Jump to content
Dogomania

Czy można wykąpać psa w "ludzkim" szamponie?:)


Kenzo

Recommended Posts

[quote name='LakusiowaPani']Na skórze i we włosach psa żyje wiele drobnoustrojów, które zwykle nie są chorobotwórcze. Ale kiedy tylko pies będzie osłabiony lub zraniony, ujawniają swoje drugie, groźniejsze oblicze, wywołując wtórne zakażenie skóry. W podobny sposób owe drobnoustroje mogą zaatakować człowieka. Dla zdrowego kontakt z brudnym psem jest tylko nieprzyjemny, ale wystarczy zadrapanie, by wdała się infekcja.[/QUOTE]

Więc kąpmy psa jak najczęściej, zmywajmy bezlitośnie jego naturalną powłokę lipidową ze skóry i sierści (która pełni funkcje ochronne przed grzybami i innymi drobnoustrojami chorobotwórczymi). Wtedy owe drobnoustroje na pewno staną się przyczyną choroby. Sama sobie przeczysz.

[quote name='LakusiowaPani']Po drugie: Nawet najbardziej wypielęgnowanym psom trudno ustrzec się pcheł czy kleszczy, ale zwykle są to pojedyncze osobniki, szybko likwidowane przez czujnych właścicieli.[/QUOTE]

A co mają pchły i kleszcze do zwyczajnej kąpieli psa? Na żadnych z tych pasożytów zwykła kąpiel nie robi wrażenia.

[quote name='LakusiowaPani']Trzeci wreszcie powód, dla którego warto poświęcić czas na systematyczną pielęgnację sierści, to znakomity efekt psychologiczny przeprowadzanych zabiegów.
(...)
A szczotkowanie jest dobre do czasu, pies nawet ze swoim specyficznym
psim zapachem nie powinien SMIERDZEC. Jak sie wchodzi do domu i czuc
psa to znaczy ze czas go wykapac. [/QUOTE]

Rozmawiamy o kąpieli, a nie szczotkowaniu i czesaniu; to dwie oddzielne sprawy.

[quote name='LakusiowaPani']Dzisiejsze szampony dla psow i kotow mozna uzywac spokojnie raz w
miesiacu bez zadnej szkody dla "bariery ochronnej"
i tak przez kogos wzgardzone odzywki sa calkiem wazne aby pomoc w
natluszczeniu siersci.
[/QUOTE]

Że szampony nijak nie szkodzą barierze ochronnej, to akurat wymyślili producenci owych szamponów i opłacani przez nich specjaliści ;) Odżywki można stosować i bez kąpieli.

Nie wiem, skąd wytrzasnęłaś ten tekst, ale wygląda na to, że z ludzi którzy kąpią psa rzadko, próbuejsz zrobic brudasów, którzy nie tylko go nie kąpią, ale i nie czeszą, pozwalają by skakły po nim tabuny pcheł i kleszczy i w ogóle się nim nie zajmują.

[quote name='LakusiowaPani']na litość Boską niech nikt nie pisze ze kąpie psa 3 razy do roku.:crazyeye:[/QUOTE]

Myję psa szamponem o wiele rzadziej niż 3 razy do roku. Może raz na rok, albo i to nie. Jest regularnie szczotkowany, codziennie ma dokładnie przeglądaną sierść pod kątem kleszczy, raz w tygodniu jest psikany olejkiem norkowym, bo wskutek problemów tarczycowych ma przesuszoną sierść; prócz tego nie przetłuszcza się i nie śmierdzi, również ze wzgledów hormonalnych. Nie mieszkam w dużym mieście, na psie nie osiadają tony spalin - najstraszniejszy brud jaki na nim bywa to zwykłe błoto z łąki, które wykrusza sie po wyschnięciu i wyszczotkowaniu, rzadko muszę je wypłukiwać wodą w wannie. Pies śpi ze mną nieraz w łóżku i nie śmierdzi, nie przyklejam się do niego z brudu ani nie jest zaniedbaną kupką nieszczęścia. Ale ze mnie brudas :cool3:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Gryziecie się jakby kawał mięsa rzucono...

Nie ma co wojowac bo to temat rzeka i myslę, że obie strony mają trochę racji.

