Jump to content
Dogomania

Kuchnia i przepisy na wszelkie pyszności :-)


Ali26762

Recommended Posts

Tak, zawsze jest z ciemne z czarnym rzucikiem. Co do mleka zamiast maślanki, to mogło trochę mniej Ci przez to urosnąć - kwas z maślanki jest potrzebny do uaktywnienia sody. Jeśli jeszcze raz będziesz robiła bez maślanki, to albo dodaj mleka kwaśnego, jogurtu, czy kefiru, albo zamień sodę na proszek do pieczenia (taki podwójny).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 404
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A ja zrobiłam swój jabłkowiec z bakaliami i zamiast połowy mąki dodałam suchy mak, w takiej samej ilości. Wyszło chyba jeszcze lepsze :loveu: a roboty tak samo mało.

Coztego-jesli nie masz niczego mlecznego-kwaśnego,możesz dodać do ciasta soku z cytryny. Tak 1/2-1 łyżeczkę. Też zakwasi-nawet do biszkoptu ten sok dodaję,wlaśnie w tym celu. Rośnie jak durny wtedy :p

Placuszki Wojka rodzina pochłonęła w ogromnej ilości..robiłam z 3 porcji i zeżarli wsio ..cieszyć się czy martwić ???;-) :-)

Link to comment
Share on other sites

Ja się przymierzam do tych placuszków Wojtka od dłuższego czasu... Jak tylko pozjadam to, co mi pozostało w lodówce i zamrażalniku z sezonu świątecznego... :roll:

A wczoraj zrobiłam sobie na obiad całkiem pyszniutkie bezmięsne spaghetti (ja mięso jem, ale w niewielkich ilościach i w sumie wolę inne jedzonko), w stylu mediteranee :-). Może później, jak będę miała chwilkę, to wstawię przepis.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='niedzwiedzica']
Coztego-jesli nie masz niczego mlecznego-kwaśnego,możesz dodać do ciasta soku z cytryny. [/QUOTE]
:evil_lol: Cytryna u mnie w domu? :evil_lol: Już prędzej znajdzie się ten jogrt czy inny kefir ;)
Ale bez kwasu też wyrosło elegancko :)
[QUOTE]Placuszki Wojka rodzina pochłonęła w ogromnej ilości..robiłam z 3 porcji i zeżarli wsio ..cieszyć się czy martwić ???;-) :-)[/QUOTE]
I za mną placuszki chodzą od dłuższego czasu :cool3: W końcu zapodam rodzince :p

Link to comment
Share on other sites

[B]Bo[/B] zrobila nam uczte z sandaczem w roli glownej - oto przepis
[COLOR=black][FONT=Verdana][B]Sandacz w sosie z suszonych borowików[/B][/FONT][/COLOR]

[COLOR=black][FONT=Verdana]80 dag sandacza (filet ze skórą) [/FONT][/COLOR]
[FONT=Verdana][COLOR=black]sól, pieprz [/COLOR][/FONT]
[FONT=Verdana][COLOR=black]cytryna [/COLOR][/FONT]
[FONT=Verdana][COLOR=black]łyżka oleju [/COLOR][/FONT]
[FONT=Verdana][COLOR=black]1/2 szklanki mąki pszennej [/COLOR][/FONT]

[FONT=Verdana][COLOR=black][B]sos - składniki:[/B] [/COLOR][/FONT]

[FONT=Verdana][COLOR=black]10 dag borowika suszonego [/COLOR][/FONT]
[FONT=Verdana][COLOR=black]cebula [/COLOR][/FONT]
[FONT=Verdana][COLOR=black]ząbek czosnku [/COLOR][/FONT]
[FONT=Verdana][COLOR=black]gałązka tymianku [/COLOR][/FONT]
[FONT=Verdana][COLOR=black]1/2 litra śmietany (30 %) [/COLOR][/FONT]
[FONT=Verdana][COLOR=black]łyżka masła [/COLOR][/FONT]
[FONT=Verdana][COLOR=black]20 g wódki [/COLOR][/FONT]

[FONT=Verdana][COLOR=black]Sandacza poporcjować, posolić, skropić cytryną, odstawić do lodówki na godzinę. Następnie lekko opruszyć go mąką i usmażyć z obu stron na chrupiąco. [/COLOR][/FONT]

[FONT=Verdana][COLOR=black][B]Sposób przygotowania sosu[/B]: [/COLOR][/FONT]

