Jump to content
Dogomania

Pety, A Zwierzeta Wystawowe I Hodowlane


orsini

Recommended Posts

  • Replies 396
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='marisia']I o to chodzi, żeby za chipowanie nie płacić 100PLN, tylko np. 30 PLN a jak będzie masówka to wpłynie na jej obniżenie. Schroniska powinny mieć dostęp do centralnej bazy, żeby ustalić właściciela no i trzeba zorganizować jakoś ściągalność, w końcu mandaty włożone za wycieraczkę jakoś się ściąga. Lekarz weterynarii miałby obowiązek zachipowania każdego psa, który się zgłosi do szczepienia a szczepienie przeciw wściekliźnie jest obowiązkowe i po 2 latach chyba by się udało oznakować z 80% psów a to i tak bardzo dużo. Chyba wykazy z zaszczepionymi psami też gdzieś są ewidencjonowane to dojdzie numer chipa i tyle. :)[/quote]

:klacz: zgadzam sie w 100%, ale właśnie cena znakowania powinna zostać obniżona i powinno to być robione "dla idei" po kosztach a nie dla zysku bo nie wierzę że chip jest warty te 100 zł :shake:

a 100 zł mogą brać za chipy od hodowców którzy są bogaaaaci bo zarabiają krocie na hodowli :evil_lol: :evil_lol: :evil_lol: ŻARTOWAŁAM :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ja mysle ,ze to bylaby droga do sukcesu ,powszechne/obowiazkowe czipowanie przy szczepienieu na wscieklizne.
Prawie nie znam psow nie zaszczepionych wiec zaczipowanych tez byloby przewazajaca wiekszosc.
Nie trzeba do tego specjalnych organow scigania tak jak nie ma specjalnych organow scigania do sprawdzenia czy pies jest szczepiony.Poprostu odpowiedni paragraf o konsekwencjach nieszczepienia/nieczipowania i mysle ,ze to by wystarczylo.
Zawsze znadzie sie cwaniak ,co jak jest przepis jazdy w pasach to on bez pasow ,a co mu tam !, ale przewazajaca wiekszosc by sie poddala -psioczac :-)
A druga sprawa to edukacja,edukacja,edukacja.
Gdyby uruchomic program dla dzieci ,na lekcje przyrody o zwierzetach domowych ,korzysci bylby wymierne a koszty niewielkie.
Tymczasem nasze dzieci ucza sie jakichs glupot o porostach i stulbiach .A jak zaproponowalam pani ,ze na lekcji wychowawczej zrobimy pogadanke pt"Jak chronic sie przed pogryzieniem ,jak postepowac z psem " to zrobila wielkie oczy i dzieci mialy lekcje pt"Zwierzeta Afryki "!!!!!
Wiec dlatego edukcja i chipowanie i juz bylby postep.
A swoja droga daleko odeszlismy od tematu Petow:-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Romas']
A swoja droga daleko odeszlismy od tematu Petow:-)[/quote]

