Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

Tak, oczywiście wiem o zagrożeniach stawów, o dysploazji. Wiem, że przed skończeniem roku trzeba dmuchać na zimne :) widzę, że zdania są podzielone. chętnie wybiorę się na wystawę, mogłabym prosić o więcej info (choćby na PW).
Pomijając psa rasowego (rodowodowego) zastanawiałam się nad psem z adopcji jednak mam obawy co do niezaakceptowania koni, lub słabej kondycji takiego psa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Unbelievable']szkoda tylko, że większość polskich aussie jest hodowana na futro a nie na zdolności, więc popędy w większości mają nikłe ;) polski aussie z byle pierwszej hodowli to NIE jest dobry wybór, bo przy koniu nie wytrzymałby kondycyjnie- są za ciężkie.

Ja bym stawiała na wyżła/ setera ;)[/QUOTE]

Nie wiedzialem. Ale aussie za ciezkie do biegania przy koniu? To jak one wygladaja?

[B]Wiolcia[/B] ,w schroniskach (jesli juz bierzesz to pod uwage) jest tyle roznych psow,ze na pewno bys cos wybrala. Kondycje mozna poprawic,a nastawienie do koni przetestowac.
Biorac psa typowo mysliwskiego trzeba sie liczyc z tym,ze w terenie musi byc bardzo karny,zeby nie przyszlo mu do glowy wypuscic sie za zwierzyna.
Ja bym polecal australian cattle dog,ale to dlatego,ze jest to moja ulubiona rasa ;).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wiolcia']Tak, oczywiście wiem o zagrożeniach stawów, o dysploazji. Wiem, że przed skończeniem roku trzeba dmuchać na zimne :) widzę, że zdania są podzielone. chętnie wybiorę się na wystawę, mogłabym prosić o więcej info (choćby na PW).
Pomijając psa rasowego (rodowodowego) zastanawiałam się nad psem z adopcji jednak mam obawy co do niezaakceptowania koni, lub słabej kondycji takiego psa.[/QUOTE]

Jeżeli chcesz psa o konkretnych, sprawdzonych cechach charakteru, to ja bym Ci poleciła psa w typie którejś z wymienianych tutaj ras (czyli głównie moim zdaniem psy "suche", długonożne - setery, dalmatyńczyki, wyżły), które czekają na swój wymarzony dom w tzw. Domu Tymczasowym. Taki DT to idealne miejsce na sprawdzenie zachowania psa w różnych sytuacjach. DT często pracuje z psem, także o kondycję bym się tak mocno nie zamartwiała - na pewno znajdziesz jakiegoś młodego psiaka przyuczonego do koni, który podbije Twoje serce :)

Zawsze możesz założyć temat w dziale "Przygarnę psa", tylko w pierwszym poście dopisz, skąd jesteś i dokładnie opisz, jaki pies Cię interesuje. Licz się z tym, że niektóre dziewczyny wkleją Ci psy zupełnie nie pasujące do warunków, no ale niestety czasem tak już jest, jak się rozpaczliwie szuka domu dla psiaka "na wczoraj"...

Możesz też zajrzeć tutaj:

[URL]http://www.wyzly.pl/modules.php?name=Forums&file=viewforum&f=8[/URL]

[URL]http://legawce.com/forum/viewforum.php?f=21&sid=923d618e3d5f950c88977c156a740076[/URL]

[URL]http://klub.weimaraner.pl/klub-forum/viewforum.php?f=24[/URL]

[url]http://www.dalmatynczyki[/url]. fora . pl/pies-szuka-pana,30/ (zlikwiduj spacje, nie można wkleić linku, bo forum gwiazdkuje adres :roll:)

Powodzenia! :)

Link to comment
Share on other sites

A ja polecam Ci Sojkę, kochana sunia żyje w sród koni kotów i innych czworonogów z baranem m.in, kocha konie świetnie się z nimi dogaduje jest średniej wielkości urocza tylko teskni na prawdziwym domem...potrzebuje poświęcenia troszkę uwagi, ale jest cudo psem...zajrzyj na wątek chociaż popytaj dziewczyn które prowadzą wątek...

[URL]http://www.dogomania.pl/threads/189012-dogomaniaczka-w-śpiączce-pomóżcie-wyadoptowac-jej-tymczasowiczke-SOJKĘ![/URL]

Link to comment
Share on other sites

Wystawa jest na terenie WATu na Bemowie.

Te weimary które znam są bardzo chętne do współpracy. Wiadomo, ze to nie ON, ale nieźle się jej szkoli. Są bardzo nakręcone na np. zabawki czy jedzenie. Jeżeli z chartami można jeździć na konne przejażdżki, to tym bardziej w wyżłem ;)

Cattle Dog też mógłby być niezłym wyborem, pod warunkiem, że zapewnisz mu jeszcze zajęcia umysłowe.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Baski_Kropka']A ja polecam Ci Sojkę, kochana sunia żyje w sród koni kotów i innych czworonogów z baranem m.in, kocha konie świetnie się z nimi dogaduje jest średniej wielkości urocza tylko teskni na prawdziwym domem...potrzebuje poświęcenia troszkę uwagi, ale jest cudo psem...zajrzyj na wątek chociaż popytaj dziewczyn które prowadzą wątek...

