Jump to content
Dogomania

Wegetarianizm - za czy przeciw?


Stevie Rae

Recommended Posts

[quote name='Charly']Ja wątpie, że autor "to" miał na myśli. Autorowi pewnie nie przyszło do głowy, że ktoś może mieć takie przemyślenia i w ten sposób patrzeć na eksploatację zwierząt pozaludzkich. Dlatego też napisał taki a nie inny artykuł.



być może to jest jedyne, co Ciebie oburza, ale jak dla mnie nie jest "jedynym, co powinno oburzać"

Mnie oburza np, że nadal traktujemy pozaludzkie zwierzęta jak rzecz.[/QUOTE]

Nie my, hodowcy, wiesz dlaczego? Ponieważ z chciwości ograniczają im wybiegi, pomieszczenia, legowiska, jedzenie, po to by zaoszczędzić. W stosunku do ludzi są takie same kryteria w przetworach mięsnych próżno szukać mięsa. Bo mamy przepisy które na to pozwalają. Po wstąpieniu do EU, mamy tylko 23% mięsa na wyrób miesny, a 77% to.... ?
Przy całym naszym szacunku do człowieczeństwa nasze psy jedzą lepiej, no naturalnie wielu z nas je w sposób świadomy produkty, dzięki czemu jemy zdrowo. To nie jest spraw tylko obywatela, ale polityki naszego państwa.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 873
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='basia$diana']Nie my, hodowcy, wiesz dlaczego? Ponieważ z chciwości ograniczają im wybiegi, pomieszczenia, legowiska, jedzenie, po to by zaoszczędzić. W stosunku do ludzi są takie same kryteria w przetworach mięsnych próżno szukać mięsa. Bo mamy przepisy które na to pozwalają. Po wstąpieniu do EU, mamy tylko 23% mięsa na wyrób miesny, a 77% to.... ?
Przy całym naszym szacunku do człowieczeństwa nasze psy jedzą lepiej, no naturalnie wielu z nas je w sposób świadomy produkty, dzięki czemu jemy zdrowo. To nie jest spraw tylko obywatela, ale polityki naszego państwa.[/QUOTE]

My. Jedząc je, nosząc je, sprzedając je, kupując je. Tak dla przykładu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='basia$diana']Spróbujcie namówić geparda na tofu :)Od zarania dziejów jemy mięso :) W przemyśle mięsnym czemu ja się absolutnie sprzeciwiam, to przyczynianiu się do cierpienia zwierząt ubojowych. Tyle w temacie.Chciałam jeszcze zwrócić uwagę że we Wrocławiu starszy człowiek umarł w męczarniach, ponieważ pracownik mops pojechał sobie na urlop i nie przekazał że tam mieszka człowiek który potrzebuje troski i opieki i zmarł on w męczarniach, kury nioski mają przepisy dotyczące tego jak mają mieszkać, a najubożsi we Wrocławiu wciąż dostają od gminy lokale bez wc i łazienki. Dlaczego to napisałam co powyżej? Ponieważ wszystko musi być w granicach rozsądku dla danego gatunku.[/QUOTE]
Kocham argument" od zawsze jemy mięso" i zawsze zadaje pytanie kto? Patrząc na minione wieki wyłącznie ludzie bogaci( szlachta, arystokracja, dopiero w 19 wieku mieszczaństwo) mogli sobie pozwolić na spożywanie większej ilość mieśa. Ludzie biedniesi, czyli większość jedli mięso od święta. ogólnie dawniej istniało niewolnictwo, ale człowiek się rozwija i nie powienien patrzeć na to co było, tylko co jest. Z takimi poglądami siedzieliśmyby na drzewach, może i lepiej byłoby dla natury.
No i co ma piernik do wiatraka?
Kury zyją w okrutnych warunkach, są wyłacznie wykorzystywane, nie mają prawa się sprzeciwić, wyrbac innego losu- człowiek ma.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='basia$diana']Przesadzasz, rozpędziłaś się ze swoim światopoglądem, z jednej strony piszesz że nie potępiasz ludzi jedzących mięso a z drugiej piszesz że to jakby uznać kanibalizm za słuszny. Bzdura. Zwierzęta przeznaczone do uboju są po to hodowlane by dawać mięso.
Dla mnie ważne jest to by nie znęcać się i by nie cierpiały wszystkie stworzenia na ziemi, ale dla mnie człowiek, to człowiek.
Ja nie jem np :) krowy i świni, ponieważ ludzie zaczęli ze swojej chciwości obrabiać mięso tak że jest ono zwyczajnie szkodliwe.
Jem indyka. Oraz jajka :) I szczerze powiedziawszy mam to gdzieś :) czy ktoś to skrytykuje.[/QUOTE]
Można ignorowac wszystko- ziemię, empatię i sumienie, ale nie trzeb asię z tym obnosić, bo nie jest to chwalebne.
Polecam:
[url]http://pracownia.org.pl/filozofia-glebokiej-ekologii[/url]

