Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

[quote name='Pani Profesor']a ja zrobię eksperyment, choć następny pies pojawi się u mnie za 2-3 lata najwcześniej (chyba że nie ogarnę swego :evil_lol:), ale będę miała kupę czasu żeby wniknąć w rasę, obserwować mioty i zrobić cały ten research, o ile zdecyduję się na rasowego.

chcę psa wesołego, pogodnego i bez cienia agresji ("zwyczajowo", wiem, że osobnik się zawsze może trafić, no ale z reguły).
psa wybitnie chętnego do pracy z człowiekiem, kompana do sztuczek, agility, aportu, wszystkich fajnych psich rozrywek. stosunek do obcych - pozytywny, może kochać cały świat. pies musi być inteligentny, ale mało niezależny, lepiej żeby był przylepką, ale z pazurem i ikrą. może być spryciarz i kombinator, ale raczej z tych usłuchanych (pierwotniaki odpadają, nie przepadam za ich niezależnością).
wielkość obojętna, pewnie będę miała warunki na większe zwierzę, no i interesuje mnie psy - cienie, które dopasowują się do właściciela (czyli nie rozniosą chaty w dzień nudy).
ja mam swój typ, zobaczę, co podpowiecie ;)[/QUOTE]
Idealnie pasuje owczarek australijski. Proste w obsłudze (czasami mam wrażenie, że wręcz "tłuczkowate" ;)), plącze się pod nogami, chętnie się bawi i uczy, do otoczenia pozytywne (zwłaszcza showy). Królują we frisbee, co raz częściej widzi się je w agility i posłuszeństwie.

[quote name='colirya']Hej. A ja mam jednak problem.

Byłam już praktycznie w 100% pewna, że drugim psem będzie dog argentyński. Ale im bardziej młoda dorasta, tym bardziej jej się instynkt łowiecki uaktywnia, a ja nie jestem taka pewna, czy chcę mieć dwa psy, które na spacerze w lesie myślą przede wszystkim o tym, jakie by tam zwierzę zamordować ;). Więc na wszelki wypadek pytam, może zasugerujecie coś ciekawego.

Jeśli chodzi o wymagania "fizyczne", to nie jest ich dużo: koniecznie krótka sierść, niewymagająca pielęgnacji (nie mam na to ani czasu ani ochoty ;)), a jeśli chodzi o wielkość, to wolę duże psy, ale powiedzmy: od 10-15 kg w górę.
A poza tym... Przede wszystkim musi być na podobnym poziomie energetycznym z bokserem - czyli te 3 godziny intensywnego ruchu dziennie w tygodniu to minimum, do którego musi być przystosowany.
Do tego pies pewny siebie, lubiący próbować nowych rzeczy, koniecznie nieszczekliwy.
Nie zależy mi na tym, by pies kochał cały świat (ale jak jednak będzie kochał, to też nie będzie problem) - w stosunku do obcych może być obojętny, nawet nieufny, w stosunku do innych psów... cóż, wystarczy mi, by jego marzeniem nie było wgniecenie w ziemię każdego przechodzącego psa ;).
Jeśli chodzi o stosunek do dzieci, to teoretycznie pies miałby dość częsty kontakt z 6letnim dzieckiem, ale dzieciaka psy tak naprawdę wcale nie interesują, nie szuka z nimi kontaktu (poza okazjonalnym rzuceniem piłki), więc to tak naprawdę żaden warunek :).

Nic więcej nie przychodzi mi teraz do głowy. A, na wszelki wypadek z góry napiszę, że odpadają wszystkie buldogi, owczarki niemieckie, wilczaki i psy z V grupy - Tayra w życiu się z nimi nie dogada :).[/QUOTE] Myślałaś nad rodezjanem? Te które poznałam fizycznie nie do zajechania, dość nastawione na człowieka, a do otoczenia były obojętne.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Hanako'] tyle że twój początkowy opis kojarzył mi się raczej z łagodnym owczarkiem, a tu nagle szukamy łagodnych astów :diabloti:[/QUOTE]

ja nie szukam asta jako odbicia tych cech, które opisałam ;) asty kocham miłością absolutnie niezależną, ale wiem, że to chyba pies nie dla mnie. nie teraz, nie w najbliższych latach, "może kiedyś". zwyczajnie bym się bała, że z nim nie podołam jeśli włączy mu się lampeczka na psy.

