Jump to content
Dogomania

podatek za psa


tufi

Recommended Posts

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

W Bielsku - Białej wynosi 40zł, należy go uregulowac do 31 marca 2005r.
Zwolnione sa zwierzeta:
- z bielskiego schroniska
- nalezace do osob niepelnosprawnych, ulatwiajace im zycie
- nalezace do rolnika, maksymalnie dwa psy

Część kasy z podatków PODOBNO idzie na bielskie schronisko :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

[quote name='asiajarzynska']W 2009 roku w Bydgoszczy nie płaci się podatku od posiadania psa.[/quote]Od 2008 roku w calej Polsce nie placi sie [I]podatku[/I] od posiadania psa, co najwyzej oplate, ale nie wszedzie :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi sie, ze w Warszawie zniesli oplate, ale glowy za to nie dam. Sam nie sprawdze [internet = slimak na wstecznym], ale zobacz strone [URL="http://www.bip.warszawa.pl/"]Strona główna Biuletynu Informacji Publicznej m.st. Warszawy[/URL] - szukaj hasel typu 'oplata za psa', 'regulamin utrzymania czystosci', cos w tym stylu.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

W Szczecinie wygląda to tak:

[B][FONT=Verdana][B]W sprawie opłaty od posiadania psów na lata 2008 - 2009[/B][/FONT][/B][B][FONT=Verdana][/FONT][/B]
[B][FONT=Verdana][B]Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Szczecin stawka roczna opłaty od posiadania jednego psa wynosi:[/B][/FONT][/B][B][FONT=Verdana][/FONT][/B]
[B][FONT=Verdana]50 zł rocznie[/FONT][/B][FONT=Verdana] [/FONT][FONT=Verdana][/FONT]
[B][FONT=Verdana][B]Opłata płatna jest bez wezwania[/B][/FONT][/B][B][FONT=Verdana] do 31 marca 2008 r., [/FONT][/B][B][FONT=Verdana][B]a w przypadku powstania obowiązku uiszczenia opłaty w ciągu roku - w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku uiszczenia opłaty. Opłatę ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, jeśli obowiązek powstał lub wygasł w ciągu roku podatkowego.[/B][/FONT][/B][B][FONT=Verdana][/FONT][/B]
[B][FONT=Verdana][B]Obowiązek uiszczenia opłaty od posiadania psów powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku i wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek.Opłaty nie pobiera się:[/B][/FONT][/B][B][FONT=Verdana][/FONT][/B]
[LIST]
[*][B][FONT=Verdana][B]z tytułu posiadania psów będących pomocą dla osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych /niewidomych, głuchoniemych, niedołężnych/,[/B][/FONT][/B][FONT=Verdana][/FONT]
[/LIST]
[LIST]
[*][B][FONT=Verdana][B]z tytułu posiadania psów utrzymywanych w celu pilnowania gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów,[/B][/FONT][/B][FONT=Verdana][/FONT]
[/LIST]
[LIST]
[*][B][FONT=Verdana][B]od osób w wieku powyżej 65 lat – z tytułu posiadania jednego psa,[/B][/FONT][/B][FONT=Times New Roman] [FONT=Verdana][/FONT][/FONT]
[/LIST]
[LIST]
[*][B][FONT=Verdana][B]od właścicieli szczeniąt w wieku do 4 miesięcy,[/B][/FONT][/B][FONT=Verdana][/FONT]
[/LIST]
[LIST]
[*][B][FONT=Verdana][B]za psy, które zostały poddane zabiegowi sterylizacji lub kastracji, a także za psy, które zostały nabyte ze schroniska dla bezdomnych zwierząt. [/B][/FONT][/B][FONT=Verdana][/FONT]
[/LIST][FONT=Verdana] [/FONT]
[B][FONT=Verdana]Poboru opłaty w drodze inkasa dokonuje:[/FONT][/B][FONT=Verdana][/FONT]
[B][FONT=Verdana]Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce[/FONT][/B][FONT=Verdana][/FONT]
[B][FONT=Verdana]Oddział w Szczecinie[/FONT][/B][FONT=Verdana][/FONT]
[B][FONT=Verdana]Al. Wojska Polskiego 198A[/FONT][/B][FONT=Verdana][/FONT]
[B][FONT=Verdana]71-347 Szczecin[/FONT][/B][FONT=Verdana][/FONT]
[B][FONT=Verdana][B]Formy płatności podatku:[/B][/FONT][/B][FONT=Verdana][/FONT]
[LIST]
[*][B][FONT=Verdana][B]gotówką w kasie inkasenta, Al. Wojska Polskiego 198A, czynnej od poniedziałku do piątku, w godz. od 9 00 - 19 00[/B][/FONT][/B][FONT=Verdana][/FONT]
[/LIST]
[LIST]
[*][B][FONT=Verdana][B]przelewem na rachunek Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami: Bank PKO BP II O/ Szczecin numer konta 63 1020 4795 0000 9402 0103 5419 [/B][/FONT][/B][FONT=Verdana][/FONT]
[/LIST][FONT=Verdana] [/FONT]
[B][FONT=Verdana][B]Podstawa prawna:[/B][/FONT][/B][FONT=Verdana][/FONT]
[LIST]
[*][B][FONT=Verdana][B]art. 14 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tj. DZ. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm), [/B][/FONT][/B][FONT=Verdana][/FONT]
[/LIST]
[LIST]
[*][B][FONT=Verdana][B]Uchwała Nr XV/401/07 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 listopada 2007 r. w sprawie opłaty od posiadania psów (Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 13.12..2007 r. Nr 121, poz. 2257). Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu inkasenta [/B][/FONT][/B][B][FONT=Verdana]091 487-04-37.[/FONT][/B]
[/LIST][B][FONT=Verdana][/FONT][/B]
[B][FONT=Verdana][/FONT][/B]
[B][FONT=Verdana][/FONT][/B]
[FONT=Verdana]A moje pytanko do tego jest takie, co jeżeli pies jest u weterynarzy na mnie i w książeczce też jest wpisane, że sunia jest moja, ale mieszkam z babcią ponad 80-cio letnią? Może wtedy przysługiwać zwolnienie od podatku? W sumie zawsze mogę powiedzieć, że to jej pies przy czym ja chodzę do weta i tak dalej, więc przez to jest tam na mnie... Jak myślicie?[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Czy jak tramwajem jedziesz, to babci zakladasz czarne oksy i dajesz do reki biala laske, zeby sie wywinac z oplaty za przejazd, no bo jestes opiekunka niepelnosprawnej? Juz calkiem abstrahujac od prawa, to jesli to twoj pies, to wykaz sie odpowiedzialnoscia. Pies to nie tylko przyjemnosci, ale i cala masa wydatkow.
Jak chcesz przyoszczedzic, to albo zaczipuj [o ile pamietam, oplata wtedy jest 37 z czyms], albo sypnij groszem raz a dobrze i wykastruj, tylko poczytaj o tym najpierw.

