Jump to content
Dogomania

Dopadła nas choroba Cushinga


kasia_r

Recommended Posts

14 godzin temu, themagda napisał:

... Najgorzej ze Lalunia jest bardzo grzeczna i sika tylko na płachte z Apteki i na trawnik . Nie umiem jej pobrać moczu . Puśka robiła na kafelki wiec byo łatwo. Jak wy pobieracie mocz? bo nie mam pomyłu

W razie potrzeby pobrania moczu do analizy, podkładam plastikowe pudełeczko o niskich brzegach, gdy moja sunia kucnie na trawniku do siusiania. Potem przelewam do odpowiedniego pojemnika.

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, wioletka155 napisał:

 

Jak podwyższone wartości miały lub mają Wasze pupile? Znacząco ponad normę, czy niewielkie odchyły?

Mój pies miał:
Kreatynina w moczu 45,0 mg/dl
Kortyzol w moczu 595,0 nmol/l
Kortyzol / Kreatynina 149,4 0^-6 (norma:0 35) H


ALP-nigdy nie miał tak wysoko. Maxymalnie 600 U/l i rosło to raczej stopniowo, liniowo np 100 potem 300 potem 600.
Bardzo wysokie Twoja sunia ma to ALP i w krótkim czasie.

Nie znam się za bardzo (nigdy nie miałam suni pod swoim dachem), ale czy aby to nie jest jakieś silne zatrucie, albo ropomacicze.
Zapytaj się weta ( jeśli mogę coś zasugerować) jaki ma pomysł z tą wątrobą.
Vetoryl to nie jest lek osłonowy na wątrobę.

 

Link to comment
Share on other sites

Tylko jeśli dzisiaj wynik wyjdzie nadal o podniesionych wartościach ten kortyzol/kreatynina to mogłoby wskazywać na cusginga jednak .

Może jednak iść jeszcze w stronę wątroby ? I zbadać wszystkie wątrobowe jeszcze raz? Sama już nie wiem;/

Co jeszcze zbadać, podpowiedzcie to pójdę do weta i mu sama powiem co chce zbadać. Albo już panikuję, albo to ma związek...od jakichś 3-4 dni mała robi kupy o zabarwieniu żółtawo/pomarańczowym, nie luźne, nie twarde.

Mała miała tez robione USG brzuszka i tam wyszło, że wszystko jest ok .

Ropomacicze- to chyba wyszłoby na USG? Poza tym suczka jest wysterylizowana kilka lat temu .

Link to comment
Share on other sites

Nawet jeśli będzie to Cushing to nie oznacza, że nie należy leczyć np. wątroby.

Mój pies ma na dodatek np PNN i wysokie ALP.

Poza vetorylem vet zalecił leczenie wątroby (dodatkowe lekarstwo) i zastanawiamy się co zrobić z tym lotensinem na bialkomocz.

 

Link to comment
Share on other sites

Mamy wynik nr 2. Kortyzol/kreatynina wzrósł, znów pozostałe spadły. Zwariować można.

Jest też wynik ogólny z moczu . Tak to wygląda:

 

 

Drugie badanie 2 — kopia.JPG

Mocz kopia.JPG

 

Umaxl piszesz, że prócz leczenia Vetorylem , podajecie też coś na wątrobę. ale tak myślę (chyba że źle coś rozumuję), jeśli wysoki ALP jest spowodowany Cushingiem, to gdyby leczyć przykładowo tym Vetoryle, to wynik powinien spaść prawda?

Link to comment
Share on other sites

Dołączam do was znów na stałe , dostałam wyniki Laluni i ma cushinga . Straszny pech zżeby pchować psa na cushinga i wziąc drugiego z Cushingiem, Załamałam sie bo juz mi na niej zależy mimo z mam ją krótko. Problem jest większy bo ona waży 1,5 kg i nie może Vetorylu, Podobno jest jakieś leczenie na cushinga bez Vetorylu i leczaą tak np Fretki no ale i tak jestem załamana Bardzo mi pomogły rady na pobieranie moczu pobrałam na łyżkę. Mam taką wielką srebrną i nie używaną bo się praweie do ust nie mieści, do moczu idealna.. No to xzaczynam wszystko od początku. Jeszcze się nie wypłakałam na dobre po Puśce a już płacze nad Lalunią.