[URL]http://www.dogomania.pl/threads/189012-dogomaniaczka-w-śpiączce-pomóżcie-wyadoptowac-jej-tymczasowiczke-SOJKĘ![/URL][/QUOTE]

Tak, jest urocza tylko ja szukam psa, który pobiegnie przy moim rowerze 4 kilometry do stadniny no i jeszcze wróci. Jest za drobna.


bardzo dziękuję za posta [URL="http://www.dogomania.members/55936-evl"][B]evl[/B][/URL]. Przejrzałam wszystkie linki i znalazłam kilka psów dla siebie. Dziękuje bardzo za pomoc. Decyduje się na jakiegoś setera/wyżła lub dalmatyńczyka. Co będzie dalej, okaże się :)

Link to comment
Share on other sites

Myślę że 4km dla psa który jest przyzwyczajony do biegania to bułka z masłem ;) myślę że jakbyś wzięła dalmatyńczyka, border collie, czy wyżła (lub inną wymagającą ruchu rasę) to te 4km w tę i spowrotem dla tych psów byłoby niewystarczające. Pomijając fakt że niektóre z tych ras potrzebują jeszcze odpowiedniego "prowadzenia psychicznego" ;).
A co do aussie to gdzieś czytałam wypowiedzi dziewczyny której wszyscy zarzucają że ma "grubego wielkiego aussie" a się okazało że jest 2 kilo cięższy od przeciętnego border collie, tylko ma duuuuuuuużo futra ;) (rzeczywiście wygląda na większego i grubszego).

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o frisbee to każdy piesek mniejszy gabarytowo jest dobry, wyżeł to rzeczywiście trochę za ciężki a poza tym raczej nigdy nie byłby "w czołówce" jeśli ktoś np. chciałby się poważniej zająć psim sportem a nie w ramach zabawy na własnym podwórku... rasy do frisbi i agility to border collie, aussie, cattle dog, sheltie, słyszałam też że pudle (z tych mniejszych rozmiarowo) są dobre :-). Ale oczywiście ludzie trenują te sporty z przeróżnymi rasami a czasem nawet kundelkami. Możesz wejść do działu "Sport-praca" i tam trochę pooglądać i poczytać. Dla psów myśliwskich też są próby pracy i szkolenia ale pod względem pracy w lesie itd., na torze raczej średnio się spisują.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wiolcia']4 kilometry do stadniny, 4 w drugą stronę a w stadninie przejażdżka konna w teren, nie wiem czy to tak mało... do tego chciałabym się sprawdzić w jakimś sporcie, najchętniej frisbee (choć nie wiem, czy np. wyżeł weimarski nie jest za ciężki...) ew. agility.[/QUOTE]
wyżły się spokojnie do takich celów nadają ;) tak samo jak dalmatyńczyki

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lottie']Jeśli chodzi o frisbee to każdy piesek mniejszy gabarytowo jest dobry[/QUOTE]

nie każdy, duże znaczenie ma budowa, moja suka kompletnie się nie nadaje, a jest nieduża

[QUOTE][B] [/B]

[INDENT] 4 kilometry do stadniny, 4 w drugą stronę a w stadninie przejażdżka konna w teren, nie wiem czy to tak mało... do tego chciałabym się sprawdzić w jakimś sporcie, najchętniej frisbee (choć nie wiem, czy np. wyżeł weimarski nie jest za ciężki...) ew. agility. [/INDENT]

[/QUOTE]

hmm jakoś nie widzę dalmatynów, seterów czy wyżłów przy frisbee, oczywiście zdarzają się i takie, ale dla mnie te psy stworzone są do czegoś innego niż latanie za dyskiem.
Jeśli ci tak zależy na frisbee to szukaj jakiegoś średniego bądź małego psa. Ja bym tu widziała (i chyba już ktoś polecał) Australian cattle dog bądź innego zaganiacza
[B][URL="http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBcQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.acdsocietyofgb.com%2F&ei=rMWMTKzGNNCHONjdjZIL&usg=AFQjCNEmQjEwNLgXoWAKRjXJTO5qzvbtIA&sig2=VurlvDMQnIOWZB0Zr8SYzQ"][/URL][/B]

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem jeżeli chcecie się tylko bawić w frisbee lub agility [np. tak jak my - na start w zawodach nie mamy najmniejszych szans] to każdy długołapy pies o w miarę szczupłej budowie ciała się nada ;). Mniej-więcej takie same wymagania budowy ciała są do jazdy konnej, tak więc wybierałabym psa pod względem koni, a nie dodatkowego sportu :). Setery i wyżły w agility widziałam osobiście i radziły sobie naprawdę fajnie.

