Jump to content
Dogomania

Brakuje 270 zł/mies. :( Pomóżcie utrzymać dziką Sabinkę uratowaną przez Ewu.


Recommended Posts

Sabinka ma w kojcu dużą budę z płaskim dachem. Ostatnio na tym dachu spędza dużo czasu. Z tej wysokości obserwuje świat: inne psy , biegające dzieci. 

Przed Lilu ucieka do budy. Nie je w jej obecności.

Lilu rozważa umieszczenie jej na niezbyt duży odkrytym odgrodzonym terenie ale jednak przymocowaną linką. 

To miejsce, w którym wg pierwotnych planów miała być umieszczona. Zmiana na kojec spowodowana była obawą przed próbą ucieczki. Uswiadomiłyśmy sobie, że jest sprytna, w DT przeskakiwała przez dziecięcą plotek ustawiany w drzwiach. Była obawa,że może się wspinać się po ogrodzeniu.

Link to comment
Share on other sites

Dnia 25.08.2023 o 22:15, Aldrumka napisał:

Lilu rozważa umieszczenie jej na niezbyt duży odkrytym odgrodzonym terenie ale jednak przymocowaną linką. 

I czemu miałby służyć taki eksperyment? Czy miałoby to zmienić coś w zachowaniu Sabinki? Sądzę, że każda zmiana w jej otoczeniu źle wpływa na jej psychikę, jest dla niej dużym dyskomfortem.

Link to comment
Share on other sites

Obawiam się, że bez lekkiego dyskomfortu nie będzie postępów. Ja ufam Lilu. Praca z dzikusami to nie cukierki i sam lukier, czasem troszkę trzeba psa "postresowac", aby neurony stworzyły nowe połączenia i organizm nauczył sobie radzić z niektórymi rzeczami. Chodzi o lekki dyskomfort w kontrolowanych warunkach, a nie o znecanie się czy wywołanie silnego, paraliżującego stresu.  Tak pracują specjaliści, których obserwuje, czytam i słucham. Ludzcy i psi 😉 Trzymam kciuki, by Sabinka nauczyła się nowych reakcji w sytuacjach stresowych. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dnia 25.08.2023 o 23:07, elik napisał:

I czemu miałby służyć taki eksperyment? Czy miałoby to zmienić coś w zachowaniu Sabinki? Sądzę, że każda zmiana w jej otoczeniu źle wpływa na jej psychikę, jest dla niej dużym dyskomfortem.

Eksperyment miałby slużyc obserwacji jej zachowania. Nie byłaby na stałe uwiązana.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Lekki dyskomfort oduczył mojego zamojskiego Tito-Malutka rzucania się ze strachu na psy. Teraz może być na spacerze z trzema zaprzyjaźnionymi psami, a kiedy tupta sam, przestał miotać się z jazgotem na widok każdego psa, mija obojętnie w dystansie półtora metra. Ważne, aby natychmiast, po zablokowaniu niepożądanych zachowań, wskazać inne zachowanie i to inne nagrodzić. Tito-Malutek wczoraj po raz pierwszy (jest u mnie prawie dwa i pół roku) podszedł w mieszkaniu na zawołanie, chociaż nie miałam jedzenia w ręce. I podekscytowany reaguje zabawą - na razie tylko w mieszkaniu i tylko przez chwilę. Okazało się, że nie jest całkiem głuchy, ale zobojętniały na ludzki głos i wiele innych dźwięków. A przecież na pewno był to kiedyś pies domowy, tyle że zaniedbany emocjonalnie i najpierw kojarzył mnie z nieustannymi wizytami u weta.

Jednak uważam, że w pierwszej kolejności, jak już pies jest w azylu, należy ratować te, które chcą być z człowiekiem. A wszystkich psów uratować się nie da.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Odpowiadając na zarzuty, Sabinka sama nie zacznie wychodzić na dwór bo w jednym miejscu otacza się swoim znanym światem. Jeśli jednak nie wyjdziemy z tej strefy komfortu to nadal będzie załatwiać się na podkłady. Jeśli zacznie trochę przebywać na zewnątrz, nie w budzie i zobaczy że nic strasznego się nie dzieje to może chętniej będzie korzystać z uroków ogrodu. Na dziś daje mi się głaskać w każdej sytuacji, odważnie patrzy mi w oczy i mnie obserwuje, nawet widzę w tych oczach już ożywienie i zaciekawienie. Długa droga ale być może małymi kroczkami da się wypracować pożądane zachowania. Tak jak Sowa napisała, przy tego typu psach nic nie dzieje się od razu. Na efekty trzeba poczekać. Cierpliwość, pokora ale i upór. 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...