Jump to content
Dogomania

Mistrzostwa Swiata Obedience Poznan 2006


Basia i V

Recommended Posts

Mam zepsuty komputer i moje maile nie docieraja .A odrazu po powrocie w sobote usiadlam i napisalam Wam kilka moich subiektywnych wrazen z MS Obedience .Przepadlo w sieci.
Ale ogolne wrazenia moje,laika i widza ,sa takie jak i reszty.Poprostu ogromna arogancja organizatorow i totalne lekcewarzenie publiki oraz zawodnikow.
Ja nie bylam wstaanie wystac przy barierze i ogladac anonimowych zawodnikow.
Jedyne co dobrze widzialam to wystep Goldena :-)
Podziwiam tych zawodnikow z Polski ,ktorzy zecydowali sie wystapic,poddac ocenie i porownaniom (nieuniknionym ) na temat naszego poziomu.Gratuluje im tego startu i jedoczesnie zazdroszcze.Kazdy kto choc troche cwiczy z psem wie ile godzin potu i trudu trzeba zeby nauczyc chocby kilku komend a co dopiero takiego programu.
A fakt komentarze publiki byly swietne , np ja slyszalam ,ze przewodnik chodzi po kwadracie bo pokzauje psu jak ma potem isc :-) Wspolczuje tym ludziom ,ze musieli sie sami domyslac zamiast moc wysluchac fachowego komentarza.Ale to widocznie organizatorom wydawalo sie zbyt duzym trudem i wysilkime zeby za te 10 zl wejsciowki jeszcze komentarz o Obedience uslyszec.
Slowem organizacja do kitu ale same starty warte obejrzenia i dajace do myslenia .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 148
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Mrzewinska

Ktorego goldena widzialas?
Austriackiego czy norweskiego?
Oba byly wspaniale. Szybkosc i radosc jak u (dobrze prowadzonych!!!!) maliniakow.

W czwartek na treningu byl jeden facet, ktory ani razu psa nie nagrodzil. Z francuskiej druzyny, nr startowy 37 - to byl jeden z bardzo zle prowadzonych maliniakow. No i na starcie wynik tez byl nieciekawy - 175 pkt, widac bylo, ze pies i przewodnik nie maja wiezi emocjonalnych, ze pies szkolony - sorry - nie szkolony, a trenowany i zmuszany do pracy silowo. Pies jeszcze staral sie uzyskac kontakt - ale nawet na zakonczeniu sobotnim przewodnik tez go dolowal. Gdybym miala przyznac tytul najgorszego przewodnika, to po czwartku, piatku i sobocie Francuz mialby na taki tytul duuuuze szanse.

Mnie udalo sie zdobyc katalog...

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']Ktorego goldena widzialas?
Austriackiego czy norweskiego?
Oba byly wspaniale. Szybkosc i radosc jak u (dobrze prowadzonych!!!!) maliniakow.


Mnie udalo sie zdobyc katalog...

Zofia[/quote]

A zebym to ja wiedziala.Wystepowal w sobote po godz 13stej.Chyba norweski ale glowy nie dam sobie uciac.Jednak dokladnosc i styl pracy z takim psem,nie najlatwiejszym przeciez jesli idzie o wyciszenie emocji ,bardzo mnie zachwycil.
Katalogu zazdroszcze :-) Mozna sobie porownac wszystkie dane ,ech ...
A ja mam takie pomysl ,moze ktos moglby skopiowac na plytke wystepy czolowych lokatowo zawodnikow i naszej ekipy ??I taka plytke by rozprzedal,ja chetnie zainwestuje w cos takiego.Daloby sie to zorganizowac ?