Btw, nie przysluguja zadne zwolnienia od podatku od posiadania psa, bo taki podatek nie obowiazuje w Polsce - nawet w cytowanym przez ciebie tekscie stoi jak wol, ze to oplata.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shin']Czy jak tramwajem jedziesz, to babci zakladasz czarne oksy i dajesz do reki biala laske, zeby sie wywinac z oplaty za przejazd, no bo jestes opiekunka niepelnosprawnej? Juz calkiem abstrahujac od prawa, to jesli to twoj pies, to wykaz sie odpowiedzialnoscia. Pies to nie tylko przyjemnosci, ale i cala masa wydatkow.
Jak chcesz przyoszczedzic, to albo zaczipuj [o ile pamietam, oplata wtedy jest 37 z czyms], albo sypnij groszem raz a dobrze i wykastruj, tylko poczytaj o tym najpierw.

Btw, nie przysluguja zadne zwolnienia od podatku od posiadania psa, bo taki podatek nie obowiazuje w Polsce - nawet w cytowanym przez ciebie tekscie stoi jak wol, ze to oplata.[/quote]

Niech będzie, poprawię się, OPŁATA... I bez przesady, pytałam bardziej w formie żartu i mam świadomość, że pies to wiele wydatków, tylko jakoś nikt nie raczy po tą OPŁATĘ przyjść, jak w niektórych miastach, a jakoś tam, gdzie rejestruje się psa jest dość bardzo nie po drodze... Co do sterylizacji to nie zrobię tego Tulci, tym bardziej, że od 2 dni jest nareszcie szczęśliwą mamusią. Bo 3 razy urajała sobie ciążę z czego ostatnie to było nietrafione krycie... Co do odpowiedzialności to proszę, nie osądzajmy pochopnie, bo bynajmniej opłata za psa, a odpowiedzialność, to raczej mało ze sobą mają wspólnego...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cirilla888']I bez przesady, pytałam bardziej w formie żartu[/quote]Raczej w formie cwaniactwa, ale nvm.
[quote]jakoś nikt nie raczy po tą OPŁATĘ przyjść[/quote]A przepraszam, to urzad ma za toba latac? Troszku smieszne podejscie.
[quote]a jakoś tam, gdzie rejestruje się psa jest dość bardzo nie po drodze...[/quote]
'Dosc bardzo' ciekawe stwierdzenie, ktorego nie rozumiem. Jest ci nie po drodze tak ogolnie do TOZu, czy w TOZie nie chca od ciebie wziac pieniedzy? Jesli to drugie, to... nie wierze :evil_lol:
[quote]Co do sterylizacji to nie zrobię tego Tulci, tym bardziej, że od 2 dni jest nareszcie szczęśliwą mamusią. Bo 3 razy urajała sobie ciążę z czego ostatnie to było nietrafione krycie...[/quote]
Nawet nie bede pytac, jaki masz stosunek do kastrowania i czy suka ma hodowlanke, bo chyba sie domyslam. [quote]Co do odpowiedzialności to proszę, nie osądzajmy pochopnie, bo bynajmniej opłata za psa, a odpowiedzialność, to raczej mało ze sobą mają wspólnego...[/QUOTE]
Nie bardzo wiem co tam to 'bynajmniej' robi, jednak uwazam, ze poziom odpowiedzialnosci mozna mierzyc gotowoscia do wypelniania obowiazkow, czyli oplacenia oplaty za psa, czy np. sprzatania po nim.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karmi']Shin aleś się czepił...;)[/QUOTE]Wiesz, ze jestem czepliwy w sprawie [I]podatku[/I] od psow :mad: A jak jeszcze dochodzi do tego kombinowanie w stylu polaczkow... Plachta na byka :evil_lol:

