Jump to content
Dogomania

doping na zawodach


AM

Recommended Posts

[quote name='Kiara']Bedziemy sie licytowac kto wiecej widzial?? ;>

Tu byl podany KONKRETNY PRZYKLAD i nad nim dyskutowalismy i Ty sie z tym nie zgadzalas... [/quote]

Konkretny przykład dotyczył aportu czapki przed startem. Nie każdy przedmiot rzucany do aportowania jest motywatorem i to cały czas starałam się wytłumaczyć. Samo aportowanie czegokolwiek przed startem niekoniecznie jest motywowaniem psa, może być po prostu rozgrzewką.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 451
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[QUOTE]
"A Wermuta i Emila podałam tylko jako przykłady, jako ilustrację tego, że to, co zdaniem postronnego obserwatora pomaga psu w starcie, czasem może mu wręcz przeszkadzać. "
[/QUOTE]

No więc powiedzmy szczerze - Pan-Z-Czapeczką jest jednostką do bólu szlachetną i używa czapeczki żeby zmniejszyć swojemu psu szanse w starciu z przeciwnikami.
:evil_lol:

Ayshe - oczywiście że masz rację z tą zabawą z psem - i dlatego też jest dość wyraźnie powiedziane że na płycie pomiędzy ćwiczeniami można psa nagrodzić pogłaskaniem, ale już entuzjastyczna zabawa będzie powodem do dyskwalifikacji.

BTW problemem ogromnej większości zawodników jest to właśnie - "psy krótkodystansowe" czyli nieumiejętność nauczenia zwierząt wytrzymywania długotrwałego napięcia.
Psy "siadają", bowiem NIE NAUCZONO ich długiego ćwiczenia bez natychmiastowej nagrody (to łatwo wychwycić zwłaszcza w przypadku psów tzw. klikerowych, w rękach niedoświadczonych przewodników).

Stąd proby przemycania "czegoś" co będzie służyło do "podsycania napięcia" w psie.

Link to comment
Share on other sites

Ja nie widziałam zbyt wiele i nie mam zbyt wiele doświadczenia, w związku z tym swoje spostrzeżenia jestem zmuszona oprzeć na swoim psie.
Uważam, że każda moja czynność prowadząca do nawiązania i utrzymania kontaktu z Balto to właśnie motywator. Niezależnie od tego, czy mam ze sobą frisbee, piłkę czy patyk. Motywatorem może być każda rzecz, która powoduje nakrecenie mojego psa. Oczywiście rzecz plus moje zachowanie.
Mam takiego psa, że, tak jak ayshe, na spacerach muszę go czymś zająć, w celu bycia fajniejszą niż zabawki innych psów w okolicy (które w przeciwnym razie brutalnie byłyby odebrane przez mojego młotka).
I właśnie w związku z tym, że mogę nastawić baltowskiego na cokolwiek (przy akompaniamencie clawnowatego zachowania) uważam, że byłoby to niezgodne z regulaminem zawodów. Tym bardziej, gdybym taki przedmiot gdzieś ukryła na sobie, bo balto dostałby małpiego rozumu i albo wykonałby komendy koncertowo albo koncertowo skupiłby swój wzrok na mnie, zaczął wydawać skamlące dźwięki i ogłuchł na komendy. W obu przypadkach wynik konkurencji nie byłby miarodajny.
Mi osobiście przeszkadzałoby to, bo trenuję psa dla siebie, a nie po to, zeby stanąć na podium wiedząc, ze sobie "dopomogłam".

