Jump to content
Dogomania

PRZEPISY DOTYCZĄCE PSÓW W MIASTACH


ZEMAT

Recommended Posts

  • Replies 251
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Witam.
Piszecie o przepisach w poszczególnych miastach, a jakie są przepisy ogólne?
Byłem świadkiem jak policjant straszył mandatem człowieka powołując się na przepisy ogólne gdy powiedziałem o przepisach miejskich stwierdził, że takie też są ale on stosuje przepisy inne.

Link to comment
Share on other sites

"Ogólne" - no to zależy co sie stało. Jest Ustawa o ochronie zwierząt, jest Kodeks Cywilny. A strażnik chyba niedouczony jakiś albo rada Twojego miasta. Przepisy szczegółowe (np uchwały miasta) muszą zgadzać się z przepisami wyższego rzędu. Cała różnica polega na tym że ogólne (jak sama nazwa wskazuje) dają unormowania ramowe a przepisy niższego rzędu wpisują w te ramy szczegóły ale nie mogą zmieniać sensu tych ogólnych.Jeśli w uchwale miasta jest coś innego niż w przepisach ogólnych to taka uchwała jest wadliwa i nieważna.Natomiast uchwała miasta powinna rozijać sens przepisu ogólnego np. jeśli w przepisie ogólnym jest zapis że właściciel nie może powodować zagrożenia publicznego trzymając groźnego psa to uchwała miasta może to rozwinąć nakazując prowadzenie takiego psa na smyczy i w kagańcu.System prawny przypomina drzewo- ogólne (ustawy) to pień a z niego wyrastają konary i gałązki (to rozporządzenia ,uchwały itd). Jeśli prawo jest zdrowe to tu nie ma wewnętrzynych sprzeczności.Cóż w praktyce zdarzają się buble.

Link to comment
Share on other sites

Pies w typie bull miał luźno zapięty kaganiec.Policjant nie znał przepisów miejskich :mad: , nowe mają obpwiązywać za kilka dni i podpierał się przepisami "wyższego rzędu" ale nie powiedział jakimi. On stwierdził że psy ponad 30 cm w kłębie muszą nosić kaganiec. A moj staffik jast strasznie grzeczny :razz: ale ma prawie 40 cm.
Więc interesują mnie te przepisy ogólne.

Link to comment
Share on other sites

Takimi szczegółami jak wysokość psa w kłębie a obowiązek kagańca to mogą się najwyżej zajmować przepisy bbbardzo niskiego rzedu (i na dodatek głupie)Współczuję spotkania ze strażnikiem gniotem i spokojnie mogłeś go olać.Jeśli władza powołuje sie na przepis [U]to musi go podać[/U] (nazwa , zastosowany paragraf itd.) jeśli nie umie to jego strata i trzeba wtedy iść w zaparte czyli odwołac się do kolegium .Może ten idiotyczny przepis był w starym zapisie Uchwały Twojego Miasta?

Link to comment
Share on other sites

A teraz przyszło mi do głowy że ten gniot mógł mieć na myśli wykaz ras "niebezpiecznych" ale tam nie ma mowy o wysokości w kłębie tylko są wymienione rasy ,które obowiązuje kaganiec i smycz.Ale matoł:angryy:

Link to comment
Share on other sites

Cała sprawa nie dotyczyła mnie, ja tylko się spytałem na podstawie jakich przepisów jast to zamieszanie, w sumie też mam psa i jest jakaś solidarność. W starej uchwale nie było 30 cm.
Uchałę nową znam ale może trafić na mnie taki "gniot" i mógłbym go zagiąć z paragrafów a to by było fajnie:diabloti: .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='A&R&I']A czy ja mogę poprosić Gdynię bo nijak też nie mogę znaleźć :roll:[/quote]

[URL="http://www.gdynia.pl/g2/dokumenty/podatek_od_posiadania_psa_w_2005_roku.doc"]Uchwała w sprawie podatku od posiadania psów obowiązująca w latach 2005 - 2007[/URL]