Otoshi - sprawdz na stronie UM, poszukaj czegos w stylu 'regulamin utrzymania czystosci', bo zwykle w czyms takim jest o psach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shin']Wiesz, ze jestem czepliwy w sprawie [I]podatku[/I] od psow :mad: A jak jeszcze dochodzi do tego kombinowanie w stylu polaczkow... Plachta na byka :evil_lol:[/quote]
Jak go zwał tak zwał. Z punktu widzenia płacącego wszystko jedno jak się ta danina nazywa. Płacic trzeba. Kombinowanie mnie nie dziwi. Potrafię je nawet zrozumiec. Moim zdaniem gdyby pieniążki uzyskane z tej opłaty zamiast do wspólnego wora trafiałyby bezpośrednio na cele związane ze zwierzakami to wielu psiarzy inaczej podchodziłoby do tematu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karmi']Jak go zwał tak zwał. Z punktu widzenia płacącego wszystko jedno jak się ta danina nazywa.[/quote]Ale nazywa sie inaczej. Rownie dobrze mozna mowic, ze pies to pies, cztery nogi, leb, ogon - a jednak rasy rozrozniamy ;)
[quote]Kombinowanie mnie nie dziwi. Potrafię je nawet zrozumiec. Moim zdaniem gdyby pieniążki uzyskane z tej opłaty zamiast do wspólnego wora trafiałyby bezpośrednio na cele związane ze zwierzakami to wielu psiarzy inaczej podchodziłoby do tematu.[/QUOTE]Optymistka :eviltong: Wtedy kombinowaliby z innymi uzasadnieniami - tak samo, jak teraz jest ze sprzataniem. 'Nie sprzatam, bo nie ma koszy' - stawia sie kosz, 'nie sprzatam, bo to zwykly, a do takiego nie wolno' - sanepid mowi, ze wolno - '...nie sprzatam, bo miasto mi nie dalo papierowych woreczkow, a plastiki sa nieekologiczne!' - miasto daje papierowe - '.....a co ty sie w ogole tak czepiasz, pewnie jestes jakims no-lifem' :evil_lol: Jesli ktos sie decyduje na psa, to powinien tez za niego placic, nie wazne, czy kasa ta idzie dalej na psy, czy na inne cele. Mnie osobiscie nie interesuje na co konkretnie ta kasa idzie, byle zostala wlasciwie uzyta, a nie wywalona w bloto.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shin']Ale nazywa sie inaczej. Rownie dobrze mozna mowic, ze pies to pies, cztery nogi, leb, ogon - a jednak rasy rozrozniamy ;)[/quote]
Nazywa się inaczej bo to częsta praktyka wykorzystywania nazwy ,,opłata" w celu zastąpienia nią podatku. ;)
Moim zdaniem bardziej adekwatna byłaby dawna nazwa ,,podatek".

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karmi']Nazywa się inaczej bo to częsta praktyka wykorzystywania nazwy ,,opłata" w celu zastąpienia nią podatku. ;)
Moim zdaniem bardziej adekwatna byłaby dawna nazwa ,,podatek".[/QUOTE]Tylko ze podatek od posiadania psa byl generalnie malo sciagalny i upierdliwy dla wszystkich stron - po wprowadzeniu oplaty troche gmin zrezygnowalo z tej zenuy :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shin']Tylko ze podatek od posiadania psa byl generalnie malo sciagalny i upierdliwy dla wszystkich stron - po wprowadzeniu oplaty troche gmin zrezygnowalo z tej zenuy :eviltong:[/quote]
A opłata jest lepiej ściągalna?
W przypadku podatku gminy również miały możliwości zwolnienia z tego podatku byleby nie były to zwolnienia generalne np znoszące podatek w całej gminie. Stara ustawa nie stała jednak na przeszkodzie temu aby gmina mogła
wprowadzić, w drodze uchwały, inne niż wymienione w ustawie zwolnienia przedmiotowe z podatku od posiadania psów. Czy gminy z tego zapisu korzystały i czy robiły to prawidłowo to już inna sprawa...