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Berek']No więc powiedzmy szczerze - Pan-Z-Czapeczką jest jednostką do bólu szlachetną i używa czapeczki żeby zmniejszyć swojemu psu szanse w starciu z przeciwnikami.
:evil_lol: [/quote]

Nie twierdzę, że tak jest, ja taką głupotę zrobiłam tylko raz i nigdy nie powtórzyłam, ale może być tak, że ta czapka jest zupełnie obojętna. Musiałabym to zobaczyć, żeby ocenić. Ale nie podoba mi się, że sam fakt rzucania psu czapki przed startem, a potem włożenia jej na głowę jest uważany za doping.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ara']Beato, myślisz, że Pan z Czapeczką po prostu gustuje w nakryciach głowy wyjętych prosto z psiego pyska?:hmmmm:[/quote]

No cóż, nie noszę czapeczki, ale noszę rękawiczki permanentnie wyślinione przez moje psy i jakoś w niczym mi to nie przeszkadza. :p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Berek']No więc powiedzmy szczerze - Pan-Z-Czapeczką jest jednostką do bólu szlachetną i używa czapeczki żeby zmniejszyć swojemu psu szanse w starciu z przeciwnikami.
:evil_lol: [/quote]
Berek - :megagrin:

[quote name='Berek']
Psy "siadają", bowiem NIE NAUCZONO ich długiego ćwiczenia bez natychmiastowej nagrody (to łatwo wychwycić zwłaszcza w przypadku psów tzw. klikerowych, w rękach niedoświadczonych przewodników).
[/quote]
Ale uważasz, że to jest kwestia nienauczenia? Mnie się wydaje, że to raczej chodzi o motywację - z nędznej:eviltong: autopsji mogę powiedzieć, że jedynymi momentami, kiedy mój pies ćwiczy bez nagrody, są zawody, a na treningach - kilka sekund i piłeczka lub smaczek- i nigdy z nim nie ćwiczę tak hm długofalowo. :p Wg mnie tutaj chodzi właśnie o motywację. ;)

Przypominając sytuację wyjściową- Pan-Z-Czapeczką dlatego jest Panem-Z-Czapeczką, ponieważ ma magiczną czapeczkę, której używa(ł) jako gryzaka i aportu, NAGRADZAJAC nia swojego psa na rozgrzewce za wykonane komendy. Wchodzi(ł) w tej czapeczce na ring. Gdyby zamienic czapkę na piłeczkę, sprawa byłaby oczywista. I nie tylko ja widziałam tę sytuację.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG']No cóż, nie noszę czapeczki, ale noszę rękawiczki permanentnie wyślinione przez moje psy i jakoś w niczym mi to nie przeszkadza. :p[/quote]
Mi też nie przeszkadza, że Kelt mnie ciągnie za rękawy i nogawki, ale nie będę przecież nagradzać go przed zawodami możliwością ciągnięcia mojego rękawka, bo to by było nie fair w stosunku do innych zawodników. I nie jest problemem to, czy moralna jest zabawa z psem garderobą (przypominam- nagradzanie w postaci przeciągania i rzucania, czyli używania tego przedmiotu jako motywatora), tylko zabieranie tej garderoby ze sobą na płytę...
Jeśli chodzi o obojętność tejże czapki, pojawiłaby się inna nagroda - za czapkę, a czapka była jedynym przedmiotem nagradzającym psa.

Beata, nie wiem, jak Ci dalej tłumaczyć całą sytuację. Zaczęło się od stwierdzenia, że używanie czapki jako nagrody jest nie fair (przy założeniu tejże na czas startu), ale Ty oczywiście musisz stwierdzić, że bezpodstawnie oskarżamy szlachetnego PZC i na pewno to był przedmiot obojętny. Nie ma się co kłócić. Nie był. Różnica między obojętnym aportem a aportem nagrodowym przedmiotu używanego jako motywator. :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jfn']Gdyby zamienic czapkę na piłeczkę, sprawa byłaby oczywista. [/quote]

