Jump to content
Dogomania

Sterylka , badania itp.


borysus

Recommended Posts

Moja sunia ma mieć 30 sterylizację. Udało mi się ją wcisnąć na marzec, ale do nieznanej mi przychodni "Legwan" we Wrocku.
1. Nie kazali zrobić suni żadnych badań, tylko ją oglądnęli i zważyli. Ona nie jest otyła, raczej nie choruje, ale nie wiem czy przed operacją nie powinno się zrobic chociaż na krzepliwość krwi? Czy ktoś robił badania swojemu psu, jesli tak to jakie? Czy zna ktoś może tą przychodnię?

2. Czy mogę ogolić jej brzuch? Pewnie w tym miejscu gdzie będą ciąć będą ją golić, a wolałbym zaoszczędzić jej dodatkowego stresu

3. Jakie tabletki przeciwbólowe podawaliście swoim psom? Można kupić jakieś dla dzieci czy dać połowę dawki dla dorosłych(waży 30 kg)?

Link to comment
Share on other sites

Jesli Twoja suczka jest na ogol zdrowa, jest mloda w miare, to raczej nie robi sie dodatkowych badan. Ja starylizowalam 6-cio letnia niedawno, zdrową, bez zadnych badan w zaufanej przychodni i wszystko bylo dobrze.

Poinformowali Cie o tym ze suczka musi byz przeglodzona przed zabiegiem?
Jesli chodzi o golenie, to raczej weci robia to juz po uspieniu psa, takze bez stresu, tak z tego co wiem ja ;)
Tabletki przeciw bolowe i antybiotyk to tez podstawa, powinien dac wet koniecznie na kilka dni po zabiegu. Nic na ten temat nie mowili?

Link to comment
Share on other sites

Wiem, że musi nie jeść, ale zabieg ma na osiemnastą i nie wiem czy od samego rana czy wystarczy osiem godzin(ona popełni sepuku bez jedzenia przez cały dzień)? Kobietom się robi lewatywę, ale jej chyba nie będą robić, więc może mogę dać jej xennę lub coś podobnego?
O antybiotyku i tabletkach nic nie mówili, jeśli powinni przepisać to się upomnę

Link to comment
Share on other sites

8 godzin to za krótko. Xennę sobie odpuść, bo tylko możesz zaszkodzić psu.
Dobry wet powinien zalecić badania suni. Przy operacjach zawsze jest ryzyko, a wiedząc że pies zdrowy (potwierdzenie w wynikach badań) ryzyko się zmniejsza.
Antybiotyk wet daje albo w tabletkach albo w zastrzykach. My po 48 godzinach byłyśmy na zastrzyku antybiotykowym i wyprosiłam również przeciwbólowy (niby według wielu wetów psa musi trochę boleć, ale ja jestem innego zdania).
Co do brzucha to wet goli sam przed zabiegiem, a później dostajemy sunię z łysym brzuchem (w naszym przypadku) w pięknym srebrnym kolorze :lol:

Link to comment
Share on other sites

Szok! bez badań nie daje się psa pod nóż, oczywiście są sytuacje nagłe gdzie trzeba ratowac zycie i nie ma czasu na badania. Przy planowanym zabiegu badania , chocby podstawowe , są niezbędne! Ważne są na przykład wskaźniki watrobowe, jeśli watroba niedomaga to pies może się nie obudzić z powodu słabego metabolizmu leków znieczulających. Mnóstwo innych jeszcze zalezności trzeba określić.No i pozostaje rodzaj znieczulenia - dobiera się je biorąc pod uwagę stan zdrowia psa. Eh...średniowiecze poprostu!!

Link to comment
Share on other sites

No to ja juz kurczę sam nie wiem co mam zrobić? Zostało mi 14 dni! Czyli zrobic próby watrobowe i coś jeszcze? Jak długo się czeka na wyniki? Ile moga kosztować? Moja sunia ma 6 lat, jest aktywna, ale jednak troche boję się o jej serducho. Pytałem ich czy można zrobić ekg to powiedzieli, że to bez sensu, moga przed zabiegiem ja osłuchać.
Gdzies czytałem, że lepsza jest narkoza wziewna, wiecie może czy jest dużo droższa?

