Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

[quote name='drachena']Ja mogę zaproponować: boksery, owczarki belgijskie, aussie, ACD albo kelpie ;)[/QUOTE]

ACD, kelpie? Moim skromnym zdaniem to są psy dla naprawdę doświadczonych psiarzy. Bokser do psich sportów - chyba średnio ;)

[quote name='Ches']Od dłuższego czasu zastanawiam się nad przyszłym psem. Głównie mam na oku oziki ;-) ,ale chciałabym się dowiedzieć jakiego psa mi zaproponujecie. Mam 17 lat , mieszkam na przedmieściach w domu z ogrodem , z moim obecnym psem ćwicze psie sztuczki , troszeczke agility i frisbee , głownie chcę psa typowo nastawionego na człowieka , średniej wielkości , z ktorym będę mogła startować w zawodach psich sportów. Raczej chciałabym rasę taką średnio popularną. ;-) Czekam na propozycje.[/QUOTE]

Ja bym bardziej pomyślała, oprócz aussie, o belgach (mimo tego, że trzeba trochę się wysilić, żeby znaleźć zrównoważonego, po dobrych rodzicach), może collie (rough, smooth?), może pudel?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jara']Belga też bym poleciła doświadczonej osobie, bo to psy, które nasze potknięcia idealnie wykorzystują na naszą niekorzyść.[/QUOTE]

A to też prawda, ale myślę, że nawet "nowicjusz" z odpowiednim podejściem poradzi sobie lepiej z belgiem niż z ACD czy kelpie :)

Link to comment
Share on other sites

Sporo jest bokserów czynnie uprawiających sporty, to zależy czy Ches zależy żeby coś konkretnego osiągnąć, czy tak się pokazać na zawodach, ale raczej bez większych ambicji :) Oj, przepraszam za pomyłkę z kelpie i ACD, raczej wydawało mi się, że są to psy, które owszem nie nadają się na pierwszego psa, ale też nie potrzeba jakiegoś większego doświadczenia - w takim razie przepraszam za pomyłkę ;)

Link to comment
Share on other sites

Doświadczenie mam z psami ;) Mam mix amstaffa , pies o bardzo dominującym charakterze , zrobiłam przy nim mnóstwo błedów , ale staramy sie pracować. Zagłebiam sie z nim w tajniki sportow ,ale to malymi kroczkami . Przez błędy wychowawcze jest nam to bardzo utrudnione , bo chcę się zapisać do jakiegoś klubu , ale Chester nie toleruje innych psów niestety :(. Mam nadzieję ,ze uda nam się to naprawić. Głównie bawie się z nim w pie sztuczki.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ches']Mam mix amstaffa , pies o bardzo dominującym charakterze[/QUOTE]

Musisz koniecznie wziąć to pod uwagę przy wyborze rasy i płci drugiego psa... Nie wprowadziłabym przy bullowatym o takim charakterze do domu drugiego samca, a już szczególnie jakiejś niespecjalnie uległej rasy.
No i jeśli pies ogólnie nie akceptuje psów, to co będzie, jak nie zaakceptuje w ogóle rywala w postaci szczeniaka?

Link to comment
Share on other sites

No i warto dodać, ze przez te 10 godzin pies może być na ogrodze ze szczelnym ogrodzeniem.
Tak mi na myśl przyszedł BOS.

Oziki to wulkany energii, a możesz też poszukać pośród ras które zarówno sa dobrymi sportowcami, a nie mają aż tyle energii co ozik ;)
np. wymieniony tutaj pudel.
Chyba że takiego wulkanika chcesz :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jara']Po co komuś pies skoro nie zaspokaja jego podstawowych potrzeb?
Podwórko jest TYLKO przedłużeniem domu i to żadna frajda dla psa. Wielu wydaje się, że ogród to taki rarytas i raj dla psa. Wypuszczą na ogród i myślą, że pies jest w siódmym niebie. Pies sam się nie wybiega, będzie znudzony albo wyrośnie na ujadającego przygłupa.
Mając psa myśliwskiego chyba dobrze wiesz, że pies potrzebuje nowych bodźców by pracować, męczyć się i rozwijać. A od tego jest nos i nowe zapachy, a nie ogródek.
Szkoda, że niektórzy ludzie nadal traktują psa jako wyposażenie domu, które ma pilnować posesji albo dobrze wyglądać na kanapie. Nie mając nic w zamian.


Zaproponuj teściom kaukaza. Dobry stróż. Ahhh tylko kto go wychowa i wyszkoli. :roll: Pewnie ogrodnik! :evil_lol:[/QUOTE]

podpisuje się pod tym... ;)

moja suka wychowała się w bardzo dużym apartamencie bez ogródka, miała dużooo ruchu ;) w czerwcu przeprowadziliśmy się do domku z ogrodem, na początku była zachwycona, teraz? ogród ją nudzi, traktuje go jak kuwate :D a za to ja mam co szukać :D :D pies bez spaceru, nie może być szczęśliwy, ogród to naprawde nic nie znaczy.. przydaje się tylko w złą pogodę, lub gdy człowiek jest naprawdę bardzo zmęczony po pracy i nie ma większej ochoty wyjść z psem... pies potrzebuje ruchu, kontaktu z otoczeniem...