Owszem zmywamy powłokę...(tak jak u siebie...). Ale ona zostaje odbudowana. A teraz szampony dla psów robią takie, że ludzie moga pozazdroscić. Yorki wystawowe trzeba kąpać chociaz raz na tydzień, psy wystawowe przed każdą wystawa absolutnie powinny być umyte (a fuj brudne ręce sędziów od głaskania, ponadto włos psów które go trochę mają trzeba zwyczajnie ulożyć). Przed fryzjerem też trzeba psa wykąpać, bo bez tego nie ma mowy o strzyżeniu. Ponadto- pies chodzi przy ziemi...Syf z ziemi się zbiera, wszystkie spalinki z atmosfery pięknie osiadają.

Nie przesadzajmy. Owszem, nie należy nadmiernie pucować psa bo on zwykle nie ma potrzeby bycia sterylnym. Ale kąpiel raz na miesiąc, kilka? Czemu nie? Jeden piesek widzi wannę co tydzień, inne kąpią się w deszczu i może raz w roku wąż ogrodowy. Żyją. :cool3:

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze raz sugeruję, zbyś poczytała to co piszą np. lekarze, bo Twoja teoria do tego nie przystaje ...

Poczytaj sobie tutaj:
[URL="http://pies.onet.pl/12455,14,19,woda_-_szkodliwa_czy_potrzebna_dla_skory_psa,artykul.html"]Onet.pl Pies[/URL]
Autor:
[I]dr Jarosław Popiel [/I]
[I]Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu [/I]
[I]Katedra Chorób Wewnętrznych i Pasożytniczych z Kliniką Chorób Koni Psów i Kotów[/I]

Jak należy dbać o czystość psa i z jaką częstotliwością, możesz poczytać tutaj:
[URL]http://www.dalmatynczyk.netlandia.pl/higiena.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='leepa']Gryziecie się jakby kawał mięsa rzucono...
[/QUOTE]

Bo jesteśmy na dogomanii, tu nie o takie rzeczy sie prawie krew lała na wątkach :evil_lol:


[B]LakusiowaPani[/B], przeczytałam wszystko dokładnie, ale nie cytowałam całości, bo nie widzę sensu, wybrałam fragmenty do których konkretnie się odniosłam.
Ja na nikogo nie naskakuję, jak można myć psa raz na tydzień czy raz na miesiąc, bo w niektórych przypadkach jest to wskazane. Ale nie rozumiem, dlaczego kąpanie psa 2-3 razy w roku jest szokujące.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='M@d']Jeszcze raz sugeruję, zbyś poczytała to co piszą np. lekarze, bo Twoja teoria do tego nie przystaje ...

Poczytaj sobie tutaj:
[URL="http://pies.onet.pl/12455,14,19,woda_-_szkodliwa_czy_potrzebna_dla_skory_psa,artykul.html"]Onet.pl Pies[/URL]
Autor:
[I]dr Jarosław Popiel [/I]
[I]Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu [/I]
[I]Katedra Chorób Wewnętrznych i Pasożytniczych z Kliniką Chorób Koni Psów i Kotów[/I]

Jak należy dbać o czystość psa i z jaką częstotliwością, możesz poczytać tutaj:
[URL="http://www.dalmatynczyk.netlandia.pl/higiena.html"]>>> �aciata Strona - HIGIENA <<<[/URL][/quote]


Od roku lecze i szczepie Lakusia w prywatnej klinice weterynaryjnej na śląsku(nie bede robiła reklamy) i jeszcze zaden lekarz z niej nie powiedział mi ze zle postępuje z moim psem bo kąpie go co miesiąc. Reszte napisałam wyzej. A te forum jest po to zeby inni mogli sie podzielic swoimi doswiadczeniami w postepowaniu z psinkami a nie przytakiwali i zgadzali sie ze wszystkim. Ja nie rozumiem zachowan innych inni mogą nie rozumiec zachowań moich , ale to nie upowaznia nikogo do ublizania innym i nazywaniu ich np.'' różowymi tipsiarami'' tylko dlatego ze lubią mieć czystego psa. Ja nikogo tu od brudasów nie wyzwałam i nie mam zamiaru a cytat z poprzedniej wypowiedzi jest tylko cytatem i nie ma na celu nikogo oczernic ani tym bardziej ubliżyc. To tylko mądre powiedzenie. :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

No to błagam was :D Shih-tzu "troszkę" inaczej wygląda po spacerze niż bokser.