Obejrzalam na PsachSportowych wystep p.Boczuli.Jedyny co narazie udalo mi sie sciagnac (biorac pod uwage chorobe mojejgo komp. ) Szkoda ,ze nie widzialam ich na zywo .
Chcialam dodac , kozystajac ,ze chwilowo mam łacze z netem ,ze pracuje na aportem z uzyciem nagrody łupowej i mam rozne wnioski ale nie moge chwilowo wstawic filmu z wiadomego powodu.
Ale jak sie naogladalam Obediencu to odrazu zapal wiekszy do pracy :-) Choc nie sadze zebym kiedykoliwiek maila dosc zaciecia przygotowac psa choc w czesci tak jak ogladalam w Poznaniu .Ale pomazyc mozna ,nie ? :-)

Link to comment
Share on other sites

"W czwartek na treningu byl jeden facet, ktory ani razu psa nie nagrodzil. "

Mój klubowy kolega przyszedł do nas w ciągu zawodów mocno zły, a torchę rozbawiony - bo widział Szweda ktory na uboczu tłukł swojego borderka w głowę z całej siły, aż echo niosło... :diabloti:
Zły był z powodu tego całego widoku - a z kolei rozbawiony, bo to Szwedzi przecież przodują w politpoprawnych opowieściach o pozytywnym szkoleniu i kontakcie z psem. :razz:

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

W sobote po trzynastej to byl Austriak p. Markus Haspl = pies ma na imie Flori, przydomka nie podano, wygladal jak przedstawiciel linii uzytkowej, ma 5 lat.
Na zakonczenie startow sobotnich ten pies wmaszerowal z zawodnikiem na boisko trzymajac flage Austrii w zebach - nosil taki nietypowy aport i cieszyl sie caly czas. Wywalczyl 246.167 pkt - a mial szanse na duuuuzo wiecej. Wyzerowal patyki - szkoda. Zawodnicy narzekali, ze patyki kladzione byly tuz przy bardzo mocno smierdzacej tasmie.

Berku, ja tez widzialam w Poznaniu psy politpoprawne oficjalnie, ktore "klikano" kantarkiem az glowe psią zarzucalo na boki....

A jak ten Szwed wypadl na starcie?
Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Romas']
Ja nie bylam wstaanie wystac przy barierze i ogladac anonimowych zawodnikow.
[/qoute]
Rzeczywiscie, poglos na hali byl taki, ze nie bylo slychac zapowiedzi spikera. Ale te zapowiedzi jednak byly.
[quote name='Romas']
A fakt komentarze publiki byly swietne , np ja slyszalam ,ze przewodnik chodzi po kwadracie bo pokzauje psu jak ma potem isc :-) Wspolczuje tym ludziom ,ze musieli sie sami domyslac zamiast moc wysluchac fachowego komentarza.Ale to widocznie organizatorom wydawalo sie zbyt duzym trudem i wysilkime zeby za te 10 zl wejsciowki jeszcze komentarz o Obedience uslyszec.
[/quote]

Ja slyszalam, ze komentatora nie bylo, bo zakazali tego sedziowie - zeby nie rozpraszac psow.
Zgadzam sie, ze bylo wiele niedociagniec organizacyjnych, ale to byly pierwsze takie zawody w Polsce. Bylo o niebo lepiej, niz rok temu, bo na calym boisku byla wykladzina, bo wyznaczono miejsce dla zawodnikow, byly tekturowe bandy oddzielajace zawodnikow. Bylo gorzej - bo nie bylo ringu przygotowawczego, bo tloczaca sie publicznosc mocna przeszkadzala psom, bo brak bylo przejrzystej informacji. I zawsze cos jest nie tak - na obedience bylo wszystko po angielsku, to wszyscy maja teraz pretensje, ze nie bylo po polsku, na ringach wystawowych bylo wszystko po polsku, to wszyscy maja pretensje, ze nie bylo np opisow w kartach ocen w obcych jezykach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']
....A jak ten Szwed wypadl na starcie?
Zofia[/quote]

