Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

Witam

Prosze was forumowicze o pomoc w wyborze odpowiedniej rasy pieska.
Na temat psow i ewentualnych ras dowiaduje sie i czytam juz od ponad 2 miesiecy. Lecz im wiecej czytam tym wiekszy mam metlik w glowie. Po krotce przedstawie sprawe.

Mieszkam z dziewczyna w kawalerce w bloku (ogolnie jest tu sporo psow, glownie jamnikow) mamy do dyspozycji 35 m2 czyli jeden duzy pokoj, spora kuchnie, lazienke i korytarzyk. Bardzo chcialibysmy miec pieska (dziewczyna mieszkala w domu rodzinnym z ogrodem i miala juz jednego mieszanca). Oboje pracujemy ale na poczatek damy rade ustawiac tak grafiki zeby caly dzien ktos z pieskiem byl (pozniej bedzie musial zostawac na ok 8 h sam w domu). Mozemy mu zapewnic kilka spacerow dziennie z tym ze jeden taki dluzszy a reszte raczej tak 30 min. Pieska z racji mieszkania powinnismy miec raczej małego albo sredniego. Mam zamiar troche czasu poswiecic na jego edukacjie i wychowanie (chce zeby byl posluszny i znal komendy), dzieki temu forum sporo na ten temat juz wiem. Nie chcemy pieska wystawowego tylko takiego do kochania. Najlepiej zeby nie byl uparty i trudny do wychowania co prawda dziewczyna miala juz czworonoga ale to bylo cos innego bo mial on do dyspozycji duzy dom z ogrodem a tu mamy tylko kawalerke. Raczej nie mozemy sobie pozwolic aby pies byl typem psa pracujacego i np pol dnia spedzal na obszczekiwaniu przechodzacych po klatce ludzi.

Wiem doskonale jakie rasy sa wielkoscia dobre dla nas ale nie wiem ktore maja charakter i uwarunkowania do mieszkania w naszych warunkach.

Pozdrawiam i prosze o pomoc MH

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Phate25']Witam

Prosze was forumowicze o pomoc w wyborze odpowiedniej rasy pieska.
Na temat psow i ewentualnych ras dowiaduje sie i czytam juz od ponad 2 miesiecy. Lecz im wiecej czytam tym wiekszy mam metlik w glowie. Po krotce przedstawie sprawe.

Mieszkam z dziewczyna w kawalerce w bloku (ogolnie jest tu sporo psow, glownie jamnikow) mamy do dyspozycji 35 m2 czyli jeden duzy pokoj, spora kuchnie, lazienke i korytarzyk. Bardzo chcialibysmy miec pieska (dziewczyna mieszkala w domu rodzinnym z ogrodem i miala juz jednego mieszanca). Oboje pracujemy ale na poczatek damy rade ustawiac tak grafiki zeby caly dzien ktos z pieskiem byl (pozniej bedzie musial zostawac na ok 8 h sam w domu). Mozemy mu zapewnic kilka spacerow dziennie z tym ze jeden taki dluzszy a reszte raczej tak 30 min. Pieska z racji mieszkania powinnismy miec raczej małego albo sredniego. Mam zamiar troche czasu poswiecic na jego edukacjie i wychowanie (chce zeby byl posluszny i znal komendy), dzieki temu forum sporo na ten temat juz wiem. Nie chcemy pieska wystawowego tylko takiego do kochania. Najlepiej zeby nie byl uparty i trudny do wychowania co prawda dziewczyna miala juz czworonoga ale to bylo cos innego bo mial on do dyspozycji duzy dom z ogrodem a tu mamy tylko kawalerke. Raczej nie mozemy sobie pozwolic aby pies byl typem psa pracujacego i np pol dnia spedzal na obszczekiwaniu przechodzacych po klatce ludzi.

Wiem doskonale jakie rasy sa wielkoscia dobre dla nas ale nie wiem ktore maja charakter i uwarunkowania do mieszkania w naszych warunkach.

Pozdrawiam i prosze o pomoc MH[/quote]
Czyli piesek nieduży, w pierwszej chwili pomyślałam o sznaucerze, tylko, że one są chyba nieco szczekliwe. A może pudel? :razz:
A właśnie co z szatą? Czy macie jakieś preferencje, ile czasu i wytrwałości możecie poświecić na pielęgnację? (ja do tego nigdy nie miałam głowy więc zawsze wybierałam psy krótkowłose - wygłaszcze się i już :diabloti: - więc może foksik krótkowłosy ;))

Link to comment
Share on other sites

A chcecie psa bardzo aktywnego, aktywnego czy raczej leniwego :cool3:?