Myślę, że kąpanie raz na miesiąc czy 2-3 razy w roku nie powinno dziwić. Tyle jest różnych psów, róznych wymagań i różnych źrodeł informacji. Mnie nie już dziwi kąpanie psa co tydzień.

[quote]Napisał [B]leepa[/B] [URL="http://www.dogomania.pl/forum/f978/czy-mozna-wykapac-psa-w-ludzkim-szamponie-134199-post12436419/#post12436419"][IMG]http://www.dogomania.pl/forum/styles/images_pb/buttons/viewpost.gif[/IMG][/URL]
[I]Gryziecie się jakby kawał mięsa rzucono... [/I]

Bo jesteśmy na dogomanii, tu nie o takie rzeczy sie prawie krew lała na wątkach :evil_lol:[/quote]

Stąd też moje nawiązanie :D Cóż..na forum łatwiej o kłótnię.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LakusiowaPani']A ja widze sens i juz spiesze Cie o nim poinformować.Po pierwsze: Systematyczna pielęgnacja to konieczność ze względów nie tylko estetycznych, ale też, co znacznie ważniejsze, zdrowotnych. I to dla obu stron. Na skórze i we włosach psa żyje wiele drobnoustrojów, które zwykle nie są chorobotwórcze. Ale kiedy tylko pies będzie osłabiony lub zraniony, ujawniają swoje drugie, groźniejsze oblicze, wywołując wtórne zakażenie skóry. W podobny sposób owe drobnoustroje mogą zaatakować człowieka. Dla zdrowego kontakt z brudnym psem jest tylko nieprzyjemny, ale wystarczy zadrapanie, by wdała się infekcja.

Po drugie: Nawet najbardziej wypielęgnowanym psom trudno ustrzec się pcheł czy kleszczy, ale zwykle są to pojedyncze osobniki, szybko likwidowane przez czujnych właścicieli. Sierść zaniedbanych psów natomiast to istny raj dla pasożytów. Żywią się one krwią, więc silna i długotrwała inwazja może być nawet przyczyną anemii. Swędzenie w miejscach ukąszeń prowokuje drapanie, co prowadzi do pierwotnych i wtórnych infekcji skórnych. Niektóre psy reagują alergią na ukąszenia pcheł. W skrajnych przypadkach wystarczy jedna czy dwie pchły, by wywołać silną reakcję alergiczną. Ponadto pchły są żywicielami pośrednimi tasiemca psiego, a kleszcze mogą przenosić boreliozę, coraz częściej występującą w Polsce. Pchły wprawdzie preferują psiego żywiciela, ale gdy jest ich wiele, atakują również ludzi i wkrótce drapią się wszyscy – i pies, i cała rodzina.

Trzeci wreszcie powód, dla którego warto poświęcić czas na systematyczną pielęgnację sierści, to znakomity efekt psychologiczny przeprowadzanych zabiegów. Ten, kto psa czesze, szczotkuje i kąpie, ustawia się siłą rzeczy w pozycji dominanta, a ten, kto jest czesany i kąpany, musi się podporządkować. Właściwie powinien to być cały rytuał, odbywający się w ustalonych odstępach czasu, przyjemność, na którą czeka zarówno pies, jak i właściciel.

A szczotkowanie jest dobre do czasu, pies nawet ze swoim specyficznym
psim zapachem nie powinien SMIERDZEC. Jak sie wchodzi do domu i czuc
psa to znaczy ze czas go wykapac.

Dzisiejsze szampony dla psow i kotow mozna uzywac spokojnie raz w
miesiacu bez zadnej szkody dla "bariery ochronnej"
i tak przez kogos wzgardzone odzywki sa calkiem wazne aby pomoc w
natluszczeniu siersci.
i zawsze ZAWSZE bardzo wazne jest dokladne splukiwanie, przede
wszystkim szamponu

Uzywanie szamponow dla ludzi (w tym dla dzieci) dla psa jest
bledem bo maja inne ph. szampon dla psa ma miec ph 6.5 -7
(czlowieka ph 5.5)

Wystarczy???????????????:cool3:[/quote]

[B]Lakusiowa Pani[/B] skąd czerpiesz wiedze na ten temat??
czyzby z onet.pl?? :diabloti: Jak już coś cytujesz to warto podać źródło no chyba że artykuł jest Twojego autorstwa

