Jump to content
Dogomania

Wystawowe czy użytkowe


Kamilapon

Recommended Posts

  • Replies 568
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mar,

To pytanie to było bez żadnej złośliwości. Ot z ciekawości.

Mi tez bardzo podoba się Ognik, a Radosnej nie widziałem na żywo :lol:

Kamila

Powodzenia, myslę że 3 latka to lekka przesada :wink:

Bedziesz miała wczesniej CH.Pl ( nie mylić z CP ) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Masza

Potwierdzę Twoją opinię o chartach i Wirka na pewno tez to zrobi. Oczywiście, że chart najchetniej biegłaby po polach, lasach albo myszkował po chaszczch celem wypłoszenia czegoś do gonienia :) Przecież do tego został stworzony ! Pomijając fakt, że niestety nie moża ich sobie po prostu puszczać i fakt ograniczenia w bieganiu ze względu na bezpieczeństwo (wszechobecna cywilizacja), to jest jeszcze inny problem, o którym pisałam jakieś 20 stron temu :) Problem ten nazywa się "afgan", a mówąc dokładniej jego szata, która po takich leśnych biegach niestety dostaje w tyłek. Ale w sumie to dotyczy tylko afganów.

Podsumowując.

Uważam, że największą radością dla psa ( oprócz zabaw z właścieilem :) ) jest robić to, do czego został stworzony.

Link to comment
Share on other sites

Ale może "użytkowość" bywa, a nie jest wytrychem?????

Ależ ja nigdzie nie napisałem, że "użytkowość" jest TYLKO I WYŁĄCZNIE wytrychem dla nieudolności i niepowodzeń!!! Bardzo cenię osoby, które zajmują się PROFESJONALNIE szkoleniem psa. U mnie na osiedlu mieszka taka "fanatyczka" szkolenia, brała nawet udział w Mistrzostwach Polski Psów Towarzyszących. Podziwiam ją bardzo. To, co umie jej pies imponuje. Jednakże wystawowym ONem to on nie jest... Zresztą jego właścicielka w trakcie rozmowy przytoczyła przykład jednego z najlepiej wyszkolonych psów w Polsce - niejakiego Foresta Gumpa, który ponoć z urodą nie ma nic wspólnego.

Cóż... By być najlepszym trzeba się wyspecjalizować. Tak samo w użytkowości jak i w urodzie psów. Łączyć można - oczywiście, ale rezultaty są z reguły przeciętne we wszystkich realizowanych dziedzinach. Jak dla mnie Kamila super, że Bzik ma PTI, gratulowałem Ci niegdyś w mailu, ale ja jednak wolę psy super wyszkolone ALBO super piękne. Ponadprzeciętność mi imponuje, cóż...

Link to comment
Share on other sites

Mar, wg mnie, to że doskonale wyszkolony pies Twojej sasiadki nie jest wystawowo pieknym owczarkiem jest czystym przypadkiem (chyba, ze swiadomie wybrala szczenie z linii pracujacej). Rownie dobrze moglaby miec wystawowego ONa, tak samo wyszkolonego. Moze zwrociles uwage, ze ich szata specjalnie sie nie niszczy w trakcie jakiegokolwiek szkolenia...

Ja akurat znam sporo cockerow, glownie wystawowych, nie zgadniesz pewnie, co mi najbardziej imponuje u tych psow (i wlascicieli)? Otoz najbardziej imponuja mi te, ktore będąc pieknymi zwierzetami na ringu, okazuja sie byc doskonalymi psami mysliwskimi na konkursach polowych 8) owszem, niektore maja przerzedzona szate, mocno natluszczana przed wyprawa do lasu, ale nie sa absolutnie brzydsze. Np dzis jedna z przepieknych czarnych suczek zostala oficjalnie psem uzytkowym, po zaliczeniu prob i konkursow. Jest sliczna i jest cockerem z krwi, kosci, szaty i umiejetnosci. i o to wlasnie chodzi. nawet amerykanie opamietali sie po niewczasie i usiluja przywrocic swoim cockerom dawne umiejetnosci ;) choc nie wiem jakiego ptaka pies z taka kufa moze zaaportowac, chyba wrobelka 8)

moglabym zlosliwie stwierdzic, ze Twoje uwielbienie specjalizacji w jednym tylko kierunku, czyli ALBO wystawy ALBO aktywnosc, wynika z osobistej niezdolnosci do poradzenia sobie z obydwoma wyzwaniami rownie dobrze.

Wg mnie to jest wlasnie ponadprzecietnosc. Kazdy moze byc dobry w przyrządzaniu ciasta drożdżowego, nie każdy moze byc doskonalym cukiernikiem. No prosze jaka slodka metafora mi sie trafila. :wink:

Rotti- biedne charty, jezioro faktycznie latwiej znalezc niz ogromne otwarte przestrzenie bez strazy miejskiej... :-? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Mar, wg mnie, to że doskonale wyszkolony pies Twojej sasiadki nie jest wystawowo pieknym owczarkiem jest czystym przypadkiem (chyba, ze swiadomie wybrala szczenie z linii pracujacej). Rownie dobrze moglaby miec wystawowego ONa, tak samo wyszkolonego.

