Jump to content
Dogomania

Mistrzostwa Swiata Obedience Poznan 2006


Basia i V

Recommended Posts

  • Replies 148
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='LALUNA']Moze, a moze było to dobre bo to tez dobra lekcja życiowa.
A mnie tylko było szkoda ze Polska reprezentacja nie pokazała sie w całosci w jednolitych strojach bo kazdy kraj zadbał o ładną prezentację swojej drużyny, jak i szkoda ze na ring honorowy na pozegnanie nie wyszła nasza drużyna w pełnym składzie. W końcu to Mistrzostwa świata wiec i impreza wyjątkowa.[/quote]

Byłem na Mistrzostwach od samego początku (czwartek godz. 8:50) do końca (rozdanie nagród dla zwycięzców). W świetle tego co zobaczyłem, to niestety śmiem twierdzić, że NIE MAMY ŻADNEJ REPREZENTACJI POLSKI w OBEDIENCE. Moze to smutne, ale prawdziwe:placz: .
Tym co pokazaliśmy tylko potwierdziliśmy stereotyp o polskim obedience - niestety jesteśmy traktowani baaardzo po macoszemu i uznawani za tych co nic nie umieją i baaardzo daleko im do najlepszych.

To, że przyjeżdza sędzia z Francji, to, że przyjeżdża zawodnik francuzki i pokazuje co umie to dobrze, ale nie oszukujmy się - Francja to nie wzór do naśladowania w obedience, a ich regulaminy, które przejeliśmy są co najmniej dziwne jeśli chodzi o zakres ćwiczeń. Tak na prawdę musimy wzorować się na lepszych i przejmować od nich więcej informacji. Oczywiście musimy też mieć chwilę na refleksję, bo po tych mistrzostwach pojawia się pytanie czy styl pracy skandynawów jest dobry? - wiele psów było po prostu smutnych.
Co do występów "naszych" gwiazd - oprócz Boczuli i Ertka - totalna porażka. Po co startowali Ci, którzy tak na prawdę wyglądali na ringu żenująco? Doświadczenia można zdobywać na lokalnych imprezach w niemczech, austrii, skandynawii. Można też zapraszać sedziów międzynarodowych, a nie Polaków, którzy o obedience nie mają zielonego pojecia?
Lepiej było pokazać jednego zawodnika pokazyjąc światu - "O Polska ma fajnego i dobrego psa". "Jest jeden, ale pewnie pracują inni". "Ciekawe co pokażą za rok?"
A tak - żenada...

Co do strojów narodowych - dla ścisłości nie wszyscy startowali w strojach narodowych (patrz Szwecja).

Na pożegnanie wyszła cała drużyna, a to że jeden z zawodników zszedł wcześniej wynikał w potrzeb psa - bardzo proszę, by jeśli ktoś nie wie za dużo to niech się nie wypowiada (a przynajmniej nie w taki sposób).

smutny i zły na polskich pseudo "działaczy" kibic i miłośnik obedience.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='przemo20']
To, że przyjeżdza sędzia z Francji, to, że przyjeżdża zawodnik francuzki i pokazuje co umie to dobrze, ale nie oszukujmy się - Francja to nie wzór do naśladowania w obedience, a ich regulaminy, które przejeliśmy są co najmniej dziwne jeśli chodzi o zakres ćwiczeń.

[/quote]
Jednak nawet to, co nam przekazali ci jak twierdzisz niewiele wiedzacy Francuzi mnie bardzo wiele dalo.


[quote name='przemo20']
Tak na prawdę musimy wzorować się na lepszych i przejmować od nich więcej informacji. Oczywiście musimy też mieć chwilę na refleksję, bo po tych mistrzostwach pojawia się pytanie czy styl pracy skandynawów jest dobry? - wiele psów było po prostu smutnych.
[/quote]

To prawda. Mnie najbardziej podobaly sie psy z 3 druzyn: Finlandia, Norwegia i Szwajcaria. Szwedzi sa wg mnie zbyt mocno wyciszeni.
[quote name='przemo20']
Co do występów "naszych" gwiazd - oprócz Boczuli i Ertka - totalna porażka. Po co startowali Ci, którzy tak na prawdę wyglądali na ringu żenująco? Doświadczenia można zdobywać na lokalnych imprezach w niemczech, austrii, skandynawii. Można też zapraszać sedziów międzynarodowych, a nie Polaków, którzy o obedience nie mają zielonego pojecia?