Osobiście sądze, że człowiek wyrządził wystarczająco wiele krzywd Ziemi i nie powinien w tych czasach się wywższać ponad inne stworzenia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='basia$diana']Oczywiście że nic nie wiem o Twoim światopoglądzie :) I nie krytykuje go, tylko zwróciłam uwagę na dwie sprzeczne informacje. Ale jako rolnik i hodowca zwierząt co nieco wiem o zwierzętach hodowanych typowo przeznaczonych na mięso, jedyne co powinno oburzać to nie to że ktoś śmie jeść świnię, tylko że kupuje mięso wieprzowe z ubojni której wszystko jedno że ta świnia kwiczała z bólu pół dnia i w jakich warunkach to zwierze przebywało. Kiedyś pewien biolog opowiadał mi o chorobie swojego dziecka, które to notabene miało raka nerek, przeżyło bo mamy taka medycyne a nie inną jego biologiczne podejście mnie zszokowało minęło sporo lat i też tak uważam, natura nas tak ukierunkowała a nie inaczej, to znak naszych czasów że rozważamy humanitarne podejście do bydła, słusznie, ale nie róbmy z niego "świętej krowy" Ja nie jem ani wołowiny ani wieprzowiny, ruda chociaż mam pod nosem sklep ze świeżymi gnatami nie dostanie wołowiny, za to indyka i owszem.[/QUOTE]
Natura pod żadnymw zględem nie uczyniła nas miesożercami. Mi wystarczy, ze krowa, kurczak, robaczek czuje ból, a Ja nie jestem osobą, która lubi sprawiać ból bezbronnym i niewinnym.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mada95']Pierwsi ludzie byli roślinożerni...[/QUOTE]
To znaczy kto konkretnie - australopitek, homo habilis, homo erectus, neandertalczyk?
Pierwsze udomowione przez człowieka zwierzę? Pies - jeszcze przed epoką rolinictwa. Dlaczego? Bo pomagał polować - trzymamy sztamę w tej sprawie od kilkunastu, a ostatnie badania wykazują, że może i od kilkudziesięciu tysięcy lat.
Badania archeologiczne w Kenii wykazały, że już dwa miliony lat temu (czyli przed homo erectus) wcześni ludzie mieli dość urozmaiconą dietę mięsną - zwierzęta lądowe i wodne. Jest taka teoria, że to właśnie obecność mięsa, a szczególnie ryb w ich menu miała wpływ na wykształcenie się większych mózgów u ludzi.
Jemy dużo za dużo mięsa - i to jest problem. Możliwe, że powinniśmy jeść nieco bardziej jak szympansy, nasi najbliżsi krewni - ok. 90% warzyw i owoców i 10% mięsa. Tylko faktycznie jest pytanie - czy wtedy zeszlibyśmy z drzewa? ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']To znaczy kto konkretnie - australopitek, homo habilis, homo erectus, neandertalczyk?
Pierwsze udomowione przez człowieka zwierzę? Pies - jeszcze przed epoką rolinictwa. Dlaczego? Bo pomagał polować - trzymamy sztamę w tej sprawie od kilkunastu, a ostatnie badania wykazują, że może i od kilkudziesięciu tysięcy lat.
Badania archeologiczne w Kenii wykazały, że już dwa miliony lat temu (czyli przed homo erectus) wcześni ludzie mieli dość urozmaiconą dietę mięsną - zwierzęta lądowe i wodne. Jest taka teoria, że to właśnie obecność mięsa, a szczególnie ryb w ich menu miała wpływ na wykształcenie się większych mózgów u ludzi.
Jemy dużo za dużo mięsa - i to jest problem. Możliwe, że powinniśmy jeść nieco bardziej jak szympansy, nasi najbliżsi krewni - ok. 90% warzyw i owoców i 10% mięsa. Tylko faktycznie jest pytanie - czy wtedy zeszlibyśmy z drzewa? ;)[/QUOTE]
Chciałabym skoromnie przypomniec, że żyjemy w 2012 a nie 20 tysiecy lat przed nasza erą, Ja przynajmniej widze róznice miedzy koczowniczym trybem życia,a osiadłym. neandertalczyk nie jest przodkiem współczesnego człowieka, możliwe były tylko niewielkie mieszanki.
W tych czasach nikomu mięso do życia nie jest potrzebne to fanaberia. Człowiek nigdy nie był drapieżnikiem, jak sama napisałaś potrzebował pomocy w roli wilka, który przekształcił sie z czasem w psy. Homo sapiens budował narzedzia, bo nie miał nic wyjątkowego prócz mózgu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bezag']Chciałabym skoromnie przypomniec, że żyjemy w 2012 a nie 20 tysiecy lat przed nasza erą, Ja przynajmniej widze róznice miedzy koczowniczym trybem życia,a osiadłym. [/QUOTE]
Ja też widzę tę różnicę. I z chęcią czerpię z niej korzyści :) Jesteśmy tu, gdzie jesteśmy, dzięki naszym mózgom. A te mózgi mamy - jak niektórzy twierdzą - m.in. dlatego, że nasi przodkowie jedli mięso. Jeśli ta teoria jest prawdziwa, to trudno mówić, że "pierwsi ludzie byli roślinożerni", bo najwyraźniej - nie byli. W każdym razie wiadomo, że dwa miliony lat temu, kiedy nie było jeszcze homo sapiens sapiens, nie byli wyłącznie roślinożerni. Chodzi mi jedynie o to, że ten argument na rzecz wege jest średnio trafiony :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']Ja też widzę tę różnicę. I z chęcią czerpię z niej korzyści :) Jesteśmy tu, gdzie jesteśmy, dzięki naszym mózgom. A te mózgi mamy - jak niektórzy twierdzą - m.in. dlatego, że nasi przodkowie jedli mięso. Jeśli ta teoria jest prawdziwa, to trudno mówić, że "pierwsi ludzie byli roślinożerni", bo najwyraźniej - nie byli. W każdym razie wiadomo, że dwa miliony lat temu, kiedy nie było jeszcze homo sapiens sapiens, nie byli wyłącznie roślinożerni. Chodzi mi jedynie o to, że ten argument na rzecz wege jest średnio trafiony :)[/QUOTE]
Ludzie sa wszystkożercami lecz przez te wszystkie wieki zmieniała się jego budowa. Jest dużo róznić miedzy człowiekiem, a mięsożercą- min. długośc jelit, stężenie kwasu solnego w żołądku... Toteż aktualnie spożywianie mięso nam nie służy, wyjątkowo w czasach kiedy człowiek nie musi konkurowac z tygrysem czy wilkiem, a z samym sobą.