No właśnie świadomie... A jeszcze jedna znajoma, która zawodowo zajmuje się szkoleniem psów sprowadzała ONa z Niemiec z linii użytkowej, bo te wystawowe to wiesz... są piękne ponadprzecietnie, ale do szkoleń przeciętne... albo nawet i to nie....

Ja akurat znam sporo cockerow, glownie wystawowych, nie zgadniesz pewnie, co mi najbardziej imponuje u tych psow (i wlascicieli)? Otoz najbardziej imponuja mi te, ktore będąc pieknymi zwierzetami na ringu, okazuja sie byc doskonalymi psami mysliwskimi na konkursach polowych 8) owszem, niektore maja przerzedzona szate, mocno natluszczana przed wyprawa do lasu, ale nie sa absolutnie brzydsze. Np dzis jedna z przepieknych czarnych suczek zostala oficjalnie psem uzytkowym, po zaliczeniu prob i konkursow. Jest sliczna i jest cockerem z krwi, kosci, szaty i umiejetnosci. i o to wlasnie chodzi. nawet amerykanie opamietali sie po niewczasie i usiluja przywrocic swoim cockerom dawne umiejetnosci ;) choc nie wiem jakiego ptaka pies z taka kufa moze zaaportowac, chyba wrobelka 8)

Genialnie :) Też się cieszę, ale nie wiem, czy jakikolwiek pies z "przerzedzoną szatą" "nie jest absolutnie brzydszy" od takiego z nieprzerzedzoną....

moglabym zlosliwie stwierdzic, ze Twoje uwielbienie specjalizacji w jednym tylko kierunku, czyli ALBO wystawy ALBO aktywnosc, wynika z osobistej niezdolnosci do poradzenia sobie z obydwoma wyzwaniami rownie dobrze.

Możesz sobie złośliwie stwierdzić. Akurat w PONach te chodzące po wystawach "użytki" wołają nieomal zawsze o pomstę do nieba, więc w swojej niezdolności nie jestem osamotniony...

A już na pewno wyżej wspomniane jakoś dziwnie kiepsko wypadają w potyczkach ringowych...

Ciekawe czemu? :roll:

Wg mnie to jest wlasnie ponadprzecietnosc. Kazdy moze byc dobry w przyrządzaniu ciasta drożdżowego, nie każdy moze byc doskonalym cukiernikiem. No prosze jaka slodka metafora mi sie trafila. :wink:

Słodka, ale bez sensu. Wybacz.

Renesans się skończył kilka wieków temu...

Link to comment
Share on other sites

najwyrazniej nic nie wiesz miedzy innymi o cockerach, ich szata odrasta bardzo szybko, watpie szczerze, zebys na ringu byl w stanie odroznic psa polujacego od takiego, ktory nie widzial krzakow.

przerzedzana jest specjalnie, przed sezonem polowan(czyli np 2 tygodnie temu), aby po prostu psu nie przeszkadzala. Jesli w miedzyczasie taki pies jest wystawiany czesto jest to brane pod uwage.

W Anglii istnieja nawet osobne tytuly dla psow uzytkowych i nie: Show Champion oraz Champion. Polska jak zwykle w tyle.

Mialam przez chwile ochote poprzec to zdjeciami, ale skoro nie rozumiesz nawet prostych przenosni w jezyku polskim, to chyba nie ma sensu sie wysilac.

swoja droga intrygujaco nowy jest dla mnie poglad, ze w psie wystawowym najwazniejsza jest szata i to ona decyduje o zwyciestwie.

moze powinienies kolekcjonowac peruki. jakas wystawa z pewnoscia by sie znalazla. żal mi Twojego PONa.

papa.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

I naiwny czeka aż ktoś się na temat wypowie....

ja juz sie wypowiadalam i dyskusja sie zrobila ciut bez sensu, ale co tam, skorzystam z okazji i... przyznam Ci racje :D

pozdrawiam serdecznie,

ta, ktora lubi efektowne husky w zaprzegu, w sniegu, z wywieszonymi jezorami i szczesciem w oczach.

(i efektowne cockery na polowaniu!)

itd.

8)

ale dla mnie czysto ozdobne moze byc jedynie dzielo sztuki. Tylko ono nie ma innych funkcji (dobra, moze jako lokata kapitalu ;) )konserwatywna jestem.

Link to comment
Share on other sites

A propos Huskie

Pamiętacie Shaddai's KIOWA?? Śliczny "amerykanin", a jeszcze śliczniej w zaprzęgu biegał jako leader.

Przykład tego o co mi chodzi: Piękny pies użytkowy.

ps. jako tzw. Autor Tematu mam osobista prośbę: obrzucajcie się mniej lub bardziej trafionymi "uszczypliwościami" na privie, a forum zostawcie na bardziej rzeczowe wypowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...