Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

[quote name='Vectra']Też mam ten luksus , że mogę brać psa do pracy :) i to jest bardzo poważne zadanie dla psa :)[/QUOTE]

chyba troche zle zrozumialas moj post.
ja mam swoja prace, dziewczyny swoja.
mnie bawi moja, one maja fun ze swojej.

moj pies ma w mojej pracy jedno powazne zadanie 100% posluszenstwo, bo jest non stop w terenie i non stop bez smyczy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='a_niusia']chyba troche zle zrozumialas moj post.
ja mam swoja prace, dziewczyny swoja.
mnie bawi moja, one maja fun ze swojej.

moj pies ma w mojej pracy jedno powazne zadanie 100% posluszenstwo, bo jest non stop w terenie i non stop bez smyczy.[/QUOTE]

dobrze zrozumiałam Twój post , bo to miałam na myśli :)
moje psy też muszą wykazać się posłuszeństwem w mojej pracy , gdyż w mojej pracy , są na kilku hektarowym terenie , pełnym ludzi , samochodów , różnych innych zjawisk .. a ja nie do końca mogę mieć oczy dookoła głowy i wolnych rąk by trzymać smycz ;) więc muszą wykazać się mądrością .... jakkolwiek to zrozumiesz.

no ale na pewno Twoje bardziej i najbardziej ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='a_niusia']dobra, dobra. tylko sie nie zapieniaj:)))[/QUOTE]

nie żartuj , mnie ciężko wyprowadzić z równowagi.
ja bardzo lajtowo podchodzę do takich rozmów. No może to wygląda inaczej , ale nic nie dzieje się bez przyczyny.
Prawda taka , że ludzi bardzo szybko i bardzo łatwo zapienić ...
Wystarczy szanować rozmówcę , a nie wytykać mu pieniactwo .. nie mierz innych swoją miarą.

Link to comment
Share on other sites

No to teraz moja kolej xD

Na wstępie mówię, że jeszcze psa nie kupuje, wiec pytam z czystej ciekawosci, oraz dlatego, ze lubie miec jasno okreslone plany na przyszlosc ;p

Jakiego psa byscie mi polecali..
Moje oczekiwania:
-w razie potrzeby by mnie bronił
-mogłabym bez obaw i jego zdrowie badz zycie wyjsc na ulice gdzie jest pelno innych psow, czyli umialby sie obronic
-bylby chetny do pracy ze mna (sztuczki, agility/frisbee, więź między nami)
-oczywiscie uroda :lol:
-w miare latwy do ogarniecia, glownie chodzi o odwołanie.

zakladajac ze w przyszlosci bd miala takie warunki jak teraz pies bdzie mial ogród do biegania, no i oczywiscie dlugie spacery i praca ze mną ;P

Zastanawiałam sie nad dalmatynczykiem, weimarem albo pudlem..

Najbardziej zalezy mi na tym zeby umial obronic mnie i siebie przed innymi ludzmi i psami typu ON (bo takich u mnie najwiecej)

Z gory mowie ze kundelka nie chce xD

Co byście polecali?? ;>

Link to comment
Share on other sites

jak ma bronić przed psami to nie pudle , ewentualnie czarny królewski pudel może odstraszać wyglądem normlanie obcięty :) ale obrońcy z nich nędzni .
reszta się zgadza, to mądre szybko uczące sie psy , mocno aktywne na pewno sprawdził by sie w sporcie.
dalmatyńczyka można by wychować na obrońce , były psami stróżującymi kiedyś , ale według mnie nie ma co na siłe z psa robić obrońcy bo to się może skończyć nie pochamowaną agresją a przy dużym psie to kiepsko .
mamy na polach dalmata samca co nie lubi innych piesków , właściciel ma przekichane bo na dodatek pies w ogóle nie odwoływalny, na moje szczęście suki mogą go ustawiać jak chcą .

Link to comment
Share on other sites

Może airedale terrier? Świetne psy, przywiązane do swojego człowieka, największe z terierów (oprócz CTR, ale to terier tylko z nazwy ;)). Nad przywołaniem trzeba pracować mocno od początku, bo to jednak terier, ale powinno być łatwiej niż w przypadku innych, bardziej niezależnych terierów.
Poczytaj o rasie, właściciele tych psów mówią chórem "raz erdel, na zawsze erdel" - nawet jeśli wcześniej mieli całą masę innych ras, ale potem pojawił się w ich domu erdel... ;)

Jednak na sparingi z innymi psami bym nie pozwalała, lepiej omijać niż pozwalać "żeby się obronił"... To się tyczy każdej rasy. A jeśli w terierze rozbudzisz wrogość do psów to będzie dla ciebie apokalipsa - erdele małe nie są, zaciętość terierzą mają ;)

Edited by dog193
Link to comment
Share on other sites

ja poznałam erdela, spacerowaliśmy z nimi codziennie od kiedy pies się zjawił więc widziałam jak dorastał, pies ze znanej hodowli , według mnie ciężka rasa , nie wiem czy to dobry pomysł , jak to terier lubi postawić na swoim i nie koniecznie lubi słuchać właściciela (na pewno tez kwestia wychowania).
ogółem świetny pies , ale trzeba od małego przykładać się bardziej do jego wychowania .