[/quote]
To jednak takze kwestia kasy - niewiele osob stac na to, aby za wlasne pieniadze jedzic na zawody np do Norwegii. Polska na Warszawie sie nie konczy, a obedience uprawia wielu studentow - skad oni maja wziac kase? Od mamusi? Co do zagranicznych sedziow to zgadzam sie w 120 % - bez dobrych wzorcow nasi sedziowie nie przestawia sie na nowe tory. Tak naprawde, to dopiero nowe, mlode pokolenie sedziow, obecnych asystentow bedzie umialo ocenic psy pozytywnie pracujace.

[quote name='przemo20']
Co do strojów narodowych - dla ścisłości nie wszyscy startowali w strojach narodowych (patrz Szwecja).
[/quote]
No i co Ty piszesz? Wszyscy mieli piekne blekitne dresy z napisem Sverige.A juz na dekoracji na pewno w nich wystapili.

[quote name='przemo20']
Na pożegnanie wyszła cała drużyna, a to że jeden z zawodników zszedł wcześniej wynikał w potrzeb psa - bardzo proszę, by jeśli ktoś nie wie za dużo to niech się nie wypowiada (a przynajmniej nie w taki sposób).
[/quote]
I zaloze sie (bo nie bylam w niedziele w Poznaniu), ze polskim zawodnikiem, ktory nie wyszedl na final byla Agnieszka Boczula. To jest troche schizofrenia, bo z jednej strony chce wystapic w zawodach, a z drugiej - ukrywa fakt, ze reprezentuje Polske (nie ubiera polskiego dresu. nie wychodzi z reprezentacja na finaly). W piatek i sobote wszyscy zawodnicy, ktorzy juz wystapili weszli na boisko na final, za wyjatkiem A. Boczuli wlasnie. Czy Erti za kazdym razem nie dal rady wejsc na boisko? Jesli tak, to jak wytrzymal sam start?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='przemo20']Byłem na Mistrzostwach od samego początku (czwartek godz. 8:50) do końca (rozdanie nagród dla zwycięzców). W świetle tego co zobaczyłem, to niestety śmiem twierdzić, że NIE MAMY ŻADNEJ REPREZENTACJI POLSKI w OBEDIENCE. Moze to smutne, ale prawdziwe:placz: .[/quote]

No i nie ma co lac lez, Obedience nadal u nas raczkuje, uczone do zawodow sa psy, ktore wczesniej trenowaly cos innego wiec nie mamy tak naprawde psow, ktore od poczatku sa prowadzone w tym kierunku a maja juz ten wiek i doswiadczenie, ze moga stanac na rowni z innymi krajami.
Nie widze problemu w tym, ze czesc naszych zawodnikow nie zajela pierwszych lokat. To bardzo dobra lekcja i bez tego doswiadczenia nikt nie wiedzialby w ktorym miejscu sie znajdujemy.
OK - fajnie byloby zajac czolowe lokaty ale tak sie nie stalo i koniec swiata z tego powodu nie nastapil. W koncu kiedy zawodnicy mieliby sie dowiedziec o swoim poziomie jesli dotychczas nie mieli okazji do konfrontacji?

Zofia slusznie napisala: to sa LATA pracy..

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Co do strojów narodowych - dla ścisłości nie wszyscy startowali w strojach narodowych (patrz Szwecja). [/QUOTE]
Dla ścisłosci, nie pisałam o narodowych strojach, ale o schludnych jednolitych strojach. Jezeli te sie nikomu nie podobały, trzeba było pozyczyć od reprezentacji na M Sw. Ag.

[QUOTE]Czy Erti za kazdym razem nie dal rady wejsc na boisko? Jesli tak, to jak wytrzymal sam start?[/QUOTE]

Gdzie jak gdzie, ale na ringu przygotowawczym do wejscia na ring honorowy była specjalnie przygotowana ładna toaleta dla psów.;)

Link to comment
Share on other sites

"W piatek i sobote wszyscy zawodnicy, ktorzy juz wystapili weszli na boisko na final, za wyjatkiem A. Boczuli wlasnie. "

Dla wyjaśnienia - chyba w piatek na boisko w ogóle nie weszla polska drużyna, bowiem jej kapitana - nawet mimo dopytywania się - polscy organizatorzy nie raczyli zawiadomić o tym, że jednak podsumowanie dnia się odbędzie?

