Jump to content
Dogomania

Wegetarianizm - za czy przeciw?


Stevie Rae

Recommended Posts

I dobrze, że Cie nie dotyka.
Mnie dotyka nazwanie żywności którą spożywam poćwiartowanym, zmielonym trupem.
No jakoś nie rozumiem dlaczego wegetarian zaczepić nie można i słowem o mięsie wspomnieć przy nich a po ludziach którzy jedzą mięso można 'jechać' ile wlezie ;)

Wyznaję zasadę, że jak człowiek jest tolerancyjny, to jest też traktowany w sposób tolerancyjny przez innych.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 873
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Fauka'] Obecnie żyję na biedronkowych bagietkach z sosem czosnkowym. I sojowym mlekiem czekoladowym.[/QUOTE]
A to mleko to w miarę bezpieczne jest? Pytam, bo córka kupuje takie waniliowe. Ona wychowana na mleku sojowym, ale takim dla niemowląt - Humana SL - ze względu na alergię na mleko krowie. Mimo, że jada mięso, przywykła do smaku mleka sojowego. To dla niemowląt miało certyfikaty, gwarancje i w ogóle było w proszku, czyli takie mniej "psujące się" :) - nadawało się nawet dla noworodków. A do tego z kartoników jakoś nie mam zaufania. To samo stoi miesiącami na półce ze "zdrową żywnością", nawet nie w chłodni. I w sumie nie wiem, co o nim myśleć.
***
Aysel, ja jadam mięso - trudno zaprzeczyć, że to nie z trupka jest :D No przecież na żywca nie zjadasz, nie? Najpierw się zabija - czyli jest trup (antropomorfizując - bo to taka rozmowa, jak ta, czy pies zdycha czy umiera - był taki wątek na dogo) - a potem się zjada. Albo i nie.
Padlina nie jest na miejscu, bo to już taki zleżały trupek - ale pies byłby nim zachwycony - czyli wracamy do punktu wyjścia: dla każdego coś dobrego ;)

Link to comment
Share on other sites

filodendron to mleko jest biedronkowe, z kartonu nie stojącego nawet w chłodni, nie mam pojęcia co w nim jest, ale jest dobre ;) źle znoszę laktozę, jak byłam mała miałam skazę białkową, teraz jak wypiję mały kartonik mleka czekoladowego albo zjem platki na mleku to mdli mnie, brzuch mnie boli, jak zjem 2 talerze płatków to mam przed sobą dzień spędzony w toalecie, natomiast po mleku sojowym nic z tych rzeczy mi się nie dzieje więc tu jest ogromny plus. Poza tym zauważyłam ze to mleko szybko schodzi im, ciężko ostatnio było czekoladowe wygrzebać bo powybierali.

Link to comment
Share on other sites

To faktycznie masz wszelkie objawy nietolerancji laktozy.
A ja ciągle czasem kupuję tę sojową humanę dla niemowląt - jest wydajna - i fajnie się nadaje do płatków, musli, zabielania zup itp. Ale nie wiem, czy jest ortodoksyjna w sensie wege, nigdy tego nie sprawdzałam - na pewno nie zawiera żadnych białek mleka krowiego.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='omry']Ja nie lubię takich nie prowadzących do niczego dyskusji, więc zapytam.
Chodzi mi o ogniska. Tak, jak mięsożercy pieką kiełbaski - ja zawsze piekę chleb z masłem czosnkowym. Może ktoś ma jakieś sposoby na przyrządzenie nad ogniem czegoś wegetariańskiego prócz chleba? Mi nic nie przychodzi do głowy, a wiem, że ludzie czasem takie cuda wymyślają, że pytam :)[/QUOTE]

Ziemniaczki obgotowane w folii aluminiowej z ziołami (lepsze od suszonych są świeżo wyrywane, na wiosnę zakładam ogródek ziołowy na takie między innymi okazje), do tego seler, marchewka, pietruszka i masełko. Wrzuca się w popiół. Pycha:)