Jeśli szukacie czegoś bardzo aktywnego [ale niestety nei łatwego] to polecam różne terriery, przy po prostu aktywnych dobry będzie pudel albo szelti, a przy leniwych to shih-tzu, mops itp ;).

W brew pozorom sierść nie jest tak straszna w obsłudze jak może sie wydawać - mam psa wielkości suki owczarka niemieckiego, który ma pudlowatą sierść.. na czesanie poświęcam może 15 minut dziennie. Gorzej jest ze strzyżeniem, ale zawsze można te 2-3 razy do roku chodzić do psiego fryzjera :cool3:

A może, skoro nie chcecie psa na wystawy, to przygarniecie jakąś bidę ze schroniska/domu tymczasowego :cool3:

W moim podpisie jest fajna z charakteru, średniej wielkości [do kolan] sunia, która szuka własnego domku :oops:

Link to comment
Share on other sites

Guest Agata_B

[quote name='Phate25']Witam

Prosze was forumowicze o pomoc w wyborze odpowiedniej rasy pieska.
Na temat psow i ewentualnych ras dowiaduje sie i czytam juz od ponad 2 miesiecy. Lecz im wiecej czytam tym wiekszy mam metlik w glowie. Po krotce przedstawie sprawe.

Mieszkam z dziewczyna w kawalerce w bloku (ogolnie jest tu sporo psow, glownie jamnikow) mamy do dyspozycji 35 m2 czyli jeden duzy pokoj, spora kuchnie, lazienke i korytarzyk. Bardzo chcialibysmy miec pieska (dziewczyna mieszkala w domu rodzinnym z ogrodem i miala juz jednego mieszanca). Oboje pracujemy ale na poczatek damy rade ustawiac tak grafiki zeby caly dzien ktos z pieskiem byl (pozniej bedzie musial zostawac na ok 8 h sam w domu). Mozemy mu zapewnic kilka spacerow dziennie z tym ze jeden taki dluzszy a reszte raczej tak 30 min. Pieska z racji mieszkania powinnismy miec raczej małego albo sredniego. Mam zamiar troche czasu poswiecic na jego edukacjie i wychowanie (chce zeby byl posluszny i znal komendy), dzieki temu forum sporo na ten temat juz wiem. Nie chcemy pieska wystawowego tylko takiego do kochania. Najlepiej zeby nie byl uparty i trudny do wychowania co prawda dziewczyna miala juz czworonoga ale to bylo cos innego bo mial on do dyspozycji duzy dom z ogrodem a tu mamy tylko kawalerke. Raczej nie mozemy sobie pozwolic aby pies byl typem psa pracujacego i np pol dnia spedzal na obszczekiwaniu przechodzacych po klatce ludzi.

Wiem doskonale jakie rasy sa wielkoscia dobre dla nas ale nie wiem ktore maja charakter i uwarunkowania do mieszkania w naszych warunkach.

Pozdrawiam i prosze o pomoc MH[/quote]
Moze pudel miniaturka?
Mały, ale nie jakiś mikrusek,
pojętny, inteligentny, sprytny, bystry :) nie mają one jakoś specjalnie trudnego charakteru, wydaje mi się, że wręcz przeciwnie, to miłe pieski.
może zostawać w domu sam
nie gubią sierści prawie wcale

lub sznaucerki
które wydają mi się takie mniej ''rozczepane" niż pudelki,
sierść także prawie nie wypadajaca
miłe, bystre

albo po prostu kundelki (polecam)... :) najlepiej z domu tymczasowego, odchowanego w wieku od 5-6 miesięcy wzwyż,
wtedy charakter pieska będzie już znany, piesek najprawdopodobniej będzie już nauczony czystości, chodzenia na smyczy,
a ze szczeniakiem to nigdy nic nie wiadomo ;)
+ za darmo, a rasowy pies do wydatek około 1500zł
+ uratujesz jakiemuś biednemu pieskowi zycie

Link to comment
Share on other sites

Hmm

No wiec tak chcemy raczej pieska ktorego latwo ulozyc i nie za bardzo zywiolowego (nie zeby sie wogole nie ruszal ale tez nie zeby biegal bez przerwy po mieszkaniu).

Na poczatku myslelismy o Yorku ale chce rozwazyc tez inne opcje.

buldozki, mopsy i pudle odpadaja ze wzgledu na to iz nam sie nie podobaja.

