Jump to content
Dogomania

CO JEST LISTEM a co PACZKĄ czyli jeśli nie wiemy to tracimy-pytania i odpowiedzi


basiapron

Recommended Posts

[quote name='Kara.']
A swoją drogą poprzedni ustrój wydawał mi się szczytem kretyństwa:roll: Jednak ten przeskoczył szczyt szczytów.:diabloti:
W dobie kryzysu dławić popularny handel internetowy i [B]zmuszać[/B] obywatela do oszustwa to chyba już przechodzi ludzkie pojęcie:crazyeye:[/QUOTE]
Dokładnie!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agucha007']
[B][FONT=sans-serif][SIZE=2][COLOR=#000000]Przedstawiając powyższe uprzejmie informuje, iż Klient przesyłając przesyłką listową zawartość inną niż korespondencja lub druk czyni to na własną odpowiedzialność, gdyż przesyłki pocztowe są nadawane w stanie zamkniętym.[/COLOR][/SIZE][/FONT]
[/B]
[FONT=sans-serif][SIZE=2][COLOR=#000000]Ustawa Prawo Pocztowe dostępna jest na stronie internetowej pod adresem: [/COLOR][/SIZE][/FONT][URL="http://www.poczta-polska.pl/Uslugi/?U=PAP"][FONT=sans-serif][SIZE=2]http://www.poczta-polska.pl/Uslugi/?U=PAP[/SIZE][/FONT][/URL][FONT=sans-serif][SIZE=2][COLOR=#000000]

Z poważaniem,
Paulina Marciniak

[/COLOR][/SIZE][/FONT][/QUOTE]

czyli nic nie mogą zrobić

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Alicja']A jak cenniki in postu ?? bo paczkomaty są wszedzie już chyba na stacjach benzynowych i w okolicach marketów[/QUOTE]

cennik paczkomatów - [URL="http://www.paczkomaty.pl/paczkomaty_cennik,17.html"]klik [/URL]

cennik wysyłek inpost -[URL="http://www.inpost.pl/klient-indywidualny/cennik-uslug.html"] klik[/URL]

ja się dzisiaj nie wyrobiłam do inpostu
jutro tz pojdzie
bo ten najblizszy mam otwarty w godzinach 11:30 - 13 ;)

Alicja mi się wydaje ze na przesyłkach wagowych cięzkich - paczkomaty
na przesyłkach lekkich i normalnych wymiarowo - inpost
a dla przesyłek lekkich a wiekszych gabarytowo - poczta polska

w weekend konczy mi sie bazarek
ze słodkościami, będę pakować i sprawdzac wszystkie opcje bo dziewczyny maja u siebie i inposty i paczkomaty
i już tak na szybko sprawdzalam i wyszło mi to co powyżej napisalam
a jak sprawdzę w praktyce to też tutaj napisze

Link to comment
Share on other sites

[quote name='3 x']cennik paczkomatów - [URL="http://www.paczkomaty.pl/paczkomaty_cennik,17.html"]klik [/URL]

cennik wysyłek inpost -[URL="http://www.inpost.pl/klient-indywidualny/cennik-uslug.html"] klik[/URL]

ja się dzisiaj nie wyrobiłam do inpostu
jutro tz pojdzie
bo ten najblizszy mam otwarty w godzinach 11:30 - 13 ;)

Alicja mi się wydaje ze na przesyłkach wagowych cięzkich - paczkomaty
na przesyłkach lekkich i normalnych wymiarowo - inpost
a dla przesyłek lekkich a wiekszych gabarytowo - poczta polska

w weekend konczy mi sie bazarek
ze słodkościami, będę pakować i sprawdzac wszystkie opcje bo dziewczyny maja u siebie i inposty i paczkomaty
i już tak na szybko sprawdzalam i wyszło mi to co powyżej napisalam
a jak sprawdzę w praktyce to też tutaj napisze[/QUOTE]

dzięki serdeczne

mam w planie bazarek ( rzeczy dostałam jakiś czas temu i nie ma czasu stworzyć ) więc muszę sprawdzić wszelkie za i przeciw ;)

Link to comment
Share on other sites

Wcale nie wszędzie...u nas in-postu na listy nie ma,a (w 1 strone) 37km do paczkomatu jechac nie będę ani żeby odebrać ani żeby nadać cokolwiek...

przy okazji przeglądając ich stronę-mają widzę pełny pakiet opakowań konkretnych rozmiarów-czy to znaczy,że wyłaczniew ich opakowaniach trzeba wysyłać?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Norel']Wcale nie wszędzie...u nas in-postu na listy nie ma,a (w 1 strone) 37km do paczkomatu jechac nie będę ani żeby odebrać ani żeby nadać cokolwiek...

przy okazji przeglądając ich stronę-mają widzę pełny pakiet opakowań konkretnych rozmiarów-[B]czy to znaczy,że wyłaczniew ich opakowaniach trzeba wysyłać?[/B][/QUOTE]

nie
jak kilka dni temu dzwoniłam to tez się o to pytałam
można wysyłac w swoich opakowaniach

