Jump to content
Dogomania

Obcinanie tylnych palców? Po co?


Gawroon7

Recommended Posts

[quote name='ANKA_89']bo spotakałam się z kilkoma przpadkami gdy pazury się zakręciły i wrosły w poduszki...[/quote]
u mojego kundelka wlasnie sie tak wroslo bo nie zwrocilam na to uwagi:oops: :oops: wet musial podac jakis srodek na uspokojenie bo tak go bolalo i nie mogl obciac, a teraz juz sami uwazamy i przycinamy w odpowiednim momencie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dokładnie. :)

Niektóre z "moich" schroniskowych pociech mają bardzo widoczne, wręcz wiszące wilcze pazury. Z kolei jeden z moim domowych pupilów takie pazurki ma, jednak są one malutkie i wyraźnie mu nie przeszkadzają. ;)

Link to comment
Share on other sites

Wilcze pazury na tylnych łapach raczej powinno się usuwać, gdyż dość łatwo mogą się oderwać i zrobić ranę. Posiadanie ich przez psa jest atawizmem, ponieważ kiedyś łapa miała nieco inny kształt i ten palec rzeczywiście był palcem ;).

Link to comment
Share on other sites

Moja sucz ma wilcze pazury na tylnich i przednich łapach, ale nie wrosną jej w poduszki bo regularnie jej obcinam wraz z resztą pazurów:cool3: , ale kiedyś tylnim pazurem zaczepiła o jakąś trawę i nie mogła się wyplątać:roll: , te wilcze pazury to takie piąte koło u wozu:roll: .

Link to comment
Share on other sites

[URL]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=33494&highlight=jamal[/URL]

spójrzcie na pierwszą stronę tego wątku. Oto przykład, do czego mogą doprowadzić nie usunięte wilcze pazury

Link to comment
Share on other sites

Tzw. "wilcze pazury" na tylnych łapach mogą łatwo uledz kontuzji lub spowodować okaleczenie sąsiedniej łapy. Pazury są dość mocno ukrwione więc jeśli szybko nie zatamuje się takiego krwawienia może być kłopot. Jestem raczej za ich usuwaniem i to nie dla wygody właściciela ale dla bezpieczeństwa i komfortu psa. Oczywiście decyzję trzeba podjąć rozpatrując dany przypadek - pazury bywają mniej lub bardziej "dorodne" i pieski różnie się poruszają (łapki blisko siebie lub "krowi"chód)a biegają po osiedlowych chodniczkach lub wertepach- to wszystko trzeba chyba brać pod uwagę. A jeśli się zdecydujemy zostawić to koniecznie trzeba pilnować przycinania bo szybko rosną.

Link to comment
Share on other sites

Dziś właśnie przycięłam u weta wilcze pazury Soni :) Była zdumiewająco grzeczna. Na komendę po prostu usiadła i ani drgnęła, kiedy wet jej obcinał te pazury :multi: Przedtem zawsze były takie przepychanki, że hej! Za pierwszym razem 3 osoby musiały ją przytrzymywać - tak się wyrywała! :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Behemot']Dziś właśnie przycięłam u weta wilcze pazury Soni :) Była zdumiewająco grzeczna. Na komendę po prostu usiadła i ani drgnęła, kiedy wet jej obcinał te pazury :multi: Przedtem zawsze były takie przepychanki, że hej! Za pierwszym razem 3 osoby musiały ją przytrzymywać - tak się wyrywała! :evil_lol:[/quote]

To nie chodzi o przycięcie ale o obciecie czyli zlikwidowanie... :shake:
To jest zabieg który robi sie w ok.5 dnia zycia, albo w dorosłym w znieczuleniu... po obcięciu zakłada sie szwy... a Ty chyba przyciełaś sam pazurek?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='NNikka']To nie chodzi o przycięcie ale o obciecie czyli zlikwidowanie... :shake:
To jest zabieg który robi sie w ok.5 dnia zycia, albo w dorosłym w znieczuleniu... po obcięciu zakłada sie szwy... a Ty chyba przyciełaś sam pazurek?[/quote]

No oczywiście, że sam pazur! Przecież nie pisałabym, że Sonia sobie grzecznie siedziała, gdy jej amputowano tylne kciuki :cool3:
Kiedyś wet mi zapropnował, żeby jej amputować te piąte palce, ale się nie zgodziłam.

Link to comment
Share on other sites

Mi też wet o tym mówił, ale póki co się wstrzymuję. Nie chciałabym podjąć decyzji, która kiedyś sprawi mu ból, ale myśl o amputowaniu mu czegokolwiek jakoś mnie odrzuca, choć pazury ma zupełnie luźne, niepołączone z kością. A obcinam mu je sama

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić dlaczego niektóre pieski mają 5 palców na tylnych łapkach a inne tylko 4 (brak tego na górze z boku). Tu zdjęcie pieska z 5 palcami [url]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=54037[/url]

PS. Nie wiem gdzie miałem ten temat umieścić. W razie czego proszę moderatora o przeniesienie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Boogie']Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić dlaczego niektóre pieski mają 5 palców na tylnych łapkach a inne tylko 4 (brak tego na górze z boku). Tu zdjęcie pieska z 5 palcami .[/quote]

[FONT=Arial][COLOR=darkslateblue]Palec piąty na śródstopiu kończyn tylnych, tzw. "pazur wilczy lub tylny", tolerowany jest według wzorców hodowlanych tylko u niektórych ras. Psy owczarskie należące do pewnych ras francuskich i hiszpańskich, mają niekiedy liczne, usadowione jedne nad drugimi lub obok siebie pazury wilcze. nie pełnią one żadnej funkcji i z reguły , z uwagi na możliwość kaleczenia się nimi, usuwane są zaraz po urodzeniu się psa.[/COLOR] [/FONT]
[FONT=Arial][URL="http://igniculus.pl/psy.htm"]źródło[/URL][/FONT]

[COLOR=darkslateblue]Wiele ras psów (np. wszystkie francuskie owczarki) ma wzorcowo dodatkowe pazury na tylnych łapach (tzw. ostrogi lub wilcze pazury) – u tych ras należy je bezwzględnie zostawić i tylko pilnować, by nie przerosły na tyle, ze mogłyby wbijać się w ciało. U psów, u których wzorzec nie wymaga „ostróg” należy je bezwzględnie usunąć w szczenięctwie, najlepiej przy narodzinach (to samo dotyczy wilczych pazurów na przednich łapach). Jeśli jednak mamy psa „z ostrogami”, to starannie kontrolujmy ich długość – paznokcie na nich potrafią się zawijać, a z czasem nawet wbijać w palce, co jest oczywiście bolesne dla psa. Jeśli nie musimy prezentować ich na wystawie, to warto przycinać je najkrócej jak można. Przy okazji – w palcach, w których pazury nie są przycinane, ukrwiony i unerwiony rdzeń rośnie, wydłużając się, co z czasem sprawia, iż pazury trzeba zostawiać coraz dłuższe... Regularne przycinanie pazurów eliminuje ten kłopot w pewnym stopniu, choć pamiętać trzeba, iż długość rdzenia – podobnie jak grubość i długość palców – są sprawami osobniczymi.[/COLOR]
[COLOR=#483d8b][URL="http://www.naszepsy.com.pl/porady.asp?Id=596"]źródło[/URL][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...