Link to comment
Share on other sites

Bardziej niż co? ;)
Nie wiem, jak właściciele prowadzili tego psa, ja uważam, że są świetne, wpatrzone w swojego człowieka. Przede wszystkim należy pytać właścicieli, na teriekowie jest sporo erdeli, można się zarejestrować i popytać.
A wychować oczywiście że trzeba - jak każdego psa :) Czy dalmat albo weimar będą prostsze pod tym względem? Hmm, nie wydaje mi się, może tyko biorąc pod uwagę ich siłę i siłę erdela (ale jak pies wychowany, to nie ma to większego znaczenia).

Link to comment
Share on other sites

bardziej niż np owczarka ;)
starali się prowadzić dobrze ale pies był ciężki w prowadzeniu i ja widząc to co widziałam , bo bywało że i ja ze znajomą wyprowadzałam tego psa gdy właściciel był chory nigdy nie zdecydowałabym się na psa tej rasy mimo że teriery uwielbiam , tej rasie mówię nie.
według mnie są gorsze niż inne teriery , gorsze tzn trzeba poświęcić więcej czasu na wychowanie , myślałam że to może tylko ten się taki trafił indywidualista ale jak pojechałam na wystawę i zobaczyłam inne psy tej rasy to stwierdzam że one zwyczajnie tak mają , widać wiele osobą to zwyczajnie odpowiada , każdy lubi co innego .
nikomu nie odradzam tej rasy ! tylko trzeba brać pod uwagę że nie są to łatwe psy i właśnie łatwo wzbudzić w nich agresję.
a silne jakoś wyjątkowo nie są ani duże (2 letni samiec 28kg a był większy niż przeciętny więc nie sa silniejsze od przeciętnego psa tej wagi) ;)

Link to comment
Share on other sites

Hehe, nie ma co porównywać owczarka z terierem :lol:

Ale jak mają, o czym konkretnie piszesz? Tez poznałam psy tej rasy, nawet kilka - są cudowne :) Zawsze wesołe i raczej milo nastawione do świata i psów też. Są to psy bardzo wszechstronne (wystarczy poczytać o użytkowości) i diabelnie inteligentne.

Mamy chyba inne doświadczenia :lol: Foksy czy welshe są o wiele trudniejsze w prowadzeniu, bardziej niezależne, bardziej zacięte.

I nie chodziło mi o ich wagę czy wielkość, tylko o siłę - to są silne psy.


Gdyby nie ta ich broda, to sama brałabym erdelka :) Ale ja stwierdziłam, że NIGDY psa z brodą, hehe.

Link to comment
Share on other sites

musiałyśmy poznać zwyczajnie cąłkiem inne osobniki :lol:
bo ja poznałam indywidualistów , które maja w nosie to że właściel je woła i idą jak najbardziej okrężną drogą, bardzo inteligentne , potrafiące wręcz przechytrzyć właściela :lol:
owszem wesołe ale nie koniecznie kochające inne pieski szczególnie samce.
i według mnie silne nie są :evil_lol: może mamy inną definicję "siły" bo ja bez problemu utrzymałam tego psa przy maxymalnym ciągnięciu a jakaś silna to ja nie jestem , za to z suczka znajomej ala kelpie 25kg mam duuużo większe problemy by utrzymać jak pociągnie a niby wielkość bardzo podobna.
silne są dla mnie ttb ;)
no ale może źle wyszło to co napisałam , oczywiście nikomu nie doradzam tego psa tylko dobrze mieć świadomość że nie bierze się do domu bezproblemowego pieska tylko takiego któremu trzeba poświecić dużo czasu na wychowanie.

Link to comment
Share on other sites

Erdele to psy najbardziej zrównoważone z terierów (nie mówię o TTB, bo ich nie znam). To jest opinia właścicieli, hodowców, a ja mając do czynienia z kilkoma osobnikami tej rasy, tą opnie podtrzymuję ;)

To, że mają w nosie, że ktoś je woła, to jest czysty przykład niewychowania - ja znam wiele owczarków, które mają w nosie, że ktoś je woła ;) A terier to terier, pisałam, że nad przywołaniem trzeba pracować od początku.