Link to comment
Share on other sites

chcę raczej wulkana energii , z moim psem aktywnie spędzam czas. Interesuje się kynologią od kilku lat i mogę o sobie powiedzieć , że raczej nie jestem typem laika. Jeżeli chodzi o wprowadzenie kolejnego psa do domu to na pewno nie robie tego sama , tylko ze szkoleniowcem/ behawiorystą. Psa planuję dopiero za 2 lata , po zdaniu matury , a pytam się teraz co mi polecacie , żeby przez te dwa lata poznać osobniki danej rasy , po rozmawiać z hodowcami i wybrać konkretną hodowlę nastawioną typowo na pracę z psem.

Link to comment
Share on other sites

Ches - a może staffik? Tylko płci przeciwnej niż Twój zwierzak ;)
Mega ruchliwy, sprawny i skoczny, w agility i frisbe sobie poradzi, wpatrzony w człowieka jak w obrazek - mój za podrapanie i pochwałę zrobi więcej niż za jedzenie.
Wybierz tylko hodowlę, która ma niezbyt ciężkie psiaki, z predyspozycjami do sportu, bo budowa ciała staffików jest bardzo zróżnicowana w rasie, no i przestudiuj ich psychikę, sposób wychowania, bo są jednak troszkę inne niż amstaffy; powiedziałabym, że bardziej uczuciowe, bardziej dynamiczne, a zarazem lepiej się sprawdzają we współpracy z człowiekiem, w sporcie niż inne bullowate.
Czemu akurat staffik - bo masz już bullowatego psa, a te mają specyficzną mowę ciała, sposób zabawy, który niekoniecznie odpowiada innym rasom, szczególnie owczarkom, nawet jeśli się ze sobą wychowały; do tego większość owczarków w okresie wzrostu ma dość delikatne stawy i zabawa w stylu bulla, taranowanie, może wręcz zrobić im krzywdę. Bulle płci przeciwnej bardzo fajnie się ze sobą dogadują, fenomenalnie się bawią - jeśli Ci się podobają to naprawdę warto.

Link to comment
Share on other sites

staffik , ogólnie podobają mi sie ;) są faktycznie bardzo ruchliwe , miałam okazje poznać kilka przedstawicieli tej rasy ;) Ogólnie mam słabość do bullowatych , przez mojego obecnago psa , w przyszłości pewnie znajdzie się miejsce u mnie dla bullka, a najlepiej uratowanego ze schronu. Ale teraz miałabym pewne obawy zostawić mojego prawie bullowatego sam na sam z staffikiem , glównie ze względu na mojego psa. Dwa tak silne psy w jednym domu raczej odpadają.

Link to comment
Share on other sites

Według mnie sunia staffika byłaby bezpieczniejszym wyborem niż jakikolwiek samiec owczarka; niż jakikolwiek samiec. I w uległych rasach są wyjątki z charakterkiem, a i uległy na codzień pies może się kiedyś postawić, a samiec bullowaty drugiemu samcowi nie odpuści, bywa że do końca... Z suczką małe szanse na poważny konflikt, chyba że masz psa naprawdę asocjalnego, ale wtedy to i po dziesiątkach spotkań z behawiorystą nie zostawiłabym takiego psa samego w domu z drugim psem.

Link to comment
Share on other sites

Ja biorę pod uwagę tylko i wylącznie suczkę , mój pies jest wykastrowany mówię tak tylko na formalności ;). Staffik daje mi do myślenia ,ale wtedy bym musiala zakupić klatkę. Moj pies jest dziwny , tzn dziwny pod takim względem ,że wykazuje zazdrość ,jeśli chodzi o mnie. Z innymi domownikami nie ma problemu. Okazuje się to wtedy , gdy np jestem z nim na spacerze , mój pies biega z innym , nawet czasem się bawią ,ale jeśli ten drugi pies będzie próbował podejść do mnie to Chester momentalnie na niego szczeka i warczy. Szczerze mówiąc nie wiem czy istnieje takie coś jak zazdrośc u psow. Żeby nie robić OT to zaraz zaloze o tym temat w dziale agresji i zapraszam tam do dyskusji na ten temat ;]

Link to comment
Share on other sites

Ches , a po co czekac aż dwa lata?! :-) Ja mam dla Ciebie idealnego psa juz dzisiaj! Co prawda w zawod. agil. na wyższym szczeblu moga startowac tylko rasowce, ale na nizszym mogą mieszance, więc jesli nie chodzi Ci koniecznie o "wielką karierę" tylko o dobra zabawe i nie chcesz psa o popularnym wyglądzie, a raczej oryginalnego i jedynego w swoim rodzaju, to - tadam! ;-) - adoptuj Mirusia.

