Jump to content
Dogomania

Nauka wystawiania - topic dla początkujących, ale nie tylko


Szamanka

Recommended Posts

tu sie moge narazic niektorym, bo teorie sa rozne ale ja przetestowalam sposob i u mojej najstarszej suki sie sprawdzil.

zatem rower... nie przed ale obok, jedynie klusem, coraz szybciej. po pewnym czasie wymuszane dluzsze kroki zeby wyrobic tempo. Oczywiscie z drobiacego psa nie zrobi sie klusaka ale postep jakis mozna czasem zauwazyc.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 259
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nie tylko Ty przetestowałaś ten sposób Miśka :wink:
Robi tak wielu "rasowych" wystawców :P
Co prawda anatomii się nie oszuka, ale można wypracować coś w rodzaju nawyku "chodzenia" długim kłusem.
Aby potem wszystko na ringu zagrało potrzebny jest jeszcze handler z odpowiednio długimi nogami :lol:

Link to comment
Share on other sites

tez mysle ze ma tu miejsce swego rodzaju rozciagniecie miesni i sciegien - tak jak czlowiek od razu nie zrobi szpagatu, dopiero stopniowym rozciaganiem osiagnie zamierzony efekt, tak i w przypadku psow mozna ten "zasieg" lapek nieco zwiekszyc.

a taki handler o jakim piszesz to czasami ma pozniej problem ze zmieszczeniem sie w ringu :P

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MIśka']a taki handler o jakim piszesz to czasami ma pozniej problem ze zmieszczeniem sie w ringu [/quote]
Nawet jeśli to prawda, to pozostaje ona niewidoczna dla obserwatorów :)
Ponieważ wystawa psów jest imprezą typu show to nie mam żadnych wątpliwości, prezencja handlera ma wpływ na wnik końcowy :wink:
Bo niby handler ma być tylko tłem dla prezentowanego psiaka, ale... im ładniejsze tło tym lepsze wrażenie ogólne :P :wink:

Link to comment
Share on other sites

osobiście polecam książkę Adama Janowskiego - "Mój pies championem"

Dla osób, które w ogóle nie mają pojęcia o przygotowaniu psa do wystawy książka w poglądowy sposób podpowiada na co sędziowie zwracają uwagi, tzn. co bierze się pod uwagę oceny na wystawie.
Dodatkowo króciutko opisana jest pielęgnacja przed wystawami

Link to comment
Share on other sites

Ponieważ emocje po Poznaniu opadają zwolna, ja z zupełnie nietypowym pytaniem, może kogoś ubawi a co tam - mój ciekawski pies zdarł sobie naskurek z nosa wsadając go w różne ciekawe sprawy - czy czerwona plama na nosie go przekreśla na wystawie (mamy do niej niecałe dwa tygodnie i wątpię aby nos sie zaczernił) kategorycznie stwierdzam że nie zamierzam żadną pastą tego tuszować - tak wygląda moje zdrowe podejście do psa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dachenoceras']Ponieważ emocje po Poznaniu opadają zwolna, ja z zupełnie nietypowym pytaniem, może kogoś ubawi a co tam - mój ciekawski pies zdarł sobie naskurek z nosa wsadając go w różne ciekawe sprawy - czy czerwona plama na nosie go przekreśla na wystawie (mamy do niej niecałe dwa tygodnie i wątpię aby nos sie zaczernił) kategorycznie stwierdzam że nie zamierzam żadną pastą tego tuszować - tak wygląda moje zdrowe podejście do psa.[/quote]

Pierwsze pytanie jest takie: czy to na pewno zdarty naskórek, czy tzw. śnieżny nos? :wink:
U Husky, na zimę, nos nieznacznie się odbarwia, tworząc taką jakby pionową pręgę na samej trufli. Pręga jest oczywiście jasna.
Po zimie, pigment zwykle wraca do normy.
Nie jest to w żadnym przypadku wada, lecz tak uroda rasy :D
Jeśli to, co Twój psiul ma na nosie to jednak szrama, to również nie ma powodu do obaw.
To cecha nabyta i normalny sędzia nie powinien zwrócić na to uwagi (chyba, że z ciekawości zapyta, skąd się wzięła :wink: ).
Do jakiego sędziego jedziesz na najbliższą wystawę?

Link to comment
Share on other sites

czasem sedzia sam lubi w zebach pogmerac , czasem prosi o to wystawiajacego.
Moja dobra rada - zadne otwieranie paszczy 8) tylko odchylanie fali tak zeby bylo widac zgryz.
wiem co mowie bo na mojej pierwszej wystawie probowalem rozwierac paszcze dzikusowi - efekt wiadomy - szarpaczka 8)

Szukaj na wystawie przy ringu haszczakow - klateczki z parka czarno-bialych sh w srodku - bedziemy sie krecic obok, chetnie przekaze co wiem :-) nie jest tego duzo ale zawsze ;-)

Link to comment
Share on other sites

A i tak podstawą jest odpowiedni dobór krawata i koloru ringówki ;-)

Do zobaczenia na placu boju, oj będzie ostro coś czuję....

[quote]Dokąd się wybrać[/quote]
No my mamy problem z głowy, bo mając białego kła nawet strach wyjść za potrzebą przed halę w "brudną pogodę", więc prosto spod prysznica pędzimy na ring 8)

Link to comment
Share on other sites

A ja już wiem dokąd się wybiorę :)
Będę w niedzielę w Wysokiej - o ile śnieg nas nie zaskoczy :lol:
Zatem za wszstkich "kieleckich" wystawców będę trzymać kciuki na odległość :D Ze szczególną mocą za tych, co pierwszy raz :wink:

[quote]w jaki sposób ćwiczysz ze swoimi psiakami postawę, to że tak ładnie wytrzymują w bezruchu?[/quote]
Jest to typowe pytanie, które jest równoczesnie odpowiedzią :lol:
Każdy wystawca i każdy pies to inna metoda :P
A kluczem jest "ćwiczenie" po prostu :evilbat:

Z podstaw szkolenia wynia, że pies chętnie powtarza zachowania, które są nagradzane :)
A nagroda powinna być tylko wtedy kiedy pies stoi w odpowiedniej/pożądanej pozycji, a nie wtedy kiedy skakaniem lub szczekaniem domaga się smakołyka :lol:
Potrzebna jest jeszcze umiejętność koncentrowania na sobie uwagi psa, ale to przecież są podstawy wychowania :-?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...