[quote name='Instant']W celu kontrolowania ilości hodowlanych egzemplarzy. Tak, żeby zdolne do rozmnażania egzemplarze zostały 'u swoich' i nikt się nie wyłamał z określonego nurtu, przede wszystkim cenowego. I tak - teraz już większość (o ile nie wszystkie) mioty to doodle x doodle.

A tak wracając do barbetów, to to są piekielnie inteligentne bestie i poszukanie w linii aporterów a nie tropowców pewnie skutkowałoby w bardzo fajnym psie. Tylko wiadomo, że jest futro, o które trzeba dbać, zajmować czymś łepetynę i przygotować się na to, że jest spora szansa na to, że pies będzie baaaardzo wodolubny.[/QUOTE]

barbet wydaje się być ciekawy, ale przeraża mnie łowność, jak mi się trafi egzemplarz wybitnie potrzebujący ruchu, to możemy polegnąć;)

[quote name='evel']Też mam pudla królewskiego na mojej liście "na kiedyś", ale zdecydowanie będzie wyglądał tak: [URL]http://fc08.deviantart.net/fs28/f/2009/240/8/1/Black_Standard_Poodle_03_by_FantasyStock.jpg[/URL] :loveu:

Z hodowlami w PL ogólnie ciężko - zwłaszcza jeśli chodzi o pudle duże. Można się nieźle naciąć, ale gdybyś myślała na poważnie to z czystym sumieniem mam do polecenia ekstra hodowlę - może na pw, żeby nie było, że reklamuję czy coś :) A kolor jakiś konkretny Cię interesuje czy raczej stawiasz na charakter?[/QUOTE]

dawaj hodowlę, już teraz zacznę obserwować.
ten ze zdjęcia też jest ostrzyżony fajnie, jeśli chodzi o kolor to nie przepadam za morelą, reszta ok, ale oczywiście bardziej mi zależy na charakterze. dawaj hodowlę, już zacznę się wczytywać ;) choć to plan baaaardzo odległy.

[quote name='puchu']Idealnie pasuje owczarek australijski. Proste w obsłudze (czasami mam wrażenie, że wręcz "tłuczkowate" ;)), plącze się pod nogami, chętnie się bawi i uczy, do otoczenia pozytywne (zwłaszcza showy). Królują we frisbee, co raz częściej widzi się je w agility i posłuszeństwie.

Myślałaś nad rodezjanem? Te które poznałam fizycznie nie do zajechania, dość nastawione na człowieka, a do otoczenia były obojętne.[/QUOTE]

rodezjan raczej odpada, to jednak twardsze psy, mam wrażenie, że nieco oschłe.
aussie super, choć nie wiem,czy nie ma zbyt 'borderowego' charakteru, wiecie - ja nie będę z tym psem agilitować codziennie :cool3:, mój ma dużą dawkę ruchu teraz non-stop, ale są dni (baa, tygodnie...), że wyłazi na półgodzinówki max. nie roznosi domu, drugi też chciałabym, żeby się nie męczył i przesypiał ;) a nie wiem jak to jest u aussie.


kurde, wizualnie podobają mi się wszystkie rasy prócz walijczyka, foksa, krótkonożnych terrierów i właśnie pudla :diabloti: muszę szybko się zakumplować z jakimś i przepaść na amen :cool3: bo im więcej czytam, tym bardziej widzę, że to pies dla mnie.
a jak z rozmiarami u pudli? domyślam się, że toye są bardziej lękliwe (z obserwacji), a jest różnica między dużym a średniakiem jakaś kolosalna? chodzi o zachowanie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='evel']Odetkałam nieco skrzynkę :oops:

Też nie rozumiem celu powstania doodli, skoro pudle same w sobie są naprawdę inteligentne i podatne na szkolenie.[/QUOTE]

może komuś brakowało labkowego taranowania i mocy pocisku balistycznego :eviltong: ja tam lubię labki, ale na odległość, jeszcze nigdy nie wyszłam bez szwanku z zabawy z labkiem - albo brudna, albo podrapana, zawsze ośliniona, wycałowana i przewrócona.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='evel']Odetkałam nieco skrzynkę :oops:

Też nie rozumiem celu powstania doodli, skoro pudle same w sobie są naprawdę inteligentne i podatne na szkolenie.[/QUOTE]
Może dla wyglądu... kto ich tam wie ;p pudle mnie z wyglądu nigdy nie przekonają, zupełnie nie w moim typie :)
A co do labków to ejjj, bez przesady, często się na labowaniach spotykamy i nikt jeszcze nie ucierpiał, hihi :evil_lol: je to już trzeba kochać za tą ciapowatość :loveu::evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Rodezjan był dla colirya ;)