No właśnie Romans, ja cały czas próbuję przedstawić swój punkt widzenia :). Podstawą hodowli są wyrównane zdrowe mioty, gdzie pety zdarzają się rzadko. Natomiast gwiazdy, tak jak to z gwiazdami bywa, pojawiają się również nie często i to czasem wcale nie w rękach hodowcy :(. No a taką wyrównaną hodowlę, może poprowadzić tylko doświadczony hodowca, siedzący mocno w danej rasie. Bez sensu jest zakładanie hodowli z rejestracją przydomka na jedną suczkę. Hodowcy sami ten problem próbują regulować oddając suczki na tzw. warunkach hodowlanych, ale jest to margines i bardziej podoba mi się rozwiązanie o którym pisałam wcześniej a które stosują na wschodzie. Pisałam o tym: ostatni post na str. 35 Tego wątku.
W hodowli należy wykorzystywać doskonałe osobniki, które wcale gwiazdami nie muszą być. Ważny jest staranny dobór partnerów, czyli jeśli nasza suczka ma coś słabsze, to wybieramy partnera, który tej wady nie posiada i wcale nie musi to być gwiazda ringów. Jak wiemy doskonałe psy bez wad prawie nie istnieją, więc i każda gwiazda ma jakiś swój słaby punkt. Generalnie gwiazdorstwo polega również na tym, że dany osobnik nie tylko jest piękny, ale również potrafi się rewelacyjnie pokazać. Ma to coś w sobie:).
Przypomina mi się taka historia, kiedyś z pewnej hodowli wyszła śliczna olbrzymka. Widziałam tą suczkę kiedyś na wystawie we Wrocławiu, zdobyła wtedy BOB-a, to było naprawdę śliczne zwierzę. Bez problemów zrobiła intera. Suczka miała równie pięknego brata, który został w hodowli. Niestety brat nie cierpiał wystaw. W domu i na łące prezentował się pięknie, psychikę miał dobra, bo przeszedł wszystkie szkolenia. Poza ringiem prezentował się pięknie, ale jak wszedł na ring to robił się z niego, jak to hodowca określał wieszak. Oczywiście miał zrobiony championat, ale dalej nie wystawiano go na siłę. Pies dożył w hodowli spokojnej starości, był reproduktorem, ale kariery wystawowej nie zrobił tak jak jego siostra :(.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marisia'] Podstawą hodowli są wyrównane zdrowe mioty, gdzie pety zdarzają się rzadko. Natomiast gwiazdy, tak jak to z gwiazdami bywa, pojawiają się również nie często i to czasem wcale nie w rękach hodowcy :(.(...)
No a taką wyrównaną hodowlę, może poprowadzić tylko doświadczony hodowca, siedzący mocno w danej rasie. Bez sensu jest zakładanie hodowli z rejestracją przydomka na jedną suczkę. .[/quote]


Zasadniczo sie z Toba zgadzam ,choc bede sie upirac ,ze miotow naprawde wyrownanych ,takich gdzie wszystkie szczenieta rokuja wystawowo jest malo.Wiecej jest miotow z rozrzutem i hodowca powinien umiec ocenic i sprzedac nabywcy szczenie na "wymiar".A juz napewno szkoda jak hodowca nie umie roznicowac i puszcza na kanape ew. show doga.Gwiazdy sa moim zdaniem potrzebne w hodowli ,bo zblizaja rase do idealu.Jasne ,ze nie wszystkie psy moga byc idealne ale trzeba przeciez ciagle isc do przodu .
Co do hodowli jedno suczkowych ( jedno miotowych) raczej zgadzam sie z Twoja opinia.Mysle ,ze aby byc hodowca trzeba kilku lat na ringach i kilku lat obserwacji.Hodowla to powazna sprawa i tylko taka hodowla( mam na mysli psy rasowe) ktora poprawia rase lub cos wnosi mam moim zdaniem sens.
Mnozenie dla kasy nie ma sensu bo zwieksza tylko poglowie .
Choc moze nie tak, bo przeciez ludziom nie sa potrzebne same show dogi ale rozmnazanie psow bez zadnego planu i wizji wydaje mi sie nie O.K

Link to comment
Share on other sites

[quote name='orsini']a charakter jak sie dziedziczy????:))))marysiu ten pan od Xantiego i Cymesa bardzo serdecznie Cie pozdrawia!!!:)))))))))))[/QUOTE]

Jakby z charakterem było tak prosto to piesio powinien mieć taki sam charakter, jak jego siostra :)
A dziękuję i również pozdrawiam a dlaczego Cymesa nie ma w Katowicach ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Romas']Zasadniczo sie z Toba zgadzam ,choc bede sie upirac ,ze miotow naprawde wyrownanych ,takich gdzie wszystkie szczenieta rokuja wystawowo jest malo.Wiecej jest miotow z rozrzutem i hodowca powinien umiec ocenic i sprzedac nabywcy szczenie na "wymiar".A juz napewno szkoda jak hodowca nie umie roznicowac i puszcza na kanape ew. show doga.Gwiazdy sa moim zdaniem potrzebne w hodowli ,bo zblizaja rase do idealu.Jasne ,ze nie wszystkie psy moga byc idealne ale trzeba przeciez ciagle isc do przodu .
Co do hodowli jedno suczkowych ( jedno miotowych) raczej zgadzam sie z Twoja opinia.Mysle ,ze aby byc hodowca trzeba kilku lat na ringach i kilku lat obserwacji.Hodowla to powazna sprawa i tylko taka hodowla( mam na mysli psy rasowe) ktora poprawia rase lub cos wnosi mam moim zdaniem sens.
Mnozenie dla kasy nie ma sensu bo zwieksza tylko poglowie .
Choc moze nie tak, bo przeciez ludziom nie sa potrzebne same show dogi ale rozmnazanie psow bez zadnego planu i wizji wydaje mi sie nie O.K[/QUOTE]

