Jump to content
Dogomania

Mój malamute ojcem? Co i jak?


miwo

Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

[quote name='ETM']Szczerze - nie wiem, ale chyba nie .
Jak masz metrykeprzeciez, to do normalnego zwiazku mozesz. 8)[/quote]

Poczekaj, o czym my mowimy? Jesli masz metryke to przeciez i w naszym zwiazku mozesz wyrobic rodowod, problem polega na tym, czy sie go da wyrobic bez metryki!

Ja mysle, ze zamiast tak z gory przekreslac, mozna np. przeczytac regulamin klubu, wg mnie (choc nie mam czasu sie wczytywac) oni tez wymagaja dokumentow na pochodzenie psa, i akceptuja dokumenty wydane przez zwiazek kynologiczny. Podkreslam, nie jestem ich zwolennikiem, ale to nie znaczy, zeby tak odrazu mowic ze wszystko co robia jest bez sensu.

Link to comment
Share on other sites

Zaraz, bo chyba mi sie pokrecilo, nie zrozumialam ETM w koncu, czy mowisz, ze mozna czy ze nie mozna i co z ta metryczka.

Mialam do czynienia z ta sprawa, kiedy ktos od kogos odkupil mojego szczeniaka, ktory przez kilka lat byl niewystawiany, no i nowy wlasciciel postanowil go zapisac do zwiazku. Poszedl z metryczka, zlozyl ja, i jak juz bylo wszystko zalatwione, okazalo sie, ze to nie byl zwiazek kynologiczny tylko PKPR. Zadzwonil do mnie wlasciciel zeby mu przyslac kopie rodowodu matki i ojca psa, bo to wymagane jest do wyrobienia rodowodu psa. Nie moglam zrozumiec, skad takie dziwne wymagania, dopiero w koncu doszlam, ze to PKPR, oni tam trafili calkiem przez pomylke, ale nie dali sie namowic na zmiane. Do wyrobienia u nich rodowodu wlasciciel potrzebowal metryczke oraz kopie rodowodu ojca i matki.
Czyli, tak calkiem bez niczego to oni nie rejestruja. No i uwaga, bo mozna tam trafic niechcacy... Radze o tym mowic nabywcom szczeniat!

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego zaraz wszystko. O ile pamietam pies moze dostac papiery bez papierow rowniez, jezeli jego wyglad i cechy rasy sa ok.
[quote]Do Klubowej Księgi Wstępnej (KKW) mogą być wpisywane psy/suki ras polskich i rzadkich o nieudokumentowanym pochodzeniu, których fenotyp odpowiada wzorcowi rasy, na pisemny wniosek właściciela lub hodowcy, wraz z uzasadnieniem[/quote]
[quote]Suka wpisana do KKW może zostać użyta do hodowli, jeśli:[/quote]
itp itd. 8) TPPR ma taki 'wabik'. 8)

Link to comment
Share on other sites

No dobrze, a to cytat z regulaminu hodowlanego ZK:
§ 22
1. Księgę Wstępną prowadzi się jedynie dla ras wskazanych przez Zarząd Główny.

2. Do Księgi Wstępnej wpisuje się dorosłego psa lub sukę, których wygląd wykazuje wszystkie cechy określonej rasy, co zostało stwierdzone podczas przeglądu kwalifikacyjnego. Na przeglądzie kwalifikacyjnym wypełnia się „Wniosek o wpisanie psa/suki do Księgi Wstępnej” (wzór). Właściciel psa/suki wpisanego do Księgi Wstępnej otrzymuje Wyciąg z Księgi Wstępnej.

3. Przeglądu kwalifikacyjnego dokonuje Sędzia Kynologiczny odpowiedniej specjalności.

4. Po uzyskaniu pozytywnej kwalifikacji psa/suki do Księgi Wstępnej, właściciel psa/suki zobowiązany jest do dokonania tatuażu zwierzęcia (zgodnie z odrębną instrukcją).

4. Potomstwu psów z KW wydaje się metryki.

5. Psa/sukę, których trzy pokolenia przodków (rodzice, dziadowie i pradziadowie) figurują w KW, wpisuje się do Polskiej Księgi Rodowodowej.


Czyli, ksiega wstepna istnieje i tu i tu, natomiast masz powiedziane ze chodzi o rasy polskie i rzadkie, czyli napewno nie nasze.

Link to comment
Share on other sites

Widze jednak, ze w regulaminie Ksiegi Wstepnej w PKPR jest taki punkt:
b. Psy i suki innych ras w szczególnych przypadkach mogą być wpisane do KKW po uzyskaniu zgody Zarządu Głównego Klubu, na pisemny wniosek właściciela lub hodowcy, wraz z uzasadnieniem.