Ozziki przypominają bordery tylko z wyglądu. To jest dużo prostszy, spokojniejszy i normalniejszy pies. Zdecydowanie łatwiejszy w prowadzeniu. Nie potrzebuje tyle ruchu i zajęcia, nie łapie takich schiz, dużo milszy do otoczenia. Są bardzo pogodne. Trudno zobaczyć ozzika w złym humorze :)

Link to comment
Share on other sites

... że niby dudle są ładniejsze niż pudle? Yyyyy... nie.

[IMG]http://www.lauderdoodles.net/styles_pics/labradoodles_for_sale_styles_coathair2lg.gif[/IMG]

[IMG]http://www.kimberlenes-labradoodles.co.uk/upload/images/webpage/Classic-Kimberlenes.jpg[/IMG]



[IMG]http://midwestlabradoodle.com/wp-content/uploads/2012/03/Aussie-Labradoodles-Buddy-@-Midwest-Labradoodle-Australian-Labradoodle-Red-Breeder.jpg[/IMG]

[IMG]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6e/Labradoodle-male-australian-9-months.jpg[/IMG]



Ale, ale, sprawdźmy to na Wikipedii!

[QUOTE][COLOR=#252525][FONT=sans-serif]Historia Labradoodla rozpoczęła się w [/FONT][/COLOR][URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/1988"]1988[/URL][COLOR=#252525][FONT=sans-serif] roku w Australii. Był on odpowiedzią na pojawiające się zapotrzebowanie na psa przyjaznego [/FONT][/COLOR][URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Alergia"]alergikom[/URL][COLOR=#252525][FONT=sans-serif], ale jednocześnie chętnie współpracującego z ludźmi.[/FONT][/COLOR][/QUOTE]

... tak jakby pudel nie współpracował z ludźmi. Tere fere.

[QUOTE][COLOR=#252525][FONT=sans-serif] Na [/FONT][/COLOR][URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Hawaje"]Hawajach[/URL][COLOR=#252525][FONT=sans-serif] mieszkała tracąca wzrok kobieta, która potrzebowała psa przewodnika. Niestety jej mąż był uczulony na sierść psa i nie mogła ona posiadać w domu psa żadnej ze znanych ras „niealergizujących”. [/FONT][/COLOR][/QUOTE]

I, eureka!, ktoś wymieszał "niealergizującego" pudla z uczulającym jak cholera labradorem i BAM! tak powstał Chocapic... znaczy ten, pies terapeuta wszech czasów. No bez jaj. Nie mówiąc już o tym, że kastracja szczeniaków w celu stricte marketingowym to w ogóle jakiś cyrk.

Link to comment
Share on other sites

[url]http://midwestlabradoodle.com/wp-content/uploads/2012/03/Aussie-Labradoodles-Buddy-@-Midwest-Labradoodle-Australian-Labradoodle-Red-Breeder.jpg[/url] - patrząc na tę fotę, doodle wg. mnie wali na głowę pudla wizualnie :cool3: pudle mają taką dziwną, patykowatą budowę, zdecydowanie wolałabym mocno zarośniętego ;)

Link to comment
Share on other sites

Pudel ... mimo wszystko dla mnie rasa numer jeden .
Marzy mi się duet pudel + ttb .
Świetny pies rodzinny , urodzony aporter nie do zajechania a przy okazji mega inteligentny .
Pani Profesor jak najbardziej by wam pasował , pudli nie da się nie lubić .
Wystarczy poznać choć jednego dobrze ułożonego , bo niestety małe jazgoty starszych Pań są często mylące .