Link to comment
Share on other sites

borysus- jesli weci mowia ze jakiekolwiek badanie jest bez sensu, a Ty chcesz miec pewnosc ze sunka dobrze to zniesie, to ja nie oddałabym takim wetom swojego psa, czy to sa sprawdzeni lekarze? Masz do nich zaufanie? To ze jestescie umowioeni za zabieg jeszcze do niczego nie zobowiazuje, moze jedz tam i pogadaj o wszystkim, co zalecaja itd.

Link to comment
Share on other sites

Wszedłem na ich stronę i jest tam napisane : [B]Przychodnia LEGWAN na wyposażeniu Sali operacyjnej posiada kardiomonitor, który zapewnia bezpieczeństwo w czasie zabiegów operacyjnych.[/B]
Mam nadzieję, że dotyczy to równiez mojej suni bez względu na to czy ma zabieg za połowę ceny

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[I]Konieczne badania dodatkowe! średniowiecze!! Niebezpieczna narkoza!!
Weci nie zalecają, ale ja swoje zdanie mam...[/I]

Powiem Wam tyle:
Badanie krwi (bo przecież różne narządy mogą niedomagać) (śr ok 50 zł)
Badanie USG, żeby wykluczyć zmiany w narządach (ok 40-50 zł)
Badanie EKG (bo może ma wadę serduszka) (ok 50 zł)
No to macie 150 zł więcej do zabiegu
może coś dodacie do listy?
(te same osoby może w innym forum podejmą temat niedouczonych lekarzy którzy biorą ceny z kosmosu)

Co do posiadania własnego zdania...proszę bardzo, ale dorzućcie szczyptę wiedzy/doświadczenia
Sam miałem przypadek rozhisteryzowanego właściciela, który po sterylizacji postanowił "na własną rękę" podac coś przeciwbólowego (pani w aptece mu poradziła ibuprofen...swoją drogą jakie miałą do tego uprawnienia)
No i przyjechała psina za 3 dni z krwotocznym zapaleniem p.pokarmowego i uszkodzoną wątrobą.
Na szczęście właściciel się przyznał a nie obrzucił błotem za brak badań i przedawkowanie narkozy.

Żeby coś pisac trzeba się na tym choć troszkę znać

Link to comment
Share on other sites

Nie irytujmy się :smokin:

Zrobiłem suni tylko podstawowe badania, wszystko się udało. Po tygodniu śmigała jak szesnastka ;)

Przychodnię moge polecić. Sympatyczni, młodzi weci. Pozwalali mi wchodzić co 15 min. , bo jak to ujął Pan powyżej należę do tych rozhisteryzowanych, więc co chwilę musiałem sprawdzać czy nie ukatrupili mi suni ;)
Tabletki przeciwbólowe od weta Aspicam, antybiotyk w tabletkach
Nie taki diabeł straszny . . .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='borysus']Nie irytujmy się :smokin:

Zrobiłem suni tylko podstawowe badania, wszystko się udało. Po tygodniu śmigała jak szesnastka ;) [/QUOTE]

Moja po trzech dniach była na wszystkich sofach ,wersalkach itp , na podwórku też trudno było za nią zdążyc

