Jump to content
Dogomania

FigabaS

Members
 • Content Count

  642
 • Joined

 • Last visited

About FigabaS

 • Rank
  Advanced Member

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. FigabaS

  Chodsky Pes

  Nawet nie wiem czy tłumaczenie jest niezbędne, Czesi czy Słowacy, podobnie jak my, mogą korzystać z translatorów internetowych.
 2. FigabaS

  Chodsky Pes

  Jest identyczny jak chodziaczek :) Możliwe, że jakiś bezpapierowy bo i takie już są w Czechach ale żeby u nas? Czy coś o charakterze da się powiedzieć?
 3. FigabaS

  Chodsky Pes

  Przypadkiem dziś odkryłam, że hodowla Vita Canina jest w tej samej miejscowości co Od Prloveho Potoka więc jechałyśmy po szczenięta w to samo miejsce tylko w różnym czasie :)
 4. FigabaS

  Chodsky Pes

  O oduczaniu pogoni za samochodami coś znalazłam tutaj: [URL]http://www.owczarek.pl/forum/forum_posts.asp?TID=21080[/URL]
 5. FigabaS

  Chodsky Pes

  No to trzymamy kciuki za pomyślny przebieg zabiegu :)
 6. FigabaS

  Chodsky Pes

  Umaszczenie trochę się zmienia, np. Barbi jako dzieciak różniła się od siostry tylko tym, że miała czarne paluchy. Miała podobne znaczenia jak większość szczeniaków ChP. Tu są obie w dniu odbioru Barborki z hodowli: [URL="http://www.fotosik.pl"][IMG]http://images47.fotosik.pl/290/88ee442cf5db41admed.jpg[/IMG][/URL] Tu Barbi czteromiesięczna - jeszcze widać wyraźnie podpalone podgardle i pasemka w uszach: [URL="http://www.fotosik.pl"][IMG]http://images35.fotosik.pl/93/20362aa0f6c84adfmed.jpg[/IMG][/URL] A tu Barbi w wieku 7 miesięcy a niżej siostra, Barca, w tym samym wieku [URL="http://www.fotosik.pl"][IMG]http://images44.fotosik.pl/290/c6725ebb3e52dc1cmed.jpg[/IMG][/URL] [URL="http://www.fotosik.pl"][IMG]http://images38.fotosik.pl/286/b76fc75ff166cf03med.jpg[/IMG][/URL] (autor zdjęcia - Jaroslav Vondrak) Teraz Barbi ma ledwie kilka jasnych kłaczków w uszach, lekko przykurzone podgardle, dwa jaśniejsze placki na przedpiersiu no i podpalane łapki ale z czarnymi paluszkami. Ma też czarnego kleksa na języku :) Z tego co wiem takie podpalenia jak ma Barca są pożądane. Ale ja lubię czarne psy i pasuje mi taka moja czarnucha :) Nadira - nie przejmuj się tak bardzo, za jakiś czas te zapłotowe psy staną się tłem, młody prędzej czy później połapie się, że one go nie dosięgną. Sama postaraj się zachować spokój jak przechodzisz koło takich domów a pieska czymś zajmij.
 7. FigabaS

  Chodsky Pes

  Jeśli Szardi jest odważna to tym lepiej :) Ja opieram się na opiniach osób, które miały do czynienia z tymi pieskami i tak je właśnie oceniały. I oczywiście każda z tych osób zastrzegała, że zdarzają się odważniejsze egzemplarze ale raczej zdarzają się niż stanowią większość. Poza tym już ponad trzy lata obserwuję swoją psinę :) Jakimś okropnym tchórzem nie jest ale ostrozna jest na pewno. Ma fajną cechę - nie zraża się na całe życie, potrafi przejść do porządku nad jakimś przykrym zdarzeniem. Myślę, że wiąże się to z zaufaniem do przewodnika choć pewnie nie tylko. Ja nadmieniłam o tej wrażliwości nie po to, by kogokolwiek straszyć tylko by w miarę możliwości oszczędzić chodziaczkowym szczeniaczkom przykrych doznań w "dzieciństwie" żeby sobie dzikuska nie wychować. W miarę możliwości no bo przecież nie wszystko da się przewidzieć a szczeniak świat poznawać musi.
 8. FigabaS

  Chodsky Pes

  Warto przeczesywac juz teraz, choćby w ramach przyzwyczajania do takich zabiegów ale też by nie dopuścić do filcowania. Mojej Barbiśce w wieku około 8 miesięcy za uszami sierść się sfilcowała, musiałam wyciąć. Sierść dorosłego psa już takich kłopotów nie sprawia. Nie wiem jaki grzebień czy szczotka są do czesania najlepsze, tu może coś poradzą ci, którzy wystawiają pieski i bardziej się przykładają do utrzymania szaty. Ja mam takie trzyrzędowe "grabki" ale nie jestem zachwycona.
 9. FigabaS

  Chodsky Pes

  On tak krótko u Was jest... Jak czytam, że w domu wykonuje polecenia (a na zewnątrz nie) to się zastanawiam jakie i ile ich już poznał w tak krótkim czasie :) Będzie dobrze tylko postaraj się w miarę możliwości zapobiec sytuacjom, gdzie szczeniak mógłby się czegoś bardzo wystraszyć i do czegoś zrazić. Nie wszystko od nas zależy i czasem się nie udaje (mnie się nie do końca udało :/) ale warto mieć na uwadze.
 10. FigabaS