Znałam erdela - mistrza OBI, bjjącego na łeb na szyję owczarki, pracującego z terierzą gracją. Ludwik niestety już za TM.

Nie miałam okazji trzymania erdela na smyczy, ich siłę określam na podstawie ich użytkowości bardzo wszechstronnej. Sama widziałam, jak te psy pomagają swoim właścicielom w naprawdę różnych okolicznościach (takie różne gospodarskie prace jak ciągnięcie jakiegoś głazu, czy bali drewna, czy dosłownie walka erdela z dzikiem - tego nie widziałam 'na żywo', ale jednak widziałam).

Link to comment
Share on other sites

ja nadal uważam że w tym konkretnym przypadku erdel może się nie sprawdzić , chce psa który ją obroni w razie czego a w terierze stanowczo za łatwo wzbudzić agresję z która potem będą problemy , nie będzie tak że raz sie obroni przed psem a potem będzie wszystkie kochał a tu chyba chodzi o to by nie był agresywny a zwyczajnie potrafił sie obronić więc ja bym teriery ogólnie nie brała pod uwage .


jeszcze mi przyszedł do głowy sznaucer, ale tych nie znam osobiście (nie znam żadnego z rodowodem) .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gops'] nie będzie tak że raz sie obroni przed psem a potem będzie wszystkie kochał [/QUOTE]
A znasz takiego psa? Ja nie :) Sznaucer na pewno pod tym względem od teriera się nie różni.
Albo rybki, albo akwarium. Jestem zdania, że lepiej omijać takie psy, a nie pozwolić im "się bronić", o czym już wspomniałam. Tak jak Amber napisała - to nie jest pole bitwy, tylko cywilizacja ;) Do obrony jest gaz, nie pies.

Link to comment
Share on other sites

No to takie psy też znam, i to m.in. teriery! Niezaczepione nie zaczną.
Ale jeśli pies ma być ewidentnie do obrony przed psami (co jest według mnie dziwne...), to nie będzie psów kochał i się z nimi bawił, skoro ma przed nimi bronić... I mi tu chodzi już o poważne jatki - jesli pies będzie często musiał się bronić, wdając się w takie powazniejsze bójki, to wg mnie nie ma opcji, żeby kochał pieski i obojętnie, czy to terier, owczarek czy molos.

Link to comment
Share on other sites

szczególnie dobrze znam tego niufka , był atakowany nie raz nie dwa musiał się bronić jego obrona polegała tylko na zrzuceniu z siebie psa i wgniecieniu go w ziemie, nawet zębów nie używał , niestety wzbudza agresje w psach bo jest wielki , postawny , zawsze tak pięknie idzie , moja też nie lubi takich psów tego akurat bardzo lubi .
i według mnie taki pies by się nadawał do samego podpunktu "potrafi się obronić przed psami i obroni mnie w razie potrzeby" bo w ludziach wzbudza strach swoją wielkością a z psami sobie daję rade, tylko wszystko inne się nie zgadza .
i według mnie nie chodzi dziewczynie o to by się ciągle gryzł i atakował a o to by potrafił się obronić jak inny pies go zaatakuję więc jak mówiłam np pudel w tym wypadku odpada, ja również czuję się pewniej idąc wieczorem z suką niż jak szłam z pudlem , zwyczajnie wiem że w razie czego mnie obroni (będzie próbować bo to nie duży pies) i myślę że o to chodzi.

Link to comment
Share on other sites

Ale odradzasz też erdela, a uważam, że jesli dziewczynie chodzi tylko o psa, który "w razie czego" ją obroni (no nie wiem, bo pisze, że u niej pełno ONków agresywnych) to nadaje się znakomicie (do pozostałych podpunktów także). Nie traktuj terierów jak emocjonalnych bomb ze spóźnionym zapłonem, bo tak nie jest ;) Szczególnie jeśli chodzi o AT, bo jak pisałam, to zrównoważone psy. Teriery są zacięte, jeśli już pobudzi się w nich wrogośc do psów, to nie odpuszczą, ale to nie znaczy, że łatwiej w nich pobudzić tą wrogość niż np w sznaucerach czy owczarkach. Ja znam erdele, które świetnie dogadują się z psami i są wesolutkie, ale potrafią pokazać, e coś im się nie podoba. Nie mają natomiast codziennie okazji do walki czy obrony - myślę, e codzienne takie sytuacje każdego psa by w końcu zmogły.

Link to comment
Share on other sites

TY poznałaś takie psy ja inne, poznałam erdele od takiej strony a nie innej stąd moja opinia .
nie wiadomo więc na jakiego psa trafi .
więc według mnie lepszy byłby pies z innej grupy .
nie piszę "tylko nie erdel " ale uważam że są grupy psów bardziej pasujące do opisu niż akurat terier.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...