Ciekawa jestem, jakie to sa szczegolne przypadki...
W ZK chyba nie ma takiej mozliwosci.

Link to comment
Share on other sites

No tak, ale nie wiemy, na czym polegaja takie szczegolne przypadki, jakie sa warunki, wymagania, tego wszystkiego nie wiemy.
Powiem jednak ze... wolalabym zeby szczenieta mialy psy chocby z rodowodem z PKPR, chocby nawet z takiej ksiegi wstepnej, nie wiem, jesli to wogole w tej rasie byloby mozliwe, niz psy wogole bez rodowodu...

A do tego, mysle, ze gdyby zwiazki (Klub i KZ) wspolpracowaly ze soba, to takich sytuacji chyba by nie bylo. Ale nie wiem, nie zastanawialam sie zbyt gleboko nad tym.

Link to comment
Share on other sites

[quote]. Ma 6 miesięcy a już przychodzi do nogi na zawołanie, siada, idzie przy nodze na komendę i podaje łapę, więc w niczym nie ustępuje rodowodowym.[/quote]
heh...a co ma posłuszenstwo do rodowodu??? Nawet najzwyklejszy kundelek moze umiec wyzjesz wymienione komendy i jeszcze 100 innych i wcale nie potrzebuje do tego rodowowdu...
[quote]"*od jakiego wieku pies może zostać ojcem?
*jakie musi spełniać warunki; mój pies jest po rodzicach rodowodoych, ale sam nie ma papierów; jest natomiast po czempionach i jest w opinii hodowców i weterynarza super okazem. czy ma jakieś szanse? [/quote]
Skoro pies jest po "championach",a nie ma rodowodu to jest to dla mnie conajmniej dziwne...ale nie wnikam...Skoro jest bez papierow to znaczy ze nie musi spalniac zadnych warunkow...musi miec tylko myslacego wlasciciela, ktory jest przewidujacy i rozumie ze rozmnazanie bezpapierowcow tylko dla kasy jest niesamowicie egoistyczne i nie ma nic wspolnego z miloscia do zwierzat...bo jak mozna nazwac milosnikiem zwierzat kogos kto przyczynia sie do urodzin kolejnych pieskow ktore moga potem wyladowac w schornisku lub na ulicy....
[quote]jest w opinii hodowców i weterynarza super okazem.[/quote]
No wiesz...moj pies tez jest w opinii weta i przechodniow super okazem i mialam juz chyba ze 20 propozycji krycia...ale nie zmienia to faktu ze moj pies(rodowodowy i po championach) posiada wady i nie widze sensu rozmnazania go...chyba ze na wystawie na ktora sie wybieram sedzia wpadnie w zachwyt,w co szczerze mowiac watpie :lol:
Dlatego radzilabym Ci przemyslec ta kwestie 100 razy zanim zdecydujesz sie kryc swoim psem...bo tu nie chodzi tylko o te 100 zlotych...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agacia']Ja bym sie nie zgodzila. Haszczakow jest juz bardzo duzo i coraz wiecej niestety niechcianych. Po co wiec rozmnazac kolejne tym bardziej bez papierow??[/quote] Foxi też nie ma papierów ale dla jej zdrowia planuje żeby miała młode. Oczywiście, sprzedać psa to pikuś. Trud tylko w tym żeby znależć odpowiedzialnego i kochającego zwierzęta właściciela. Ja zamierzam przed pokryciem takich ludzi znalezc, a jak nie znajde to niestety zostaje sterylizacja. Mówie niestety ponieważ chciałbym żeby moja sunia do końca swych dni była 100% suką.

Link to comment
Share on other sites

Hubert , dla jej zdrowia ???? :o toz twierdzenie ze sunia musi miec szczeniaki przynajmniej raz to ZABOBON !!!! poczytaj wiecej juz tu na dgm bylo duzo, poczytaj na vet serwise.
To takie samo haslo jak przekonuja potencjalnego nabywce nieuczciwi handlarze ze nie ma piesio rodowodu bo ostatni w miocie byl.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Hubert1988']Foxi też nie ma papierów ale dla jej zdrowia planuje żeby miała młode. [/quote]

W jakim sensie, dla jej zdrowia????