Link to comment
Share on other sites

ja przez cały okres choroby ALP robiłam chyba tylko raz i to dlatego, że ja chciałam a nie wet. Jak mi Pani Doktor wytłumaczyła Wysoki ALP nie świadczy o chorej wątrobie Może ale nie musi. Nowotwory, niedobory wit D, fosforu i chyba wapnia też powodują wzrost ALP. I chyba jeszcze tarczyca i ogólne stany zapalne. Dla mnie przez cały okres choroby wyznacznikiem było badanie ALT i AST. Głównie ALT. AST zawsze miała podwyższony, ale to było najmniejsze zmartwienie. Najważniejszy był ALT. I niestety zawsze jak było gorzej to ALT leciał strasznie w górę. Dlatego wydaje mi się, że dodatkowo powinnaś zrobić to badanie. Ale to już powinien decydować wet. Oprócz tego musisz pamiętać, że vetoryl to strasznie wyniszczający lek. Osłaniaj wątrobę, nerki i cały przewód pokarmowy. Dbaj o dietę.

Pisałaś, że była robiona operacja. Podejrzewam, że oprócz antybiotyków były też podawane leki przeciwzapalne, a to najczęściej są leki sterydowe, a weci o tym nie mówią. Poinformują tylko, że podają lek przeciwzapalny i antybiotyk. To standardowy zestaw.

Nie pomogę Ci niestety w sprawie badania moczu. Ja badania robiłam 5 lat temu i nie pamiętam wartości.

Dbaj o psa jeszcze bardziej niż do tej pory. Kochaj jeszcze bardziej jeśli to możliwe. Przy dobrej opiece i dobrym prowadzeniu przez weta możecie być razem jeszcze kilka lat.

Link to comment
Share on other sites

Themagda tak mi przykro. Ale dasz radę. Na pocieszenie powiem Ci tylko, że masz trochę łatwiej. Wiesz co i jak. Może to marne pocieszenie, ale wiesz chociaż czego możesz się spodziewać. Chociaż faktycznie waga suni jest problemem. Ale pisałaś, że ona jest niedożywiona, więc istnieje szansa, że przytyje chociaż kilogram. 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, mazda73 napisał:

jDlatego wydaje mi się, że dodatkowo powinnaś zrobić to badanie. Ale to już powinien decydować wet. .

Droga koleżanko, robiłyśmy ALT. Wynik= 53 przy wartościach 10-100 więc dokładnie pośrodku norm, wg weta -idealny. Natomiast ALKP 1515 przy normie do 212. Wysłałam wyniki do weta, który operował łapę i czekam na odp i jego interpretację.

Wg karty wypisowej po operacji wiązadła wynika, że dostała :

Cefalexim, Glucosa,Tramal,Linco-Spectin,Melovem (do rany),Propofol-Lipuro,Dexdomitor.

Do domu dostałyśmy Keflex i Camilgex- nic więcej nie podawałam. Aa.był jeszcze Metacam w płynie, ale bardzo małe dawki i szybko zrezygnowałyśmy z tego, bo mała źle go znosiła.

 

Nawet byśmy nie robiły żadnych badań, bo psiak zachowuje się jak zupełnie zdrowy (aktywność spadła po zerwaniu wiązadła), tylko to wzmożone pragnienie nas zaniepokoiło.

Themagda- faktycznie brzmi jak fatum;/ Jedyny plus (jeśli moża tak to nazwać), że suczka trafiła do Ciebie, czyli w dobre ręce i na ewno lepiej będzie leczona u Ciebie a niżeli tam, gdzie była.

 

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, wioletka155 napisał:

Mamy wynik nr 2. Kortyzol/kreatynina wzrósł, znów pozostałe spadły. Zwariować można.

Jest też wynik ogólny z moczu . Tak to wygląda:

Umaxl piszesz, że prócz leczenia Vetorylem , podajecie też coś na wątrobę. ale tak myślę (chyba że źle coś rozumuję), jeśli wysoki ALP jest spowodowany Cushingiem, to gdyby leczyć przykładowo tym Vetoryle, to wynik powinien spaść prawda?

