Jump to content
Dogomania

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt


JJD

Recommended Posts

[quote name='ageralion']Chyba nie mogli tak napisac, bo byla by to monopolizacja, przynajmniej dla mnie tak brzmi. Ja wciaz sie zastanawiam co teraz z pitbullami, ktorych FCI i ZK ni traktuja jak rasy... od tego zaczely sie moje rozmyslania na temat zapisu "rasowy" w nowej ustawie...[/QUOTE]

Przecież sami hodowcy nie rozróżniają amstaffa od pitbula, więc w czym problem? :) To nie jest tylko kwestia tego, że jeden związek amerykański nazwał sobie rasę tak a drugi inaczej?

Tu jest spis ras uznawanych za agresywne:
[url]http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/0687.htm[/url]

"Tak wiem, wiem. Chodziło mi raczej o brak udokumentowanego pochodzenia"

Takiego psa nie możesz kupić. Takiego psa możesz zaadoptować. I na to nie potrzebujesz zezwolenia. Ale takiego psa nie możesz też rozmnażać w celach handlowych.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ageralion']Ktos ma pomysl gdie szukac okreslenia prawnego co to jest rasa i kto ustala co jest rasowe i na jakiej podstawie? Ustawa tego nie okresla, a moglaby :( ZK sobie stwierdzil ze pity sa rasa agresywna, a asty już nie[/QUOTE]

Jedyną różnicą podawaną właśnie pomiędzy amstaffami a pitbullami jest to, że te drugie są bardziej waleczne/agresywne. [url]http://pl.wikipedia.org/wiki/Gameness[/url] Jak wyobrażasz sobie określanie, czy dany pies posiada tę cechę?

A jeśli chodzi o określanie rasy.
Z tego co rozumiem są wzorce ras. Aby je utrwalić krzyżowane są tylko osobniki, które je w największym stopniu spełniają - stąd wystawy psów i sędziowie i nadawanie statusu suki hodowlanej i reproduktora.
Jeżeli ktoś chce stworzyć własną rasę, to jak najbardziej może :) niedawno widziałam program, gdzie kobieta tworzyła jakąś tam rasę kota, która podobno kiedyś występowała. Była to żmudna praca - > krzyżowanie istniejących ras, później wybór małych, które najbardziej przypominały to, co chciała osiągnąć, i tak przez kilka pokoleń. Później trzeba pewnie przekonać któreś stowarzyszenie, żeby założyło dla rasy księgę wstępną, a później można się starać o zatwierdzenie w FCI. Takie to proste ;)

Edited by keksik
Link to comment
Share on other sites

[quote name='bomba']mam nadzieje, że nowa ustawa spowoduje, że nowe związki powstaną jak grzyby po deszczu i doprowadzi do tego, że nie będzie tak dużej różnicy w cenach wszystkie będą miały metryki i koniec z drogimi psami po 3000 i więcej no i dobrze chociaż jakiś pożytek z tej nowej ustawy[/QUOTE]

[COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2]Różnica będzie taka że to w tych nowych związkach będą się rodziły np Jamniki po rodzicach amstaffach :diabloti: [COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2]I wtedy będziecie mieli swoją wolna amerykankę w rozmnażaniu kundelków [/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bomba']mam nadzieje, że nowa ustawa spowoduje, że nowe związki powstaną jak grzyby po deszczu i doprowadzi do tego, że nie będzie tak dużej różnicy w cenach wszystkie będą miały metryki i koniec z drogimi psami po 3000 i więcej no i dobrze chociaż jakiś pożytek z tej nowej ustawy[/QUOTE]

Będą tańsze i to znacznie, a wtedy jak osoby z obecnie jedynego związku opłacą wczasy na kanarach dla całej rodziny. Najgorzej będzie wytłumaczyć dzieciom, one już rozgłosiły to w szkole. Na samochód w prezencie ślubnym dla córki miało wystarczyć 4 porody, a teraz trzeba będzie zbierać 4 lata.