Link to comment
Share on other sites

No bo pudle są jedwabiste :grins: Właśnie ta "patykowata budowa" to coś cudownego :D Nadaje psu takiej gracji, elegancji. Sama bym pudlosa nie chciała, bo przywykłam do "nic nie robienia z sierścią psa", ale u kogoś są fajne :D
Ja znam do prawda tylko dwa pudlosy, i do tego toye i to są pieski z charakterem ;) Ale to mi się w nich podoba najbardziej. Nie są rozhisteryzowane, nie jazgoczą, ba, nie szczekają praktycznie W OGÓLE. Może różnica jest taka, że są to psy sportowe i ogarnięte na tyle, na ile pozwalała wiedza i doświadczenie :diabloti:

Prócz pudla to faktycznie aussie, ale trzeba pamiętać, że każdemu psu trzeba pokazać, że praca z człowiekiem jest fajna ;) Chodzi mi o motywację. Poznałam póki co dwa takie egzemplarze, które są totalnie rozkojarzone. Liczy się wszystko tylko nie właściciel. No i oziki są cięższe od borderów (chociaż jak patrzeć na showowe bordery no to... :diabloti:).
Gdyby nie ta "ogromna chęć do pracy" to może nawet whippet by pasował :evil_lol::evil_lol: ale to zbyt hardkorowe... Ja też po moim gnojku chcę psa, którego nie będę musiała uczyć całe życie, że warto ze mną pracować ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja też myślałam kiedyś o pudlu, ale wtedy pożegnałabym się z wystawami, bo te show fryzury nie pasują mi.
Takie cudo bym chętnie wzięła: [url]http://midwestlabradoodle.com/wp-content/uploads/2012/03/Aussie-Labradoodles-Buddy-@-Midwest-Labradoodle-Australian-Labradoodle-Red-Breeder.jpg[/url] ale koniecznie w tym kolorze :loveu: Pudel też może być, ale z takim fryzem ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='puchu']Rodezjan był dla colirya ;)

Ozziki przypominają bordery tylko z wyglądu. To jest dużo prostszy, spokojniejszy i normalniejszy pies. Zdecydowanie łatwiejszy w prowadzeniu. Nie potrzebuje tyle ruchu i zajęcia, nie łapie takich schiz, dużo milszy do otoczenia. Są bardzo pogodne. Trudno zobaczyć ozzika w złym humorze :)[/QUOTE]

Na moim osiedlu pewna dziewczyna ma oziki, dokładniej to ma hodowlę. Psy są fajne, łagodne, radosne, czasem któryś przybiegnie się przywitać z moimi psami. No ale ile hałasu robią, gdy się bawią, ledwo wejdę do parku i już wiem, że nie mam co iść na łąkę, bo tam szaleją oziki :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gezowa']A tak btw. kojarzy ktoś dobrą hodowlę bostonów? Byłabym wdzięczna za namiary na PW :D :D[/QUOTE]
Ja kojarzę, ale przez dłuższy czas nie będzie miała szczeniaków. Jednak mogę zapytać znajomą jakie inne poleca ;) Dam znać :)

Link to comment
Share on other sites

no i na tą chwilę przekonałyście mnie do pudla :diabloti: muszę się koniecznie ustawić z pudlarzami i poznać osobiście kilka egzemplarzy, kusi mnie ten ich umysł w połączeniu z łagodnością, a wygląd się jakoś zaakceptuje :evil_lol:
jeszcze tylko przebrnąć przez fakt, że na wystawy musi być wystrzyżony na durnia i pozamiatane ;) poinformuję tż-ta o swoich planach zawczasu, żeby się przyzwyczaił psychicznie z czym będzie wyłaził na spacery :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Na wystawach dopuszczona jest dla pudla fryzura modern clip (tzn federał), wygląda to tak:
[URL]http://www.silberpudel.at/uploads/pics/jessi_2011_km_kcn_8840.jpg[/URL]
[URL]http://i311.photobucket.com/albums/kk480/special_kd/Jolie08082.jpg[/URL]
Ale jeżeli ktoś myśli poważnie o karierze wystawowej, to raczej puppy clip lub lion clip jest bardziej pożądaną fryzurą.

Jednak wbrew pozorom najlepszą i najprostszą fryzurą wystawową w pielęgnacji jest lion clip (lewek, czyli pompony [URL]http://klubpudla.twojhosting.pl/wp-content/uploads/fryzury_pudli.jpg[/URL]). Wtedy pies poza klatką piersiową i pomponami, nie ma więcej sierści, dzięki czemu nie ma tego dużo do czesania. A puppy clip jest chyba najbardziej czasochłonny.
Fryzura pudla jest sprawą historyczną, z czasów jak rasa była używana polowań wodnych. Obfity mokry włos był ciężki, dlatego strzyżono pudle na lwa, pozostawiając włos jedynie w miejscach, w których było to konieczne, czyli klatka piersiowa - co miało chronić organy wewnętrzne, pompony na stawach, plus kule na nerkach (chociaż tutaj na starych rycinach często te psy występują bez tych dwóch pomponów).