Gdyby... Ale to nie była piłeczka. A regulamin stanowi: "[COLOR=#000000][FONT=verdana][FONT=verdana,geneva][SIZE=2]Przewodnikowi nie wolno w żaden sposób nagrodzić psa podczas wykonywania ćwiczeń; posiadanie przy sobie zabawek lub smakołyków prowadzi do dyskwalifikacji." Czapeczka zabawką nie jest, smakołykiem też nie. Co nie jest wyraźnie zabronione, jest dozwolone. I kropka.[/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG']Gdyby... Ale to nie była piłeczka. A regulamin stanowi: "[COLOR=#000000][FONT=verdana][FONT=verdana,geneva][SIZE=2]Przewodnikowi nie wolno w żaden sposób nagrodzić psa podczas wykonywania ćwiczeń; posiadanie przy sobie zabawek lub smakołyków prowadzi do dyskwalifikacji." Czapeczka zabawką nie jest, smakołykiem też nie. Co nie jest wyraźnie zabronione, jest dozwolone. I kropka.[/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR][/quote]
Wszystko jest zabawką, czego używa się jako zabawki. I to, że nie jest to wyszczególnione w regulaminie, nie zwalnia zawodnika od odpowiedzialności za moralność i uczciwość swoich występów.

Z mojej strony EOT, zupełnie nie rozumiesz chyba, o co chodzi w moralności sportowej (że tak to ujmę górnolotnie) i wypowiadasz się w sposób udowadniający wszystkim, że nie mają racji i produkują chore podejrzenia wywołane goryczą braku motywacji psa. Drzazgi i belki.

EOT

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jfn']Mi też nie przeszkadza, że Kelt mnie ciągnie za rękawy i nogawki, ale nie będę przecież nagradzać go przed zawodami możliwością ciągnięcia mojego rękawka, bo to by było nie fair w stosunku do innych zawodników.[/quote]

A gdybyś go nagradzała ciągnięciem rękawa na treningach, a tylko bezpośrednio przed startem nie, to już byłoby fair? Już możesz ten rękaw (bluzę z tym rękawem, żeby nie było przypadkiem, że mówię o rękawie do obrony) na sobie mieć? Przecież możesz nagradzać sobie psa na treningach czym chcesz, nikt tego nie sprawdzi. To sprawa Twojej inwencji twórczej, czym nagradzasz psa, możesz równie dobrze na co dzień nagradzać go koszulką, w której startujesz. A regulamin mówi, czego na płytę wnieść nie wolno. Jeśli jest mowa wyłącznie o zabawkach i smakołykach, to nie można wnieść zabawek i smakołyków. Jeśli będzie w regulaminie zapis, że niczego, czym pies się bawił bezpośrednio przed startem, to sędzia będzie musiał chodzić i patrzeć, czym kto się bawi z psem przed wejściem na ring. Co i tak nie zmieni faktu, że pies może być nakręcony na każdy element garderoby przewodnika i niekoniecznie trzeba się z nim tą garderobą bawić przed startem, żeby podczas startu była motywatorem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jfn']Na chwilę wracam z EOTa - wystartuj choć raz, i wtedy dopiero wypowiadaj się na ten temat, a nie odwołuj się tylko i wyłącznie do książkowych teorii.[/quote]

Ależ startowałam i to kilka razy. :evil_lol: Tylko w innej dyscyplinie, ale to akurat nie ma większego znaczenia, bo zasady dotyczące dopingu są podobne.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG']Gdyby... Ale to nie była piłeczka. A regulamin stanowi: "[COLOR=#000000][FONT=verdana][FONT=verdana,geneva][SIZE=2]Przewodnikowi nie wolno w żaden sposób nagrodzić psa podczas wykonywania ćwiczeń; posiadanie przy sobie zabawek lub smakołyków prowadzi do dyskwalifikacji." [B]Czapeczka zabawką nie jest[/B], smakołykiem też nie. Co nie jest wyraźnie zabronione, jest dozwolone. I kropka.[/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR][/quote]

No i dochodzimy do fundamentalnego w tej dyskusji pytania: "Co to jest zabawka?" Jak wiadomo na takie pytania zwykle odpowiadają słowniki, a więc polecam np. lekturę [URL="http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=zabawka"]"Słownika jezyka polskiego"[/URL] ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia 3. :cool3:

W tym świetle czapeczka, którą przeciągano się (a więc bawiono) z psem, BYŁA zabawką i jako taka zgodnie z zacytowanym przez Ciebie punktem regulaminu powinna zostać poza ringiem. Proste.