A ja niegdzie nie napisałam, że hodowca nie ma różnicować miotu. Oczywiście, że różnicuje. Jak je sprzedaje w wieku 8 tyg. to różnicuje na te bardziej obiecujące i te mniej, czasem mu nawet pet wyjdzie :(, ale wcale to nie oznacza, że te mniej rokujące nie mają być hodowlane. Z reguły odbywa się to tak, że dla tych mniej rokujących szuka się nabywców, których nie bawi wystawianie, a dla tych bardziej rokujących szuka się nabywców, którzy chcieliby się pobawić w wystawianie. A i tak przyszłość pokaże:).Nie napisałam również, że nie należy wykorzystywać gwiazd w hodowli, należy jak najbardziej i tu szczególnie chodzi o psy, ale nie ślepo i np. nie powinniśmy kryć przerośniętej suki psem-gwiazdą, który jest również duży, bo raczej wyjdą z tego spore pieski. Rozwój ras postępuje i to wcale nie tak wolno, ale potrzeba do tego czasu i cierpliwości, bo nie wystarczy pokryć gwiazdę gwiazdą, żeby wyszły kolejne gwiazdy. Byłoby to zbyt proste :(.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='orsini']no bo nie jest prosto, ale pytam sie jak sie dziedziczy?konkretnienie ma bo nie ma, a co?:)[/QUOTE]

Nie zajmowałabym się dziedziczeniem a raczej eliminacją z hodowli osobników agresywnych, bądź tchórzliwych a ten pies o którym pisałam miał charakter dobry, ale wystawek nie lubił :(. Dobrze wiesz, że nie każdy ładny pies, czy suka lubi się ładnie pokazywać i działa to również w drugą stronę. Znam suczkę, która jest taka sobie a potrafi wygrywać :).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marisia'] Znam suczkę, która jest taka sobie a potrafi wygrywać :).[/quote]
a ja znam pieska ktory jest bardziej niz tylko taki se, a tez czasem wygrywa przy braku konkurencji oczywiscie:)))))czyli jest wiecej takich pieskow o jakich piszemy :)))))))))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marisia']Nie zajmowałabym się dziedziczeniem a raczej eliminacją z hodowli osobników agresywnych, bądź tchórzliwych a ten pies o którym pisałam miał charakter dobry, ale wystawek nie lubił :(. Dobrze wiesz, że nie każdy ładny pies, czy suka lubi się ładnie pokazywać i działa to również w drugą stronę. Znam suczkę, która jest taka sobie a potrafi wygrywać :).[/QUOTE]
Tylko, że są psy od urodzenia tchórzliwe co się przejawia u parotygodniowego szczenięcia, a są psy, które są:
a) źle odchowane w hodowli
b) źle wychowane w nowym domu

Z psa, który ma dobry charakter nowy właściciel może zrobić tchórza, który nie wejdzie na ring. W drugą stronę też się zazwyczaj da COŚ zdziałać [chociażby to, żeby się nie bał, a że nie lubi to inna sprawa], ale taki pies jeśli bedzie miał własnie ten gen dominujący, a drugi pies recesywny to 2/3 szczeniąt też będzie tchórzliwych.

CO by sie stało jakby się pokryło sukę tchórzliwą od urodzenia psem również tchórzliwym to chyba wiemy wszyscy :]

Chyba nic nie pomieszałem, nie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='orsini']przerosnieta suke powinno sie kryc psem o wzorcowym wzroscie oczywiscie:))))jak i kazda inna:))mala suke tez psem o wzorcowym wzroscie, a suke o wzroscie wzorcowym tez psem o wzorcowym wzroscie;)))to akurat bardzo proste jest:))))[/QUOTE]

Bo to był trywialny przykład:). Ja podałam swoją receptę promująca rozwój dobrych hodowli parę stron wcześniej:).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='orsini']a ja znam pieska ktory jest bardziej niz tylko taki se, a tez czasem wygrywa przy braku konkurencji oczywiscie:)))))czyli jest wiecej takich pieskow o jakich piszemy :)))))))))))))))))))[/QUOTE]