Smutno, jak było do przewidzenia... Moim zdaniem się bał. Dostali 0,34 pkt. więcej od Ertka i Agnieszki. W zeszłym roku zostali vice ME Europy (a z innym psem Eklöf zdobył MŚ w 2002 w Amsterdamie), i wtedy ich występ był o klaaasę lepszy. Nie była to praca tryskająca radością, ale mimo wszystko pies pracował chętniej i dokładniej, i np. przy chodzeniu przy nodze nie było przypadania do ziemi kiedy przewodnik energiczniej machnął ręką.:p
Muszę przyznać, że ten występ był dla mnie największym rozczarowaniem poznańskich Mistrzostw. I to, co widziałam poza ringiem zawodów również... Bo na filmikach z innych występów tej pary wyglądało to naprawdę ok, pies był fajnie zmotywowany i chętnie pracował.
Eklöf jest trenerem i zawodnikiem sztokholmskiego klubu (którego zawodnicy mają dobre wyniki na europejskich zawodach IPO). Daje sporo seminariów obedience w Europie, jest ceniony za swe umiejętności motwowania psów i pracę z nimi, ale [B]niestety[/B] w Poznaniu chyba mocno (o wiele za mocno!:angryy: ) doszła do głosu presja i chęć powtórzenia sukcesu... :shake:

Link to comment
Share on other sites

"Smutno, jak było do przewidzenia... Moim zdaniem się bał. "

No więc mnie osobiście trochę zatykały oceny za chodzenie przy nodze - podobne - dawane psom ewidentnie "energicznym i sprężystym" oraz takim ktore szły precyzyjnie co do centymetra, a na zakrętach sikały ze strachu :p . Będą filmy, to bedzie można to pooglądać i pozastanawiać się wspólnie...

Nawet zadaliśmy pytanie sędziom, co według nich oznacza początek regulaminu w ktorym jak byk stoi "radosna współpraca" - i muszę powiedzieć że trochę nas zdumiało kiedy główny sedzia odpowiedział z zadowoleniem, ze... oznacza to że pies "ma iść nie za blisko i nie za daleko od nogi przewodnika".
Sic!
:evil_lol:
Wydaje mi się że ta dyscyplina dopiero ewoluuje - i latwiej sedziom dostrzec super - energiczny galop po aport jako wyraz entuzjazmu i dobrej pracy niż przełknąć trochę energiczniejszy krok przy chodzeniu przy nodze. Łatwiej jednak przyjąć że może być smętnie, byleby pod linijkę. :cool1:

Szczerze mowiąc mam niedosyt po paru szalonych, energicznych psach punktowanych niżej, niż naprawdę wywalające białka ze strachu precyzyjne ciche pracusie.
:oops:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Basia i V']


Ja slyszalam, ze komentatora nie bylo, bo zakazali tego sedziowie - zeby nie rozpraszac psow.
Zgadzam sie, ze bylo wiele niedociagniec organizacyjnych, ale to byly pierwsze takie zawody w Polsce. Bylo o niebo lepiej, niz rok temu, bo na calym boisku byla wykladzina, bo wyznaczono miejsce dla zawodnikow, byly tekturowe bandy oddzielajace zawodnikow. Bylo gorzej - bo nie bylo ringu przygotowawczego, bo tloczaca sie publicznosc mocna przeszkadzala psom, bo brak bylo przejrzystej informacji. I zawsze cos jest nie tak -[/quote]

Masz racje jeszcze sie taki nie urodzil coby wszystkim dogodzil .Ale mozna bylo pomyslec i choc probowac.Miedzy wystepami zawodnikow pare slow dla publiki.
Otwarta galeria nad ringiem.
Troche wiecej krzeselek ,bylo ich od groma przy ringach wystawowych.
Miejsca dla zawodnikow odgrodzone tasma ,bo byla tasma ale na podlodze i ja tez w tlumie jej nie dostrzeglam i weszlam pomiedzy stoliki :oops:.
Ale oczywiscie ,ze tylko ten co nic nie robi to sie nie myli.Choc przykro mi bylo ,ze przyjechalam taki kawal drogi i nie mam szans na obejrzenie chocby kilku wystepow pod rzad ,bo poprostu tłum ludzi mi zaslanial calkowicie widocznosca i wystac kilka godzin na nogach trudno.
Troche to bylo tak jakby organizatorzy mowili do publiki "nie jestescie tu mile widziani i cieszcie sie ,ze wogole cokolwiek widac".
Nie ma co szat rwac ,pozostaje teraz ogladac i analizowac sfilmowane wystepy .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Davie']
. Bo na filmikach z innych występów tej pary wyglądało to naprawdę ok, pies był fajnie zmotywowany i chętnie pracował.
[/quote]