Link to comment
Share on other sites

Tego na necie nie lubie - bez specjalnych zaznaczen czasem nie wiadomo, o co tak naprawde chodzilo. Akcent chcialem polozyc nie na sciagalnosci [bo jak sama zauwazylas - nie wazne jak to sie nazywa, i tak sciagalnosc jest jaka jest], ale na upierdliwosci dla placacych i sciagajacych kase.
Slusznie zauwazylas, ze zwolnienia od podatku moga byc, ale nie mozna sru! i nie ma podatku w danej gminie, a z oplata tak wlasnie jest. Moim zdaniem zmiana ta byla korzystna - jak sie jakiejs gminie po prostu oplacalo, to moze sobie sciagac ta kase dalej, a jak sie nie oplaca, to moze zrezygnowac. Jezeli pamiec mnie nie myli, to Krakow wlasnie zrezygnowal z oplaty bo wiecej kosztowalo jej sciagniecie, niz bylo z tego kasy.
[SIZE="1"]Sorka za slowotok, ale jestem po ciezkiej harowie i jakos zdania mi sie nie chca skladac do kupy :oops:[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

''A moje pytanko do tego jest takie, co jeżeli pies jest u weterynarzy na mnie i w książeczce też jest wpisane, że sunia jest moja, ale mieszkam z babcią ponad 80-cio letnią? Może wtedy przysługiwać zwolnienie od podatku? W sumie zawsze mogę powiedzieć, że to jej pies przy czym ja chodzę do weta i tak dalej, więc przez to jest tam na mnie... Jak myślicie"
Nic Ci to nie da,bo zwolnione od opłaty są wprawdzie osoby po skończeniu 65 lat,ale tylko te osoby,które prowadzą odrębne gospodarstwo domowe.Czyli jeśli babcia mieszka z pełnoletnim,pracującym,nieuczącym się wnuczkiem na przykład,to za psa i tak będzie płacić.Jeśli babcia mieszka sama lub tylko z mężem to wtedy jest zwolniona z opłaty.A jeśli babcia mieszka z całą rodziną,to raczej ciężko jej będzie udowodnić,że prowadzi odrębne gospodarstwo domowe.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kendo-lee']
Nic Ci to nie da,bo zwolnione od opłaty są wprawdzie osoby po skończeniu 65 lat,ale tylko te osoby,które prowadzą odrębne gospodarstwo domowe.Czyli jeśli babcia mieszka z pełnoletnim,pracującym,nieuczącym się wnuczkiem na przykład,to za psa i tak będzie płacić.Jeśli babcia mieszka sama lub tylko z mężem to wtedy jest zwolniona z opłaty.A jeśli babcia mieszka z całą rodziną,to raczej ciężko jej będzie udowodnić,że prowadzi odrębne gospodarstwo domowe.[/quote]
Udowodnic co? ;)
Ustawa z z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych i ustawa z 7.12.06 o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz o zmianie niektórych ustaw operują stwierdzeniem ,,samodzielne gospodarstwo domowe". [url]http://www.abc.com.pl/serwis/du/2006/1828.htm[/url]
Nigdzie jednak nie ma ustawowej definicji owego,,„samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego”. Wszystko jest kwestią interpretacji. A ta bywa krańcowo różna.
Zdaniem Ministerstwa Finansów (4.09.2001r. nr LK-1594/LP/01/KM) "[B]samodzielnie" nie może oznaczać "wraz z kimś", a dla samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego decydujące znaczenie ma, czy odbywa się to bez pomocy finansowej innych osób, [/B][B]w tym małżonka nawet, gdy on również ukończył wymagany dla zwolnienia wiek.[/B]
Ale już w wyroku WSA w Poznaniu z 18 października 2006 r. (sygn. I SA/Po 44/06) stwierdzono [B],,samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego nie oznacza, wbrew twierdzeniom organów podatkowych obu instancji, że podatnik ma samotnie, jednoosobowo (...) prowadzić to gospodarstwo[/B].
Jak widac ten zapis ustawowy budzi wiele wątpliwości. Jego interpretacja z pewnością nie jest tak prosta jak podałaś.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...