W sobotę Agnieszka Boczula usiłowała walczyć z grypą która ją mocno powaliła (w konsekwencji zresztą okazał się że zapadło na to sporo osób...hm, hm... czy ktoś z widzów ma może wysoką gorączkę i nudności...? jesli tak, to niestety... chyba to jednak wirus warszawski, a nie np. peruwiański czy japoński ;) ).

Dlatego też w niedzielę weszła na ring w kurtce - po prostu cały czas usiłowała jakoś się ogrzać i najprawdopodobniej nie rozważała nawet przebrania się w dres.

BTW po paru dniach oglądania imprezy uważam, że gdzieś rozmyło się pojęcie "radosny kontakt z psem", zwłaszcza przy chodzeniu przy nodze. Jeśli psy ktore idą wpatrzone w przewodnika, oblizując sięnerwowo co i rusz a na zakrętach niemal kładą się na ziemi i sikają pod siebie, dostają tyle samo punktow za to ćwiczenie co pies ktory np. lekko podskoczył, to jednak dziwnie wygląda.

Podobnie dziwna co nieco skala typu - za cwiczenie jeden sędzia daje "0" a drugi "8". :crazyeye:

Mnie bardzo podobał się występ Finki - tej z kucykami :lol: . Oraz zupełnie "odjechany" pies z Norwegii (zawodniczka występująca poza oficjalną norweską drużyną); świrek zupełny w stylu puchatkowskiego Tygrysa, a jednak ładnie wykonał program.
Sędziom chyba nie spodobal się okazywany nadmiar entuzjazmu.:razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Dla ścisłosci, nie pisałam o narodowych strojach, ale o schludnych jednolitych strojach. Jezeli te sie nikomu nie podobały, trzeba było pozyczyć od reprezentacji na M Sw. Ag.



Gdzie jak gdzie, ale na ringu przygotowawczym do wejscia na ring honorowy była specjalnie przygotowana ładna toaleta dla psów.;)[/quote]

Cóż, trzeba było być i widzieć, a jak nie widziało się wszystkiego to ... buzia na kłodkę. Czy nie są znane Ci żadne zasady dobrego wychowania? Łatwo oceniać bez refleksji i wiedzy, czy znasz odpowiedzi na poniższe pytania? Czy na pewno wszyscy szwedzi i reprezentanci innych krajów byli w strojach narodowych podczas zakończenia mistrzostw? czy nasze stroje były ładne i rzeczyiście widać było, że sa w nich reprezentanci Polski? Czy zawodnicy mieli wpływ na stroje? czy wiesz jak czuł sie każdy z psów przed wejściem i po wejściu? Dlaczego Polskę reprezentowali Ci a nie inni? Pytań jest jeszcze więcej, a ja tylko proszę, że jak się nie zna na nie odpowiedzi to zastanówmy się co piszemy.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

[quote name='przemo20'] Można też zapraszać sedziów międzynarodowych, a nie Polaków, którzy o obedience nie mają zielonego pojecia?[/quote]
Co do sedziow - takze tym zagranicznym, zaproszonym do sedziowania MS zdarzaly sie nieporozumienia. Patrzenie, jaka ocene da sedzia glowny i dopasowywanie do tego ocen wlasnych. Zbytnia tolerancja dla powaznych bledow zawodnikow ze swojego kraju. Dwuipolpunktowa roznica w ocenach.

Oczywiscie mozna sie bylo przekonac, jakie bledy nie sa tolerowane przez zadnego sedziego, jak dokladnie musi pracowac pies, i co jest uwazane za minimum do zaliczenia cwiczenia na 5 pkt. Mam nadzieje, ze mlodzi sedziowie i kandydaci na sedziow obedience obserwowali uwaznie sposob oceny w Poznaniu.

Zofia

PS forum jest po to, aby kazdy mogl wypowiedziec swoje zdanie. "Buzia na klodke" - taka uwaga niekoniecznie oznacza znajomosc zasad dobrego wychowania. Jesli ktos wie lepiej - niech wyjasni, i tyle, bo chyba lepiej, aby nie przechodzic do porzadku dziennego nad faktem, ze zawodnik reprezentujacy Polske startuje w stroju klubowym. Powod mogl byc najbardziej banalny - nawet zdenerwowanie zawodnika, ale to moim zdaniem mozna powiedziec, i nie bedzie niedomowien.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']Co do sedziow - takze tym zagranicznym, zaproszonym do sedziowania MS zdarzaly sie nieporozumienia. Patrzenie, jaka ocene da sedzia glowny i dopasowywanie do tego ocen wlasnych. Zbytnia tolerancja dla powaznych bledow zawodnikow ze swojego kraju. Dwuipolpunktowa roznica w ocenach.