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Taghar']
Powiem Wam tyle:
Badanie krwi (bo przecież różne narządy mogą niedomagać) (śr ok 50 zł)
Badanie USG, żeby wykluczyć zmiany w narządach (ok 40-50 zł)
Badanie EKG (bo może ma wadę serduszka) (ok 50 zł)
No to macie 150 zł więcej do zabiegu
może coś dodacie do listy?
[/QUOTE]
Dla jednego to dużo, dla drugiego nie - nie każdy jednak wie, że jest taka możliwość. Ba - niektórym osobom nawet do głowy nie przyjdzie, że psom robi się EKG. Ale zazwyczaj wet o tym nie informuje ani nie pyta o możliwości portfela. Wet mówi - młody pies, będzie dobrze. Mówi tak, bo pewnie nie raz spotkał się z oburzeniem klienta, że próbuje się go naciągnąć na bóg wie jakie koszty. I wetowi robi się wtedy niemiło, przykra rzecz. Tylko czy to jest powód, żeby pozostawiać właściciela psa niedoinformowanego?
Mój pies "otarł się" o narkozę czterokrotnie (na szczęście udało się rozwiązać problemy w inny sposób) u różnych wetów i ani razu (!) nie zaproponowano mi badań mimo, że mowa była o planowanych zabiegach. Uważam, że to skandaliczne podejście do sprawy.

Link to comment
Share on other sites

Moja suńka BF jest zapisana na sterylkę na 1 czerwca, strasznie sie o nią boję. Poprosiłam o cały zestaw badań bo pies jak to mój wet mówi "specjalnej troski". Sunia ma 3 lata, miała już 4 cieczki, nie mieliśmy nigdy okazji jej wysterylizować bo zawsze było coś: nużeniec (bardzo ciężko było go wyleczyć), potem gronkowiec w uszach, zapalenie przy doopce od ucisku ogonka- ma strasznie dociśnięty do ciałka, że jej się odparza, co prawda przemywam to miejsce reguralnie na mokro i na sucho, w międzyczasie zraniła sobie łapkę i dostawała antybiotyk, potem najgorsze - zwapnienia w kręgosłupie co spowodowało ucisk rdzenia kręgowego, do dziś sunia nie chodzi w pełnoi sprawnie, leczona była prawie 2 miesiące sterydami....od jakiegoś miesiąca jest ok, dlatego chcemy ja wysterylizować, boję się tylko o to bo jakoś w lipcu dostałaby cieczkę, czy to nie jest już za późno???Ostatnio miała w grudniu, a dostaje co 7 miesięcy....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

a ja mam do Was pytanie, czy przed sterylką jest zakaz np dawania leku na chorobę lokomocyjną?
moja koleżanka chce sterylizować jej suczka miała miesiąc temu pierwszą cieczkę, waży koło 15kg... koleżanka mieszka na wsi i ma dość daleko do veta, a suńka ma chorobę lokomocyjną i strasznie się psina męczy... no i koleżanka mnie spytała, czy można suni dać tabletkę na chorobę lokomocyjną?
wiecie coś o tym? czy to może zaszkodzić przy sterylce suczce?

Link to comment
Share on other sites

Najlepiej skonsultować się z lekarzem który będzie wykonywał zabieg, bo tylko on wie jakie środki do narkozy będzie stosował i czy jest jakiś lek przeciw chorobie lokomocyjnej który można bezpiecznie z tą narkozą łączyć.
W żadnym wypadku nie podawać niczego na własną rękę bo może to mieć w połączeniu z narkozą katastrofalne skutki.

Link to comment
Share on other sites

Nie sądzę aby to był dobry pomysł. Sunia dostanie leki po przybyciu do lecznicy, więc wcześniejsze podanie jej leku może zaburzyć plan znieczulania.

Jak daleko ten wet? Myślę, że lepiej będzie zająć ją czymś niż podawac leki uspokajające. No i przede wszystkim musi być na czczo

Link to comment
Share on other sites

eh... właśnie przywiozłam psicę ze sterylki, więc mogę napisać jak to u nas wyglądało. Baja właściwie nie miała żadnych dodatkowych badań, ale wet ją zna. Przeprowadził konkretny wywiad i osłuchał serduszko. 2 godzinki i po wszytskim. Teraz bidulka się bardzo męczy w kołnierzu, no ale cóż... musi wytrzymać. Ale taka bidna jest ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...