Jump to content
Dogomania

Dążenie do ideału kosztem zdrowia psów...


NatiiMar

Recommended Posts

[quote name='Chefrenek']A jak człowiek nie jest w stanie samodzielnie począć dziecka tylko musi się uciekać do metody in vitro to też jest kaleką i lepiej jak nie będzie miał w ogóle dzieci bo świat się skończy?[/QUOTE]

Uważam, ze porównywanie psów do ludzi jest nie na miejscu ale jeśli już to... Jeślibym miała poważną wadę genetyczną, cierpiałabym z tego powodu i wiedziałabym, ze ta wada może przenieść się na moje dzieci, nie decydowałabym się na nie. Wielu ludzi tak uważa i tak postępuje.

Jeśli zaś chodzi o kierunek w którym podąża dana rasa, to przecież zależy on wyłącznie od nas ludzi. Dlaczego więc nie przyjąć, że teraz będą pożądane np pekińczyki z trochę dłuższymi kufami, zmienić wzorzec i wtedy ludzi będą zadowoleni i psy też. Przecież ta rasa nie zawsze tak wyglądała. A jak będzie wyglądać za 50 lat?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 963
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='behemotka']Nie podejmuję się wypowiadać z całkowitą pewnością, bo nigdy tego tematu nie zgłębiałam (po prostu nie planowałam zakupu rasowca). Ale myślę, że przede wszystkim rasy stosunkowo rzadkie, które jeszcze nie zdobyły światowej popularności, I zarazem typowo użytkowe. Buhund norweski, elkhund, karelczyk, shikoku, płochacz holenderski, owczarek chorwacki, podengo, aidi, norweski lundehund, mudi - takie byłyby moje typy. Mogę się mylić oczywiście, to raczej hipoteza niż teza ;)

A spora część hodowców nie rozmnaża przypadkiem chętnie haszczaków niebieskookich? Gen niebieskiego oka nie jest skorelowany ze skłonnością do katarakty i innych chorób oczu?

Oj, dramatyzujesz strasznie ;-). Husky wcale jeszcze nie mają tak źle (zwłaszcza w porównaniu z rasami, które wymieniłam, TE są dopiero wypaczone). Nie dąży się na razie do kalectwa, problemów z oddychaniem, stawami, sercem, skórą... Nie mam też pojęcia, co masz na myśli przez "fatalne futro" albo "szczura". Że pies drobny, że krótkowłosy? Ja wiem, że to przeinaczenie konceptu husky, ale zdrowia jakoś specjalnie nie krzywdzi ;-)

Część spanieli jest BARDZO chorowita - [COLOR="black"]choćby cavaliery i king charles spaniel[/COLOR]e. A opisy w rodzaju "nie należy do bardzo chorych" (pomyślane jako zaleta, jak mniemam) moim zdaniem w ogóle nie powinny gościć w słowniku porządnego hodowcy.

Ano właśnie. Niektórzy hodowcy nawet beztrosko przyznają, że w ich ukochanej rasie większość populacji to zwierzęta chore lub nosiciele. I zamiast dążyć do wprowadzenia do hodowli psów [U]całkowicie[/U] zdrowych, nie będących nosicielami - jeśli trzeba, to i z innej rasy, czemu nie - po prostu rozmnażają takie. Albo spokrewnione, następny genialny pomysł.[/QUOTE]

Cavalier i King Charles Spaniel to ta sama rasa...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kavala']Uważam, ze porównywanie psów do ludzi jest nie na miejscu ale jeśli już to... Jeślibym miała poważną wadę genetyczną, cierpiałabym z tego powodu i wiedziałabym, ze ta wada może przenieść się na moje dzieci, nie decydowałabym się na nie. Wielu ludzi tak uważa i tak postępuje.