Link to comment
Share on other sites

sporty tylko rekreacyjnie od czasu do czasu, jestem już prawie pewna, że to czego chcę to wyżeł weimarski lub dalmatyńczyk, ale w obu przypadkach boję się nieposłuszeństwa. W terenie może trafić się sarna i weimarczyka nie widać na horyzoncie a dalmatynek znajdzie sobie jakieś ciekawsze zajęcie niż bieganie za koniem.
Czy to w 100% jest tak, że weimarczyka nie da się przywołać ? i nie ma na to żadnego sposobu ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wiolcia']
Czy to w 100% jest tak, że weimarczyka nie da się przywołać ? i nie ma na to żadnego sposobu ?[/QUOTE]

Hhahahah a kto ci tak naopowiadal??
A w takim razie na polowaniu to co,wyzly robia co chca?
Nie:)
Wyzel jak kazdy pies,musi byc nauczony przywolania i tyle:)
Pozatym pies ma cos takiego ze podaza za przewodnikiem wiec nie widze problemu w nauce wyzla czy dalmatynczyka pdazania za koniem.Co wiecej,dalmatynczyki byly do tego stworzone w zasadzie:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Wiolcia']sporty tylko rekreacyjnie od czasu do czasu, jestem już prawie pewna, że to czego chcę to wyżeł weimarski lub dalmatyńczyk, ale w obu przypadkach boję się nieposłuszeństwa. W terenie może trafić się sarna i weimarczyka nie widać na horyzoncie a dalmatynek znajdzie sobie jakieś ciekawsze zajęcie niż bieganie za koniem.
Czy to w 100% jest tak, że weimarczyka nie da się przywołać ? i nie ma na to żadnego sposobu ?[/QUOTE]

oczywiście że się da przywołać, każdego psa myśliwskiego da się nauczyć posłuszeństwa, aczkolwiek jest to dość trudne zadanie no i trzeba wsiąść pod uwagę że taki pies nie będzie nigdy 100% posłuszny, bo został stworzony do tego by polować, odnajdywać zwierzęta, więc musi być czujny, musi być indywidualistą, taka jest już cecha myśliwskich psów, oczywiście można to utemperować, aczkolwiek wyżeł nigdy nie będzie posłuszny jak inne psy.
Dlatego tez proponowałam zaganiaczy, te psy są bardziej skłonne do pracy z człowiekiem, bo ich zadaniem było przyprowadzać stada zwierząt do ludzi, więc w przypadku gdy pies ma pracować z końmi i przebywać długie trasy przy rowerze, myślę że ta grupa byłaby odpowiednia.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE=Cockermaniaczka;15357498

Pozatym pies ma cos takiego ze podaza za przewodnikiem wiec nie widze problemu w nauce wyzla czy dalmatynczyka pdazania za koniem.Co wiecej,dalmatynczyki byly do tego stworzone w zasadzie:)[/QUOTE]

jeśli chodzi o psy myśliwskie to jest dokładnie na odwrót jak piszesz, to ludzie mają podążać za psem, gdy ten wytropi zwierze, czyli ma iść pierwszy jeśli coś zwęszy, dlatego trudno jest nauczyć te psy powrotów.

Link to comment
Share on other sites

NightQueen ty piszesz o instynkcie a ja pisze o rzeczy ktora kazdy pies posiada:)
Kazdy pies podaza za przewodnikiem,taka natura psa.Mysliwskie moze maja mniejszy poped do tego ale uciekajac-pies podazy za toba:)
A wszystkiego sie da psa nauczyc:)
Sa przeciez wyzly i dalmaty startujace w aglity i jakos chodza na zawolanie,sa odwolalne i nie ma z nimi problemow.Tak samo jak cockery.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xxxx52']frisbee i agility-idealnymi psami do tych psich sportow to sa terriery,flat-cat-Retriver,austalijski owczarek,belgijski owczarek,border-colli,gladkowlosy colli,[/QUOTE]

ale ja potrzebuję psa tylko rekreacyjnie do tych sportów, a myślę że wyżeł czy dalmatyńczyk poradzą sobie niezawodowo. Te sporty to tylko dodatek, nie wytyczna.

[quote name='NightQueen']oczywiście że się da przywołać, każdego psa myśliwskiego da się nauczyć posłuszeństwa, aczkolwiek jest to dość trudne zadanie no i trzeba wsiąść pod uwagę że taki pies nie będzie nigdy 100% posłuszny, bo został stworzony do tego by polować, odnajdywać zwierzęta, więc musi być czujny, musi być indywidualistą, taka jest już cecha myśliwskich psów, oczywiście można to utemperować, aczkolwiek wyżeł nigdy nie będzie posłuszny jak inne psy.
Dlatego tez proponowałam zaganiaczy, te psy są bardziej skłonne do pracy z człowiekiem, bo ich zadaniem było przyprowadzać stada zwierząt do ludzi, więc w przypadku gdy pies ma pracować z końmi i przebywać długie trasy przy rowerze, myślę że ta grupa byłaby odpowiednia.[/QUOTE]

Jeśli już myśleć o zaganiaczach, to czy któreś z wymienionych przez Ciebie ras są w potrzebie, do adopcji ? Nigdy nie kupowałam psa i nie chcę tego zmieniać, dość psów czeka na dom. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...