Moja babcia też nie może przeżyć jak jem i nie ma kotleta na talerzu i ziemniaków oblanych smalcem z wielkimi skwarami. Codziennie słyszę o tym, że umrę w ciągu dwóch miesięcy. Umarłam 27 razy jak do tej pory wg przewidywań, czyli jestem lepsza niż kot z jego marnymi dziewięcioma życiami;)
Swoje jedzenie nazywam króliczą karmą, myślę o króliku jako zwierzątku domowym z czego śmieje się chłopak mój, że chcę kupić sobie włochatego, długouchego kompana do talerza;)

Edited by Izura
Link to comment
Share on other sites

[quote name='bric-a-brac']Możesz podać źródło tej informacji? Zawsze mnie to właśnie ciekawiło jak KK wyjaśnia tę kwestię "nie zabijaj", jaka jest oficjalna interpretacja.[/QUOTE]

Nie wiem jak kk się do tego ma bo oni wogóle nie przestrzegają nauk Biblijnych.
Natomiast żydowskie podania mówią, że dekalog był podzielony na 2 tablice. Na pierwszej były cztery przykazania które dotyczyły Boga, na drugiej 6 przykazań dotyczących człowieka - czyli 6 ( Nie zabijaj ) odnosiło się do ludzi.

Natomiast mało osób wie, że Biblijny obraz stworzenia świata przez Boga pokazuję, że człowiek i wszelkie zwierzęta zostały stworzone roślinożercami ;

1 Mojżeszowa 1.29-30
29.I rzekł Bóg: Oto dałem wam wszelkie ziele, wydawające z siebie nasienie, które jest na obliczu wszystkiej ziemi; i wszelkie drzewo, na którem jest owoc drzewa, wydające z siebie nasienie, będzie wam ku pokarmowi.
30/ I wszelkiemu zwierzowi ziemskiemu, i wszystkiemu ptactwu niebieskiemu, i wszelkiej rzeczy ruchającej się na ziemi, w której jest dusza żyjąca; wszelka jarzyna ziela będzie ku pokarmowi; i stało się tak.

Szukam tego artykułu, w którym potwierdzano naukowo o wegetarianiźmie Jezusa :p

A wogóle to fajnie, że wątek jest - bardzo chętnie skorzystam z Waszych przepisów i jeszczę chetniej przyjmę inne wegańskie ;-)

Edited by kasiaprzystał
Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']To faktycznie masz wszelkie objawy nietolerancji laktozy.
A ja ciągle czasem kupuję tę sojową humanę dla niemowląt - jest wydajna - i fajnie się nadaje do płatków, musli, zabielania zup itp. Ale nie wiem, czy jest ortodoksyjna w sensie wege, nigdy tego nie sprawdzałam - na pewno nie zawiera żadnych białek mleka krowiego.[/QUOTE]

coś takiego istnieje? nie wiedziałam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aysel']Ponieważ przykazanie to dotyczy zabijania ludzi.
Dekalog znany był już w starym testamencie i przestrzegany jest również przez Żydów.
W starotestamentowych czasach dokonywano krwawej ofiary, mimo tego, że znano juz przykazanie 'nie zabijaj'.
Teraz jaśniej?[/QUOTE]
Nie. KK jest zakłamany tak samo jak Judaizm a nawet bardziej. "Nie zabijaj", znaczy nie zabijaj, reszta to dopowiedzenia ludzi którzy chcieli napychać swoje brzuchy mięsem.


[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Za cesarza Konstantyna (280-370 r.) chrze[/FONT][/SIZE]


[/SIZE]
[/FONT][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3]ś[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][FONT=Times New Roman][SIZE=3]cija[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3]ń[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][FONT=Times New Roman][SIZE=3]stwo otrzymało[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][SIZE=3][FONT=Times New Roman]mo[/FONT][/SIZE]


[/SIZE]
[/FONT][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3]Ŝ[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][FONT=Times New Roman][SIZE=3]liwo[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3]ść [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][FONT=Times New Roman][SIZE=3]przyznania mu statusu religii pa[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3]ń[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][FONT=Times New Roman][SIZE=3]stwowej Cesarstwa[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Rzymskiego. Potrzebne było do tego błogosławie[/FONT][/SIZE]


