Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

[quote name='sugarr']"Pies o żywym temperamencie, pewny siebie i zrównoważony. To wszystko czyni z niego miłego psa rodzinnego i towarzyszącego."

To można napisać o niemal każdej rasie... Dlatego właśnie radzę szukać głębszych opisów niż te wzorce na stronach hodowców.
Wzorce lubią mówić o wyglądzie w 99% i 1% charakterze,co niestety przekłada się na beznadziejną "jakość" psów, ale cóż... To nie ten temat ;)[COLOR=#525252][COLOR=#004B00][SIZE=4][SIZE=2]
[/SIZE][/SIZE][/COLOR][/COLOR][/QUOTE]
nie mam pojęcia skąd wzięłaś taki krótki opis pinczera (wikipedia?), ale wstawie z pierwszej lepszej strony
[B]pies odważny,bardzo czujny,żywiołowy,bystry,przyjacielski, nieufny do obcych,doskonały stróż, śmiały,pełen temperamentu, posłuszny,o eleganckiej sylwetce w ruchu i postawie, dobrze umięśniony,niekłopotliwy w utrzymaniu nawet w najmniejszym mieszkaniu.To miniaturowa kopia dobermana z jego charakterem. pies do towarzystwa, bardzo czujny i dobry stróż/to doskonały domowy alarm/,wierny przyjaciel,łapie szczury i myszy, zabawowym zachowaniem tworzy wokół siebie miły i wesoły klimat.[/B]
[url]www.[B]pinczer[/url][/B].ludwiczak.net
/to z trzeciej strony, która mi się pokazała po wyszukaniu w googlach

a jakby wpisać jeszcze hasło "hodowla" do tego pojawi nam się "trochę" więcej (na kopiowanie było by to za dużo więc wkleję link)
[url]http://pocahontas.bnx.pl/viewpage.php?page_id=6[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karola&gacek']nie mam pojęcia skąd wzięłaś taki krótki opis pinczera (wikipedia?), ale wstawie z pierwszej lepszej strony[/QUOTE]
Ze strony jakiejś hodowli, z działu "wzorzec"

[quote][B]pies odważny,bardzo czujny,żywiołowy,bystry,przyjacielski, nieufny do obcych,doskonały stróż, śmiały,pełen temperamentu, posłuszny (...) pies do towarzystwa, bardzo czujny i dobry stróż/to doskonały domowy alarm/,wierny przyjaciel,łapie szczury i myszy, zabawowym zachowaniem tworzy wokół siebie miły i wesoły klimat.[/B]
[/quote]Wycięłam fragment o wyglądzie, bo jaki pies jest każdy widzi. Na prawdę takie cechy można przypasować do niejednej rasy, chociażby do ONka (może nie kupi nikt ON do łapania myszy, ale z ich instynktami pewnie i tak by łapały grasujące po domu gryzonie ;))

[quote]
a jakby wpisać jeszcze hasło "hodowla" do tego pojawi nam się "trochę" więcej (na kopiowanie było by to za dużo więc wkleję link)
[URL]http://pocahontas.bnx.pl/viewpage.php?page_id=6[/URL][/quote] Tego nie chce mi się czytać w całości, ale rzuciłam okiem i wydaje się całkiem fajnym opisem ;)
Dlatego napisałam, żeby nie sugerować się krótkimi opisami w internecie, które zazwyczaj ograniczają się do "wierny towarzysz, obrońca a zarazem przyjaciel rodziny". Nie znaczy to, że nie można znaleźć dobrego opisu i o tym też wspomniałam.
Po prostu uważam, że jeżeli na prawdę chce się podjąć dobrą decyzję odnośnie rasy, to trzeba poznać kilku przedstawicieli i ich właścicieli, porozmawiać z hodowcami... Takie lakoniczne opisy z googli to kiepskie wsparcie do tak ważnej decyzji

