Jump to content
Dogomania

Czy mam odpowiednie warunki abym mogła kupić psa? i jakiego?


Czikaa

Recommended Posts

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[B]Czikaa[/B], metry kwadratowe mieszkania nie są ważne przy zakupie psa, istotne jest ile czasu masz zamiar mu poświęcać. To, że ktoś ma X hektarów ogrodzonej przestrzeni nie robi z człowieka świetnego właściciela dla psa.

Shih-tzu w kwestii spacerów chyba nie jest zbyt wymagającą rasą, za to należy się przygotować na długą "zabawę" z pielęgnacją sierści.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='vpassione'][B]Czikaa[/B], metry kwadratowe mieszkania nie są ważne przy zakupie psa, istotne jest ile czasu masz zamiar mu poświęcać. To, że ktoś ma X hektarów ogrodzonej przestrzeni nie robi z człowieka świetnego właściciela dla psa.

Shih-tzu w kwestii spacerów chyba nie jest zbyt wymagającą rasą, za to należy się przygotować na długą "zabawę" z pielęgnacją sierści.[/QUOTE]
jestem z 6 klasy. Mogę mu poświęcić bardzo dużo czasu.
Mam pytanie. Czy może on zostać sam w domu np. 4 godz? Czy jest uciążliwą rasą? Niszczy meble i gryzie kable?
To bardzo ważne dla mnie. a co się dzieje z jego sierścią?

Link to comment
Share on other sites

To czy bedzie niszczącym wszystko co napotka na swojej drodze psem czy miłym psiakiem do towarzystwa zalezy wyłacznie od Ciebie. Pies, któy będzie miał odpowiednią dawkę ruchu i zajęcia dziennie będdzie wracał do domu wymęczony i nie będzie sam wynajdywal sobie zajeć czyli niszczenia domu. Pamiętaj, że shih tzu mimo takiej opini nie jest to pies zabawka, bo on tez potrzebuje ruchu i spacerów.
Czy moze zostać 4 godziny sam? Myślę, że tak,mimo że to bardzo towarzyski piesek to jednak życie jest życiem i nie wszędzie będzie można z nim isć. Mój pies zostaje sam nawet i 6-7 godzin i nic nie niszczy. Tylko od malego musisz go nauczyc zostawania samemu w domu, spotniowo oczywiscie. Poczytaj o tym, kup sobie dobrą ksiazkę o wychowaniu szczaniaka ;)

Link to comment
Share on other sites

dziękuję ci bardzo. napewno będzie często wychodził na dwór ponieważ ja często biegam. moze nawet nie bedzie sam zostawla w domu poniewaz moja kolezanka nie ma psa i by bardzo chcetnie sie nim zaopiekowala. mam takze dzialkę i jade tam na cale wakacje wiec sie wybiega łohohoh.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam shih tzu. Też mieszkam w bloku(2 piętro) Chodzę do 3 gimnazjum, więc szkoła itp. Rodzice w pracy, Ami zostaje na kilka godzin sam i nie ma problemu. Chociaż czasami zdarza się, że Ami wita mnie z moją rękawiczką w pyszczku... :P Ale poza tym nie ma problemu. Staram się chodzić z nim na długie spacery, odkąd Ami ładnie chodzi na smyczy uwielbiamy kilku godzinne spacerki, grę piłkę czy inne zabawy na dworze. Poza tym mślę że to wspaniałe pieski. Bardzo mądre i szybko uczą się nowych sztuczek ;D Od razu jak zaczęłam z nim wychodić na dwór nauczył się czystości -na szczęście... bo to może być dosyć uciążliwe. Z tą sierścią na początku bywało trudno, piesek nie lubił się czesać, gryzł szczotkę itp. Ale teraz to już duży chłopak -wyrósł z tego i wie, ze czesanie oznacza spacer; dlatego po chwili kładzie szelki przed sobą i czeka pod drzwiami. Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia się teraz to już norma, że codziennie poświęcam trochę czasu na czesanie, pielęgnację oczy uszu itd. :)

Link to comment
Share on other sites

Czikaa, a co Twoi rodzice na zakup psa? Dali Ci wolną rękę w wyborze rasy? Zdają sobie sprawę, jaki jest koszt rodowodowego pieska?

Decyzja o zakupie/przygarnięciu psa musi spotkać się z akceptacją całej rodziny, bo inaczej szybko się okazuje, że dochodzi do konfliktów, psuje się atmosfera w domu, a na tym wszystkim tracie przede wszystkim pies. Dobrze to sobie przemyślałaś? [B]Będziesz miała pomoc rodziców przy wyprowadzaniu pieska, gdy np. zachorujesz, albo będziesz musiała zostać w szkole na jakiś dodatkowych zajęciach? Wesprą Cię finansowo, jeśli okaże się, że pies będzie potrzebował - tfu tfu - kosztownego leczenia, albo operacji?[/B] Nawet zakup psa z najlepszej hodowli i Twoja dbałość o niego nie gwarantuje niestety, że zwierzę będzie w pełni zdrowe.