[FONT=Verdana][COLOR=black]Borowiki obgotować i pokroić w paski. Drobno posiekaną cebulkę przesmażyć na maśle z czosnkiem na złoty kolor. Dodać borowiki i śmietanę. Doprawić solą i pieprzem. Gotować ok. 5 min. aż zgęstnieje, dodać wódkę. Chrupiacego sandacza podawać z sosem grzybowym z ziemniakami lub kopytkami[/COLOR][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue][B]Nitencja,[/B] jak ja to rozumiem.... Dobremu, a szczególnie słodkiemu dobremu nie mogę się oprzeć :multi: [/COLOR][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=#0000ff]A ja właśnie nagotowałam gar gołąbków wykorzystując mięsko z dzika.... Przed świętami TZ przywiózł mi od swojego kuzyna połówkę dzikiej świni i wykorzystuję ją jak mogę. Powiem, że ten eksperyment wypadł nader udatnie.[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Ja również uwielbiam grzyby również i w sosach. Mam swój sposób by sos był przeeeeepyszny i niskokaloryczny ;). Mój przepis nie jest chyba "bioderkowy" ale na pewno na tzw. oko. Ile kto chce, żeby wyszło tyle sypie i wrzuca do rondelka ;).

Na niewielką ilość letniej wody wrzucam grzyby suszone - też co namniej 10 dkg (naturalnie najlepiej borowiki) i niech się tak pomoczą (godzinkę - dwie). Gotuję po przykryciem te grzyby w wodzie, w której się moczyły, bez żadnych przypraw. W razie potrzeby dolewam wodę, ale nie za dużo. W połowie procesu gotowania dodaję niewielką marcheweczkę (lub pół) kawałek selera, pietruszki i całą cebulę. Gotuję wsio do miękkiego. (Warzywa nie mogą zagłuszyć grzybów, tylko do smaczku).
Lekko przestudzam i wszystko razem miksuję blenderem ręcznym na "gładko". Dodaję dwie łyżki wina białego półwytrawnego, sól i pieprz do smaku. Na końcu zabielam śmietaną 18% łaciatą do zup i sosów. Można doprawić do smaku [U]niewielką [/U]ilością ulubionych ziół. Ja dodaję posiekanę drobno natkę pietruszki (też nie za wiele).
W ten sposób ugotowany sos jest naturalnie gęsty, pyszny i bez zbędnych kalorii. Nie dodaję masła, żadnych "zagęszczaczy".Rozmemłane grzyby same zagęszczają.
:sabber:Jest prawdziwie prawdziwkowy.:eating:
Spróbujcie - warto.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Petra_']a ja mam takie małe pytanie...czy ktoś z Was zna jakiś fajny,sprawdzony przepis na chińszczyznę? w sobotę mam gościa i chciałabym zrobić coś w stylu kuchni chińskiej:roll:[/QUOTE]
Jeśli tylko w stylu, to zrób kurczaka na woku. Pokrój kurczaka na wąskie paski, przygotuj warzywa też pokrojone w wąskie paski (marchewka, pietruszka, seler, biała kapusta). Kurczaka przypraw jak lubisz, niech postoi chwilę w tych przyprawach, po czym rozgrzej na woku olej (tylko sporo, bo to smażenie w głębokim tłuszczu), wrzuć do gorącego mięsko i usmaż na miękko ciągle mieszając. Wyjmij na półmisek i wrzuć na ten olej warzywa, również je przesmaż, możesz ciut posolić. Warzywa smażysz krótko, mają być chrupiące. Wyłóż na półmisek, na kurczaka, podawaj z ryżem.
Wprawdzie chińszczyzna to to nie jest, ale za to jaka pyyyycha :)

Link to comment
Share on other sites

Przed chwilą wyjęłam z piekarnika pierwszą porcję bułeczek i pasztecików z grzybami i kapustą. Trochę nieformne :oops: - ale ja poimprezowa jestem ;).
Za to smaczek :eating: .... palce lizać :sabber:. Dać przepis? :

[IMG]http://img129.imageshack.us/img129/3237/pasztecikifi2.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

ale pyszności wypisujecie!!!!
podam Wam przepis na całkiem szybki obiad - [B]żeberka w kapiuście[/B]
Skłądniki:
- żebarka,
- kiszona kapusta,
- przyprawy.

Mięsko przyprawiamy - pieprz, sól, papryka, czosnek, i co tam jeszcze kto lubi, ja dodaję czasami gotową przyprawę delikat do mięs. Zostawiamy najlepiej na noc. Wkładamy kapustę kiszoną do brytwanki, można dodać trochę słodkiej kapusty, układamy potem na to mięsko przykrywamy i pieczemy w temp. 200-225 st.Czas pieczenia zależy od tego ile mięsa mamy, ok 1 kg. - 60 min.PALCE LIZAĆ!!!! :sabber:
A ja zaraz sprawdzę czy mam składniki na bananowe ciasto :cool3:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...