Link to comment
Share on other sites

[quote name='olekg89']Jak się chce ,ale mówie tak ogólnie o większości.Zdecydowanie ON to nie są takie psy za jakie uchodzą czyli łatwe ,przyjemne Szariki ,Cywile ,Rin tin tiny xD
Znam może z dwa osobniki ,które są stabilne psychicznie.[/QUOTE]
Ha ha, śmieszne że o tym wspominasz. Ostatnio dyskutowałam ze znajomą, ponoć córka trenera w jednej z bardziej znanych psich-szkół w Krakowie i (chyba jako argument....) użyła takiego czegoś " albo ogladnij chociaz Przygody Psa Cywila bo to jest klasyka szkolenia psow i zwyczaj u nas ze po zdanym egzaminie przez psa wlasciciel dostaje ten film na pamiatke."

Myślałam, że padnę. Ale nie dawało rady nic przetłumaczyć, bo "moje gadanie jest jak psiego psychologa, superniani". A wklejałąm odnośnik do Zofii Mrzewińskiej "Widzę, że wiedzę bierzesz z jakichś blogów, [B]mój tata to szkoleniowiec[/B]" (ach brzmi dumnie) tak to mniej więcej wyglądało.
Ciekawa jestem czy to jej tata sprzedaje takie mądrości, czy po prostu ona nie znając tematu chciała mieć kogoś kompetentnego niby po swojej stronie.

W każdym razie mit Szarika wiecznie żywy...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Unbelievable']a sprawdziliście hodowlę że tak szybko decyzja została podjęta?[/QUOTE]

Hodowla widnieje w spisie hodowli na forum i nie znalazlam zlych opinii. Wcale nie sadze aby decyzja byla podjeta szybko.

Olekg89, nie wiem skad tyle niecheci do tych ras ale ja znam pare owczarkow - tak inteligentne, zebys nie uwierzyl. Ale jesli masz takie zdanie, to trudno-nie bede starala sie go zmienic na sile. Ja wiem, ze bede kochala swojego psiaka i za pewne z wzajemnoscia i to mi wystarczy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='izago1']Hodowla widnieje w spisie hodowli na forum i nie znalazlam zlych opinii. Wcale nie sadze aby decyzja byla podjeta szybko.
[/QUOTE]
w spisie hodowli jest wiele hodowli nie do końca dobrych....
jeżeli chodzi o tą wybraną przez was- psy badania mają, to na plus(a przynajmniej wypisane na stronie- papierów zeskanowanych żadnych nie ma na potwierdzenie), ale mimo wszystko decyzja jest podjęta szybko, nawet bardzo szybko. Jeżeli nie byliście jakkolwiek sprawdzani przez hodowcę(chociażby rozmowa telefoniczna i pytania) to też nie świadczy o nim zbyt dobrze ;) no i zapewne nie wiecie jakie charaktery mają psiaki- a może są strachliwe, agresywne...? każdą, nawet "najlepszą" hodowlę trzeba sprawdzić samemu.