Nie zarabiasz pieniędzy i jeszcze długo zarabiać nie będziesz, a więc i Ty i pies będziecie na garnuszku Twoich rodziców. Jeśli oni tak samo, jak Ty marzą o nowym czworonożnym domowniku, to nie powinno być problemów, ale jeśli nie są przekonani, zgadzją się na psa dla świętego spokoju, to...

Piszesz, że lubisz biegać. Czy shih tzu jest dobrym wyborem dla osoby aktywnej?
Bieżesz pod uwagę inną rasę? A może kundelka? ;)

Masz już jakieś upatrzone hodowle?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pestka']To czy bedzie niszczącym wszystko co napotka na swojej drodze psem czy miłym psiakiem do towarzystwa zalezy wyłacznie od Ciebie. Pies, któy będzie miał odpowiednią dawkę ruchu i zajęcia dziennie będdzie wracał do domu wymęczony i nie będzie sam wynajdywal sobie zajeć czyli niszczenia domu.[/QUOTE]

To dorosły pies. Ze szczeniakiem bywa róznie, nie znam malucha, który by nigdy niczego nie pogryzl, nie zniszczył, ale to też kwestia odpowiedniego zabezpieczenia mieszkania przed zostawieniem psiaka samego.

[quote name='Czikaa']napewno będzie często wychodził na dwór ponieważ ja często biegam.[/QUOTE]

Z tym, że shih tzu do typowego biegania z właścicielem niezbyt się nadaje, szczególnie przy wyższych temperaturach.

No i właśnie - co rodzice na Twój pomysł ;)

Link to comment
Share on other sites

Moi rodzice nie dokońca się zgadzają, ale powiedzieli, że jakbyśmy już kupili to by mnie wspierali i też by go pokochali. Martwią się tylko, że nie bede chciala z nim wychodzic dlatego musze zaczekac pare miesiecy i mnie poobserwować. w tym momencie nie zakupiłabym pieska, lecz dopiewro w wakacje tak jak sami powiedzieli. Nie mogę mieć innego psa poniewaz jestem uczulona na siersc. niekoniecznie musze z nim biegac. napewno bylby przy mnie bezpieczny i zdrowy, wiem ze moze byc odwrotnie bo to nie odemnie zalezy, jednak dam z siebie wszytko. z tego co wiem shih tzu idealnie pasuje do mnie i do mojego charakteru, mysle ze dobrze by mu u mnie bylo. dziękuję wam. piszcie jezeli chciecie cos jeszcze dodac.

Link to comment
Share on other sites

Tylko to zależy - shih tzu bez rodowodu może nie być do końca wzorcowy i mieć sierść, więc będzie uczulał, to raz.
Po drugie, są ludzie których nawet te niby nieuczulające psiaki uczulają. Zanim się zdecydujecie, koniecznie odiwedźcie kilka hodowli, poprzebywaj z psiakami i sprawdźcie czy nie będzie reakcji alergicznej - żeby potem nie było niespodzianki.
Najlepiej sprawdzić to też przebywając z matką szczeniąt i miotem z którego bierzemy szczeniaka bo bywa że nawet w jednej rasie jeden pies daną osobę uczula, inny nie.

Link to comment
Share on other sites

Shih tzu na prawdę trzeba poświęcić dużo czasu na pielęgnację. Kąpiel jest bardzo dokładnie opisana.
( mam na myśli, to że jeśli postąpisz nie tak podczas kąpieli, włos pieska może się kołtunić.)
Shih tzu przywiązują się do właściciela i nie zawsze są ufne. Bardzo towarzyskie psiaki.:)
Właśnie dzisiaj w "Przewodniku po rasach psów" na Animal Planet było na temat rasy.;)

Link to comment
Share on other sites

Shih nie nadaje się do biegania , kilkugodzinne spacery w lato czy w zimę też nie wchodzą w gre ;)

a skąd wiesz,że masz uczulenie na sierść ? owszem shih tzu maja włos.. co nie znaczy że nie uczulają ;) bo uczulać może ślina itp.


raczej nie niszczą, obecnie mam 1,5 rocznego i 7 miesięcznego. ;) oprócz rolek z papieru, porwanych chusteczek higienicznych nic nie jest pogryzione przez młodego;) starszy obgryzł nogę przy stole jak mu zęby wychodziły ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Czikaa']Tak ma włos.[/QUOTE]
Dzięki za odpowiedź, człowiek całe życie się uczy ;)