Link to comment
Share on other sites

co zrobic z hodowcami ktorzy sprzedaja od tej samej suczki raz z papierami szczeniaki drugi raz bez papierow?
Moze ktos by sie zaiteresowal ogromnym targowiskiem w Slubicach tam sprzedaja co tydzien setki szczeniakow rasopodobnych

Link to comment
Share on other sites

[quote name='turystka milena']Będą tańsze i to znacznie, a wtedy jak osoby z obecnie jedynego związku opłacą wczasy na kanarach dla całej rodziny. Najgorzej będzie wytłumaczyć dzieciom, one już rozgłosiły to w szkole. Na samochód w prezencie ślubnym dla córki miało wystarczyć 4 porody, a teraz trzeba będzie zbierać 4 lata.[/QUOTE]
nie będą. pies wystawowy o super pochodzeniu nadal będzie w tej samej cenie, a pety nadal będą tańsze. jeśli myślisz, ze Twoja pseudohodowla zagrozi ZKwP to się grubo mylisz;) ktoś, kto będzie chciał rasowego psa i tak kupi go z hodowli ZK, a ktoś kto kupiłby psa bez papierów kupi go u was i będzie się cieszył, że niby ma rasowca.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ageralion']Chyba nie mogli tak napisac, bo byla by to monopolizacja, przynajmniej dla mnie tak brzmi. Ja wciaz sie zastanawiam co teraz z pitbullami, ktorych FCI i ZK ni traktuja jak rasy... od tego zaczely sie moje rozmyslania na temat zapisu "rasowy" w nowej ustawie...[/QUOTE]


:roll:bez przesady,to nigdy by nie przeszlo.To tak jakbys byl zapis,ze lizaki moga byc sprzedawane tylko te z "liwocza" albo np."chupa chups"

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ageralion']A co powiecie na takie twory?
[url]http://zwkipr.prv.pl/index.php?el=1[/url]

" Do Księgi Wstępnej wpisuje się dorosłego psa lub sukę, które nie posiadają udokumentowanego pochodzenia a ich wygląd wykazuje wszystkie cechy określonej rasy, co zostało st...wierdzone podczas przeglądu kwalifikacyjnego. Na przeglądzie kwalifikacyjnym wypełnia się „Wniosek o wpisanie psa/sukido Księgi Wstępnej” (wzór zał. nr 6). Właściciel psa/suki wpisanego do Księgi Wstępnej otrzymuje Wyciąg z Księgi Wstępnej."

Bedzie ich powstawalo coraz wiecej, jak je traktowac? Jak to ugryzc pod katem prawnym? Wciaz szukam dokumentu, ktory jasno ustala w Polsce definicje psa rasowego, co dokladnie oznacza okreslenie "rasowy". Jakis przepis prawny, ustawa?[/QUOTE]

nie ma innej,nigdzie o rodowodzie nawet nie pisze.Przeciez gdyby pisalo bez sensu bylyby cale "ksiegi wstepne"

masz tutaj troche co jest rozumiane jako RASA,cytuje


CO TO JEST RASOWY?
"Ogólnie, pojecie rasa oznacza grupe zwierzat w obrebie tego samego wielotypowego gatunku, która odznacza sie swoistymi, dziedzicznymi cechami."

Warunki, aby dwa osobniki, byly kwalifikowane do tej samej rasy:

"Czlonkowie gatunku sa podobni do siebie i nie istnieje zadne kryterium biologiczne pozwalajace na dokonanie podzialów.
Róznice miedzy jednostkami sa przypadkowe i nie stanowia o transmisji genetycznej calej grupy (np, istnieje wiele monotypowych gatunków kwiatów, w hodowli których czesto uzywa sie sadzonek zamiast nasion w celu uzyskania roslin o tym samym kolorze, reprodukcja z wykorzystaniem nasion daje przypadkowe kolory roslin).
Róznice miedzy osobnikami sa istotne, jednakze nie istnieja silne podzialy miedzy grupami: zmiany maja charakter stopniowy. Zjawisko to okreslane jest jako odmiana klinalna(?) (ang. clinal variation), i zawsze wskazuje na silny przeplw genetyczny pomiedzy pozornie róznymi grupami. Istnienie ciaglego, znacznego przeplywu miedzy populacjami (wewnatrz gatunku), pozwala na okreslenie go jako gatunku monotypowego? pomimo obecnosci wielu powierzchownych róznic. "

Link to comment
Share on other sites

[quote name='N_i_e_do_W_I_A_R_Y']

CO TO JEST RASOWY?
"Ogólnie, pojecie rasa oznacza grupe zwierzat w obrebie tego samego wielotypowego gatunku, która odznacza sie swoistymi, dziedzicznymi cechami."

[/QUOTE]

Jeśli swoistymi, dziedzicznymi cechami to konieczne jest udokumentowanie pochodzenia i sorry, ale nie mówimy tutaj o kwiatkach, tylko o zwierzętach.