[/SIZE]
[/FONT][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3]ń[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][FONT=Times New Roman][SIZE=3]stwo Konstantyna,[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][SIZE=3][FONT=Times New Roman]które chrze[/FONT][/SIZE]


[/SIZE]
[/FONT][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3]ś[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][FONT=Times New Roman][SIZE=3]cijanie mogli otrzyma[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3]ć [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][FONT=Times New Roman][SIZE=3]tylko wtedy, gdyby ich ówczesne[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][SIZE=3][FONT=Times New Roman]pisma odpowiadały jego wyobra[/FONT][/SIZE]


[/SIZE]
[/FONT][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3]Ŝ[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][FONT=Times New Roman][SIZE=3]eniom. Poniewa[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3]Ŝ [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][FONT=Times New Roman][SIZE=3]jednak Konstantyn[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][SIZE=3][FONT=Times New Roman]był zadedykowanym wielbicielem mi[/FONT][/SIZE]


[/SIZE]
[/FONT][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3]ę[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][FONT=Times New Roman][SIZE=3]sa, a ponadto nie wykazywał[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][SIZE=3][FONT=Times New Roman]zbytniego zainteresowania [/FONT][/SIZE]


[/SIZE]
[/FONT][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3]Ŝ[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][FONT=Times New Roman][SIZE=3]adnymi zasadami duchowymi, urz[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3]ę[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][FONT=Times New Roman][SIZE=3]dy[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][SIZE=3][FONT=Times New Roman]ko[/FONT][/SIZE]


[/SIZE]
[/FONT][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3]ś[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][FONT=Times New Roman][SIZE=3]cielne powołały korektorów, którzy rozpocz[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3]ę[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][FONT=Times New Roman][SIZE=3]li przerabianie pism[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][SIZE=3][FONT=Times New Roman]na rozmaitych soborach ekumenicznych, tak, by mogły zosta[/FONT][/SIZE]


[/SIZE]
[/FONT][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3][FONT=TimesNewRoman][SIZE=3]ć[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][SIZE=3][FONT=Times New Roman]zaakceptowane przez cesarza.[/FONT][/SIZE]

[/SIZE]
[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]sory że tak się wkleiło dziwnie. jest to cytat z "Wegetarianizm w religiach Swiata"[/FONT][/SIZE]






[/SIZE]


[/FONT]

Edited by cienkun
Link to comment
Share on other sites

Hmm, ja wierząca nie jestem, ale Biblię znam całkiem dobrze i KK oficjalnie uznaje, że jedzenie zwierząt jest okej, pominąwszy posty, chociaż i tutaj bywają odstępstwa, bo jak np. narkoman sobie w Środę Popielcową odmówi działeczki, a za ścianą jak babcia sobie odmówi kotlecika, to bardziej poprawny będzie post tego narkomana. Poza oficjalną wersją, którą głoszą duchowni, należy pamiętać, że Biblia jest fikcją literacką napisaną pod wpływem natchnienia Ducha Świętego i w zasadzie interpretacji a ona niezliczenie wiele.

Skoro nazywacie pasztet np. z kury zmieloną padliną, to byłoby Wam miło gdyby ktoś stwierdził, że jadacie jak bydło? No i takie nazewnictwo pomimo wszelkich dobrych chęci jest niepoprawne, a nie sądzę, by ktokolwiek z Was miał kwalifikacje do nadawania słowom nowych znaczeń.

Link to comment
Share on other sites

Pasztet nie jest padliną. Raczej zmielonymi resztkami trupów zwierzęcych.

Możesz pisac, że jem jak bydło. Nie obrażę się. Mimo, że nie jest to prawdą. Nie jadam trawy, nie jadam jakiś mączek przemielonych zwierząt, (bo nie jadam produktów zwierzęcych), nie jadam paszy GMO itp.