Co byscie powiedzieli na yorka, shih tzu, foksteriera krotkowlosego i sznaucerka miniaturki. Czy sznaucerek i terierki nie sa zbyt energiczne (bo to psy mysliwskie) i szczekliwe ?
Pasowaly by te pieski do naszego stylu zycia ?

A co do kundelka to w sumie ja nie mam nic przeciwko. Z tym ze moja dziewczyna nie za bardzo chce pieska ze schroniska bo twierdzi ze takie psy maja juz spaczona psychiwe po traumatycznych przezyciach.
Ale jakby sie znalazl jakis kundelek sredniej lub malej wielkosci z tym ze szczeniaczek (bo chcemy miec takiego pieska ktorego bedziemy mogli wychowac) to bysmy sie bardzi zastanowili nad tym. Nie znacie jakis takich pieskow ktore szukaja domkow ?

Pozdrawiam MH

Link to comment
Share on other sites

piszecie że chcecie psiaka do kochania, wporządku ale wiecie że mimo wszystko powinniście kupic psa z rodowodem?

pisze że nakrótszy spacer bedzie trwał 30 minut, to w sam raz na siku... a inne beda dłuższe, fajnie, ale co na tych spacerkach chcecie robic? macie gdzies blisko łake, park gdzie piesek moze pogonic za pilka? pobaiwc sie z psami? chodzi o to aby sie wyszalał, wydaje mi się że i york i sznaucer pasuje, tylko to dosc szczekliwe psy wiec musicie przygotowac się na to ze trzeba bedzie go tego oduczyc :) shih tzu takze jest odpowiedni i chyba spokojniejszy z tym szczekaniem :)

foksik odpada, pies mysliwski, potrzebuje duzo ruchu, chyba ze macie checi pojezdzic na rowerze dosc czesto to psiak sie wybiega :) ogolnie calkiem inny typ psiaka niz te trzy ktore wymieniliscie :)

Link to comment
Share on other sites

[B]Phate [/B]jest coś takiego jak "dom tymczasowy". Są tam psy znalezione itp. Jak chcesz to mogę spróbować rozejrzeć się po dogo [bo jesteś tutaj krótko i możesz jeszcze nie znać wszystkich "zakamarków"], czy w żadnym nie mają szczeniaczka szukającego stałego domku ;).

Co do wyglądu pudla to one nie musza być cięte w kulę. W avarku mam zdjęcie pudla [ale duzego] ściętego na łyso, a w podpisie jest ten sam pies, ale w puchatej wersji :cool3:

Ba, "moja" dziewczynka by pasowała do waszych wymagań, gdyby nie miała juz prawię roku :placz:. Jest delikatna, czuła, lubi biegać, ale jak czemuś nie może to przeżyje, pilnuje się właściciela... niestety z winy jej poprzednich "właścicieli" jest strachliwa i na samym początku trzeba dać jej troszke czasu, żeby się przywiązała :roll:

Ps. wiem wiem... reklamuję ją wszedzie, ale bardzo bym chciała, żeby Bianeczka znalazła dom ;)

Link to comment
Share on other sites

Mimo tego ze mieszkamy w bloku w poznaniu to 3 minuty od domu mamy las (jesli ktos zna poznan to pewnie powie mu cos nazwa lasu: Dębina).

Moge napisac posta w dziale "przygrane psa" chyba to bedzie najodpowiedniejsze w tej sytuacji.

Jesli chodzi o tego yorka. Napisalem ta rase dlatego ze na jedna noc mielismy yorka kuzynki i byl to przekochany piesek. Ciekawski, kochany, serdeczny, wogole nie szczekal i o 20 polozyl sie (nie w swoim koju bo nie mielismy tylko na naszym reczniku ktory mu dalismy) i poszedl spac na cala noc, a zamieszkal u swojej nowej rodziny ledwo 2 tygodnie temu.

Czyli uwazacie ze shih tzu ale mily kundelek bylby dobry?

A co do wlosow to jest to nam obojetne

Link to comment
Share on other sites

Jeśli to nie był szczeniak to... najpewniej był to po prostu dobrze wychowany pies :lol:

Moje obie psice są miłe, ciekawskie, kochane i przytulaśte, a na dodatek nie szczekają bez powodu :cool3:. Komendę "cisza nocna" znają doskonale [tzn. kończymy zabawę i idziemy spać ;)]... a jak żywo żadna z nich yorka nie przypomina :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Władczyni przypuszczam, że ludzie do tej 6.00 też spali... tak więc załóżmy, że psiak po ostatnim spacerku poszedł spać.. pospał do np. 3-4 rano, zauważył, że w domu jeszcze cisza i leżał grzeczni na legowisku :razz:.