Tak, podaję Ursopol to jest kwas zastępujący żółć.  Poza ALP mój pies ma podwyższony AIAT. Podaje też leki/suplementy osłonowe na wątrobę, nerki  (jak wspomniała mazda73) i dieta. Nie próbowałam przez dłuższy czas podawać vetolryu bez leków/suplementów na wątrobę więc nie wiem co by się stało.

Zerknęłam na wyniki moczu. To co mi się rzuciło w oczy to białko w moczu. W moczu nie powinno go być oraz bilirubina.

 

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, themagda napisał:

Dołączam do was znów na stałe , dostałam wyniki Laluni i ma cushinga . Straszny pech zżeby pchować psa na cushinga i wziąc drugiego z Cushingiem, Załamałam sie bo juz mi na niej zależy mimo z mam ją krótko. Problem jest większy bo ona waży 1,5 kg i nie może Vetorylu, Podobno jest jakieś leczenie na cushinga bez Vetorylu i leczaą tak np Fretki no ale i tak jestem załamana Bardzo mi pomogły rady na pobieranie moczu pobrałam na łyżkę. Mam taką wielką srebrną i nie używaną bo się praweie do ust nie mieści, do moczu idealna.. No to xzaczynam wszystko od początku. Jeszcze się nie wypłakałam na dobre po Puśce a już płacze nad Lalunią.

Ale okropny miesiąc :(. Nie potrafie pocieszać ale ..

Themagda, popatrz na to z drugiej strony: Lalunia ma fuxa. Wielkie szczęście. Uratowałaś sunie. Cushinowiec w tamtej hodowli miałby b. ciężko. A czy waga suni te 1,5 kg to waga docelowa? Czy ona nie jest niedożywiona?

Czytałam kiedyś o melatoninie stosowanej na cushinga na fretkach ale nie znalazłam informacji czy stosowano ją u psów i że zadziałała.

 

Link to comment
Share on other sites

themagda aż ciężko uwierzyć, że kolejna Twoja suczka też ma Cushinga :( Wiem że to mało pocieszające, ale może to nie przypadek że te sunia trafiła właśnie do Ciebie - do osoby z wielkim serduchem i doświadczeniem w sprawie Cushinga. Tak jak pisałaś na początku - mała jest niedożywiona więc jej waga powinna wzrosnąć przy odpowiedniej diecie, a wtedy małe dawki Vetorylu mogłaby przyjmować jak Puśka.

Nasza jaminisia ostatnio troszkę ma gorsze samopoczucie ( jest osowiała i jednocześnie niespokojna, czasem się lekko zawiesza i ma słabsze nożki, no i sika i pije więcej ;/ ) Zrobiliśmy kontrolne badania i wyniki poszły niestety w górę - Mocznik 106, GPT 91, GOT 159, ALP 219. Chodzimy na kroplówki i wdrożyliśmy lek na wątrobę.

mazda73 piszesz że najważniejsze były ALT i AST a jak przejrzałam wszystkie dotychczasowe badania naszej suni, od czasu wykrycia Cushinga to ani razu nie miała ich robionych ;/ Muszę się chyba zacząć upominać u weta o to.

Link to comment
Share on other sites

Wet też mi powiedział żeby ją najpierw dozywić, ta pseudochodowla to koszmar z którego ją wyrwałam , chyba musiała do mnie trafić bo już mam doswiadczenie, wet dał mi odrzywkę taka co trzeba włożyc do jedzenia , taka w proszku dla psów w rekonwalescencji i zagłodzonych ale ona nie chce tego jeść wiec wkładam w najmniejsze kapsułki nr 5 i w każdum kesie przemycam , na szczęscie jak to w cushingu sunia ma aż za duży apetyt . żeby chociaż ważyła ze 2 kg Pusia ważyła 2,5 ale jak była w gorszym stanie czasem to chydła do 2 i brała Vetoryl . Zasiegnę jezyka co do melatoniny. No najpierw trochę niech nabierze ciała i też robię jej zęby bo ma rope i przetokę i straszny kamień, Smaruje ją na te skórne i chyba przechodzi. Mam nadzieję ze skoro jest taka bardzo młoda to da rade dłuzej niż Pusia wytrzymać . Żeby mi się tylko udało. Na Vetorylu to i 4-5 lat pieski wytrzymują, wiiec jest nadzieja.