Link to comment
Share on other sites

haha, tak myślałam :razz:

no to już wiem, o co ten bój - ale droga Lakusiowa, shih ma zupełnie inny 'włos' niż np. wspomniany bokser, husky, ONek czy golden, w związku z czym ma naprawdę różne od nich potrzeby pielęgnacyjne. ozdóbki kapią chyba nawet raz w tygodniu :hmmmm:

nie wyobrażam sobie kąpać swojego psa raz w tygodniu z szamponem i innymi dziwadłami, codzienne kąpanie to już zupełna abstrakcja. każdy kąpie psa tyle razy, ile uważa za słuszne - w przypadku większości psiaków sprawdza się "im rzadziej tym lepiej". i wcale nie oznacza to, że psy dogomaniaków są brudne, śmierdzące i zapchlone, bo nie są :cool3:

Link to comment
Share on other sites

[I][SIZE=1]Nawet najbardziej wypielęgnowanym psom trudno ustrzec się pcheł czy kleszczy, ale zwykle są to pojedyncze osobniki, szybko likwidowane przez czujnych właścicieli. Sierść zaniedbanych psów natomiast to istny raj dla pasożytów. Żywią się one krwią, więc silna i długotrwała inwazja może być nawet przyczyną anemii. Swędzenie w miejscach ukąszeń prowokuje drapanie, co prowadzi do pierwotnych i wtórnych infekcji skórnych. Niektóre psy reagują alergią na ukąszenia pcheł. W skrajnych przypadkach wystarczy jedna czy dwie pchły, by wywołać silną reakcję alergiczną. Ponadto pchły są żywicielami pośrednimi tasiemca psiego, a kleszcze mogą przenosić boreliozę[/SIZE]

[/I]Ani pcheł, ani tym bardziej kleszczy kąpielą nie usuniesz, do tego służą inne metody typu np. Frontline ...BTW -żaden mój pies nigdy nie miał pcheł, a kleszcze usuwam specjalnym "narzędziem", a nie próbuję zmywać wodą z szamponem :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='M@d'][I][SIZE=1]Nawet najbardziej wypielęgnowanym psom trudno ustrzec się pcheł czy kleszczy, ale zwykle są to pojedyncze osobniki, szybko likwidowane przez czujnych właścicieli. Sierść zaniedbanych psów natomiast to istny raj dla pasożytów. Żywią się one krwią, więc silna i długotrwała inwazja może być nawet przyczyną anemii. Swędzenie w miejscach ukąszeń prowokuje drapanie, co prowadzi do pierwotnych i wtórnych infekcji skórnych. Niektóre psy reagują alergią na ukąszenia pcheł. W skrajnych przypadkach wystarczy jedna czy dwie pchły, by wywołać silną reakcję alergiczną. Ponadto pchły są żywicielami pośrednimi tasiemca psiego, a kleszcze mogą przenosić boreliozę[/SIZE][/I]

Ani pcheł, ani tym bardziej kleszczy kąpielą nie usuniesz, do tego służą inne metody typu np. Frontline ...BTW -żaden mój pies nigdy nie miał pcheł, a kleszcze usuwam specjalnym "narzędziem", a nie próbuję zmywać wodą z szamponem :lol:[/quote]


Rany julkel!!! naprawde nie rozumiesz o co w tym tekscie chodzi?????? przeciez to proste!!! nie chodzi o to ze wodą zmyjesz pchły czy kleszcze bo to niemozliwe :angryy::angryy::angryy:, tylko o to ze przy częstej pielęgnacji ( kąpieli , czesania itp) mozna szybko wyłapac pojedyncze osobniki i nie dopuscic np do choroby ani do mnozenia sie ich. Kurka juz prosciej nie mozna napisac a i tak trudno zrozumiec. A poza tym stosując specjalny szampon raz na miesiąc przeciw pchło i kleszczom np. Sabunol i pryskając legowisko równiez sprajem o tej samej nazwie , mozna naprawde miec spokój z tymi małymi pasorzytami.
Zresztą napisałam juz wczesniej ze niech kazdy robi jak chce i dajmy juz spokój bo naprawde nie o to chodzi zeby ktoś kogos do czegos tu przekonywał. Kazdy ma swoje sposoby na czystosc zwierzaka i juz. Ważne zeby psinke kochac. A ja mam prawo(tak samo jak ty i inni) nie rozumiec pewnych postepowan ludzi i juz. Ty nie rozumiesz mnie ja byc moze ciebie i juz. I niech tak zostanie bo świat byłby nudny gdyby wszyscy ze wszystkimi sie zgadzali!! Nieprawdaz????:cool3:

Link to comment
Share on other sites

2007-12-17
higiena
Krzysiek
Jak często można myć psa szamponem przeciw pchłom?