Link to comment
Share on other sites

Jakich nowych znaczeń? To synonimy.. a raczej dodanie do "pasztet z kury" słowa "zamordowanej", dla uściślenia :)
I generalnie naprawdę mogę jeść jak bydło, owies dla koni jadłam, w stajni spałam, w błocie się utaplałam i żyję, więc i jeść tak mogę :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Soko']Jakich nowych znaczeń? To synonimy.. a raczej dodanie do "pasztet z kury" słowa "zamordowanej", dla uściślenia :)
I generalnie naprawdę mogę jeść jak bydło, owies dla koni jadłam, w stajni spałam, w błocie się utaplałam i żyję, więc i jeść tak mogę :)[/QUOTE]

:thumbs::thumbs:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Charly']coś takiego istnieje? nie wiedziałam.[/QUOTE]
W sensie, że dla niemowląt? Jeśli o to chodzi, to tak - i to od lat. Humanę SL (sojowe mleko w proszku dla niemowląt) kupowałam już 14 lat temu (wtedy było na receptę). Ale ono jest przeznaczone dla alergikow uczulonych na mleko krowie. Tylko tyle i aż tyle. Czy jest faktycznie wolne od produktów pochodzenia zwierzęcego, to już trzeba by analizowac skład - na pierwszy rzut oka nie ma tam nic "podejrzanego", ale ja się mogę nie znać na szczegółach, a jak wiadomo - diabeł tkwi w szczegółach :)

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Jakich nowych znaczeń? To synonimy.. a raczej dodanie do "pasztet z kury" słowa "zamordowanej", dla uściślenia :smile:[/QUOTE]
Znowu. Morderstwo to może być na człowieku, nie na zwierzęciu. Sprawdzałam w dwóch "lepszych" słownikach i to mnie usatysfakcjonowało, nie nam polemizować z definicjami, które zostały opracowane przez najlepszych profesorów. Zaraz będzie, że przecież człowiek to też zwierzę, bo ma komórki zwierzęce, ale rozpatrując to jako definicję słowa człowiek jest osobą i nie stoi na tym samym miejscu co pies, świnia czy patyczak.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='HelloKally']Znowu. Morderstwo to może być na człowieku, nie na zwierzęciu. Sprawdzałam w dwóch "lepszych" słownikach i to mnie usatysfakcjonowało, nie nam polemizować z definicjami, które zostały opracowane przez najlepszych profesorów. Zaraz będzie, że przecież człowiek to też zwierzę, bo ma komórki zwierzęce, ale rozpatrując to jako definicję słowa człowiek jest osobą i nie stoi na tym samym miejscu co pies, świnia czy patyczak.[/QUOTE]

Ale o czym Ty mówisz? to jest definicja po prostu mająca swoje zródło w antropocentrycznym spojrzeniu na świat.

Odnośnie świetności profesorów: Kiedyś wedle prawa murzyn nie był człowiekiem i można go było lac, sprzedwać, zniewalac. A kilkadziesiąt lat temu wyśmienici naukowcy dowiedli!!, że żyd nie czuje bólu, odbiera tylko bodzce.

A dziś wyśmienici naukowcy robią doświadczenia na zwierzetach, bo nie posiadają sumienia i wiedzy, żeby wymyślić cos innego.

Edited by Charly
Link to comment
Share on other sites

[quote name='HelloKally']A po co tak udziwniać? Nie można powiedzieć "pasztet z kury" bez specjalnych uszczypliwości?[/QUOTE]

ale jaka uszczypliwośc. Nie możesz znieść faktów? W Polsce na mięso mordowanych, zabijanych, pozbawianych zycia jest ponad 500 milionów zwierząt każdego roku, nie wliczając zwierząt morskich.

Link to comment
Share on other sites

O rety. Jadam mięso a nawet pasztety od wielkiego dzwonu. Żywe raczej już nie są. (Co do przemysłowych pasztetów - to w temacie padliny nie założyłabym się nawet o dużą wódkę.). Nie rozumiem tej dyskusji. Jak się zjada zwierzęta, to na ogół jednak są martwe (zabite, uszlachtowane, zaciukane - wsio ryba - są martwe).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...