Link to comment
Share on other sites

Rasa – dawna kategoria systematyczna zajmująca niższy poziom niż gatunek. Obecnie częściowo zastąpiona przez podgatunek. [B]Jako kategoria oparta na fenotypie a nie genotypie[/B] znajduje się poza współczesną taksonomią. (...)
Pierwotnie w zoologii, w zależności od przyjętych kryteriów podziału wyróżniano:

rasa geograficzna - kategoria zastąpiona we współczesnej systematyce przez podgatunek,
rasa fenotypowa - grupa o wspólnym fenotypie, termin używany do dziś, nazywany po prostu rasą lub odmianą,
rasa ekologiczna - populacja zajmująca dany biotop,
rasa fenologiczna - populacja o zsynchronizowanym cyklu biologicznym.

W botanice termin rasa jest od początku znacznie węższy i pokrywa się z rasą fenologiczną w zoologii.

W odniesieniu do roślin hodowlanych termin rasa zastąpiono kultywarem.

W zootechnice rozróżnia się trzy typy ras w zależności od stopnia ingerencji człowieka w ich powstanie. Wyróżnikiem ras są przede wszystkim cechy fenologiczne i fenotypowe:

rasy prymitywne - powstałe głównie w wyniku presji środowiskowej,
rasy kulturalne - powstałe w wyniku doboru sztucznego,
rasy przejściowe - powstałe w wyniku skrzyżowania rasy prymitywnej i kulturalnej. "

Za Słownikiem Współczesnego Języka Polskiego:
rasa 1. systematyczna grupa w obrębie gatunku wyróżniona na podstawie zespołu cech dziedzicznych, np. kształtu czaszki, nosa, układu żuchwy, barwy skóry i włosów, ogólnych proporcji szkieletu i innych cech, też fizjologicznych i biochemicznych, np.grupy krwi.
2. grupa osobników w obrębie jednego gatunku odznaczająca się [B]pewnymi mniej lub bardziej stałymi [/B], przeważnie zewnętrznymi cechami, jak ubarwienie, budowa anatomiczna; też: odmiana ustalona w hodowli: Rasa krów, owiec.(...)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agastep']Jeśli swoistymi, dziedzicznymi cechami to konieczne jest udokumentowanie pochodzenia i sorry, ale nie mówimy tutaj o kwiatkach, tylko o zwierzętach.[/QUOTE]
To czemu są księgi wstępne? Bo pies wygląda wzorcowo i najprawdopodobniej takie cech przekaże potomstwu jeśli nie po prostu szczeniaki sprzeda się jako pety i już.I na prawdę nie myl pojęć między rasowy ,a rodowodowy bo kundlom też da się w ciągu kilku lat napisać rodowód.Metrykę to też większośc psów posiada bo jak sie zna matkę i ojca już metrykę da się wystawić.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pantolini']To czemu są księgi wstępne? Bo pies wygląda wzorcowo i najprawdopodobniej takie cech przekaże potomstwu jeśli nie po prostu szczeniaki sprzeda się jako pety i już.I na prawdę nie myl pojęć między rasowy ,a rodowodowy bo kundlom też da się w ciągu kilku lat napisać rodowód.Metrykę to też większośc psów posiada bo jak sie zna matkę i ojca już metrykę da się wystawić.[/QUOTE]
A jak udowodnisz, że ten pies i ta suka z rodowodem jest rodzicem tego właśnie psa, skoro przed kryciem nie załatwiłaś potwierdzenia, że one zostaną właśnie rodzicami. Takie coś każdy może wymyślić.
Ja sobie kupie Yorka np. pojade po niego... pokażą mi parkę niby rodziców, pokażą mi nawet ich rodowody i co? skąd mam pewnośc, że ten psiak jest ich dzieckiem a nie sąsiadów.Albo,że te rodowody nie są pokazywane od 10 lat a nie są własnością nawet tych psów tylko sąsiada.To ze ktoś mi powie, że maleństwo jest Yorkiem, nie znaczy, że na Yorka wyrośnie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pantolini']To czemu są księgi wstępne? Bo pies wygląda wzorcowo i najprawdopodobniej takie cech przekaże potomstwu jeśli nie po prostu szczeniaki sprzeda się jako pety i już.I na prawdę nie myl pojęć między rasowy ,a rodowodowy bo kundlom też da się w ciągu kilku lat napisać rodowód.Metrykę to też większośc psów posiada bo jak sie zna matkę i ojca już metrykę da się wystawić.[/QUOTE]

A ile pokoleń musi być wpisanych do księgi wstępnej, aby potomek uzyskał miano rasowego? I bardzo chciałabym zobaczyć rodowód chociażby jednego kundla. Poza tym jakaż to organizacja wystawia metrykę szczeniakom, gdy rodzice nie mają żadnych papierów?