[url]http://www.dogomania.pl/threads/210642-mlody-Miru%C5%9B-wulkan-energii-wciaz-szuka-domu?p=17741928#post17741928[/url]

Link to comment
Share on other sites

Ja miałam klatkę dla staffika, bo straszono mnie, że bardzo niszczą i... prawie się nie przydała. Od początku grzecznie zostawał sam w domu, spał, nakręcała go tylko obecność człowieka, więc jak nikogo nie było w domu to szedł spać. Wszystko co zniszczył, stało się kiedy byłam w domu :evil_lol: a było tego bardzo mało. Moja owczarkowata suka była demonem demolki; kiedy wychodziłam pruła książki, gazety, rozgryzała długopisy i ołówki, patroszyła zabawki, kapcie, banknoty, meble... Staffik tylko raz podrapał łóżko i ścianę w jednym miejscu (jak byłam w domu), i miał słabość do rolek po papierze toaletowym ;)
Więc nie nastawiaj się, że jak staffik to demolka, a przy owczarku klatka niepotrzebna, bo u mnie było dokładnie odwrotnie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']Ja miałam klatkę dla staffika, bo straszono mnie, że bardzo niszczą i... prawie się nie przydała. Od początku grzecznie zostawał sam w domu, spał, nakręcała go tylko obecność człowieka, więc jak nikogo nie było w domu to szedł spać. Wszystko co zniszczył, stało się kiedy byłam w domu :evil_lol: a było tego bardzo mało. Moja owczarkowata suka była demonem demolki; kiedy wychodziłam pruła książki, gazety, rozgryzała długopisy i ołówki, patroszyła zabawki, kapcie, banknoty, meble... Staffik tylko raz podrapał łóżko i ścianę w jednym miejscu (jak byłam w domu), i miał słabość do rolek po papierze toaletowym ;)
Więc nie nastawiaj się, że jak staffik to demolka, a przy owczarku klatka niepotrzebna, bo u mnie było dokładnie odwrotnie.[/QUOTE]

Nam też przy JRT zalecano od razu, jeszcze przed wzięciem psa, zakup klatki - nie zdecydowaliśmy się ze względu na kasę i miejsce w mieszkaniu i w sumie na dobre wyszło, bo pies póki co nic nie niszczy, wiec nie ma co demonizować ras ;)

[quote name='dog193']Beta, Ches pisała, że w grę wchodzi tylko suka.
Poza tym może akurat ona chce swojego wymarzonego psa, rasowego, o odpowiadającym jej wyglądzie i charakterze? :roll: Gdyby chciała kundelka to na pewno odwiedziłaby najbliższe schronisko...[/QUOTE]

No wiesz, jak możesz... Mnie ostatnio zarzucono, że powinnam się wstydzić, bo kupiłam rasowego psa z hodowli zamiast wziąć kundelka i w ten sposób okazało się, że żaden ze mnie dogomaniak :roll:

Link to comment
Share on other sites

Przecież klatka nie służy tylko do zamykania psa w niej kiedy wychodzimy z domu.
Klatka też służy jako "pokój" dla psa, jego własny azyl, często służy zamiast legowiska.
Do transportu też może się przydać, albo do zamknięcia psa kiedy przychodzą goście, a kiedy nie ma możliwości odizolowania psa w innym pokoju.


edit:
Ja natomiast spotkałam się ostatnio z wielkim zdziwieniem jak mogłam wziąć drugiego psa i to ze schroniska, skoro mój pierwszy jest rasowy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jara']Przecież klatka nie służy tylko do zamykania psa w niej kiedy wychodzimy z domu.
Klatka też służy jako "pokój" dla psa, jego własny azyl, często służy zamiast legowiska.
Do transportu też może się przydać, albo do zamknięcia psa kiedy przychodzą goście, a kiedy nie ma możliwości odizolowania psa w innym pokoju.


edit:
Ja natomiast spotkałam się ostatnio z wielkim zdziwieniem jak mogłam wziąć drugiego psa i to ze schroniska, skoro mój pierwszy jest rasowy.[/QUOTE]

Owszem, klatka może służyć jako azyl dla psa czy miejsce do jego zamknięcia w czasie wizyty gości - jeśli jest taka potrzeba. U nas pies najchętniej śpi z nami, nie lubi wchodzić do zamkniętych przestrzeni. Poza tym, nie każdy ma potrzebę zamykania psa, jak są goście.

Co do komentarzy -zawsze mnie dziwiło, po co ludzie się wypowiadają na ten temat, skoro to nie oni biorą psa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...