[SIZE=1][FONT=Arial]1.[/FONT][FONT=Arial]Ustala się roczną stawkę podatku od posiadania psów w wysokości 36,00 zł.[/FONT][/SIZE]

Wychodzi na to, że co roku tylko przedłużają obowiązywanie starej uchwały :evil_lol:
;)
[SIZE=1][FONT=Arial]
[/FONT][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[quote name='Dominique']
3. kara za nieposprzątanie - 100 zł
4. kara za psa "luzem" - 200 zł[/quote]

a kara za wrzucenie odchodow do zwyklego kosza jest, czy nie przewidziano takiej ewentualnosci? ;)
a tak swoja droga- ani na Śląsku, ani we Wroclawiu nie spotkalam w parkach pojemnikow na psie odchody... chyba po prostu powinno sie je chowac do kieszeni i wrzucac w domu do kubla (najlepiej jak kubel stoi w kuchni...).
przepisy jak zwykle maja wiecej dziur niz konkretnych zasad.
nie mniej jednak jestem zdania, ze kupki naszych milusinkich powinno sie sprzatac. badz co badz swiadczy to o naszej kulturze.

Link to comment
Share on other sites

Ja osobiście wrzucam do najbliższego kosza. Kupka jest w foliowym woreczku. i nie sądze żeby waniała gorzej niż:użyte pampersy, rozkładające się ogryzki, tudzież inne części pozostałości kulinarnych, pety i puszki po piwie.
A potem to i tak ląduje na tym samym wysypisku...Chyba nie podejrzewacie ,ze po psie kupy przyjeżdża specjalny samochód i wywozi je na osobne wysypisko? No ja w każdym razie byłąbym lekko zadziwiona:cool1: :razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ZEMAT'][SIZE=7][B]Bydgoszcz[/B] [/SIZE]



ROZDZIAŁ 5

Obowiązki osób utrzymujących psy i inne zwierzęta domowe.

§ 19. 1. Posiadacze psów i innych zwierząt domowych zobowiązani są do zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę przed zagrożeniem oraz uciążliwością dla ludzi i ponoszą pełną odpowiedzialność za zachowanie się tych zwierząt.

2. Do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe należy w szczególności:
1) prowadzenie psów na uwięzi, a psów agresywnych i niebezpiecznych dodatkowo w kagańcu,
2) przewożenie psów w środkach komunikacji publicznej na uwięzi i w kagańcu,
3) natychmiastowe usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez psy i inne zwierzęta domowe na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych i innych terenach przeznaczonych do wspólnego użytku (nie dotyczy to osób niewidomych i niedowidzących),
4) 17) wyposażenie psa w identyfikator umożliwiający odszukanie lub kontakt z właścicielem, rejestracja, szczepienie ochronne psów i uiszczanie podatku od ich posiadania, na zasadach przewidzianych odrębnymi przepisami prawa.

3. Osobom utrzymującym zwierzęta domowe zakazuje się:
1) wprowadzania zwierząt do obiektów użyteczności publicznej, z wyłączeniem obiektów przeznaczonych dla zwierząt (schroniska, lecznice, wystawy itp),
2) wprowadzania zwierząt domowych na tereny placów gier i zabaw, piaskownic dla dzieci, plaż oraz na inne tereny objęte takim zakazem z mocy odrębnych przepisów,
3) dopuszczanie do zakłócania ciszy i spokoju przez zwierzęta domowe.