[Odpowiada weterynarz]:

Psa powinno się kąpać nie częściej niż raz na kwartał. Stosowanie szamponów przeciw pchelnych jest znacznie mniej skuteczne niż zastosowanie preparatów np. Frontline działających w sposób kontaktowy na pasożyty. W przypadku takich preparatów mamy pewność, iż ektopasożyty zostaną zabite i nie zaatakują psa w przeciągu ok. 2 miesięcy. Kąpiel w szamponie utopi pchły ale nie zabezpieczy psa przed nimi.

Źródlo:
[URL]https://www.telekarma.pl/weterynarz/porady/348/[/URL]


Taki szampon to dość silna chemia i częste kąpanie bez potrzeby może psu w końcu zaszkodzić ...
Powinno się go używać GDY wystąpią pchły lub istnieje poważne zagrożenie, a nie ot tak co tydzień ... (szczególnie gdy już jest zabezpieczony innym preparatem typu Frontline ..)
[U]Zastanówmy się dlaczego są takie zastrzeżenia ...[/U]
[B]Przeciwwskazania: Nie
stosować u psów: - chorych oraz w trakcie rekonwalescencji , -
poniżej 6 miesiąca życia, - suk ciężarnych oraz
karmiących,[/B]
[B]Preparat toksyczny dla organizmów
wodnych oraz pszczół. Trzymać poza zasięgiem dzieci.[/B]
Źródlo:
[URL="http://www.beaphar.pl/produkty/zobacz/194.html?category%5B0%5D=&category%5B1%5D=&name="]http://www.beaphar.pl/produkty/zobacz/194.html?category[0]=&category[1]=&name=[/URL]

[I]"Kąpiel psa może także wpłynąć na skuteczność zastosowanych u niego preparatów ochronnych przeciwko pchłom i kleszczom. Substancje te gromadzą się w większości w tłuszczu podskórnym i mogą zostać wymyte przez częsty kontakt z wodą."
[/I][SIZE=1][I]dr Jarosław Popiel [/I]
[I]Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu [/I]
[I]Katedra Chorób Wewnętrznych i Pasożytniczych z Kliniką Chorób Koni Psów i Kotów

[/I]
[/SIZE]BTW - gdyby to nie chodziło to, że możesz zaszkodzić psu, to nikt by się nie odezwał...
Jak coś jest kwestią gustu, to niech każdy robi co chce, ale jak np. kąpie psa w trującej chemii co tydzień, już nie jest kwestia gustu...
Tak jak nie było by, gdyby ktoś "dla zdrowia" psa karmił go codziennie pastylkami odrobaczającymi, albo co miesiąc szczepił ...

Ale widzę, że mimo licznych linków do źródeł i wielu wypowiedzi innych ludzi zaparłaś się.
Ponieważ i tak zrobisz co zechcesz, więc dla mnie to [B]EOT[/B].
Rób co chcesz...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

[quote name='LakusiowaPani']Od roku lecze i szczepie Lakusia w prywatnej klinice weterynaryjnej na śląsku(nie bede robiła reklamy) i jeszcze zaden lekarz z niej nie powiedział mi ze zle postępuje z moim psem bo kąpie go co miesiąc. Reszte napisałam wyzej. A te forum jest po to zeby inni mogli sie podzielic swoimi doswiadczeniami w postepowaniu z psinkami a nie przytakiwali i zgadzali sie ze wszystkim. Ja nie rozumiem zachowan innych inni mogą nie rozumiec zachowań moich , ale to nie upowaznia nikogo do ublizania innym i nazywaniu ich np.'' różowymi tipsiarami'' tylko dlatego ze lubią mieć czystego psa. Ja nikogo tu od brudasów nie wyzwałam i nie mam zamiaru a cytat z poprzedniej wypowiedzi jest tylko cytatem i nie ma na celu nikogo oczernic ani tym bardziej ubliżyc. To tylko mądre powiedzenie. :diabloti:[/QUOTE]
Całkowicie się z tobą zgadzam! Takie "kudłate" pieski potrzebują dość częstej kapieli.

