Jump to content
Dogomania

Nauka wystawiania - topic dla początkujących, ale nie tylko


Szamanka

Recommended Posts

Na naszym forum wielu jest wystawowych wyjadaczy, ale.. 8) są też tacy jak ja - czyli totalni amatorzy w tej kwestii. Mój pies ma już 16 miesięcy i wciąż nie wyrobiłam mu rodowodu, bo wciąż nie jestem zdecydowana czy podołamy wystawom 8) Piszę "my" - bo ja nie mam o tym pojęcia, a mój pies to już w ogóle. Jest wielkim dominatorem i obawiam się dyskwalifikacji już przy pierwszym wystawowym podejściu. Wolałabym też by ktoś kto ma pojęcie o handlingu wystawił mojego dzikusa..bo my razem na ringu to katastrofa... :roll:
Dlatego chciałabym by osoby doswiadczone w tej kwestii podzieliły się swoją wiedzą na ten własnie temat: jak uczyliście swoje psy chodzenia w pięknej postawie, stania w pięknej postawie, truchtania bez wyrywania ręki :wink: itp.
Dla was to już normalka, ale ja jakoś nie wiem jak się za to zabrać. :roll:
Poza tym mój pies nie umie stać spokojnie gdy zagląda mu się w zęby, a już nie sądzę by był zachwycony gdy jakiś obcy złapałby go za jajka... :roll:
Mimo wszystko naprawdę bardzo, bardzo chciałabym spróbować.. wiem, że powinnam zacząć gdy był szczeniaczkiem, choć w sumie wtedy był szalonym i trudnym do ujarzmienia malcem.. dlatego też chcialam poczekać aż troche podrosnie..no i tak minęło już trochę czasu, ma prawie 1,5 roku a wciąż niczego nie ruszyliśmy w tej sprawie.

tak więc kończąc te długie wywody: piszcie o swoich początkach. Być może nam - żółtodziobom uda się skorzystać z waszych doświadczeń.
Z góry dziękuję.

Szamanka

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 259
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

No więc ja powiem o moim "pierwszym razie" :lol:
Jurze rodowód wyrobiłam dosłownie na krótko przed pierwszą wystawą... bo też myślałam tak jak Ty... że poprostu nie dam sobie rady i że Jura nie ma predyspozycji wystawowych... ale w końcu sie zdecydowałam... Najgorsze było to, że wogóle nie uczyłam nigdy Jury żadnego biegania przy nodze, stania nieruchomo w pozycji wystawowej czy nie zwracania uwagi na inne psy... Na nauczenie jej tego wszystkiego miałam niecały miesiąc... Ćwiczyłyśmy codziennie bardzo intensywnie... i pojechałyśmy na wystawę... I nie żałuję tego ani trochę... i w grudniu najprawdopodobniej odwiedzimy kolejną wystawę.. Myślę, że dasz sobie radę... wystarczy uwierzyć w siebię

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze - czy sie wybierzesz czy nie na wystawe - rodowod mozesz zrobic juz , koszt nie jest wielki a bedziesz miala to z glowy, a moze dodatkowo posiadanie tego dokumentu cie zmobilizuje 8)
Ja moge powiedziec tyle : zeby i dotykanie psa prze obcych, z moim draniem nie mam teraz zadnego problemu - stoi potulnie jak baranek, zabki pokazuje jak talala, a za pierwszym razem ojjjjj nie bylo tak gladko, wyrywal sie straszliwie.... ale posluchalem rad madrzejszych i kto tylko sie pod reke napatoczyl w domu, musial (czy chcial czy nie - listonosz mial opory :lol: ) musial mu sprawdzac zeby. To jest bardzo skuteczna metoda :D Polecam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dachenoceras']A o co chodzi z tym podcinaniem czy modelowaniem włosa bodaj w okolicach łap? - coś takiego wyczytałem.[/quote]

Wzorzec mówi o tym, że JEDYNE miejsce, w którym moża u Husky podcinać włos, to łapy. To wszystko :wink:

A co do mojego "pierwszego razu".... :roll:
Lepiej nie mówić- wstyd był na całego.
Ja stałam przed sędzim na bacznośc, a pies leżał sobie za mną i wąchał trawę 8)
Dostał wtedy bdb, ponieważ miał.... bielmo na jednym oku (czyt. miał jedno oko brązowe, drugie niebieskie :lol: )\
Cóż zrobić, jak takie czasy były :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Z umiejętnością wystawia jest tak samo jak z każdą inną umiejętnością.
Po pierwsze pies musi zrozumieć o co Ci chodzi (jak ma stać, jak biegać, że ma dać sobie zajrzeć w zęby itd). A zatem trzeba go nagradzać tylko wtedy kiedy zachowuje się tak jak tego oczekujesz.
Bardzo pomocne są nagrody - słowne i całkiem rzeczowe=kulinarne :wink:
A potem kiedy psiak już wie o co chodzi kiedy na jego szyi ląduje ringówka lub łańcuszek wystawowy to... TRZEBA ĆWICZYĆ :P
A właściwie ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć :lol:
Fakt, że łatwiej to robić od wieku szczenięcego, ale i później można wypracować wiele umiejętności.
[b]I człowiek i pies są zdolni uczyć się przez całe życie[/b] :D

W nauce umiejętności wystawiania i wystawiania się (w przypadku psa) stosujemy dokładnie te same zasady co w zwykłym szkoleniu.
Podstawą jest dobre wychowanie, dobry kontakt psa i przewodnika. Wtedy można psa nauczyć różnych zachowań, rónież tych ringowych.

Link to comment
Share on other sites

echhh... 2 dni temu na spacerze z Szamkiem spotkalam kolesia, który zajmuje się hodowlą psów mysliwskich na moim osiedlu. Sam mnie zaczepił, wypytywał o psa. Był urzeczony moim łobuzem, namawiał na wystawy. A gdy usłyszał, że Szaman posiada metrykę - więc co za tym idzie - może mieć rodowód - aż mu oczy zabłysły ;) Zaoferował pomoc swojej córki - bardzo dobrej handlerki.

miło było usłyszeć od kogoś, kto ma pojęcie o psach i wystawach, że mój pies "ma w sobie to coś" :)

..być może więc skorzystam z pomocy młodej handlerki ;) choć wiem, że czeka przede wszystkim MNIE i Szamana mnóóóóstwo pracy ;)

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol:
ano właśnie o Dagmarę chodzi :lol: Dowiedziałam się że jest Zwycięzcą Europy Juniorów w wystawianiu - przyznam, że zrobiło to na mnie wrażenie ;)
Tylko nie wiem czy dałaby sobie radę z Szamanem, on jeszcze nic nie umie, a jest bardzo silny :roll:

Link to comment
Share on other sites

Może troszeczkę zboczę z tematu ale żeby czymś się pochwalić to trzeba się najpierw z psem wystawić a tu ........ właśnie - przoszę jedynie o potwierdzenie czy pies urodzony 16 marca może biegać w szczeniakach 20 listopada, mnie wychodzi że tak ale już sam nie wiem.... najwyżej będę sie mógł pochwalić vo - czyli walkowerem.
Niby to wszystko takie proste a jednak.............

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...