Link to comment
Share on other sites

Sprawdzalismy kilka hodowli. Nigdy nic nie pisalam, ze sie nie kontaktowalam z wlascicielami hodowli i odwrotnie wiec nie wiem skad to sie wzielo . Nie wiem na jakiej podstawie posadzasz nasz o pochopna dezyzje skoro nie wiesz co w tym kierunku zrobilismy. Zreszta jestesmy tutaj, zeby sobie pomagac a nie krytykowac czyjes decyzje. Bedzie mi milo uslyszec Twoje rady pozniej co wychowania szczeniaczka ale teraz podjelismy juz decyzje, sunia jest juz zamowiona wiec nie warto dociekac czy dobrze zrobilismy czy nie. Pozdrawiam serdecznie i dziekuje, bo mysle, ze miales/las dobre intencje piszac swoj post.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='izago1']Sprawdzalismy kilka hodowli. Nigdy nic nie pisalam, ze sie nie kontaktowalam z wlascicielami hodowli i odwrotnie wiec nie wiem skad to sie wzielo . Nie wiem na jakiej podstawie posadzasz nasz o pochopna dezyzje skoro nie wiesz co w tym kierunku zrobilismy. Zreszta jestesmy tutaj, zeby sobie pomagac a nie krytykowac czyjes decyzje. Bedzie mi milo uslyszec Twoje rady pozniej co wychowania szczeniaczka ale teraz podjelismy juz decyzje, sunia jest juz zamowiona wiec nie warto dociekac czy dobrze zrobilismy czy nie. Pozdrawiam serdecznie i dziekuje, bo mysle, ze miales/las dobre intencje piszac swoj post.[/QUOTE]
po prostu od wyboru rasy do wyboru hodowli minęło bardzo mało czasu (dzień? dwa? nie patrzyłam dokładnie) i według mnie decyzja o wyborze hodowli, konkretnego krycia i konkretnego szczeniaka powinna jednak trwać dłużej ;)
suni jeszcze nie odebraliście, więc za późno na zmianę nie jest... radzę tylko przy odbiorze przyjrzeć się dobrze matce, czy nie wykazuje jakichkolwiek oznak strachu lub agresji i czy szczeniaki się nie boją- chociaż wiem, że może to być bardzo trudne przy tylu emocjach ;)
ja oczywiście nie życzę nikomu źle i mam nadzieję, że sunia będzie miała fajny charakterek i wy sobie z nią poradzicie

Link to comment
Share on other sites

Sprawdzić mamę i sprawdzić szczeniaka! Nie jest istotne jaki będzie miał kolor, tylko jak się będzie zachowywał. Często ludzie mówią, że wzięli szczeniaka bo jako jedyny sam siedział z boku, taki bidulek - rodzynek... Ja bym nie ryzykowała, brałabym odważnego szczeniaka, który z resztą miotu się fajnie "dogaduje", chętnie się bawi z człowiekiem, obserwuje co robimy itd (lista jest długa, ale ja szukałabym psa do pracy więc tutaj podaję tylko takie podstawowe wymagania)

Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego jak istotny jest wybór dobrej hodowli, ale również dobrego miotu po fajnych przodkach (rodzice to też tylko minimum które powinno interesować)

[url]http://zofia-mrzewinska.blog.onet.pl/[/url] Najnowszy wpis na blogu akurat jest na ten temat, polecam przeczytać (a skoro niedługo nadchodzi szczeniak, to w ogóle radzę poczytać więcej od tej autorki

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sugarr']Często ludzie mówią, że wzięli szczeniaka bo jako jedyny sam siedział z boku, taki bidulek - rodzynek... [/QUOTE]
no i ja między innymi dlatego swojego psa wzięłam :diabloti: a co z niego wyszło- zapraszam na bloga ;) tutaj napiszę tylko, że nic dobrego, chociaż mimo wszystko go uwielbiam

Link to comment
Share on other sites

Jasne, te "gorsze" szczeniaki też trafiają do domów i wcale nie są jakieś wybrakowane - dlatego wcale nie trzeba się nad nimi litować ;) Po prostu może się okazać, że z takim psem będzie trudniej.

Koniec końców każdy kocha to co ma, ale póki wszystkie szczeniaki świata są dla nas tylko jakimiś tam szczeniakami, to trzeba rozsądnie podejmować decyzje i w większości takich tematów będę to doradzać. Jak już pies jest nasz - jeden jedyny, wtedy na rozsądek jest za późno, bo przecież "synusiowi/córeczce" trzeba dogodzić :cool3: Wiem co mówię, Portos to była decyzja serca nie rozsądku - przedłużyło mu się DT, no a był taki zwykły, bury, nikt by go nie wziął (tak sobie człowiek wmawia)... I ile razy już przeklinaliśmy tą decyzję to nie wyliczę. Chociaż kochamy go strasznie. Dlatego tak truję tym co są jeszcze przed tą decyzją. Bo wybranego mądrze psa też się będzie bardzo kochało, a życie będzie o wiele łatwiejsze

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...