ja dzieki kaprysowi moje kompa mam dzis dostep do coniektorych filmikow i ogladam,ogladam,ogladam i nie moge sie naogladac.
Nieuchronnie rodzi sie pytanie ,patrzac na wystepy niektorych zawodnikow -jak oni tego nauczyli.Widac,poprostu widac ,ze mieli inne metody ,chocby to branie aportu w biegu.
Co mi sie rzucilo w oczy ,w porownaiu do wystepu naszych par, zawodnicy np norwescy mieli wieksze "wyczekanie" przed kazada komenda.Nie wiem czy to widzicie ale pracowali chyba pod mniejsza presja i swobodniej, a moze tylko mi sie tak zdawalo.
Ide dalej ogladac :-)

A widzieliscie wystep sznaucera z ekipy francuskiej P.SCHMISSER/RAYMANN ,moze kots wie jaka dostali punktacje?Bardzo mi sie podobala praca tego psa choc chwilami za entuzajastyczny byl :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Romas']A widzieliscie wystep sznaucera z ekipy francuskiej P.SCHMISSER/RAYMANN ,moze kots wie jaka dostali punktacje?[/quote]

Wyniki całkowite są na [URL]http://www.worlddogshow2006.pl/obedience_pl.php[/URL] Szkoda, że nie ma cząstkowych, ale ta para miała 179,33.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Mam nadzieje, ze Basia da rade - nie dzis i nie jutro - z montowaniem filmikow.
Chodzenie przy nodze podobalo mi sie wlasnie goldenow, flnlandzki border - nr 30 - byl oceniony wysoko w chodzeniu, jedna z przewodniczek z maliniakiem (Szwajcaria) wg mnie szla naprawde i dynamicznie i radosnie, zero stresu u psa.
Oceny, owszem, nieraz szokowaly.
Nie jestem przyzwyczajona do pracy borderow - one przez charakterystyczna przygarbiona sylwetke sprawiaja czasem wrazenie pracujacych pod okrutna presja. Moze z bliska widac lepiej czy to jest praca pod presja czy nie. Ale u Finki z borderem bylo na pewno widac skupienie psa, a nie nerwy.
Akurat aport w biegu mnie nie dziwi, bo moja maliniaczka zawsze spieszy sie straszliwie - musialam hamowac, zeby jej nie przenosilo powietrzem o 5 metrow dalej. Aportujac na trawie pilke czesto z impetem fika koziolki zeby sie zatrzymac, ale to jej problem - do koziolka nauczylam hamowac.
Ciekawe byly dodatkowe sygnaly reka przy znakach. Inne na waruj, po ktorym byl ciag dalszy znakow, inne na waruj wymagajace juz pozostania.
Ach, to uzaleznienie sytuacyjne!!!!
Ponoc z galerii widac bylo dobrze, ale nawet nie wiedzialam, ze na gorze tez jest galeria - a krzesel nie bylo.
Chetnie w Krakowie widzialabym grupke obedience - moze daloby sie razem wlezc na jakas hale????? Samemu cwiczyc sie nie da, w dwie sztuki tez malo. Chocby ze wzgledu na patyczki.
Gdzie kupic twarde????
Na nastepne zawody dogomaniacy musza przyjechac ze skladanymi krzeslami, nie ma upros.

Szkoda, ze "przedskoczkiem" nie byl pies pracujacy super przy nodze - zebysmy mogli zoboaczyc, o co naprawde chodzi. No ale te super pracujace startowaly - i nie mogly miec przez demonstracje dodatkowego treningu.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ElGreco']A czy był jakiś Kelpiak na zawodach? Słyszałem że tak i że całkiem sporo braw zebrał, bo punktów jednak nie.
Ktoś ma jakies zdjecia właśnie tego wystepu? Jakies info?
Plisss
Piotr[/quote]

Tu masz zdjęcie tego kelpi ;)

[URL]http://dogomania.pl/forum/showthread.php?t=33928&page=99[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Hmm, wiecie co, chodzi mi po glowie jakies czysto amatorskie seminarium. Zeby nie kosztowalo za duzo, tyle co dojazdy czy nocleg... Zaczac popoludniem. Obejrzec wieczorem i w nocy razem filmiki, podyskutowac o nich. A rano i w dzien probowac na jakims psie przepracowac poszczegolne elementy.
Bo jak bedzie super specjalista, to my, szara masa, albo sie nie dopchamy, albo bedzie za drogo. Super specjalista rzadko uczy adecadla, a tu trzeba by popracowac nad abecadlem wlasnie. Dogomaniacki Klub Obedience?
Hm....