Link to comment
Share on other sites

No nie wiem tak było napisane w moim szkolnym podręczniku do biologi a to jak sądze dość wiarygodne źródło....

W każdym razie produkty mięsne sa mniej wartościowe od roślinnych i mają więcej szkodliwych substancji...

Dobra to odcinek mojego programu z innymi moimi argumentami:

[video=youtube;lWcJVGqpCcU]http://www.youtube.com/watch?v=lWcJVGqpCcU&list=UUMlM3V4dwHWTVF5DPZK9v2A& index=10&feature=plcp[/video]

Link to comment
Share on other sites

Ja muszę powiedzieć, że mam mieszane odczucia i czuję się trochę w tym wszystkim zagubiona. Mniej-więcej 12 lat temu zaczęłam być pescowegetarianką, około rok temu przeszłam na owolaktarianizm, ale i tak czuję się podle, bo przyczyniam się do cierpienia kur i krów. Co prawda staram się kupować jaja od kur z wolnego wybiegu (a kiedyś może zamieszkam na wsi i będę hodować swoje na złotych grzędach, atłasowych poduszkach itd. - takie marzenia ściętej głowy), ale różnie to bywa. Myślę nad weganizmem, ale chyba jestem za słaba...
Wegetarianie uchodzą za aroganckich, zaczepnych, butnych itd. Być może. Sama czasem mam wrażenie, że przekraczam granicę i robię z siebie wariatkę. Ale jeśli jestem butna i arogancka, to tylko wtedy, gdy spotykam się z ignorancją, komformizmem, bezmyślnością. No wybaczcie, ale jak na tekst bądź filmik o zabijaniu bez ogłuszania ktoś mi mówi "mnie to nie rusza" albo "i tak mi smakuje" to się poważnie zastanawiam czy ten ktoś w ogóle jest zdolny do jakichś głębszych przemyśleń, czy ma jakieś uczucia, jakieś przekonania... Zawsze mnie to wyprowadza z równowagi.
Nikomu nie zaglądam do talerza. Dla swojego faceta gotuję mięsne obiady. Ale nawet wtedy, gdy jadłam ryby zawsze starałam się "docenić" to, że to biedne zwierze oddało życie za to, żebym miała coś na talerzu. Choćby przez wzgląd na to należy im się szacunek...