Oczywiscie mozna sie bylo przekonac, jakie bledy nie sa tolerowane przez zadnego sedziego, jak dokladnie musi pracowac pies, i co jest uwazane za minimum do zaliczenia cwiczenia na 5 pkt. Mam nadzieje, ze mlodzi sedziowie i kandydaci na sedziow obedience obserwowali uwaznie sposob oceny w Poznaniu.

Zofia

PS forum jest po to, aby kazdy mogl wypowiedziec swoje zdanie. "Buzia na klodke" - taka uwaga niekoniecznie oznacza znajomosc zasad dobrego wychowania. Jesli ktos wie lepiej - niech wyjasni, i tyle, bo chyba lepiej, aby nie przechodzic do porzadku dziennego nad faktem, ze zawodnik reprezentujacy Polske startuje w stroju klubowym. Powod mogl byc najbardziej banalny - nawet zdenerwowanie zawodnika, ale to moim zdaniem mozna powiedziec, i nie bedzie niedomowien.[/quote]

Co do sędziów - masz stuprocentową rację - Ci Poznańscy nie byli idealni (delikatnie mówiąc), a Polscy - z niecierpliwością czekam na młode pokolenie - obecni powinni pójść jak najszybciej na emeryturę.

PS.
No cóż masz rację - "buzia na kłódkę" to jednak przesada, ale nie oceniajmy zbyt szybko i starajmy sie być uczciwi w osądach.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Cóż, trzeba było być i widzieć, a jak nie widziało się wszystkiego to ... buzia na kłodkę. Czy nie są znane Ci żadne zasady dobrego wychowania? Łatwo oceniać bez refleksji i wiedzy, czy znasz odpowiedzi na poniższe pytania?[/QUOTE]

Przemo tak sie złozylo że byłam na ringu 5 więc nie mów co mi wolno a co nie, ja widziałam to co widziały te setki osób na trybunach. I dla nich nie ważne było że Polska była taka słaba bo była to Polska drużyna ich kraju.
I wiesz byłam kiedys w podobnej sytuacji, gorączka, grypa i ledwo sie na nogach trzymałam, ale na finał MSw Ag wyszłam w tych dresach co dostaliśmy jak i na kazdy przebieg mimo iż wolałabym biegac z krótkimi rękawkami bo goraczka i koszmarne przeziebienie zrobiły swoje i po kazdym biegu Team Lider musiał mi pomagac dojść do siebie i chociaż odchorowałam potem ten wyjazd to drugi raz też bym się gotowała w tym ubiorze reprezentacji. Tyle mojej refleksji, rozumiem że tez nie miałeś tej wiedzy.
Refleksja jest taka ze nie oceniałabym zbyt surowo występu Polaków, bo niekiedy taka lekcja się przydaje aby potem było lepiej. Byli, spóbowali oni i inni wyciągną napewno wnioski i przyłozą się do pracy. A zparezentować się też jakoś schludnie trzeba bo taki dobry zwyczaj i szaucnek dla wszystkich, a jak nie to dajmy sobie wogóle spokój z szumnym wychodzeniem pod flaga narodowa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Berek']"W piatek i sobote wszyscy zawodnicy, ktorzy juz wystapili weszli na boisko na final, za wyjatkiem A. Boczuli wlasnie. "

Dla wyjaśnienia - chyba w piatek na boisko w ogóle nie weszla polska drużyna, bowiem jej kapitana - nawet mimo dopytywania się - polscy organizatorzy nie raczyli zawiadomić o tym, że jednak podsumowanie dnia się odbędzie?
[/quote]
Informacja to w ogole byl towar deficytowy - poczawszy od malej ilosci katalogow, poprzez brak informacji na hali (uwazam ze info co tu sie odbywa powinno rzucac sie w oczy na kazdym kroku), a lektor tez powinnien od czasu o tym informowac. Mowie o tym lektorze na hali 6b, bo ten z hali 5 podawal co jakis czas informacje o zawodach.
[quote name='Berek']
W sobotę Agnieszka Boczula usiłowała walczyć z grypą która ją mocno powaliła ....
Dlatego też w niedzielę weszła na ring w kurtce - po prostu cały czas usiłowała jakoś się ogrzać i najprawdopodobniej nie rozważała nawet przebrania się w dres.
[/quote]
A zatem tym wieksze uznanie nalezy sie tej parze. Okazuje sie, ze nie tylko Agnieszka Boczula, ale takze Ela od Azira nie byla w pelni zdrowa.

