Jump to content
Dogomania

Moje pięknie, niepokorne szarości za TM. SUVI - Stara, szara, bura, smutna zamojszczanka - jeszcze będzie pięknie, tylko proszę pomóż


Recommended Posts

Właśnie dlatego ja reprezentuję dość niepopularny pogląd - moim zdaniem pierwszeństwo w wyciąganiu ze schronu powinny mieć psy, które potrzebują kontaktu z człowiekiem. Suvi ma niewiarygodny komfort w porównaniu z warunkami schroniskowymi, to fakt. Ale czy nawet pracując po dwie godziny dziennie da się ją nastawić na kontakt z człowiekiem?   

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Sowo, popieram niepopularne podejście.  Moim zdaniem zabierane ze schronu powinny być te psy , które rokują na znalezienie DS . Bo jak nie, to za chwilę one też zdziczeją i będzie trudno znaleźć domy dla nich. Te. które przeżyły w schronie 10 lat, przeżyją tyle ile im dane. Wyciąganie ich ze schronu po tak długim czasie, to jak przesadzanie starych drzew.

Najbardziej jest mi żal tych psów, które oddali właściciele lub ich rodziny,. One najprędzej powinny być zabierane.

Na szczęście jest tyle potrzebujących psów, ,że każdy znajdzie swoją działkę do zagospodarowania.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tylko, że wyciągając psa ze schroniska, nie wiemy, jaki on jest naprawdę. Czasami schroniskowy agresor i dzikus, okazuje się fajnym psem, jak tylko opuści schronisko. 

I mnie też najbardziej żal psów, które z domowych warunków, po stracie opiekuna lądują przerażone i niczego nie rozumiejące w schronisku... 

W myśl projektu ( PO i Koalicja) nowej UOZ, warunkiem przyjęcia do schroniska psa po zmarłym właścicielu, jest zrzeczenie się przez spadkobierców CAŁOŚCI spadku. W pierwszej chwili, bardzo mi się to spodobało, w drugiej, zaczęłam mieć wątpliwości.... bo może się raptem okazać, że psy "z rozpaczy po śmierci  opiekuna", wkrótce odchodzą za TM... (oby humanitarnie :(( ) 

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, Poker napisał:

Fajnie by było, żeby istniała możliwość zapisania zwierzakom jakiejś części spadku. Ja chętnie bym to zrobiła.

Tego niestety, ustawodawca nie przewidział, bo niestety, zwierzęta nie są osobami fizycznymi, ani nie mają osobowości prawnej. 

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1487410,testament-notariusz-pies-kot-dziedziczenie-zwierzeta-spadkodawca.html

Link to comment
Share on other sites

18 minut temu, Poker napisał:

Ona wcale nie jest najgorsza tylko inna. Ciekawe czy zareagowałaby na mocny gwizdek.

Obserwowałam ją z tarasu i ona reaguje na wszystko co głośne. Niestety każdy halas z drogi, rozmowy czy krzyki przejeżdżających rowerzystów powodują, że wycofuje się w pobliże budy. Dziś jednak wyjątkowo od popołudnia jest cały czas w ruchu. Przechodziłam już ileś razy kolo zagrody i nie uciekła do budy, tylko stała w połowie. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dnia 29.06.2021 o 18:19, Poker napisał:

Fajnie by było, żeby istniała możliwość zapisania zwierzakom jakiejś części spadku. Ja chętnie bym to zrobiła.

Ja też bym to chętnie zrobiła gdyby była taka mozliwość.

Dnia 29.06.2021 o 19:41, rozi napisał:

Kochana, dobra psina.

Kochana, dobra, po prostu nasza Suvi !!! <3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Suvi jest bardzo czujna. Już wiemy po próbie łapania do leczenia oka, że nie da sobie w kaszę dmuchać. Jednak to była sytuacja, kiedy została zmuszona do konfrontacji. Normalne unika kontaktu. Na zdjeciach poniżej widać jak się wpatruje w bramę, bo cały czas śledzi, co się dzieje na drodze.

DSC02817.JPG

DSC02820.JPG

DSC02816.JPG

DSC02823.JPG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Aska7 napisał:

Jak daleko już wychodzi za wybieg ?

Cały czas podobnie, średnio 5-6 m. Wczoraj cały dzień chodziła, dziś czas spędza w budzie. Zastanawiam się, czy to burze tak nie wpływają na nią, bo jak jak się zbliżają, to jest najmniej kontaktowa i spędza czas głównie w budzie.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli ona nie podchodzi do zostawionej miski od razu, to może zostawiać jej miskę w różnych miejscach, żeby "włączyło się" jej poszukiwanie? Jakakolwiek szersza forma aktywności? Dwie miski, w każdej polowa porcji?  Miska położona na szmatce z Twoim zapachem? Można ew. gwizdkiem sygnalizować postawienie miski, żeby skojarzyła "człowiek+gwizdek = jedzenie".  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gwizdeczek dobry pomysł, choć to takie... bezosobowe. Ja bym wolała powiedzieć chodź, malutka, jedzonko jest dla ciebie.

Z drugiej strony zwierzątko buduje sobie poczucie bezpieczeństwa na rzeczach stałych, czyli miska zawsze w tym samym miejscu. Własna taka miska. Co by nie było, to jest.

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, rozi napisał:

chodź, malutka, jedzonko jest dla ciebie.

Wzruszające, ale pies nie jest w stanie aż tylu słów skojarzyć z sytuacją. Starczyłoby jedno słowo, choć  gwizdek jest mocniejszym i bardziej wyróżniającym się sygnałem.  A miski mogą być dwie - chyba lepiej, aby jedzenie suczka skojarzyła nie z miejscem, a z widokiem/zapachem/dźwiękiem wydawanym przez człowieka. Bardzo wycofanego psa przekonano do ludzi, stopniowo przesuwając miskę bliżej człowieka, aż zaczął jeść z miski trzymanej w rękach. Od tego zaczęła się pełna rehabilitacja.

Oczywiście wybór metody zależy tylko od Jaagi, bo ona obserwuje sukę na co dzień.

 

Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, Sowa napisał:

Wzruszające

 

Przykro było to przeczytać. Owszem, jest w stanie skojarzyć cały ciąg słów. Pies, kot, ptak. Chodzi też o melodię wypowiedzi. No ale ja nie fachowiec od szkolenia.

Edit.: oswajanie tylko znam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...