczone, pozbawione uszu i ogonów.[/COLOR][/SIZE][/B][/CENTER]

Jak mogę pomóc?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='michal_sm']Dziękuję za wyczerpującą wypowiedź.Na to wszystko potrzeba pieniędzy ,a z tymi będzie krucho.[/quote]
Niestety w niektore rozwiązania trzeba 'zainwestowac' pieniadze, po to aby potem miec "oszczednosci". Nie kupowac byle co a kupic cos porzadnego na dluzej;)

Rocznie,obecnie, do schronisk przybywa 90 tysiecy psow i kotow, ilosc ta wzrasta o ok.15%, corocznie. Ponad polowe, psow i kotow, stanowia samice(tak jest w naturze). Zdecydowana wiekszosc schronisk nie kastruje.:shake: Moim zdaniem trzeba wprowadzic obowiazek kastracji. Jednolite karty adopcyjne dla schronisk i zobowiazanie w okreslonym czasie(dokladnie podany termin) do przyprowadzenie juz podrosnietego szczeniaka(wyadoptowanego), na kastracje lub dostarczenie zaswiadczenie od weta, ze wykastrowany(jesli nie ma jakis przeciwskazan zdrowotnych). To tylko taka male czesci inwestycji...duza czesc to ludzie, w ktorych rekach sa JUZ psy i koty. Z tym, ze w ta czesc moim zdaniem nie nalezy zaduzo "inwestowac"..oni sami musza zaczac myslec i cos z tym robic, z rozmnazaniem. Sa rozne pomysly....co im zaproponowac.;)

Link to comment
Share on other sites

Znam ludzi nawet ze wsi którzy swoje kotki już wysterylizowali znam takich którzy by to chętnie zrobili i trzeba dać im taką możliwość(choćby tanie zabiegi ,a weterynarze by mogli uświadamiać,ze odchów kociąt( ja znam tylko takich co o zwierzaki dbają) jest droższy niż zabieg) .Kociątka z reguły są oddawane darmo lub za symboliczną kwotę tyle co za litr mleka..Co do suk to jakoś jest to mniej ochoczo podejmowane.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='michal_sm']i trzeba dać im taką możliwość(choćby tanie zabiegi ,a weterynarze by mogli uświadamiać,ze odchów kociąt( ja znam tylko takich co o zwierzaki dbają) jest droższy niż zabieg) [/quote]

Dac mozliwosc to znaczy ktos musi doplacic....weterynarze nie beda dokladali.:shake:
My organizujemy corocznie marcową akcje sterylizacji,tansze sterylizacji. Do akcji przystepują weci, ktorzy godza sie dobrowolnie na zabiegi po cenie nizszej niz normlan w ciagu roku a jest tych placowe raptem ok.400 na cala Polske:shake: Oczywiscie,ze sie bardzo ciesze ze sa ale to troche malo. I mysle, sobie ze w obecnej sytuacji to ludzi tez nie jes stac nawet na zabieg w tych cenach a weci sie buntuja i mowia ze przyszly rok musi byc drozej, szczegolnie wlasnie suki:shake:

Juz kiedys myslalam, ze moze rozmnazanie potraktowac jak 'chorobe zwalczana z urzedu", czyli jak wscieklizne,;) czyli cena odgornie narzucono, urzedowo,taka sama wszedzie,rozsądna:roll: no ale czy to da duzy efekt tez? Sam piszesz, ze nie szczepia p/wsciekliznie(10-15zl) to co dopiero sterylka?:shake:

Link to comment
Share on other sites

siedzę teraz w Anglii
Tutaj się sterylizuje szczeniaki jak mają 15 tygodni i ludzie wolą tak, bo uważają, że dla psa jest mniejsza trauma. Zaczęłam się z tym poglądem zgadzać. Nikrt nie czeka do pierwszej cieczki. te psy są dużo spokojniejsze, grzeczniejsze, łagodniejsze. Tu nie ma agresywnych psów!!!
Jeśli ktoś ma niskie dochody to płaci za sterylkę 10 funtów resztę dopłaca miasto.
Przeliczając funt za złotówkę, czyli realną wartość pieniądza to jest 10zł!!!
Mało tego w naprawdę dobrej lecznicy najdroższa sterylka kosztuje 200 funtów. A u nas??

Może by tak trochę pomysłów przenieść na Polski grunt:razz:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...