Jeśli zaś chodzi o kierunek w którym podąża dana rasa, to przecież zależy on wyłącznie od nas ludzi. Dlaczego więc nie przyjąć, że teraz będą pożądane np pekińczyki z trochę dłuższymi kufami, zmienić wzorzec i wtedy ludzi będą zadowoleni i psy też. Przecież ta rasa nie zawsze tak wyglądała. A jak będzie wyglądać za 50 lat?[/QUOTE]
Albo wyższe i krótsze, żeby kręgosłup był zdrowszy. Trzeba by zacząć od zdrowiai charakteru a później wygląd.
Jamnikom do szczęścia na pewno jest potrzebne bardzo długie ciało, molosom mega masa. Niedowład to super sprawa, psy tak się cieszą, wreszcie mogą chodzić jak foki.
Może hodowcy sobie poprzedłużają ciała, spłaszczą nosy, dodadzą trochę skóry, tłuszczu.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam Cavalier King Charles Spaniela i na razie odpukać zdrowie nie szwankuje ale nawet jak coś by było nie tak to będziemy walczyć, bo kocham go najbardziej na świecie...Dostałam go w prezencie więc nie miałam za bardzo wyboru, dopiero póznej dowiedziałam się o chorobach na które moga te psiaki zachorowac... A wszystkich hodowców którzy dla zysku majstrują w genetyce powiesiłabym na suchej gałezi....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aneta220978']Ja mam Cavalier King Charles Spaniela i na razie odpukać zdrowie nie szwankuje ale nawet jak coś by było nie tak to będziemy walczyć, bo kocham go najbardziej na świecie...Dostałam go w prezencie więc nie miałam za bardzo wyboru, dopiero póznej dowiedziałam się o chorobach na które moga te psiaki zachorowac... A wszystkich hodowców którzy dla zysku majstrują w genetyce powiesiłabym na suchej gałezi....[/QUOTE]
ja się w tej rasie zakochałam jakieś 5 lat temu i niestety jak narazie to nie chcę sobie kupić cavisia :(
najbardziej się boję problemów z sercem, bo z tego ciężko wyjść, bo z tym wyciekiem do rdzenia kręgowego idzie sobie poradzić przez interwencję chirurgiczną.
bo oczywiście rozmnażanie nie było tak bardzo przemyślane przez hodowców... i co to daje, że chcieli wyhodować jak najmniejszą głowę? jak zwykle kosztem biednych psów...

Link to comment
Share on other sites

Wiele postów upłynęło, ale mam pytanie do Cockermaniaczki...
Jak wyobrażasz sobie dolewanie świeżej, "zdrowej" krwi do rasy, skoro nie wiesz co ta krew w sobie niesie?
Piszesz o "zdrowym" mieszańcu... nie wiesz, czy ten "zdrowy" mieszaniec nie jest nosicielem wielu chorób genetycznych, a nie każdą da się wyłapać badaniami...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kavala']Ale tego nie robi się ot tak, że łapie się pierwszego lepszego psa z ulicy. Z pewnością doświadczeni hodowcy mogą wybrać psa z lini nieobciążonej, przebadać go i dopiero zmieszać z rasą.[/QUOTE]

Ale to nierealne...
Nie mówię o "łapaniu psów z ulicy", ale o hmmm... powiedzmy wybitnie ładnym psie bez papierów... choćby był najpiękniejszy i przebadany od stóp do głów, to nie wiesz nic o jego przodkach, nie wiesz co siedzi mu w genach...

Wystarczy iść w hodowli w dobrym kierunku, a nie tak jak teraz, gdzie nawet hodowcy zarejestrowani sprzedają "mini yorki"... a owczarki niemieckie - piękna rasa, cudowne psy - idą zdecydowanie w kierunku destrukcji... jeszcze kilka dekad i nie będą w stanie chodzić...

[B]Cocker[/B] - przepraszam, musiałam coś poplątać... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja zrozumiałam to w ten sposób, że dla zwiększenia puli psów danej rasy, powinno się dolać krwi psa tej samej rasy, bez papierów... lub kundla...
Dolanie krwi innej rasy mijałoby się z celem, gdyż stworzona zostałaby inna rasa...

Dolewanie krwi psa bez papierów już wyjaśniłam...