A że sędzia nie jest w stanie sprawdzić, czego kto używa jako zabawki np. na treningu?... To już zupełnie inna sprawa. Tego faktycznie nie da się sprawdzić. Ale jakaś taka zupełnie elementarna przyzwoitość nie powinna pozwalać na takie zabawy tuż przed startem (znaczy zabawy z wykorzystaniem "zabawek", które potem będzie się miało na ringu)...

Link to comment
Share on other sites

BeataG
Start w agility i start w posluszenstwie maja dwie zasadnicza roznice: ten pierwszy trwa o wiele krocej, zwykle ponizej minuty, do tego w agility mozna psa dopingowa glosem, co jest zabronione w posluszenstwie.
Z tego co pamietam tez, to poki co startowalas tylko w klasie zero, a tam mozna miec zwykle zabawke i/lub pilke. Spruboj utrzymac koncentracje psa przez kilkanascie minut, nie nagradzajac go zabawka, jedzeniem, a i nagroda socjalna tylko w ograniczonym zakresie.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo ciekawy temat :-)
Szerzej gdyby sie nad tym zastanowic dochodzimy do rozwazan nad moralnoscia zawodnikow .Do jakich rzeczy sa wstanie sie posunac zeby zapewnic sobie sukces.Niektorym nikt nie wmowi ,ze "białe jest białe " :-)
Mysle ,ze nie chodzi o to kto czym sie bawi przed startem tylko o to kto czym utzrymuje koncentracje psa w trakcie startu .Tu jest pies pogrzebany.
Bo jesli ktos zeby podtrzymac kontakt z psem musi miec specjalna kamizelke ,musi grzebac sobie w kieszeni ( widzialam na IPO w Zyrardowie) lub musi miec na glowie czapke ,bo bez tego ani rusz ...to powinien sie zastanowic nad soba i swoja praca.

Fakt ,ze psy klikerowe tzw swiezonki ( o czym wspominala Berek ) nie potrafia dlugo utrzymac skupienia ,podobnie jak psy swiezonki lupowe.Tego trzeba dopiero mozolnie nauczyc.Wychodzi na to ,ze niektorym nauka zatrzymala sie w polowie i dlatego musza wparowywac na ring z "czapka" .Głupio ,nie ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='saJo']BeataG
Z tego co pamietam tez, to poki co startowalas tylko w klasie zero, a tam mozna miec zwykle zabawke i/lub pilke. Spruboj utrzymac koncentracje psa przez kilkanascie minut, nie nagradzajac go zabawka, jedzeniem, a i nagroda socjalna tylko w ograniczonym zakresie.[/quote]

Można było, dopóki nie było zerówek na zawodach oficjalnych. A ja się załapałam również na pierwsze zerówki w oficjalnych (PPA w ubiegłym roku w Łącku). I na tych zawodach nie miałam nawet żadnych kieszeni. :evil_lol:
Start w zerówce obi jest dłuższy, to prawda, ale też nie trwa kilkanaście minut. I o ile dobrze zrozumiałam, to ten pan też tą czapeczką ani niczym innym w trakcie startu nie nagradzał?

[B]Dorotak[/B], nie mówimy o tym, czym się można bawić, bo bawić się można wszystkim, tylko o tym, co JEST zabawką w rozumieniu regulaminu. Jakoś nie widzę tam definicji, która wskazywałaby, że zabawką jest każdy przedmiot, którym przewodnik bawi się z psem przed startem. Czyli pozostaje potoczne rozumienie słowa zabawka.