Wiem i Ty byś go nie chciała nawet za darmo :) a ja bym go nie oddała za żadne pieniądze :)

Link to comment
Share on other sites

Marysiu nie rozumiem czemu we wszystkich moich postach widzisz aluzje w Twoim kierunku?czy ja wogole kiedykowliek bylam zlosliwa do kogokolwiek????wiec nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi ja naprawde znam wiele pieskow ktore wygrywaja a nie powinny:))ale przykladow nie podam:)bo kancelaria prawnicza czyta!nie zapominajmy:)))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnieszka K.']Chyba nie, pod warunkiem, że zidentyfikujesz GEN TCHÓRZLIWOŚCI:evil_lol: .[/QUOTE]
hodowca, który ma np reproduktora po dwóch trzech miotach może stwierdzić mniej więcej jakie cechy on przekazuje potomstwu, prawda?

ofkoz, jeśli widział szczenięta na oczy, bo i tacy się zdarzają

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Czarne Gwiazdy']hodowca, który ma np reproduktora po dwóch trzech miotach może stwierdzić mniej więcej jakie cechy on przekazuje potomstwu, prawda?[/quote]

Oczywiście, że może stwierdzić jekie cechy przekazuje potomstwu. Reproduktor może też przekazywać różne cechy w łączeniu z różnymi sukami.

Tchórzliwość (tak jak agresja) NIE JEST genem (jest cechą charakteru) i nie można stwierdzić że:

[quote name='Czarne Gwiazdy']ale taki pies jeśli bedzie miał własnie ten gen dominujący, a drugi pies recesywny to 2/3 szczeniąt też będzie tchórzliwych[/quote]
bo skoro nie jest genem to nie dziedziczy się jej w ten sposób.

Oczywiście, jeśli pies jest tchórzliwy lub np. agresywny to może tę cechę charakteru przekazać szczeniętom. Ale nigdy nie wiadomo, ile szczeniąt i czy w ogóle będzie ją miało.

Link to comment
Share on other sites

[quote]Tchórzliwość (tak jak agresja) NIE JEST genem (jest cechą charakteru) i nie można stwierdzić że:


bo skoro nie jest genem to nie dziedziczy się jej w ten sposób.

Oczywiście, jeśli pies jest tchórzliwy lub np. agresywny to może tę cechę charakteru przekazać szczeniętom. Ale nigdy nie wiadomo, ile szczeniąt i czy w ogóle będzie ją miało.[/QUOTE]
aha, o to ci chodziło, ale jakiś gen musi odpowiadać przecież za tchórzliwość czy agresję, prawda? Na jakiejś zasadzie jest to przekazywane potomstwu, np w połączeniu dwóch tchórzliwych psów.

w tym wypadku tą Cechą charakteru [b]według mnie[/b] można nazwać cechę nabytą [w hodowli, w nowym domu etc]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='orsini']Marysiu nie rozumiem czemu we wszystkich moich postach widzisz aluzje w Twoim kierunku?czy ja wogole kiedykowliek bylam zlosliwa do kogokolwiek????wiec nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi ja naprawde znam wiele pieskow ktore wygrywaja a nie powinny:))ale przykladow nie podam:)bo kancelaria prawnicza czyta!nie zapominajmy:)))))))))))))[/quote]
Orsini, ależ skąd takie przypuszczenia:crazyeye:, ja Ciebie o złośliwość :-o?Ja tylko wnioski wyciągam:evil_lol:. Masz takie ostre kryteria wyboru piesków/suczek nadających się na wystawki, więc nie sądzę, żebyśmy się załapali:evil_lol:. Pisałaś, że niewiele piesków Tobie się podoba, podejrzewam, że suczek niewiele więcej:mad:. Przy takim podejściu ringi na wystawkach byłyby puste a nasz kochany ZK niechybnie by zbankrutował:-(. No i chyba nie przyszedłby na świat taki ładny Cymesik:shake:. Jego mama chyba nawet championa nie skończyła. Widziałam ją parę razy, ładna suczka, ale najprawdopodobniej nie przeszłaby przez Twoje ostre kryteria suczki nadającej się na wystawy:eviltong:.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...