[quote name='tu_ania_tu']chyba robiąc bazarek trzeba bedzie pisać jakie sie ma mozliwości wysyłki[/QUOTE]

trzeba :)
u mnie dziewczyny sie zgodziny na bycie krolikami doświadczalnymi ;)
ale ona akurat mają paczkomaty i placówki w swojej miejscowości

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj pani na poczcie w skrócie powiedziała mi tak: Ogólnie jeśli gabaryty są ok, przyjąć list musi i nie ma prawa pytać co jest w środku, o ile nadawca deklaruje, że nic zakazanego przepisami ustawy. Praktyczna różnica jest przy składaniu reklamacji, bo jeśli list zaginie lub będzie uszkodzony, a nie był wysłany jako wartościowy, zwrócą nam jedynie kwotę opłaty pocztowej. Dotychczas zwracali też wartość przedmiotu w środku do kwoty X.

Czyli tak jak ktoś napisał, dobrze pakować, wysyłać to, co nie ma prawa się uszkodzić w transporcie i o ile list nie zaginie, będzie ok.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martika@Aischa']wszystko bez problemu mogę wysłać listem i nikt mnie nie będzie pytał co jest w środku :) Duże przesyłki przyjęło jako list w gabarycie B.[/QUOTE]

Dokładnie tak- też wysyłam bez problemów już kilka razy i na różnych pocztach i nigdzie nie robiono najmniejszych trudności
Oczywiście tak jak i dawniej trzeba sie nieco przyłożyć do pakowania żeby rzeczy nie latały po kopercie.
Niestety ceny , zwłaszcza za te lżejsze przesyłki poszybowały w górę niemiłosiernie bo teraz są tylko 3 stawki ( do 35dkg; 35dkg-1kg; 1 kg - 2 kg) i przez to najtańsza przesyłka to juz 5.95 zł ( a było poniżej 4 zł)
A co do reklamacji zagubionych przesyłek i odszkodowania , to specjalnie sie dopytywałam bo to co tu na wątku napisano wydało mi się kuriozalne( zwrot jedynie opłaty wysyłkowej). I jest tak jak dawniej - odszkodowanie sie nalezy. Przy składaniu reklamacji tak jak dawniej nie podaje sie zawartosci tylko szacuje wartośc zagubionej przesyłki. W końcu "korespondencja" tez może mieć wartość ( np rękopis) i NIGDZIE nie jest powiedziane że to musi isc przesyłką wartościową. Przesyłki wartościowe służą do wysyłania rzeczy o watrosci wyższej niż przewiduje odszkodowanie poczty za zagubiony list polecony.A decyzja należy do nadawcy na jaką ew. rekompensatę liczy ( tzn standardową za zwykły polecony czy wyższą, za dodatkową opłatą za przesyłke wartosciową)

Rozumiem że zmiany cennika spowodowały mały popłoch na forum ale nie panikujmy tylko spokojnie sprawdzajmy jak to działa w praktyce. A działa wg mnie po staremu tyle że niestety drożej

Link to comment
Share on other sites

[quote name='tu_ania_tu']u nas Alla Chrzanowska donosi tylko, ze mierzą skrupulatnie wielkość przesyłek, tak by większość na gabaryt B a nie A zakwalifikować - to akurat nas jakoś nie boli[/QUOTE]
Nie boli?? Na wysyłce kolczyków za "grubo" zabezpieczonych różnica między gabarytem B a gabarytem A była ok 2 zł!!! Musiałam wyjąć dodatkowe bąbelki i zmniejszyć kopertę, żeby przeszła przez ustrojstwo mierzące gabaryt w grubości.

[quote name='Kara.'] czy robot najnowszej generacji.:diabloti:[/QUOTE] Ja się właśnie zorientowałam, że ostatnio obsłużył mnie taki robot. Wyobraźcie sobie, zerknęłam właśnie na potwierdzenie nadania a tam godzina 15 na pieczątce. Ale się zdziwiłam, tym bardziej, że tego dnia w pracy siedziałam od 13, więc max o 12:30 list wysyłałam. Czyli wyszedł z poczty nie w terminie jak powinien, tylko dobę później. WRRRRRRRRRRRR! Patrzeć na ręce "robotom" !!!

Link to comment
Share on other sites

Ej a co z e-przesyłkami na poczcie? Jest sporo taniej niż paczką, różnica jest taka, że listonosz nie donosi jej do domu, trzeba odebrać ją na poczcie. Plus - otrzymujesz sms lub maila o paczce.

[URL]http://www.poczta-polska.pl/Uslugi/?U=DlaFirmy&DF=Eprzesylka[/URL]




Jutro po południu przetestuję jak to się nadaje. Chyba kiedyś otrzymałam taką przesyłkę, niestety nie mam już ani opakowania ani smsów. Jeśli dobrze liczę to za rzecz, którą powinnam nadać paczką za ok 13 zł tu zapłacę 7 zł. Przy zagubieniu przesyłki poczta musi mi wypłacić 73,50 zł odszkodowania (chyba że pójdzie przesyłką wartościową no to oczywiście więcej, ale cena też wyższa).