Czikaa, piszesz że rodzice nie do końca zgadzają się na psa...
No ale ktoś musi za niego zapłacić. Przecież nie Ty. Koszt rasowego shih tzu to ok 2 tys., okazjonalnie można dostać za tysiąc z kawałkiem (przejrzałam na szybko allegro i największa okazja, jaką znalazłam, to 1.200 zł). Myślę, że [I]petsa[/I] udałoby się kupić jeszcze taniej, ale nie odpowiedziałaś na moje pytanie: masz już jakieś upatrzone hodowle?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Greven']Dzięki za odpowiedź, człowiek całe życie się uczy ;)

Czikaa, piszesz że rodzice nie do końca zgadzają się na psa...
No ale ktoś musi za niego zapłacić. Przecież nie Ty. Koszt rasowego shih tzu to ok 2 tys., okazjonalnie można dostać za tysiąc z kawałkiem (przejrzałam na szybko allegro i największa okazja, jaką znalazłam, to 1.200 zł). Myślę, że [B][I]petsa[/I] udałoby się kupić jeszcze taniej[/B], ale nie odpowiedziałaś na moje pytanie: masz już jakieś upatrzone hodowle?[/QUOTE]

Pet poniżej 1000 się nie trafi ;) w domu mam szczeniaka do sprzedania na 1.300 i jakoś chętnych nie ma :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='vege*']Czy PET to taki pies który ma rodowód, ale ma jakąs tam wadę przec co nie może uczestniczyć w wystawach, tak? [/QUOTE]
Tak. Może to być umaszczenie niezgodne ze wzorcem, wada zgryzu, wnętrostwo, dodatkowe pazury itd.
Nic, co by w sumie psu przeszkadzałoby w życiu (z tym, że wnętrostwem obowiązkowo musi zająć się operacyjnie lekarz, co oznacza dodatkowe koszty dla właściciela), ale przekreśla karierę wystawowo-hodowlaną.

Uczciwi hodowcy sprzedają [I]petsy[/I] sporo taniej, czasem nawet oddają za darmo w dobre ręce.

Nieuczciwi nigdy nie przyznają się, że w ich miocie mógł trafić się pies "niepełnowartościowy".
Szczeniaki odbiegające od wzorca podsuwają naiwnym laikom i kasują pieniążki, jak za "wartościowego".

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź, bo właśnie ostatnio tak sobie patrzyłam na psiaki (lubię oglądać :-) ) i widziałam berneńczyka z rod. za 700zł, miał wadę w umaszczeniu i się zastanawiałam czy dobrze skojarzyłam, że PET to taki właśnie psiak.
A co to jest te wnętrostwo, pierwszy raz słyszę, albo nie kojarzę :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='vege*']
A co to jest te wnętrostwo, pierwszy raz słyszę, albo nie kojarzę :-)[/QUOTE]

Niezstąpienie w czasie rozwoju jednego lub obu jąder z jamy brzusznej do moszny. Jądro które nie zeszło, może zrakowacieć, wiec trzeba je operacyjnie usuwać.
Jest to wada dziedziczna, dlatego takie psy są niehodowlane.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='vege*']
A co to jest te wnętrostwo, pierwszy raz słyszę, albo nie kojarzę[/QUOTE]
Wnęter to osobnik płci męskiej, któremu nie zeszło jedno, lub oba jądra. Do pewnego wieku można próbować psuścić jądra farmakologicznie, ale mimo tego zabiegu samiec nie powinien być użytkowany do rozrodu, ponieważ jest ryzyko, że przekaże wadę w genach. Jeśli jedno, lub oba jądra są w jamie brzusznej/pachwinie, konieczna jest dla zdrowia psa (podwyższone ryzyko raka) operacja mająca na celu ich usunięcie.

Wrzuć "wnęter" w wyszukiwarkę dogo, na pewno znajdziesz wiele ciekawych informacji.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Greven']Dzięki za odpowiedź, człowiek całe życie się uczy ;)

Czikaa, piszesz że rodzice nie do końca zgadzają się na psa...
No ale ktoś musi za niego zapłacić. Przecież nie Ty. Koszt rasowego shih tzu to ok 2 tys., okazjonalnie można dostać za tysiąc z kawałkiem (przejrzałam na szybko allegro i największa okazja, jaką znalazłam, to 1.200 zł). Myślę, że [I]petsa[/I] udałoby się kupić jeszcze taniej, ale nie odpowiedziałaś na moje pytanie: masz już jakieś upatrzone hodowle?[/QUOTE]
tzn. tu nie chodzi o pieniadze. nie mam upatrzonej hodowli, ale jest w moim miescie taki sklep zoologiczny gdzie mozna kupic pieski: so yorki, shih tzu, pudle itd. tam shih tzu kosztuje 1.200 ale cena jest uzgodnienia. wiem ze musze zrobic testy, dlatego w kwietniu dopiero mam, a po testach wszytki juz bedzie wiadomo, moze bede uczulona na psa to wtedy kupie chomika no chyba ze tez bede uczulona. poczekam wtedy jakies dwa lata i znowu zrobie testy. uczulenie znika.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...