Jump to content
Dogomania

Psy z giełdy


Sunshinee

Recommended Posts

Podhalan jak się nudzi dużo szczeka, kopie ogromne doły w ogrodzie i zrobi wszystko, aby pobiegać po wsi.
Też myślałam, że będzie się spokojnie przechadzał po posesji.
Płot trzeba było podwyższyć do 2 m, bo wspinał się po ogrodzeniu, wszędzie musi byś podmurówka, bo inaczej się podkopie i zwieje. Owszem nie ucieknie daleko, tylko w promieniu 2 km. Łatwo go znaleźć zwłaszcza jak się ma samochód. Przy okazji można skłócić się z sąsiadami, że pies hałasuje i że się go boją jak biega samopas. I zresztą będą mieli rację.
To, że są to psy dosyć popularne na wsi jako łańcuchowe, nie znaczy, że są szczęśliwe i że powinny w takich warunkach żyć.


Na pierwszego psa się nie nadaje, bo ma zbyt samodzielny charakter.


Obecnie mam 5 kundelków ( 3 są w wieku poniżej roku ) i wierzcie mi, że mam mniej z nimi " roboty " niż z jednym podhalanem.


Siostra ma berneńczyka i to nie jest nawet 20 % trudności w porównaniu do podhalana.


I jeszcze jedno, żeby zapewnic rozrywkę mojemu białasowi "pożyczałam" labradorkę od weta i jeździłam z nimi na łąki. I z tego taki wniosek, że lab przynajmniej będzie Cie słuchał ( nawet obcy ) a podhalan olewa centralnie i robi wszystko okrężną drogą.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 192
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ale suka podhalana jest chyba łatwiejsza?
Myślę i tak, że to znacznie lepszy wybór w takie warunki niż haszczak czy lab ;) Każdy pies mający możliwość wyjścia z posesji, pozostawiony sam sobie, nie wychowywany, będzie sprawiał problemy.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy mam dobre wrażenie, ale wydaje mi się, że Sunshinee jest bardzo młodą osobą. Podhalan to na pewno nie jest pies dla dzieci. Ledwo osoba dorosła może wyprowadzić go na smyczy. Mój był wychowany, ale przecież się taki nie urodził. Mogłam go prowadzić na najmniejszym paluszku na smyczy, jednak każdemu psu mogą zdarzyć się zrywy. Nie wyobrażam sobie nastolatki spacerującej z 50 , 60 kg psem.
Poza tym podhalany dokładnie stróżują i trzeba mieć go gdzie zamknąć jak przychodzą goście.

Naprawdę łatwiej jest wychować 5 kundelków na raz niż jednego podhalana. Następnym krokiem po podhalanie jest dla mnie kaukaz. To są specyficzne, stróżujące psy, bardzo samodzielne.

Co do suki to nie mam pojęcia.

Generalnie odradzam podhalana jako psa do towarzystwa, trzeba zrozumieć jego naturę i się do niego dostosować, bo mało współpracuje z człowiekiem.

Z mojego podwórka nigdy nie uciekł collie, berneńczyk, ani onka , natomiast trochę trwało zanim udoskonaliłam ogrodzenie tak, by podhalan nie zwiewał. Nigdy bym nie przypuszczała, że tak ciężki pies będzie wspinał się po płocie.

Udało mi się wyeliminować te ucieczki poprzez lepsze ogrodzenie + codzienne spacery. Jednak nie każdy poradzi sobie z utrzymaniem podhalana jak spotka na drodze biegającego zaczepnego onkopodobnego.

Link to comment
Share on other sites

Juz rozumiem o co chodziło z tym kundelkiem ;)
No czyli labek i golden odpada, husky też, owczarek podhalański też. Toyota dobrze Ci się wydaje, mam 17lat i jestem dość szczupła, więc podhalan pewnie by mi się wyrwał przy pierwszej lepszej okazji.
A ten berneńczyk? Piękny pies, a jaki ma charakter, możecie mi go skrótowo opisać? Może jego udałoby mi się wziąść z jakiegoś DT albo ze schroniska... ;)
A i jeszcze w kwestii rodziców - mama bardzo lubi zwierzaki i chce mieć takiego większego psiaka, tacie jest to obojętne - ale też się zgadza.