Link to comment
Share on other sites

Ja kąpię pudliszcze co 2 tygodnie, powinnam w tej chwili, gdy wymienia włos co tydzień. Nota bene w ludzkim szamponie, Pantene pro V. I jakoś większość sędziówuważa za zasadne wpisywanie mu do kart ocen że ma doskonały włos, świetnie wypielęgnowany.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ja przez wiele lat kąpałam swojego psa szamponem dla ludzi, jednak czytałam wiele na ten temat i okazało się, że nie jest to dobry sposób. Teraz zamawiam kosmetyki dla mojego psa ze strony krakvet.pl i jestem bardzo zadowolona z produktów i szybkiej dostawy. Uważam, że kosmetyki przeznaczone specjalnie dla zwierząt będą o wiele lepsze dla naszych psiaków, niż te przeznaczone dla ludzi. Słyszałam też, że najlepiej kąpać psa w stosunkowo ciepłej wodzie, ponieważ one bardzo nie lubią zimnej.

Link to comment
Share on other sites

Moja suczka ma półtora roku i nigdy w całym swoim życiu nie była jeszcze kąpana. Sierść ma krótką ale gęstą typu labrador. Nie kąpię jej bo nie widzę powodu, sierść jest piękna lśniąca, pies absolutnie nie śmierdzi-zero psiego zapachu. Zdarzyło jej się parę razy zabrudzić kupą czy wytrzeć o coś ale kąpanie było miejscowe czyli głowa nad wannę, zmoczyłam brudną szyję przemyłam odrobiną najtańszego psiego szamponu i spłukałam. Uważam że psy (oprócz psów wystawowych, ozdobnych i z długą szatą) powinny być kąpane jak najrzadziej i tylko wtedy kiedy tego wymagają naprawdę! Kąpiele mogą zaszkodzić, bo zmywają naturalną warstwę ochronną z sierści. Uważam że psy które się utytłają w błocie czy w piachu lepiej jest wyczesać niż od razu kąpać.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ziele77']Moja suczka ma półtora roku i nigdy w całym swoim życiu nie była jeszcze kąpana. Sierść ma krótką ale gęstą typu labrador. Nie kąpię jej bo nie widzę powodu, sierść jest piękna lśniąca, pies absolutnie nie śmierdzi-zero psiego zapachu. Zdarzyło jej się parę razy zabrudzić kupą czy wytrzeć o coś ale kąpanie było miejscowe czyli głowa nad wannę, zmoczyłam brudną szyję przemyłam odrobiną najtańszego psiego szamponu i spłukałam. Uważam że psy (oprócz psów wystawowych, ozdobnych i z długą szatą) powinny być kąpane jak najrzadziej i tylko wtedy kiedy tego wymagają naprawdę! Kąpiele mogą zaszkodzić, bo zmywają naturalną warstwę ochronną z sierści. Uważam że psy które się utytłają w błocie czy w piachu lepiej jest wyczesać niż od razu kąpać.[/QUOTE

To prawda, nawet w jednym z felietonów, Dorota Sumińska pisała, ze detergenty nie sa wskazane...wystarczy psa opłukać sama woda z błota...No wiadomo, jak sie wymizia w padlinie albo gówienku to onna sprawa...

Ja Kenzika kapie razy w roku...na wiosne, jak juz jest ciepełko i pod koniec lata, a w zasadzie ciepłą jesienią...coc, w tym roku kapany był tylko raz...(prany w sensie z detergentem) ale za to wytaplał sie solidnie w morzu:)

Miłka była kąpana w tym roku dwa razy-po wzięciu ze schroniska i po strzyżeniu.

Link to comment
Share on other sites

Mój jest kąpany raz w miesiącu, tak średnio - chociaż teraz zaczął wymianę sierści więc trzeba będzie kąpać częściej - pies śpi ze mną w łóżku, lata po polach i lesie, tarza się w trawie, piasku błocie - nie wyobrażam sobie wpuszczenia do łóżka brudnego psa, a włos Lennego bardzo szybko łapie brud i zapachy przeróżne..
Kąpiemy w szamponach dla psów, ale używamy odżywki regeneracyjnej Pantene pro V dla ludzi, po niej łatwiej się rozczesuje a i włos jakoś lepiej wygląda.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...