[quote name='Hubert1988']chciałbym żeby moja sunia do końca swych dni była 100% suką. [/quote]

A dlaczego?
do konca swych dni, ma co pol roku miec cieczke (ktora obciaza organizm suki, i niestety, nie ma klimakterium, suka moze miec 15 lat i miec cieczki), co pol roku ryzykowac niepozadana ciaze, ryzykowac rowniez ropomacicze, nowotwory... Nie mowie o tym calym balaganie z cieczka, bo to nasz ludzki problem zeby sobie z tym poradzic, ale suce tez nie jest lekko... Po co to wszystko, skoro cale zycie suka nie ma miec szczeniat? Czemu to wszystko ma sluzyc?...
Nie rozumiem.

Link to comment
Share on other sites

A coz takiego zdrowego jest w ciazy? Jedna ciaza to jest najglupsze co mozna zrobic. Albo sie kryje regularnie albo wcale. Na pewno suka nie odczuwa posiadania malych jako przyjemnosc. Zdecydowanie lepiej jest wysterylizowac ja zamiast dopuszczac.
Nawet w stadzie wilkow rozmnaza sie para alfa i czesto dochodzi do tego,ze u suk,ktore sa nizej w hierarchii zanikaja cieczki.

Link to comment
Share on other sites

witajcie,

dziękuję za wszytskie odpowiedźi; szczególnie Sławanie, (naprawdę wielki kawał porad).

chciałem nawiązać natomiaast do dwóch spraw.

1. Czytając wasze posty, widzę, że was stosunek do psów nierodowodowych jest bardzo negatywny.Piszecie że w świetle prawa pies bezrodowodu jest kundlem; jakiego prawa? kynologicznego? dla mnie (anarchisty :D :wink: ) żadno prawo nie może uzurpowac sobie do roli określania psów jako kundli czy nie kundli; z resztą, wady zdarzają się u psów i rodowodowych i nie i nie jest to regułą. Po zatym wydaje mi się,że tylko pierwsze 6 psów w miocie dostaje rodowód, więc to nic nie zmienia. Po trzecie krzyżowanie psów rodowodowych tylko między sobą, zubaża ich pulę genetyczną oraz często powoduje wady wynikające z krzyżowania spokrewnionych psów. tzw. przerasownie. howk

2. Zainteresowała mnie natomiast możliwość nadania rodowodu psu o dobrym fenotypie, możecie powiedzieć jakie kroki należy przedsięwziąć?

pozdrawiam
dzięki
m.

Link to comment
Share on other sites

1. Kiedys tak bylo,ze tylko pierwsze kilka psow dostawalo rodowod teraz jest to juz nieprawda i chocby sie 12 psow urodzilo to wszystkie 12 dostana metryki(na podstawie,ktorej wyrabia sie rodowod). Masz racje ze psy rodowodowe tez maja wady dlatego trzeba takze zaliczyc 3 wystawy z odpowiednia ocena(psy 3 doskonale,a suki 3 bdb minimum),wiec pies,ktory ma wady nie dostanie odpowiednich ocen i nie bedzie mial uprawnien hodowlanych,czyli nie bedzie mogl dawac szczeniakow z papierami. U niektorych ras sa jeszcze wymagane proby pracy i badania. Wiec nie jest to tak ze masz psa z rodowodem i mozesz juz miec hodowle.

Link to comment
Share on other sites

miwo,
wiesz to nie tak jak mylślisz nikt ci tu nie robi wyrzutów, nikt nie gardzi twoim psiakiem bo nie ma rodowodu, ja sam mam sunie bez rodowodu i jest dla mnie najwspanialsza ale nie myślę o szczeniakach, sunia jest u mnie bo potrzebowała szansy na normalne życie co mam nadzieje jej dawać.
Byłeś kiedyś w schronisku ???? Może powinieneś się tam wybrać, zobaczyć jak cierpią te psiaki, porzucone, samotne, nie kochane. I wyobraź sobie, że każdy szczeniak po twoim psiaku będzie miał o wiele większe szanse skończyć w schronisku niż psiak z rodowodem kupiony 3x drożej z jednak większą świadomością nabywcy.