Może źle doczytałam... ale już nie mam czasu... ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kalyna']a czasami King Charles Spaniel to nie są z krótszymi pyszczkami od cavalierów? i są o wiele mniej znane?[/QUOTE]

[quote name='zaginiona sara']Albo wyższe i krótsze, żeby kręgosłup był zdrowszy. Trzeba by zacząć od zdrowiai charakteru a później wygląd.
Jamnikom do szczęścia na pewno jest potrzebne bardzo długie ciało, molosom mega masa. Niedowład to super sprawa, psy tak się cieszą, wreszcie mogą chodzić jak foki.
Może hodowcy sobie poprzedłużają ciała, spłaszczą nosy, dodadzą trochę skóry, tłuszczu.[/QUOTE]

[quote name='kavala']Oj brakuje. Ponoć 90% psów tej rasy ma jakiś defekty. Dzieję się tak dlatego, że cała rasa pochodzi od 6 psów.
I jak tu nie próbować wprowadzać świeżej krwi od kundelków lub innych ras?[/QUOTE]

[quote name='Aneta220978']Ja mam Cavalier King Charles Spaniela i na razie odpukać zdrowie nie szwankuje ale nawet jak coś by było nie tak to będziemy walczyć, bo kocham go najbardziej na świecie...Dostałam go w prezencie więc nie miałam za bardzo wyboru, dopiero póznej dowiedziałam się o chorobach na które moga te psiaki zachorowac... A wszystkich hodowców którzy dla zysku majstrują w genetyce powiesiłabym na suchej gałezi....[/QUOTE]

[quote name='kavala']Ale tego nie robi się ot tak, że łapie się pierwszego lepszego psa z ulicy. Z pewnością doświadczeni hodowcy mogą wybrać psa z lini nieobciążonej, przebadać go i dopiero zmieszać z rasą.[/QUOTE]

Jak czytam niektóre wywody Paniuś co to nie odróżniają Cavaliera od King Charles'a to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Już pomijam fakt, że daje się psy w prezencie osobie nie mającej o rasie żadnego pojęcia...

ps. Kavala jestem pewna że Twój golden też powstał z kilku psów - tak powstają rasy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kavala']Nie zostanie stworzona inna rasa, gdy dolewka jest mała. Czytałam, że właśnie tak się robi.[/quote]

Tak, podobnie jak u koni... ale jeśli dolewka jest niewielka, to jak to mówią "jeden pies wiosny nie czyni"...

Zdecydowanie lepiej jest iść w hodowli w dobrym kierunku, obracając tymi psami, którymi dana rasa dysponuje...
Czyli eliminować za małe, za duże, za krótkie itd...



[quote]Jeśli chodzi o psy bez papierów, to często one mają znany rodowód.[/QUOTE]

W tym zdaniu przeczysz sama sobie...
Psy bez papierów nie mogą mieć znanego rodowodu... ;)

Dobra... jadę zawieźć dziecko na zajęcia...
Miłego dnia... :p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Chefrenek']Jak czytam niektóre wywody Paniuś co to nie odróżniają Cavaliera od King Charles'a to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Już pomijam fakt, że daje się psy w prezencie osobie nie mającej o rasie żadnego pojęcia...

ps. Kavala jestem pewna że Twój golden też powstał z kilku psów - tak powstają rasy.[/QUOTE]

Na początku pewno tak było, zresztą można sobie poczytać o początkach tej rasy. Ale może potem zostało dolane więcej świeżej krwi niż u Cavaliera, a może było mniej inbredu?

[B]Chefrenek[/B], zacytowałeś tyle wypowiedzi a ani jednej logicznie nie skomentowałeś? Raczej obraziłeś stwierdzeniem, że jesteśmy paniusiami nie rozróżniającymi ras. Czy tak postępuje moderator? Co rzeczowego wnosi twoja powyższa wypowiedź? Dyskusja polega na przedstawieniu swoich argumentów za lub przeciw a nie komentowaniu kto kim jest tym bardziej jak się danej osoby nie zna.

[quote name='Arwilla']
Psy bez papierów nie mogą mieć znanego rodowodu... ;)
[/QUOTE]
Mogą. Np jeśli psy w hodowli mają dodatkowy miot, szczeniaki nie dostaną rodowodu, ale ich pochodzenie jest znane.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cockermaniaczka']Wiecie co,skoro macie taka szeroka wiedze nt hodowli,genetyki to czemu jeszcze nie hodujecie super zdrowych psow?:smile:
Poczekam na wasze wyniki z checia ;D
Tak obcinam psu wasy tak samo jak robia to hodowcy wuelu ras i nie widze zeby pies z tego powodu cierpial;D Pies to nie kot.[/QUOTE]Nie mam szerokiej wiedzy na temat genetyki, to tylko podstawy. Podstawy, które przytłaczająca większość hodowców ignoruje. Dla SWOJEGO wyobrażenia urody.