[B]Romas[/B], tylko żeby tego problemu nie było, to przewodnik musiałby startować nago, a i tu mógłby paść zarzut, że to właśnie nagością utrzymuje koncentrację psa. :cool3:

A tak przy okazji nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie - jak to jest, że tak doskonale wiecie, czym się kto bawi przed startem? Ja w ogóle nie zwracam uwagi na to, co się dzieje poza ringiem, istotne jest tylko to, co się dzieje na ringu, a poza ringiem obchodzi mnie tylko mój własny pies. I skoro już zauważacie i twierdzicie, że to jest wbrew regulaminowi (bo Waszym zdaniem czapeczka jest zabawką), to dlaczego nie zgłosicie skargi do protokółu?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG']

[B]Romas[/B], tylko żeby tego problemu nie było, to przewodnik musiałby startować nago, a i tu mógłby paść zarzut, że to właśnie nagością utrzymuje koncentrację psa. :cool3:

[/QUOTE]

Nie Beato ,nie zgodze sie z Toba. Moze nie jestem doswiadczonym zawodnikiem czy szkoleniowcem ale pewne rzeczy sa wiadome powszechnie .Wiadomo ,ze pies musi wejsc w tryb pracy .
Poczatkowo dla niedoswiadczonego psa tym sygnalem bedzie przewodnik ,jego postawa ,stroj ,nagroda ,komenda , otoczenie i wiele jeszcze innych elementow z ktorych nawet sobie nie zdajemy sprawy.
Stopniowo te elementy sie redukuja az zostaje tylko przewodnik i jego postawa/ komendy .
Inaczej psy nie moglyby cwiczyc np poza terenem swoich maciezystych cwiczakow ,bo by byly rozproszone.
Ludzie ucza swoje psy ale ucza na skroty skoro do cwiczen zawsze potrzeban kamizelka ,nie byle jaka tylko np gappaya.
Ktos wybiera sie na zawody zeby pochwalic sie poziomem swojego psa ,swoja praca to co to za praca skoro musi byc tak ,na elementarnym poziomie, podtrzymywana.

Mysle ,ze naprawde dobre psy nie potrzebuja takich sztuczek.Tylko trudno jest trafic na takiego super psa.Pracuje sie wiec na tym co jest i mniejsza o koszta .Ale chyba to nie jest w porzadku .
Na takim poziomie na jakim podchodzi sie do zawodow my wybieram co damy psu w nagrode.Nie jest to tak ,ze pies decyduje.Nie trzeba wiec nago chodzic po ringu ,bo poprostu nie musimy psu proponowac zabawy nogawka czy noga .
Pies pracujacy kocha startowac , kocha sie sprawdzac , kocha poprostu prace jesli nie ,jesli praca mu sprawia przykrosc i musimy niczym szczeniaka motywowac go na tysiace sposobow to nie jest to pies do tej konkurencji .

Sa rzeczy ktore poprostu nie powinny miec miejsca wsrod powaznych sportowcow do tago zaliczylabym wlasnie zabawe czapka a potem wlozenie tej czapki na glowe i wyjscie na ring.Gdyby ta czapka lezala za linia mety to nie ma sprawy .
Nikt pilki na ringu nie nosi pod broda ,bo to wtedy nie sa zawody tylko cwiczenia .
A ja jesli mam okazje byc na zawodach to zawsze podpatruje jak ludzie rozgrzewaja swoje psy ,to pouczajace .Nie widze w tym nic zlego skoro jest to robione publicznie i wystep jest publiczny .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Romas']