Link to comment
Share on other sites

bilirubiny w moczu być nie powinno. To, plus podniesiony (jeszcze nie strasznie) alat i aspat to znak, że coś się dzieje z wątrobą. Z całą pewnością należy wprowadzić leki lub suplementy (możesz zacząć od sylimarolu i witamin z grupy b) oraz dietę raczej beztłuszczową

Białko w moczu też nie jest dobre. Może być problem z nerkami ale nie musi, może to tylko stan zapalny. Chociaż wtedy byłyby obecne bakterie Wyższy mocznik można też podciągnąć pod wątrobę jeśli kreatynina we krwi jest w normie. 

Wyniki z całą pewnością musi obejrzeć wet. Bo ja aż tak się nie znam i się mogę mylić Zrobiłabym z całą pewnością usg wątroby i nerek

Link to comment
Share on other sites

O 18.03.2016o11:50, Caroline31 napisał:

Ok moje niedopatrzenie, teraz widzę ze ALT i AST to to samo co GPT i GOT... Tyle że skrót inny.

Tych skrótów jest tyle, że czasami ciężko sie dogadać. Podobnie jest z jednostkami w jakich podawane są wyniki

Link to comment
Share on other sites

O 21.03.2016o10:53, themagda napisał:
O 21.03.2016o10:53, themagda napisał:

 

Lalunia ma takie badanie moczu:

Podałam tylko te co są zaznaczone że nieprawidłowe. Co wy o tym myślicie?

Co do moczu, dodam tylko, że
 stosunek białko/kreatynina chyba mieści się w normie  bo nie wiem jakie są jednostki kreatyniny i białka (mg/dl?) Wg IRIS normy są takie do 0,2 nie  ma białkomoczu, pomiędzy 0,2 a 0,6 - granica białkmoczu pow 0,6 białkomocz.
Jakie jest zagęszczenie moczu? Czy są erytrocyty? Jakie jest ph moczu?

Co do krwi:
Czy wiesz jaka jest kreatynina we krwi?
Mocznik i białko lekko podwyższone może też sugerować dietę wysokobiałkową albo odwodnienie.

A co na to wet? A jak czuje się wogóle Lalunia? też zrobiłabym USG.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Zrobiuę USG i tez jeszcze inne testy za gdzies tydzień bo miała rwane zęby przedwczoraj i na razie nie chcę jej stresować wet dał mi antybiotyk i zobaczymy wyniki po antybiotyku. Najgorzej ze muszę ją pidpaśc trochę zeby mogła ten Vetoryl brać wczoraj ważyła 1900 no to dużo jej przybyło 40 deko , pierwsze ważenie wprawdzie było jak miała pusty zupełnie brzuszek , tak jak sie mówi że pępek przyrośnięty do kręgosłupa to tak ten jej brzuszek wyglądał jak dołek a tyeraz ma ciągle pełniutki już sie jej nie zapada tak zupełnie więc liczę ze 20 deko to jedzenie w brzuszku a przytyła może 20 deko i to dobre po takim głodowaniu. No odczekam tydzień dwa i znów jej zrobie badania.

Link to comment
Share on other sites

Themagda, bardzo dobre wiadomości. Skoro sunia ma apetyt, a do tego przybiera na wadze, to bardzo dobrze. Wiadomo, że przy niedożywieniu, przy braku witamin, mikro i makroelementów żaden organizm ani narząd nie będzie funkcjonował prawidłowo. Mam nadzieję, że te wszystkie podwyższone parametry wynikają raczej z niedożywienia niż z poważnej choroby i z czasem będą się poprawiać. W tej chwili najważniejsza jest zbilansowana, lekkostrawna i nieobciążająca dieta. Najlepiej gdyby to było kilka mniejszych posiłków, 4-5 razy dziennie. Najlepiej z minimalną ilością białka i tłuszczu. Ale wiadomo tłuszcz jest potrzebny do wchłaniania niektórych witamin, a białko do budowy mięśni, więc nie da się wyeliminować z diety całkowicie. Poszukaj gdzieś psiego dietetyka, bo weterynarze niekoniecznie znają się na diecie. Nie musi to być jakiś stacjonarny gabinet, wiele informacji znajdziesz też w internecie, możesz skorzystać też z konsultacji przez internet lub telefon. 