Link to comment
Share on other sites

Sunshinee słuchaj, bo tak to może opisywać każdą rasę, ja szczerze proponuję załóż wątek na "Adoptuję psa" i napisz wszystko tam dokładnie, jakiego typu pies ma być, czyli , że na podwórko itd, że oczywiście będzie miał spacery, no wszystko co tu opisywałaś, a gwarantuję Ci , ze się propozycje posypią i z domów tymczaswoych i ze schronisk i tak w prosty sposób znajdziesz przyjaciela dla całej Twojej rodziny :) jak zobaczysz zdjęcia to na bank się w którymś zakochasz :) I będziesz miała od razu opisy ich charakterów i zachowań. Na pewno będą też proponowane psy w typie jakieś rasy :)

Link to comment
Share on other sites

No to teraz będzie wybieranie, pamiętaj, że przy adopcji są stałe zasady obowiązujące każdego ale to nic trudnego, będzie wizyta przedadopcyjna i pewnie poadopcyjna tez , umowa itd , pewnie wszystko zostanie napisane na wątku. Bardzo się cieszę, że kolejna osoba zrozumiałą ze kupowanie psa z giełdy to samo zło ...

Link to comment
Share on other sites

A moze coś beaglowatego? Albo Psa w takim typie urody: [url]http://www.dogomania.pl/threads/177392-Belgia-jej-uroda-zniewala.Sunia-ma-dom[/url].
Ewentualnie wariacja na temat owczarka australijskiego? Aktywny, towarzyski, ale z sierścią dłuższą, jakiś flat czy golden.

Link to comment
Share on other sites

Duzo jest ras ktore by pasowaly,ale to musi byc pies mogacy przebywac tez na dworze iw budzie wiec krag ras sie zaweza...
Bernenczyki sa swietne,latwe do uzlozenia...Tylko zadko sa w schronach,ale szukac zawsze mozna:)
Ja jeszcze bym sie nad owczarkowatym lub w typie czarnego teriera rosyjskiego psem zastanowila powaznie:)
Sa czasem takie psy w tymczasach i schronach.
A z charakteru zazwyczaj sa fajne:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sunshinee']Właśnie napisałam temat w adopcjach, zobaczymy jakie będę miała propozycje - wtedy będę wybierać:)[/QUOTE]

wybierz sie tez w miedzy czasie do schroniska...wydaje mi sie ze tez moglabys sprobowac wziac psiaka na tak zwany tymczas...wtedy mialabys pewnosc ze chcesz miec psiaka i np obowiazki Cie nie przewyzsza..sprawdzisz sie sama i przy okazji pomozesz jakiemus psiakowi a moze i to wlasnie ten u Ciebie zostalby na stale

Link to comment
Share on other sites

Nie, DT to może kiedyś... Teraz chciałabym od razu podpisać umowę i mieć swojego pięknego psiaka:)
Dzięki wielkie za tą stronę;) Już mi się jeden spodobał :D [URL]http://sites.google.com/site/fundacjapasterze/inspiration/kenzo[/URL] cudny trikolorek ... ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sunshinee']Nie, DT to może kiedyś... Teraz chciałabym od razu podpisać umowę i mieć swojego pięknego psiaka:)
Dzięki wielkie za tą stronę;) Już mi się jeden spodobał :D [URL]http://sites.google.com/site/fundacjapasterze/inspiration/kenzo[/URL] cudny trikolorek ... ;)[/QUOTE]

Piekny psiak, a ta przyjazn z koniem i innymi psami dobrze wrozy na przyszlosc.

Link to comment
Share on other sites

Nie jestem pewna, ale znając Elzę z Fundacji Pasterze, to mogę przypuszczać, że nie wyda psa w typie berneńczyka do kojca. Jednak nie zaszkodzi zapytać, może akurat ten piesek ma taki charakter, że będzie w kojcu mógł mieszkać .

U Elzy psy leżą na słynnej zielonej kanapie :razz:.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sunshinee']Mam jeszcze jedną prośbę... Podalibyście mi strony właśnie takie jak te pasterze.com.pl z adopcjami innych ras psów? Pooglądałabym sobie, może jakieś byłyby akurat blisko mojego miejsca zamieszkania.[/QUOTE]

powpisuj sobie w wyszukiwarke dużo powinno Ci powyskakiwac

dlaczego nie chcesz wybrac sie po prostu do schroniska zeby najpierw poobcowac z psiakami?

Link to comment
Share on other sites

Ja jeszcze tylko dodam, że hasiory to sprytne bestyjki i potrafią wykorzystać nabyte umiejętności(nawet te które sami ich nauczymy) przeciwko nam samym, trzeba uważać na dosłownie wszystko. Te psy są też bardzo indywidualne, trzeba do nich umieć podejść, więc na mój gust dla amatora jest to troszeczkę za dużo, mimo że to wspaniałe psy. No i pozostaje też kwestia ruchu jaki tym psom jest niezbędny do życia.
Co do psa - polecam właśnie bidy ze schroniska, jest na prawdę wiele wspaniałych kudłaczy, które tylko czekają na kochający dom. Jeśli jednak bardzo chcesz wziąść psa rasowego to może Berneński Pies Pasterski? Niech spece od tej rasy się wypowiedzą, ale wydaje mi się, że to dobra rasa do toważystwa i stróżowania :)

Pozdrawiam
Agnieszka

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...