Fakt ,ze psy klikerowe tzw swiezonki ( o czym wspominala Berek ) nie potrafia dlugo utrzymac skupienia ,podobnie jak psy swiezonki lupowe.Tego trzeba dopiero mozolnie nauczyc.Wychodzi na to ,ze niektorym nauka zatrzymala sie w polowie i dlatego musza wparowywac na ring z "czapka" .Głupio ,nie ?[/quote]no przejscie z bycia swiezonkiem do pracy na socjalnym i nagroda lupem to rzecyzwiscie wymaga troszku...cierpliwosci.o czym dowiaduja sie "moi"wlasnie zadowoleni ze pies chodizl na kontakcie...hmmm z lupem:diabloti:.
wiem ze to ogromna pokusa uzyc zakamuflowanego motywatora ale[i zdaje sie ze pisalam juz na tym temacie o tym ale moze niedokladnie:cool1:]trzeba chyba w sumie zastanowic sie po co wogole wychodze na plyte.:cool3:.bo jesli po to zeby uzyc czego poadnei ZEBY wyszlo to ja mam gdzies taka konkurencjje.wole zeby moj pies dal "plame"niz uzytc czegos tam.w sumie oszukuje glownie sama siebie przez kamufowaty motywator:diabloti:.no bo dla kogo ja pracuje z psem?dla sedziego?a w zyciu.dla oceny i punktow-posrednio tak.ale oceny stanu faktycznego bo jest mi ona potrzebna do dalszej pracy.szczerze mowiac wolalabym zeby moj pies przezedl jak ciele bez kontaktu niz poslugiwac sie czymkolwiek o czym JA wiem ze to motywator.po co oszukiwac siebie?na co ta ocena wtedy?ocena mojego sprytu i cffaniactwa?a to ja dziekuje bardzo bo na plyte wchodze po to[majac psa-bo o shado to w sumie nie ma co mowic-ktory do sportu sie nie nadaje]zeby sprawdzic swoja prace i zeby ktos patrzacy z zewnatrz ii madrzejszy ode mnei ja ocenil.zalezy mi na opinii konkretnych sedziow i na pracy mojego psa na konkretnych pozorantach i dlatego startuje.inna sprawa ze wynik jest dla mnie rzecza drugorzedna.kazdy kto startuje wie ze czasem pies jest ponizej swojej pracy a zajmuje dobra lokate,dostaje duzo punktow.aa zostaje niedosyt ze ...nooo diupa w sumie bylo.natomiast jak pies blyszczy mi,widze ze pracuje,widze to cos to wtedy i lokata i punkty sie dla mnei nie licza.moze bym do tego inaczej podchodizla gdybym miala psy do sportu.kupione z mysla o sporcie i mojej checi startow.a tak to w sumie chromole bo z shado mialam ogromna frajde z kazdego jego egzaminu i najwieksza dume ze startu w vpg2.to ze wygral to byl przypadek-po prostu lepszep sy nie puscily i mialy dyske.a mi lzy po policzkach lecialy jak widizalam jego prace na pozorancie.moj dziadek co to bez nerek w sumie jest,wrak psa wg wetow,co to wogole biegac nei moze bo padnei,z zebami polamanymi,wybitymi,startymi..moj dziadek :loveu:.
jak moglabym uzyc kamuflowatego motywatora?co to bylaby za radocha?jak on przeskoczyl ta palisade z dynamika mlodego psa mimo ze wiem ze to dla niego trudnosc..to po prostu tylko kooochac:loveu:.jakbym uzyla motywatora,pomijajac ze wtedy by zachowywal sie jak czubek:roll: to nie mialabym ZADNEJ radochy.to tak jak lapowka przy zdawaniu prawa jazdy.no papier jest.a gdzie radocha?:cool1:

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]
"Wychodzi na to ,ze niektorym nauka zatrzymala sie w polowie i dlatego musza wparowywac na ring z "czapka" .Głupio ,nie ?"
[/QUOTE]

Romas, dokladnie o to mi chodziło.
Prawda jest taka, ze to - tzn. koncentracja BEZ ciągłego nagradzania, pobudzania - jest w większosci przypadków do wypracowania.