Moje dziewczyny śpią ok 11-12 godzin... wiedzą, że budzenie pańci grozi wypatroszeniem, więc wstają dopiero jak już sama z siebie się obudzę :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

No mysle ze piesek sie obudzil ok 4 ale zauwazyl ze sie nic nie dzieje i lezal grzecznie, wiec mysle ze wszytsko bylo z nim wporzadku.

A co do york'a to zeczywiscie byl zaczepny ale w dobrym tego slowa znaczeniu. Taki kochany.

Ale troche zboczylismy z tematu, co w sprawie wyboru psiaka ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Phate25']No mysle ze piesek sie obudzil ok 4 ale zauwazyl ze sie nic nie dzieje i lezal grzecznie, wiec mysle ze wszytsko bylo z nim wporzadku.

A co do york'a to zeczywiscie byl zaczepny ale w dobrym tego slowa znaczeniu. Taki kochany.

Ale troche zboczylismy z tematu, co w sprawie wyboru psiaka ?[/quote]

Phate jeśli myślicie o shihu to ostatnio często trafiają takie do adopcji. Popytaj na adopcje shih tzu.;)

edit:

[B][SIZE=2][COLOR=black]Oddam psa w dobre ręce!!!!!!!!!! PILNE!! [/COLOR][/SIZE][/B]

[B]opis:[/B]
Oddam psa 9-cio miesięcznego rasy Shih tzu!
Kontakt: 511336718


[B][SIZE=2]dane kontaktowe:[/SIZE][/B]

[B]Paulina[/B]
E-mail:[EMAIL="[email protected]?subject=Dotyczy%20ogloszenia%20z%20Portalu%20Trojmiasto.pl"][email protected][/EMAIL] Miasto:Gdańsk Tel./fax:511336718

Link to comment
Share on other sites

[quote name='WŁADCZYNI']jakoś nie wyobrażam sobie snu bez wybudzenia od 8 wieczorem do rana. Do 6 rano to jest aż 10 godzin. :crazyeye:[/quote]

mój pies jak był młody tzn. koło 5-8 lat nieraz wychodził o 21 a rano dopiero o 10... i nie skomlał.. spał, tak przyzwyczajony pies :)

a co do yorka mimo ze to terrier to warunki i tak macie wystarczajace moim zdaniem, zastanówcie sie miedzy yorkiem a shih tzu :)
a moze ok. 5 miesieczny piesek ktory szuka domu? bo z małego szczeniaka 12tyg. nigdy nie wiadomo co wyrosnie :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Phate25']
A mam przy okazji takie pytanko, czy psa rasy shih tzu mozna obcicnac na krotko czy one musza miec takie dlugie wlosy ?[/QUOTE]

jesli nie masz ambicji wystawowych to strzyz psa, znacznie to ulatwi jego pielegnacje i czyszczenie np. po wytarzaniu sie w pysznym blotku :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

możesz załozyc temat na przygarne psa - ale licz sie z tym ze nie tylko szczyle beda Ci pokazywane, bo niestety ludzie czesto chca pokazac inne potrzebujace bidy ktore w ogole nie spełniaja Twoich wymogow.. mozesz sam poprzegladac dzial psy w potrzebie

shih tzu mozesz obcinac :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kisses_xox']średnio aktywny tzn. ile czasu na spacery mogłabyś poświęcić? (na trsure i zabawy w stylu wysiłek umysłowy też)
Ile jesteś w stanie na niego wydawać?
Napisz cos więcej, czy miałaś z psami doświadczenie itp.[/quote]

No tak, w sumie mało sprecyzowałam wymagania co do mojego wymarzonego psa ;)
Na spacery mogłabym poświęcić coś ponad dwie godziny. Chciałabym zacząć biegać, a nie mam z kim. Myślę, że nie chodziłabym na żadne szkolenie, aczkolwiek chciałabym nauczyć psiaka komend takich jak "siad", "daj łapę", "leżeć" i takie tam.
Co do kosztów... Zależy ile dołożą się rodzice. Ale myślę, że coś około 100 zł miesięcznie. (Nie wliczam oczywiście szczepień itp.)
Tata miał wcześniej trzy psy, aczkolwiek my - jako rodzina, jeszcze nie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...