A hodować nie zamierzam nigdy. Uważam, że za dużo psów umiera na ulicach i w schronach, wegetuje w kojcach i na łańcuchach, by zalewać przepełniony rynek ciągle nowym "towarem".

[SIZE=1]Wiem, że pies to nie kot, napisałam wyraźnie, że dla psa bez wątpienia wibrysy nie są aż tak ważne jak dla kota, ale przecież pełnią swoją rolę. Dlatego najnormalniej w świecie zapytałam o wpływ braku wibrysów na zachowanie zwierzaka. Ale może nie zwracasz na samopoczucie psa aż takiej uwagi (po co? przecież jest ładny) i po prostu nie wiesz, skoro nie odpowiadasz.[/SIZE]

[quote name='Cockermaniaczka']nie bede ci tlumaczyla zasad groomingu bo mi sie nie chce.Zbojkotuj wszystkich wlasciceli pudli,spanieli,seterow itd itp ;D
Moj pies i moja sprawa czy i jak go obcinam.[/QUOTE]Nie obrażaj może tak na prawo i lewo :roll:. Miałam seterkę na tymczasie przez jakieś siedem miesięcy. Do głowy mi nie przyszło obcinanie jej wibrysów :crazyeye:

Argumentacja też niebezpieczna. Zgodnie z nią mam prawo amputować psu łapę (też będzie żył, nie? i może być szczęśliwy). Mój pies i moja sprawa, czy i jak go obcinam.

[quote name='kavala']A tak przy okazji, możesz mi powiedzieć po co mu je obcinasz?[/QUOTE]Jak to po co? No przecież napisane wyraźnie: żeby nie wyglądał jak foka. Taki jest ładniejszy :loveu:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Chefrenek']Hmmmm a jak Ty sobie wyobrażasz np. połączenie buldoga z pierwszym lepszym kundlem?[/QUOTE]Możesz sprecyzować, co masz na myśli? W sensie czy dojdzie do kopulacji i zapłodnienia? Nie widzę przeciwwskazań.

[quote name='Arwilla']Wiele postów upłynęło, ale mam pytanie do Cockermaniaczki...
Jak wyobrażasz sobie dolewanie świeżej, "zdrowej" krwi do rasy, skoro nie wiesz co ta krew w sobie niesie?
Piszesz o "zdrowym" mieszańcu... nie wiesz, czy ten "zdrowy" mieszaniec nie jest nosicielem wielu chorób genetycznych, a nie każdą da się wyłapać badaniami...[/QUOTE]To chyba do mnie było ;)

W przypadku psów rodowodowych chyba z grubsza wiadomo, co niosą? Więc można wprowadzić psa zupełnie innej rasy. Można również użyć mieszańca albo kundla - bo problem polega na tym, że przy dzisiejszym stanie zdrowia wspomnianych dopiero co spanieli, mopsów albo buldogów niespodzianka genetyczna (nikt nie wie, co pies niesie) jest i tak dużo bezpieczniejsza niż gwiazdy ringów...

[quote name='Aneta220978']Jestem przeciwna jakimkolwiek interwencjom hodowców w genetykę...[/QUOTE]Przepraszam, ale turlam się ze śmiechu :lol:
Całą [U]istotą pracy[/U] hodowcy jest właśnie interwencja w genetykę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='behemotka']Możesz sprecyzować, co masz na myśli? W sensie czy dojdzie do kopulacji i zapłodnienia? Nie widzę przeciwwskazań.

To chyba do mnie było ;)

W przypadku psów rodowodowych chyba z grubsza wiadomo, co niosą? Więc można wprowadzić psa zupełnie innej rasy. Można również użyć mieszańca albo kundla - bo problem polega na tym, że przy dzisiejszym stanie zdrowia wspomnianych dopiero co spanieli, mopsów albo buldogów niespodzianka genetyczna (nikt nie wie, co pies niesie) jest i tak dużo bezpieczniejsza niż gwiazdy ringów...

Przepraszam, ale turlam się ze śmiechu :lol:
Całą [U]istotą pracy[/U] hodowcy jest właśnie interwencja w genetykę.[/QUOTE]

Mam swoje zdanie a ty się turlaj dalej może ci coś z tego turlania wyjdzie...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...