Link to comment
Share on other sites

Wegetarianizm to dieta dla małp , człekokształtne skok ewolucyjny zawdzięczają własnie temu ze przeszły na pokarm zwierzecy. Wy chyba chcecie stac się na powrót małpiszonami.
Weganizm to już totalne szaleństwo, tak odzywiaja się osły.

Co do soji to jest toksyczna dla człowieka , spozywano ją nigdyś wyłacznie sfermentowaną w postaci tofu , ale trujcie się ,na zdrowie.


Układ trawienny człowieka wspólczesnego kszatałtował się przez wiele tysięcy lat , warto się zastanowic co jedli ludzie epoki paleolotu, bo to najdłuższy okres formowania się naszej diety obejmujący czas od 2 mln lat pne do 8 tyś lat pne.

Dla nas ludzi pólnocy szczególnie ważny jest okres paleolitu srodkowego i górnego obejmujący czas od 300 tyś lat pne do 14 tyś lat pne.

Co w tym okresie było postawą diety naszych praprzodków w klimacie pólnocy gdzie wystepowały 4 pory roku w tym mrożne zimy?
Podstawą przetrwania było łowiectwo i zbieractwo , czyli głownie pokarm mięsny , ryby , larwy owadów , orzechy , pestki , nasiona , owoce sporadycznie i okresowo , gdyż nie było mozliwości ich przechowania.

Potem były początki pasterstwa i hodowli czyli też pokarm zwierzecy.

Rolnictwo to pózny neolit 5-6 tyć lat pne , scisle związane z osiadłym trybem zycia , uprawa zbóż i spozywanie ich to nie więcej jak 10 tyś lat , człowiek zaczął to jesć z biedy i z musu .
Gluten który zawierają zboża , niszczy wasze organizmy i upośledza pracę mózgu.
Chleb pełnoziarnisty jest 3 razy gorszy od białego najmniejsze zło to chleb kwaszony , ten jest najmniej szkodliwy.


Ten filmik to masakra , jakieś totalne bzdety ,efekt wegetariańskiego prania mózgu i złego odzywniania.

Edited by piroman
Link to comment
Share on other sites

[quote name='piroman']o ile ktoś jeszcze myśli.[/QUOTE]
Nie myślę, pewnie to wina tego glutenu ze zbóż, którego zapewne Ty nie jadasz :lol: Nie jadasz też zapewne mięsa zwierząt żywionych paszami zawierającymi gluten :lol:
Zarejestrowałeś się specjalnie, żeby napisać tego posta? Witamy na dogo! :evil_lol:

Edited by bric-a-brac
Link to comment
Share on other sites

[quote name='piroman']Wegetarianizm to dieta dla małp , człekokształtne skok ewolucyjny zawdzięczają własnie temu ze przeszły na pokarm zwierzecy. Wy chyba chcecie stac się na powrót małpiszonami.
Weganizm to już totalne szaleństwo, tak odzywiaja się osły.

Co do soji to jest toksyczna dla człowieka , spozywano ją nigdyś wyłacznie sfermentowaną w postaci tofu , ale trujcie się ,na zdrowie.


Układ trawienny człowieka wspólczesnego kszatałtował się przez wiele tysięcy lat , warto się zastanowic co jedli ludzie epoki paleolotu, bo to najdłuższy okres formowania się naszej diety obejmujący czas od 2 mln lat pne do 8 tyś lat pne.

Dla nas ludzi pólnocy szczególnie ważny jest okres paleolitu srodkowego i górnego obejmujący czas od 300 tyś lat pne do 14 tyś lat pne.

Co w tym okresie było postawą diety naszych praprzodków w klimacie pólnocy gdzie wystepowały 4 pory roku w tym mrożne zimy?
Podstawą przetrwania było łowiectwo i zbieractwo , czyli głownie pokarm mięsny , ryby , larwy owadów , orzechy , pestki , nasiona , owoce sporadycznie i okresowo , gdyż nie było mozliwości ich przechowania.

Potem były początki pasterstwa i hodowli czyli też pokarm zwierzecy.

Rolnictwo to pózny neolit 5-6 tyć lat pne , scisle związane z osiadłym trybem zycia , uprawa zbóż i spozywanie ich to nie więcej jak 10 tyś lat , człowiek zaczął to jesć z biedy i z musu .
Gluten który zawierają zboża , niszczy wasze organizmy i upośledza pracę mózgu.
Chleb pełnoziarnisty jest 3 razy gorszy od białego najmniejsze zło to chleb kwaszony , ten jest najmniej szkodliwy.