4. Uwolnienie od stałego dozoru psów i innych zwierząt, dozwolone jest tylko w następujących przypadkach:
1) gdy są one na uwięzi,
2) znajdują się na terenie należycie ogrodzonym uniemożliwiającym jego opuszczenie,
3) w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi.[/quote]

czy wie ktoś, czy coś się w Bydgoszczy zmieniło?
Szczególnie apropo kagańca.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dogomaniaki kochane, proszę o pomoc. Podobno od początku maja zmieniły się przepisy dot. wyprowadzania psów w Bydgoszczy, tzn zakaz puszczania psa luzem, nawet jeśli takowy ma kaganiec. Jestem posiadaczką 8,5 miesięcznej suni ON-ka i dzisiaj właśnie otrzymajam takie info od jednego z właścicieli czworonoga: wczoraj wieczorem dostał mandat za wyprowadzanie psa bez smyczy, mimo iż miał on kaganiec. Straż miejska wlepiła mu 200zł :angryy: , bo zmieniły się przepisy. Kurcze, co tu zrobić, a ja niestety nie mogę nigdzie znaleźć takiej aktualizacji. Mam tylko nadzieję, że ten pan nie padł ofiarą nadgorliwości. Jeśli komuś uda się coś znaleźć bardzo proszę o wklejenie na forum i jeśli mogę poprosić to także o podesłanie na mojego maila, za co z góry bardzo dziękuję. Ah i jak coś znajdziecie, to proszę też o podanie podstawy prawnej, żebym mogła sobie wydrukować i w razie potrzeby okazać upierdliwcom :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Było już mówione o [B]Tychach[/B]?
Czytałam ostatnio w "Echu", że niebawem wejdzie w życie ustawa, mówiąca że pies ma być wyprowadzany [B]na smyczy i w kagańcu[/B]... Kagańców nie muszą mieć tylko małe psy, których budowa uniemożliwia założenie tego "przyrządu", np. pekińczyki czy yorki.
Co o tym powiecie? Ja osobiście po raz setny powtórzę, że [I]"kagańce" powinno się nałożyć nieodpowiedzialnym właścicielom![/I]

Link to comment
Share on other sites

Dla mnie to w ogóle bez sensu jest takie wewnętrzne uchwałodawstwo:angryy: Jeśli ktos przemieszcza się po kraju to musi chyba mieć ściągawkę w jakim mieście ma psu założyć a w jakim może zdjąć żeby być w zgodzie z prawem , choc niekoniecznie z rozumem:cool3: Być może w większych miastach jest podział na dzielnice:diabloti: ?
No i co z kundelkami?:razz: jak każde sztuczne dopasowywanie "radosnej twórczości" do rzeczywistości budzi sprzeciw rozsądnych psiarzy...
W końcu odpowiedzialni ludzie wiedzą na co stać ich psa, a nieodpowiedzialni i tak będą robic co chcą...Karane ( i to surowo) powinno być następstwo nieodpowiedzialności właściciela psa ( pogryzienie, wypadek itp) i kaganiec w miejscach gdzie jest dużo ludzi (np. środki lokomocji) zmuszonych do "bliskości" z psem:cool3:

Link to comment
Share on other sites

To jest paranoja- takie chore przepisy ustalają osoby, które nie mają zwierząt, albo się ich boją. Oczywiscie rozumiem zakaz wprowadzania psów do piaskownic i parków, gdzie jest strefa zabaw dla dzieci, bo to zrozumiałe, ale te śmieszne tabliczki... dlaczego nie ma podobnych z sylwetką małego dziecka np. przed wejściem na ulicę ? :)
Chore Panstwo, chore przepisy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Legion23']gdzie tych przepisów szukać, albo - czy możesz przytoczyć?[/QUOTE]

Zapaszam na ten wątek. Tutaj znajduje się cała skarbnica wiedzy na temat psich kupek i przepisów odnośnie tej kwesti.

[url]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=41932&highlight=sanepid[/url]

Link to comment
Share on other sites

Spójrzcie tutaj- co wypisują ludzi uważający się za dziennikarzy...

ciemnogród...

[URL]http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,34959,4140346.html[/URL]

[I] Niestety, jakkolwiek zabrzmi to okrutnie, powinniśmy też wrócić do instytucji hycla, który będzie wyłapywał latające luzem psy i je usypiał, jeśli przez tydzień nikt się po nie nie zgłosi.
[/I]
[I]:angryy: :mad: :angryy:
[/I]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...