  Chodsky Pes

  Może trzeba pieska zainteresować jakąś zabawą, np. delikatnym przeciąganiem szarpaczkiem czy aportowaniem piłeczki lub innej zabawki? Czy może zauważyłaś już co Drago lubi robić? Chciałabym Was uczulić na pewne sprawy i podkreślić raz jeszcze, że nie są to psy zbyt odważne i żeby jakąś odwagę czy jej namiastkę zbudować trzeba ostrożnie i z wyczuciem dozować bodźce. Nie "hartować", nie rzucać na tzw. głęboką wodę a stopniowo przyzwyczajać do wszelkich nowości. Nic na siłę. I położyłabym nacisk na współpracę.
 11. FigabaS

  Chodsky Pes

  Ja dobrze Cię zrozumiałam, chciałam tylko powiedzieć, że o ile w użytku nie znajdziemy tzw. eksterieru (czyli tych aktualnie trendy cech zewnętrznych) o tyle wśród psów hodowanych na wygląd całkiem prawdopodobne jest trafić na psa pracusia. Z pracowitym eksterierem jest ten kłopot, że on może czasem dużo chcieć ale niewiele móc. I to jest dramat. Co to jest double handling? (ja nie wystawiałam nigdy psa i nie znam tych wszystkich pojęć). Co się tyczy chodziaczków jeszcze - to dość wrażliwe i delikatne psy. Mają wspaniałe predyspozycje do pracy węchowej i są używane w służbach celnych, czasem ratowniczych. Jednak na przykład swojej Barborki w ratownictwie nie widzę, ona by nie była w stanie oddalić się ode mnie na odległość, która czasem bywa konieczna. Za mało odwagi i samodzielności. Hmm, szukanie piłki czy innej zabawki kończy się gdy zabawka wpadnie w pokrzywy, popatruje wtedy rozpaczliwie to na mnie, to na miejsce gdzie wyczuwa piłkę. Natomiast w służbie celnej czy podobnym jakimś zajęciu jak najbardziej widzę moją psinkę. Jest bardzo wytrwała, nie zniechęca się i uwielbia pracę nosem.
 12. FigabaS

  Chodsky Pes

  Eksterierowe ON-ki bywają bardzo pracoholiczne :) Tak zwany eksterier, choć hodowcy kojarząc pary hodowlane większą wagę przykładają do wyglądu niż do charakteru, wcale nie musi być wyprany z popędów więc kupując eksteriera trzeba się liczyć z tym, że zaprzęgnie nas do roboty albo będzie wojował znudzony i sfrustrowany. Tak więc z eksterierem może być równie trudno sobie poradzić jak z psem z tzw. linii użytkowej. Generalnie jednak nie uważa się owczarkow niemieckich za rasę trudną do opanowania, trzeba tylko poświęcić mu odpowiednią ilość czasu na szkolenie i inne zajęcia. Co do zdrowia chodziaczków to jestem zorientowana o tyle o ile. Dysplazja jest, niestety. Nie orientuję się na ile jest powszechna, wiem tylko, że jest wymóg przebadania psów zanim zostaną zakwalifikowane do hodowli. Może ktoś z forumowiczów posiadających pieski hodowlane coś więcej na ten temat napisze. O innych chorobach trapiących rasę nie słyszałam. Poznałam suczkę, która miała epilepsję i pytałam jej właścicielkę czy to choroba częsta u chodziaczków - powiedziała, że nie, po prostu zdarzyło się. Ciekawostka - znalazłam na stronie klubu zdjęcie siostry miotowej mojej Barborki, która właśnie została mamą i hodowca ogłasza szczeniaki [URL]http://www.kpchp.org/fotoinze/118001.jpg[/URL] - to ta po lewej, Barca od Perloveho Potoka. A tu moja czarnucha (od tego samego potoka ;) A z tyłu znajomy ON-ek eksterier, typ wybitnie pracoholiczny) [URL="http://www.fotosik.pl"][IMG]http://images41.fotosik.pl/301/5742c2f8cdd26f32med.jpg[/IMG][/URL]
 13. FigabaS

  Chodsky Pes

  Chciałabym jeszcze raz podkreślić, że owczarek niemiecki i chodski pies to dwa zupełnie inne światy - różnic jest naprawdę więcej niż podobieństw, zarówno w wyglądzie jak w charakterze. Miłośnikowi ON chodski pies go nie zastąpi.
 14. FigabaS

  Chodsky Pes

  Hmm, klub agility był też na Juvenii (stadion na Błoniach) [url]http://www.agility.hittdog.pl/[/url] ale czy jeszcze działa - tego nie wiem, nie byłam na Juvenii ponad rok a w treningach agilitowych nie uczestniczyłam nigdy więc się nie orientuję w tej dziedzinie psiej aktywności.
 15. Serdecznie zapraszam na wątek jamnikowatej Megi, która od ponad 2 lat czeka na wymarzony dom.

  http://www.dogomania.pl/forum/threads/235571-Megi-w-typie-jamnika-po-ponad-2-latach-w-schronisku-czeka-na-DS-w-DT-)

×