Ten filmik to masakra , jakieś totalne bzdety ,efekt wegetariańskiego prania mózgu i złego odzywniania.[/QUOTE]
Z rana poprawiony humor, dzięki.
Wypadałoby zauwazyć różnice miedzy pierwsyzmi homo sapiens, a człowieiem dwudziestego pierwszego wieku. Spróbuj przeżyć na samej diecie miesnej, cos przeeczuwam, że nie. Człowiek w górnym paleolicie( czyli 45-20 tys pne. kiedy pojaiwł się homo sapiens w Afryce) jadł to co mu natura dała, jesli udało mu się upolować jakiegoś roslinożerce to go zjadał jeśli nie jadł jagody itp. Wówczas myśliwy czesto ryzykował życie polując,a teraz czy ktokolwiek ryzykuje? Mamy wybór i można dokonac odbrego lub złego.
Rolnictwo rozwinęło sie najwcześniej w Indochinach 9000 tyś pne.

Link to comment
Share on other sites

W mięsie nie ma glutenu , osiołku.
Napisałem tego posta w trosce o ludzi ogłupionych wegetarianizmem , którzy niszczą swoje zdrowie

W zimie na pólnocy Europy zbierał jagdy , niesamowite. Eskimosi i Lapończycy też zbierali jagody. Walnij się w czółko

Link to comment
Share on other sites

[quote name='piroman']W mięsie nie ma glutenu , osiołku.
Napisałem tego posta w trosce o ludzi ogłupionych wegetarianizmem , którzy niszczą swoje zdrowie

W zimie na pólnocy Europy zbierał jagdy , niesamowite. Eskimosi i Lapończycy też zbierali jagody. Walnij się w czółko[/QUOTE]
Czytanie ze zrozumieniem, gdyż pisałam o całej ziemi,a nie tylko o północy gdzie zazwyczaj najmniej było ludzi.
Ale jak widze szybko przemieszczamy się z paleolitu do Lapończyków i Eskimosów.
Skoro tak niszczy to czemu ludzie nie jedzacy miesa żyją zdrowiej i dłuzej bez chorób które występują u ludzi espożywającyh mięso?

Link to comment
Share on other sites

My akurat jesteśmy białymi ludzmi pólnocy i nasi przodkowie tysiace lat polowali i jedli głownie mięso .
Za wiele choró odpowiada namiar weglowoanów zawartych w pokarmie roslinnym , cukrzyca miażdzyca , choroby układu nerwowego , za to wszystko opowiaa cukier zawarty w owocach i produktach roslinnych.


Nie jesteśmy ani mięsożerni ,ani roślinożerni fenomen naszych praszczurów polegał właśnie na tym ,ze potrafiły się dostosować i przetrwać w zmieniających się warunkach .
Mogły przetrwać na diecie z przewagą pokarmu roslinnego i na tej w której dominował pokarm zwierzecy.
Jesteśmy wszystkożerni , tylko jest małe ALE , zdecydowany postep ewolucyjny i rozwój mózgu nastapił włanie wtedy kiedy człowiek stał sie łowcą i drapiezcą , to okres w którym zaczął wykorzystyważ narzedzia i odkrył ogień .

Białko pochodzenia zwierzecego jest znacznie lepszym budulcem dla naszego organizmu , natomiast tłuszcze zwierzece są o wiele lepszym i wydajniejszym zródłem energii od weglowodanów ,czy tłuszczy roslinnych i znacznie lepiej przyswalajnym .

Mozna uzywac pieca na słomę i drewno , mozna uzywac oleju opałowego , ten drugi bedzie o wiele wydajniejszy i o wiele mnie kłopotliwy .
Myslice ze epidemia cukrzycy , miazdzycy czy nowotworów wzięła się znikad?
W wiekszości odpowiedzialne są za to węglowodany szczególnie cukry proste, które durni lekarze i dietetycy umiescili u podstawy piramidy zywieniowej .

Link to comment
Share on other sites

Rany, co za ignorant :evil_lol: Dziewczyny nie dajcie się sprowokować nieszczęśliwemu frustratowi, ale wiecie, doceńcie, bo to z troski jednak :evil_lol:

[quote name='piroman']
W wiekszości odpowiedzialne są za to węglowodany szczególnie cukry proste, które durni lekarze i dietetycy umiescili u podstawy piramidy zywieniowej .[/QUOTE]

Ohah, zwołajcie media, żyjemy biedni w niewiedzy, którą wciskają nam lekarze.. :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...