P.S.
Przepraszam za tę uwagę o psach klikerowych, tym razem zupelnie nie było w tym złośliwości - po prostu chyba najczęściej rzucaja mi się w oczy posty osób tak szkolących o tym że Etuś, Reks czy Majka przestają robić cokolwiek kiedy tylko się zorientują że nie ma klik / nagrody.

I jeszcze raz, to kwestia problemów z treningiem, a nie niedostatecznie zmotywowanych psów itd.

Link to comment
Share on other sites

Aysha ,madrze gadasz :-) Popieram to co mowisz w 100% .
Skoro tyle osob ma takie samo zdanie,skoro tyle osob zauwazylo te manipulacje czpka,kamizelka , gmeraniem po kieszeni to jednak cos jest na rzeczy .

Berek , nie odebralam tego jako zlosliwosc tylko jako sluszna uwage ,ze jesli sie nie umie motywowac to jest to widoczne i wylazi nam potem w najmniej sprzyjajacej okazji .Motywacja na poziomie zawodow jest trudna bez wzgledu na rodzaj szkolenia.I fakt ,ze kiedy nagradza sie tylko jednorodnie w przypadku klikera k/s ( s jako zarcie ) to najszybciej spadaj psu emocje.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Romas']Ludzie ucza swoje psy ale ucza na skroty skoro do cwiczen zawsze potrzeban kamizelka ,nie byle jaka tylko np gappaya.[/quote]

Hm, ciekawostka, nigdy mi nie przyszło do głowy, że ktoś może w ten sposób patrzeć na kamizelkę gappaya. Mam 2 kamizelki gappaya i 2 kurtki gappaya, noszę je ZAWSZE, gdy gdziekolwiek idę z którymkolwiek z psów albo z obydwoma - na spacer, do weterynarza, na wystawę, na trening. Na zawodach nigdy ich nie miałam, z tej prostej przyczyny, że odkąd je kupiłam, nie startowałam w żadnych zawodach. I tak, to MUSI być kurtka czy kamizelka gappaya, z tego prostego powodu, że żadna inna kurtka/kamizelka nie ma tylu i tak dużych kieszeni, do których mieści się absolutnie wszystko - mój rekord to były: 3 piłki, 2 gryzaki, szmata skórzana, koziołek do aportowania, smycz, 2 linki, smakołyki, klucze, portfel, 2 paczki papierosów, zapalniczka, komórka, chusteczki higieniczne, rulon torebek na kupki. Inną kurtkę wkładam wychodząc z psami tylko wtedy, gdy jest ulewny deszcz, bo kurtki i kamizelki gappaya mają tę wadę, że nie są wodoodporne. I na takie okoliczności mam kurtki jeździeckie, które są wodoodporne, ale za to nie mają aż tak pojemnych kieszeni, zresztą wtedy trochę mniej tych kieszeni potrzebuję, bo w ulewnym deszczu większości ww. przedmiotów nie używam.

[quote name='Romas']A ja jesli mam okazje byc na zawodach to zawsze podpatruje jak ludzie rozgrzewaja swoje psy ,to pouczajace .Nie widze w tym nic zlego skoro jest to robione publicznie i wystep jest publiczny .[/quote]

Ale rozumiem, że jako widz? I broń Boże to nie był zarzut, ja po prostu nie rozumiem, jak ktoś STARTUJĄCY w danych zawodach ma czas, nerwy, wolną głowę itp., żeby patrzeć, co robi konkurencja POZA RINGIEM.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Romas']Bardzo ciekawy temat :-)
Szerzej gdyby sie nad tym zastanowic dochodzimy do rozwazan nad moralnoscia zawodnikow .Do jakich rzeczy sa wstanie sie posunac zeby zapewnic sobie sukces.Niektorym nikt nie wmowi ,ze "białe jest białe " :-)
[/quote]
[URL]http://www2.rp.pl/artykul/60894.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...