Z ciekawostek są też tzn pudle sznurowe (corded poodle), czyli pudel z dredami. Widziałam jednego osobiście - wygląda imponująco. [URL]http://www.groomers.net/discus/messages/126/29814.jpg[/URL]
O ile się nie mylę taka fryzura, też jest dopuszczona na wystawie. Tylko tutaj pewnie trzeba poświęcić dużo czasu na pielęgnację takiego psa.

Link to comment
Share on other sites

ten z dredami - wg. mnie koszmarnie, ale ze zdjęć, które wrzuciłaś, z wystawowych fryzur puppy clip mi się podoba :) nie przepadam za wygolonym ciałkiem i pomponami, ale to pewnie do przeskoczenia, w końcu zakocham się w tym psie jak już go wezmę ;) mojego ze schronu też uznałam za "nieciekawego", a teraz patrzę na niego z innej strony i wszelkie podobne do niego psy uznaję za śliczne ;)

pomponowa fryzura wydaje mi się tak dziwaczna i przesadna, że średnio bym się czuła z taką kukłą na ulicy :evil_lol:, no ale jak mówię - kariera wystawowa to dalszy plan i nie mam parcia, bardziej jako forma rozrywki, jeśli mi się trafi wystawowy, ładny zwierz. ważniejsze jest pudlowy mózg i charakter ;)

Link to comment
Share on other sites

Puppy clip na wystawach jest tak samo dobrze postrzegany jak lion clip.
Znam wiele osób, które kupiły pudla i twierdziły, że nigdy w życiu nie zrobią pomponów, ale jednak się przekonały bardzo szybko do tej fryzury. Pewnie dlatego, że jest ona dużo przyjemniejsza w pielęgnacji od puppy clip.

Tamte dwa zdjęcia, co wrzuciłam na początku to jest modern clip (federał)
Puppy clip wygląda tak [URL]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9d/Jackie_Vasteras_20070721-1.JPG[/URL]
A to lion clip [URL]https://files.nyu.edu/ahk291/public/Images/Standard_Poodle.jpg[/URL]

Edited by GPooLCLD
Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pani Profesor'][URL]http://midwestlabradoodle.com/wp-content/uploads/2012/03/Aussie-Labradoodles-Buddy-@-Midwest-Labradoodle-Australian-Labradoodle-Red-Breeder.jpg[/URL] - patrząc na tę fotę, [B]doodle wg. mnie wali na głowę pudla wizualnie[/B] :cool3: pudle mają taką dziwną, patykowatą budowę, zdecydowanie wolałabym mocno zarośniętego ;)[/QUOTE]

A wg mnie zupełnie nie, ale ja nie lubię takich frędzli :evil_lol:

Iza, ten temat był chyba gdzieś poruszany na pudlowym forum - wpisz sobie w google "psy i pudle forum" ;) Mnie się gdzieś coś obiło, że morele są najbardziej zrównoważone, ale gdzie, co, to Ci niestety nie powiem, bo mam galopującą sklerozę :oops:

Link to comment
Share on other sites

kurczę, Instant mi wysłała na priv kupę fotek i informacji, czytam tak i czytam blogi o barbetach... 3x bardziej mi się podobają, niż pudle :cool3: no ale wszystko jest kwestią zapoznania się z takim pieskiem, wtedy wszystko rozstrzygnę.
wyobrażam sobie tylko te kilogramy syfu przynoszone na barbeciej sierści, tutaj zdecydowanie wygrywa pudel, który nie wygląda tragicznie ostrzyżony na krótko,u barbeta to jakoś mizernie wygląda, jak nie ma sierści.
nie znam charakteru,ale jeśli okażą się takie, jak chcę, to chyba mam drugą rasę na liście :cool3:

a jeszcze pytanie techniczne, coby nie walnąć gafy - jak się wymawia BARBET? tak jak w pisowni, czy barbee po francusku? :cool3:

Link to comment
Share on other sites

miałam do czynienia przez 20 min z jednym barbetem-wiem jedno ten pies ma adhd do potęgi "n"-tej,nie usiedział ani chwili(juz wiem dlaczego"rosiczkowa"hodowla nosi nazwę "wierciłapa"),ale bardzo wesoły pies-ogon merdający maxymalnie,całym zadkiem,mimo że mnie nie znał...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...