[quote name='Berek']
Mnie bardzo podobał się występ Finki - tej z kucykami :lol: . Oraz zupełnie "odjechany" pies z Norwegii (zawodniczka występująca poza oficjalną norweską drużyną); świrek zupełny w stylu puchatkowskiego Tygrysa, a jednak ładnie wykonał program.
Sędziom chyba nie spodobal się okazywany nadmiar entuzjazmu.:razz:[/quote]

Finka tez mi baardzo podobala, a Norwezka to ta z goldenem? Jesli tak, to ja juz na treningu zwrocilam uwage na nieslychana radosc pracy tego psa.
Dla tych widokow warto bylo sterczec tyle czasu w zimnej hali.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Austriacki golden tez byl wart zmarzniecia...
A maliniak z numerem 16 - mial jak dla mnie rewelacyjny styl - zawodnik potrafil zwolnionym krokiem chodzic dynamicznie!!!!

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Refleksja jest taka ze nie oceniałabym zbyt surowo występu Polaków, bo niekiedy taka lekcja się przydaje aby potem było lepiej. Byli, spóbowali oni i inni wyciągną napewno wnioski i przyłozą się do pracy. [/quote]

No, moj pierwszy wniosek byl taki, ze dam sobie spokoj, bo i tak wiem na 100%, ze do poziomu np Boczuli z tego wystepu to raczej nie dociagne - ani z tym, ani z innym psem.
Ale teraz sobie mysle - no i co z tego? przynajmniej sie troche pobawie z psem. A narazie reprezentujemy sredni poziom krajowy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']Austriacki golden tez byl wart zmarzniecia...
A maliniak z numerem 16 - mial jak dla mnie rewelacyjny styl - zawodnik potrafil zwolnionym krokiem chodzic dynamicznie!!!!

Zofia[/quote]

Oba goldeny były fajne - ich radosna praca mimo błędów była bardzo ładna i napawała optymizmem, że są jeszcze dobre goldeny.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']Ech, zebym miala latek mniej... Bo mnie sie od razu zachcialo zaczac starty w obedience... Od zerowki w pierwszym roku jasne.
Zofia[/quote]

yyyyyyyyyy nie widzę związku pomiędzy wiekiem a startami.....(no może w agility), ale może tępa jestem:))

Link to comment
Share on other sites

Ha, austryjackiego goldenka miałam przyjemność zobaczyć, bardzo mi się podobał :loveu:
Trochę byłam rozczarowana, że nie było żadnego mniejszego psa, aż się przez chwilę mój duch przekory obudził... Mało się znam na obedience, ale obiło mi się o uszy, że ocenianie powinno być dostosowane do rasy, to dlaczego na tych Mistrzostwach były już tylko bordery, belgi i jakieś pojedyncze egzemplarze innych ras, ale wszystkie duże?

Link to comment
Share on other sites

Goldena nie widziałam, ale słyszałam że był rewelacyjny.
Za to widziałam wystep bc z ostatniej pary psów. I byłam zdziwiona niską punktacją za chodzenie przy nodze, średnio 7 pkt. To była taki charakterystyczny pies, bo pobiegł z aportem do pachołka.
Ale chodzenie mi się podobało i bardzo mnie ciekawi co się nie podobało w tym chodzeniu sędziom. Jedyne co mi sie rzuciło, że za każdym razem na siad pies się sam poprawiał. Ale reszta byla dla mnie ładna. No oprócz kroczków w bok, ale z tych psów co ja widzialam nie podobało mi sie to u żadnego.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ElGreco']A czy był jakiś Kelpiak na zawodach? Słyszałem że tak i że całkiem sporo braw zebrał, bo punktów jednak nie.
Ktoś ma jakies zdjecia właśnie tego wystepu? Jakies info?
Plisss
Piotr[/quote]
Zdaje sie ze był czekoladowy, ale jakos nie utkwił mi w pamięci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...