Zrobiłabym też badanie poziomu sodu, potasu, fosforu, wapnia. Ich niedobory też nie wpływają korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Dobrze byłoby wprowadzić suplementy wielowitaminowe zawierające też najpotrzebniejsze pierwiastki mineralne. Ale to też powinnaś skonsultować z wetem

Może wstrzymaj się jeszcze chwilę z vetorylem. Powtórz badania jak już będzie miała dobrą wagę, może wszystko się wyreguluje. Tak bardzo bym tego chciała. Teraz to ją przytulaj, karm i przytulaj i przytulaj... żeby była najszczęśliwsza na świecie 

A mi cały czas ciężko.........

Link to comment
Share on other sites

U nas na szczęście wieści dobre. No dobre o ile można je tak nazwać.

Cushing -wykluczony został po teście hamowania:)

Problem jest od strony wątroby i nerek- wet mówił że wątróbka jest w bardzo złym stanie, a nerki tez niezbyt dobrym. natomiast z pobranej próbki zrobimy jeszcze dodatkowo tarczycę. W każdym razie Cushinga nie ma, jest problem w wątróbką. Z jedngo się cieszę, z drugiego nie. Czytam o niewydolności nerek i tutaj tez objawy mi nie pasują, bo małej dopisuje apetyt i jest żwawa- biega, szczeka, wariuje z zabawkami .

Gdyby mogła zjadłaby nawet więcej, niż jej dajemy. Kiedyś wystarczało 1 udko z marchewką,  teraz bardzo jej smakuje makaron i gdybyśmy jej dali, zjadłaby nawet 2 udka, ale ilość jaką jej podajemy jest stale ta sama.

Wyniku jeszcze nie wzięłam od weta, poinformował mnie telefoniczne, a po wydruk i propozycje leczenia pojadę jutro o południu .

Takze trzymam kciuki za Was:)

Link to comment
Share on other sites

Mazda weź koniecznie pieska. Ja płakałam po Puśce coidziennie i to po kolka razy a teraz smutno mi owszem myśle o niej ale to maleństwo mi umila życie i mam o kogo dbać, bo zabidzona. Pomoże ci inny piesek mimo że nie będzie to ten ale kocha sie kazdego , ja myślałam, że wezmę sunię ale że nie będe jej tak kochać jak Puski a jednak bardzo juz ją kocham i ntrzesę sie o  nią jak o puśkę. Ona jest inna ale też bardzo kochana.

Link to comment
Share on other sites

O matko z córką, odebrałam wyniki małej . Cushing wykluczony, ale wątrobowe są bardzo złe. A przy okazji może komuś przydadzą się wartości Do-Do.

Albuminy 33.5 (25-44)

ALT 52 (1-80)

AP 1228 (1-141)

AST 30 (1-76)

Białko całkowite 69 (54-75)

Bilirubina nieoznaczona (0.010-2,60)

Bilirubina całkowita 0.820 (0.10-3.40)

Cholesterol 12.3 (3.10-8,60)

CK kinaza kreatynowa 243 (25-470)

!! GLDH 67,5 (0,010-10,6) !!

Glukoza 5,70 (3.05-6,10)

GGTP nieoznaczona (0,,010-7,0)

Kreatynina 58,5 (35-132)

LDH 481 (105-1680)

Mocznik 11 (3,30-8,30)

!!! Trójglicerydy 8.90 (0,110-1,70) !!!!

Chlorki 110 (96-114)

Fosfor 1,87 (0,700- 1,60)

Magnez 1,10 (0,600-1.40)

Potas 4,47 (3,50-5,10)

Wapń 2,75 (2.30-3.00)

Stosunek albuminy/globuliny 0,944 (0,670-1,60).

 

Wychodzi więc mocznik dość wysoki, ale potężnie wysokie trójglicerydy i GLDH i fosfataza alkaliczna. Przy ostatnim pomiarze miała ponad 1500 ale wtedy norma laboratorium była do 212.

Wet sugeruje karmę wątrobową Trovet Hepatic, tabletki Ursocam, Hepatoforce , heparenol i mam jakoś załatwić (a jeśli nie dam rady to on coś pomyśli) ornipural.

Co myślicie o lekach i propozycji? Jakiś sposob na obniżenie mocznika i trójglicerydów inny jest ? Podpowiedzcie mi jak załatwić Ornipural ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...