Jump to content
Dogomania

Komunikat w sprawie paszportów dla psów i kotów


Wojtecki

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 305
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Pandzia - chuachua']Przepraszam pierwszy raz jade z psami zagranice...i nierozumiem :(( co musze miec ile to kosztuje i jak to wyrobic zeby mnie przepuscili...bardzo prosze kogos zyczliwego...zeby mi to wyjasnil punkt po punkcie...

z gory dziekuje[/quote]

jezeli jedziesz do jednego z krajow UE potrzebujesz PASZPORT dla psa
wystawiaja go uprawnieni weterynarze "od reki" cena jest odgornie narzucona i wynosi 52 zl
paszport moze byc wystawiony tylko dla oznakowanego piecha czyli twoj pies musi miec albo tatuaz ( jesli jest rodowodowy ) albo chip jesli brak mu tatuazu
ceny chipow sa baaardzo rozne - to juz ustalaja sami weci najczesciej wahaja sie w granicach 60-90 zl

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ja bym tak zrobiła na Twoim miejscu. Jadąc do Słowenii miałam wszystkie wpisy (czyli właśnie to i wściekliznę) - nikt ich nie sprawdził, ale czułam się bezpiecznie.
Pomyśl, jak miło by się wracało do weta po ten wpis z granicy, gdyby się trafiło na zbyt skrupulatnego celnika.

Link to comment
Share on other sites

Byłam u 2 wetów w Wawie, żaden nie chciał zrobić wpisu. Pies przejechał w końcu 3 razy granice (polsko-czeską, czesko-niemiecką, niemiecko-polską) i nikt tegi nie sprawdził, na szczęście. Wszyscy za to uśmiechali się na widok zdjęcia psa (wygląda na nim wyjątkowo rozkosznie :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Obstawiam, że paszport jest wystawiany w kraju, z którego pochodzi pies. Po pierwsze dlatego, ze nie wydaje mi się, żeby lekarz w Polsce był uprawniony do wystawiania paszportu psu, którego na oczy nie widział. Po drugie przekroczenie granicy przez psa będzie ze Słowacji do Polski, a nie odwrotnie, więc dziwnie wyglądałby polski paszport. Mój pies dostał paszport w kraju, z którego pochodził. Pewnie gdzieś są jakieś przepisy o tym mówiące i może ktoś będzie w stanie je przytoczyć...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Odświeżę temat...

Dziś wyrobiłam psu paszport (bo we wrześniu jedziemy na zawody na Słowację i akurat przy okazji szczepienia poprosiłam o wyrobienie paszportu) i mam w związku z tym kilka pytań.

1.Czy to na pewno jest taku sam dokument co książeczka zdrowia? Można tylko tam wpisywać szczepienia i używać jako książeczki ?

2.W paszporcie są rubryczki na daty chipowania i tatuowania... Mam nadzieję, że nie jest to ważne? Bezik był chipowany i tatuowany jeszcze w hodowli i teraz pewnie już tych dat nikt nie potrafi wymienić... Także wetka wpisała mi daty orientacyjne - tj. takie w których mój pies był w wieku w którym standardowo tatuuje i chipuje się szczeniaki. Czy to OK ?

3.Jest w paszporcie strona pod tytułem 'badanie kliniczne' a w niej wiele rubryczek z napisem 'zwierzę jest zdrowe i zdolne do przewozu (...)' a obok miejsce na datę i podpis weta. Czy tego potrzebuję do wyjazdu tylko w określone miejsca? Nic mi tam wetka nie wpisała... Wolę zapytać bo była średnio ogarnięta (np. w imieniu nie wpisała przydomka a w 'rodzaju sierści' napisała 'długowłosa'... więc sama podobnym pismem dopisałam przydomek i
'szorstka', bo zauważyłam to dopiero w domu)...

Aha i jeszcze jedno - niestety już dawno temu zgubiłam wlepki z kodem kreskowym, które dostałam wraz z psem i dokumentami... (pies ma 5,5 roku) i została tylko jedna - w książeczce zdrowia - ale wetka powiedziała, że wystarczy wpisać numer chipu i będzie ok. Będzie ?