Link to comment
Share on other sites

A co z rasami "nieuznawanymi" w Polsce czy w FCI, np. "eurodogami" - mieszańcami huskych z wyżłami (bodajże weimarskimi)? Podobno mają jakiś swój "rodowód"... Kuzyn mamy je ma, co prawda używa je tylko do zawodów, nie rozmnaża ich (prócz jednej "wpadki" - powstałej zresztą nie z jego winy - do zapłodnienia doszło, kiedy sprowadzał ze Szwecji parkę, i żeby "przyoszczędzić" na powierzchni transportowej jakiś cieć włożył je do tego samego boxu). W środowisku maszerów - pomimo tego, że są to 'kundle", za dobre eurodogi płaci się krocie...

Link to comment
Share on other sites

A ja odpowiem krótko jeśli ktoś napisze metrykę i poda tam matke i ojca to owszem dla niedowiarków pozostaja badania dna zresztą u psów rodowodowych też by się obowiazkowo przydały..A ja piszę,że kundlom da się tak samo rodowody wyrabiać w tym momencie jeszcze nikt tego nie robił ale nie jest to nie do zrobienia no i według was jak długo należałoby czekać u psa na pełny rodowód?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ewunian']A co z rasami "nieuznawanymi" w Polsce czy w FCI, np. "eurodogami" - mieszańcami huskych z wyżłami (bodajże weimarskimi)? Podobno mają jakiś swój "rodowód"... Kuzyn mamy je ma, co prawda używa je tylko do zawodów, nie rozmnaża ich (prócz jednej "wpadki" - powstałej zresztą nie z jego winy - do zapłodnienia doszło, kiedy sprowadzał ze Szwecji parkę, i żeby "przyoszczędzić" na powierzchni transportowej jakiś cieć włożył je do tego samego boxu). W środowisku maszerów - pomimo tego, że są to 'kundle", za dobre eurodogi płaci się krocie...[/QUOTE]

Na świecie są mieszańce huskych z wyżłami, labradorów z pudlami, hawańczyków z maltańczykami, hawańczyków z pudlami i pewnie wiele innych. Czy powstaną nowe rasy zatwierdzone przez ogólnoświatowe organizacje kynologiczne zależy pewnie od determinacji hodowców. Rasa musi miec swój wzorzec i odpowiedni numerek w rejestrze.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pantolini']A ja odpowiem krótko jeśli ktoś napisze metrykę i poda tam matke i ojca to owszem dla niedowiarków pozostaja badania dna zresztą u psów rodowodowych też by się obowiazkowo przydały..A ja piszę,że kundlom da się tak samo rodowody wyrabiać w tym momencie jeszcze nikt tego nie robił ale nie jest to nie do zrobienia no i według was jak długo należałoby czekać u psa na pełny rodowód?[/QUOTE]

Moje psy w rodowodach mają wpisane pięć pokoleń.

Link to comment
Share on other sites

No to ile lat ?według związku półtora roku wystarczy by rozmnażać przy kilku rasach nawet mniej licz ile lat trzeba na pełny rodowód ,a dodam ,że pełny rodowód to 4 pokolenia.Rodowód jednego z moich psów (już go nie ma) sięgał kilkunastu pokoleń ale pierwszy wpisany do księgi niestety nie miał ani nawet metryki .

Link to comment
Share on other sites

czy mógłby mi pomóc ktoś lepiej znający prawo niż ja? pojawiają się ogłoszenia typu " Do pracownika Tablicy. Powyższa aukcja nie narusza ustawy o ochronie zwierząt (Dz. U. 2011 Nr 230 poz. 1373). ponieważ pieski urodziły się 10.11. 2011r. czyli przed wejściem ustawy w życie. Zasady sprzedaży także są zgodne z ustawą ponieważ sprzedaję je w miejscu chowu." Ta nowelizacja dotyczy także psów z 2011 r czy tylko z 2012???

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agastep']Na świecie są mieszańce huskych z wyżłami, labradorów z pudlami, hawańczyków z maltańczykami, hawańczyków z pudlami i pewnie wiele innych. Czy powstaną nowe rasy zatwierdzone przez ogólnoświatowe organizacje kynologiczne zależy pewnie od determinacji hodowców. Rasa musi miec swój wzorzec i odpowiedni numerek w rejestrze.[/QUOTE]
Nie musi jest wtedy rasom uznawaną przez dany związek ,a nie rasom samą w sobie .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...