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']Hmm, wiecie co, chodzi mi po glowie jakies czysto amatorskie seminarium. Zeby nie kosztowalo za duzo, tyle co dojazdy czy nocleg... Zaczac popoludniem. Obejrzec wieczorem i w nocy razem filmiki, podyskutowac o nich. A rano i w dzien probowac na jakims psie przepracowac poszczegolne elementy.
Bo jak bedzie super specjalista, to my, szara masa, albo sie nie dopchamy, albo bedzie za drogo. Super specjalista rzadko uczy adecadla, a tu trzeba by popracowac nad abecadlem wlasnie. Dogomaniacki Klub Obedience?
Hm....

Zofia[/quote]

Ja jestem za a nawet przeciw. Żartuje. Oczywiscie jestem za;) .

Link to comment
Share on other sites

Spotkanie nie jest zlym pomyslem ,choc powiem Wam cos o moich doswiadczeniach.Kiedys bylo takie spotkanie w Warszawie.Przyszla kupa luda.Prowadzila Maria Kuncewicz.
I to co mi osobiscie przeszkadzalo to byl ten tlum bardzo zroznicowanej w wiedze publiki.
Jedni juz mogli spokojnie startowac w jedynce ,drudzy (jak ja) ledwo zerowka.
Tak ,owszem ,sporo sie dowiedzialam patrzac na prace innych i sluchajac Marii .Chcialabym jednak moc przecwiczyc to samo pod okiem doswiadczonej osoby a to juz przy 20stce psow niemozliwe.
Chcialabym skupienia na konkretnych problemach np ujecia pracy przy nodze taka metoda i inna metoda.Co np zrobic z odstajacym zadem( ktory zreszta ja widzialam na filmikach wielu psom odstawal).
To taka garsc refleksji,bo co do zorganizowania samego spotkania to chyba nie jest trudno jakies miejsce wybrac i poprostu zwalic sie tam :-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kuncewmr']A tu szczegolowe wyniki punktowe za kazde cwiczenie
[URL]http://obeissancecanine.free.fr/autrespages/concours%20etrangers/resultats%20internationaux/pologne%202006/res.%20detaille%20chpt/resultats%20detaille.htm[/URL]
M+S[/quote]

O! Super! Właśnie tego mi brakowało ;) Wielkie dzięki Mario :loveu:

Link to comment
Share on other sites

Ja niestety nie miałam możliwości oglądać Mistrzostw, nie widziałam ani jednego całego przejścia :placz: ale i tak udało mi się ustrzelić kilka, niezbyt zresztą dobrych, fotek.

Agnieszka Boczula i Erti
[IMG]http://img296.imageshack.us/img296/9589/imgp8379ij7.jpg[/IMG]

Zawodnik z kelpie - chodzenie przy nodze mnie nie oszołomiło, ale po aport pies poleciał fajnie :)
[IMG]http://img65.imageshack.us/img65/2043/imgp8774jm4.jpg[/IMG]

Podium
[IMG]http://img452.imageshack.us/img452/8660/imgp9229podiummsoban1.jpg[/IMG]

Pozdrawiam
Marysia i Una

Link to comment
Share on other sites

Na psach sportowych jest juz filmik Azira. A czy ktoś wie za co wyzerowano tyle cwiczeń, bo na filmiku teoretycznie były zrobione. A występ z nam jedeynie z filmiku.
Więc nie bardzo moge dojsć dlaczego. Birmie za pozycje tez wyzerowano i też sie zastanawiam dlaczego?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...