Z góry dzięki za jakieś odpowiedzi:) Będę wdzięczna;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bzikowa']
1.Czy to na pewno jest taku sam dokument co książeczka zdrowia? Można tylko tam wpisywać szczepienia i używać jako książeczki ?[/quote]
jest to ważniejszy dokument od książeczki, tak na prawdę książeczka nie ma mocy prawnej tylko taki świstek "zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie" który powinien wydać wet, albo właśnie paszport. Ja szczeże nie jestem pewna gdzie mam książeczki bo tylko paszportów już używam.

Na reszte nie odpowiem bo nie chce skłamać, nie jestem pewna mych odpowiedzi :roll:

Link to comment
Share on other sites

Odpowiedzi na pytania bzikowej:
1) wystarczy jeśli wet.przepisał numer z kodu do paszportu, ważne żeby ów numer zgodził się z odczytem na urządzeniu w razie kontroli
2) można używać paszportu zamiast książeczki, nie ma potrzeby uzupełniania systematycznie jednego i drugiego, paszport oczywiście ważniejszy
3) rubryki z badaniem klinicznym...ech, teoretycznie max.48h przed wyjazdem za granicę powinno się pójść do weta i zbadać zwierze, po czym ten robi wpis do paszportu, ze jest zdrowe i może wyjechać, mało tego- po takim badaniu powinno się pojechać do powiatowego inspektoratu weterynarii i dokonać legalizacji paszportu i można jechać. rzeczywistość jest taka, że nie każdy dopełnia formalności, ani lekarz, ani klient. Słowacja nie jest krajem który restrykcyjnie kontroluje tego typu wpisy, poza tym w większości przejść granicznych do Słowacji nie ma kontroli, po prostu się przejeżdża
(samochodem..., nie jestem pewna jak z pociągiem i psem sprawa się ma), każdy kraj ma niestety odrębne przepisy co do paszportów, wwozów i wywozów zwierząt

Link to comment
Share on other sites

I jeszcze o tych datach czipowania i tatuowania, datę zrobienia tatuażu powinnaś mieć w rodowodzie, metryce czy co tam masz, albo można odnaleźć ją w związku kynologicznym ,a czipowania- w ogólnopolskiej bazie identyfikacji zwierząt. Nikt nie powinien Ci robić problemu z przejazdem w związku z nieścisłością tych danych, a już w szczególności na Słowację, ale już do Szwecji czy UK moga się przyczepić.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bzikowa']...
1.Czy to na pewno jest taku sam dokument co książeczka zdrowia? Można tylko tam wpisywać szczepienia i używać jako książeczki ?
...
3.Jest w paszporcie strona pod tytułem 'badanie kliniczne' a w niej wiele rubryczek z napisem 'zwierzę jest zdrowe i zdolne do przewozu (...)' a obok miejsce na datę i podpis weta. Czy tego potrzebuję do wyjazdu tylko w określone miejsca? Nic mi tam wetka nie wpisała... Wolę zapytać bo była średnio ogarnięta (np. w imieniu nie wpisała przydomka a w 'rodzaju sierści' napisała 'długowłosa'... więc sama podobnym pismem dopisałam przydomek i
'szorstka', bo zauważyłam to dopiero w domu)...
...[/quote]
ad 1
Ja idąc na szczepienia zabieram i paszport i książeczke zdrowia psa. W paszport wklejaja mi wklejki w ksiażeczke odręcznie robią wpis. Książeczke nosze na codzień bo dużo z psem jeżdże i musze mieć papiery przy sobie. I paszport przynajmniej nei wyglada jak "szmata".

ad 3
Powinnaś udać się do wetki i zarządać nowego paszportu dobrze wypełnonego. Weterynarz wydając Tobie paszport wypełnia specjalne dokumenty, które są przekazywane do Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego (czy jakoś tak to się zwie). Pozatym płacisz za to więc powinnaś zostać obsłużona porządnie a nie byle jak.


[quote name='gabula']...
Słowacja nie jest krajem który restrykcyjnie kontroluje tego typu wpisy, poza tym w większości przejść granicznych do Słowacji nie ma kontroli, po prostu się przejeżdża
(samochodem..., nie jestem pewna jak z pociągiem i psem sprawa się ma), każdy kraj ma niestety odrębne przepisy co do paszportów, wwozów i wywozów zwierząt[/quote]
Pociągiem także nie robią problemów, jak jeździłam teraz w wakacje do/z Kosic to sprawdzali tylko bilety, o dokumenty psa nawet nie prosili.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...