Edited by Viris
Link to comment
Share on other sites

[quote name='tu_ania_tu']problem w tym że chyba nie wszystkie poczty mogą być adresatem takiej przesyłki[/QUOTE]

Tu można sprawdzić, która najbliżej nas poczta ma taką usługę :)[URL]http://eprzesylka.poczta-polska.pl/[/URL]
Taką paczkę może wysłać każdy - nie jest to przywilej firm :)
Nadaję ją się jak zwykłą tylko jest do niej inny druk.
-E-PRZESYŁKA nie jest dostarczana do siedziby adresata, trzeba ją samemu odebrać z UP
-E-PRZESYŁKA jest dostarczana do wybranego Urzędu Pocztowego w ciągu 3 dni od dnia nadania
-O tym kiedy E-PRZESYŁKA jest gotowa do odbioru zostają Państwo powiadomieni przez pracownika poczty e-mailem lub sms-em, nie otrzymają Państwo awiza o nadejściu E-PRZESYŁKI.
-Odbiór E-PRZESYŁKI musi nastąpić w ciągu 7 dni, po tym czasie przesyłka wraca do nadawcy i trzeba ponownie płacić za jej przesłanie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='3 x']ania ja dzisiaj wysyłałam przedmiot jakies 10 cm na 5 cm i na grubość ze 3 -4 cm (powiedzmy wielkośc standardowego kalkulatora casio tyle ze grubszy) ale wysyłalam tez papiery i przedmiot latał po kopercie i wyraźnie się "odcinał" (że tak powiem)
koperta bąbelkowa ale z odzysku i sfatygowana trochę
i nikt mnie o nic nie pytał
ja tez nie pytałam bo mi szczeka opadła jak usłyszałam 9,30 :shake:[/QUOTE]

nie wiem czy już pisalam ale przesyłka dotarła bez problemu
a naprwdę nie wyglądało to na dokumenty ;)
wysłana była priorytetem i doszła na drugi dzień

inpost poszedł w zeszłym tyg w czwartek jako polecony ale zwykły - cały czas czekam aż dojdzie

dzisiaj będe wysyłac pudełeczko o wymiarach 11x14x17 cm waga - niecałe 300 g i zamierzam puścic jako list polecony zwykły - tak jak wam pisalam, lekkie a 'wieksze' gabarytowo przesyłki wyszło mi że najtaniej będzie jednak pocztą - 5,95 zł, w inpoście łapałaby się (ze względu na wymiary) na paczkę za 9 zł
małą (6x15x20 cm co mieści się w gabartyach inpostowych) a cięższą bo ok 700 g - wysyłam inpostem - różnica między poczta a inpostem to 1,05 zł (może i nieduzo na jednej przesyłce ale jakbym miala 10 takich przesyłek to się robi 10 zł) - inpost 5,90 zł, poczta - list polecony 6,95 zł

zobaczymy jak mi to wyjdzie w praniu ;)

jak mi tej przesyłki większaj a lżejszej nie wezmą jako list polecony zamierzam wysłac jako e-przesyłka - 7 zł

Link to comment
Share on other sites

Duże i ciężkie rzeczy opłaca się wysłać kurierem UPS przez stronę wysylajtaniej.pl (brutto ok 19 zł) do 15 kg
a paczka dociera na 2 dzień cała i zdrowa. w dodatku kurier z rąk własnych do rąk własnych przekaże, nie trzeba nigdzie latać i stać w kolejkach.
podobno w DPD przy dowiezieniu paczki do ich siedziby płaci się za wysyłkę ok 11 czy 12 zł - to trzeba by sprawdzić.
Drobne rzeczy inpostem najlepiej.

Szukajcie konkurencji a Pocztę Polską najlepiej zbojkotować i nie korzystać z niej wcale - sami odczują po kieszeni ile tracą na swoich głupich podwyżkach i nowych chorych zasadach. ostatnio zamiast 5 zł zapłaciłam za przesyłkę 12 zł i wtedy uznałam że koniec tego.

A co do pakowania - nigdy nie kupujcie kopert bąbelkowych na poczcie. koperta na A4 u nich kosztuje ok 3,5 zł tymczasem w hurtowni można kupić taką samą za ok 35 gr! Jedna z firm z tanimi kopertami mieści się we Wrocławiu i zawsze się tam zaopatruję na przyszłość - oszczędności są ogromne. można też zamówić przez allegro.

Ta poczta to złodziejstwo z biały dzień, Vatu za znaczki nie płacą bo są zwolnieni, państwo im dopłaca do interesu, pracownikom płacą grosze a ceny takie wysokie. jak to możliwe że u konkurencji się opłaca taniej, szybciej, lepiej i to po opłaceniu vatu i godziwej płacy kurierom?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...