Nie można kierować się tylko własną próżnością, bo mój psiak jest świetny , piękny itd., przecież to nie jest jedyny przedstawiciel ginącego gatunku, żaden psiak nie ma monopolu na doskonałość i wiem może ciebie to obruszy, ale na pewno są równie piękne jeśli nie piękniejsze psiaki.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='miwo']żadno prawo nie może uzurpowac sobie do roli określania psów jako kundli czy nie kundli; .[/quote]

Posluchaj, jak widziales moze, ja nie stosowalam piszac do Ciebie takich argumentow. Nie mam nic przeciwko twojemu psu mimo ze nie ma rodowodu. Jestem przeciwna jedynie rozmnazaniu psow bez rodowodu.
Natomiast jest sprawa inna: pies rasowy to jest pies ktory nie ma domieszki innej rasy. Jedynie rodowod daje gwarancje pochodzenia psa.
Ja psow bez rodowodu nie nazywam kundlami, bo kundel to po pierwsze, jest wg mnie sformulowanie pogardliwe, a nie widze powodu zeby pogardliwie wyrazac sie o czyims psie, a po drugie, kundel to jest mieszaniec, a tu pewnosci nie ma. Jednak pies bez rodowodu to jest pies, co do ktorego nie ma pewnosci czy jest 100 % rasowy.

[quote name='miwo']z resztą, wady zdarzają się u psów i rodowodowych i nie i nie jest to regułą. .[/quote]

Zdarzaja sie, tak jak i u ludzi, ale jednak jesli pies ma rodowod, to tak hodowca, jak i osoba ktora kupuje szczeniaka moze sprawdzic, czy wsrod przodkow nie bylo jakiejs genetycznej choroby. Psa ktory jest nosicielem choroby mozna wyeliminowac z hodowli. To nie daje gwarancji, ale daje wiecej szans na to, ze bedzie dobrze. Hodowcy zarejestrowani coraz czesciej badaja psy. Ci ktorzy sprzedaja bez rodowodu tego nie robia. Hodowcy odpowiadaja za to co robia. Ci drudzy, nie, no bo przed kim.

.[quote]
Po zatym wydaje mi się,że tylko pierwsze 6 psów w miocie dostaje rodowód, więc to nic nie zmienia. .[/quote]

Nie jestes dobrze zorientowany, takie zasady byly chyba z 10 lat temu, jak nie dawniej, tylko ze nieuczciwi hodowcy sprzedaja szczenieta mowiac, ze pies mialby rodowod ale nie moze, no bo jest siodmy... Dzis chocby sie urodzilo 15 szczeniat, wszystkie maja nie tylko prawo ale i obowiazek dostac rodowod.

.[quote]
Po trzecie krzyżowanie psów rodowodowych tylko między sobą, zubaża ich pulę genetyczną oraz często powoduje wady wynikające z krzyżowania spokrewnionych psów. tzw. przerasownie. .[/quote]

Czy ty wiesz ile jest na swiecie linii malamutow??? Przerasowac byloby trudno, no chyba ze ktos kojarzy w bardzo bliskim pokrewienstwie. Ale jesli sie kryje bez rodowodu, nie sposob tego stwierdzic, no bo na czym sie oprzec, skad wiedziec, jakie pokrowienstwo jest miedzy psem i suka???

[quote]
2. Zainteresowała mnie natomiast możliwość nadania rodowodu psu o dobrym fenotypie, możecie powiedzieć jakie kroki należy przedsięwziąć?
[/quote]

Mysle, ze to nie jest mozliwe, bo to sie nie opiera na fonetypie tylko na pochodzeniu. Ale jak sie dowiesz ze mozna, to nam o tym opowiedz, mysle, ze chcielibysmy wiedziec.
Pozdrawiam i milo mi, ze moje rady Ci sie przydaly, miejmy nadzieje.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='miwo']Acha, i jeszcze jedna kwestia... piszecie cały czas: "pies nie wie" "pies nie czuje" "pies wie" "pies chce" pies nie chce" itd Skąd wy wiecie co czują psy??[/quote]

Ja wiem, ze nie do konca rozumiemy psi jezyk, ale nie przekonasz mnie, ze pies cieszy sie i szczyci swoimi jadrami!
Mysle, ze przebywanie z psem to miedzy innymi przyjemnosc starania sie zrozumienia tego co czuja. I ja mysle, ze psy ktore ja obserwuje, bardziej sie mecza kiedy chcialyby sie kryc a nie moga, niz kiedy suka nie ma cieczki bo jest wysterylizowana, ja widze, ze biega, szaleje, bawi sie, goni za wlasnym ogonem, to chyba wiem, ze nie jest jej zle! Nie siedzi smutna w kaciku placzac za swoja macica!
Przychodze do ludzi, ktorzy maja malego pieska, skarza sie, ze ten piesek od paru tygodni nie je, nie pije, drapie w drzwi, placze, skuczy, wyje, chce uciec, bo w siasiedztwie sa suki w cieczce. Wiec ja sie pytam, a chcecie zeby kiedys mial szczenieta? Nie, no skad. No to czemu go nie wykastrujecie? I w oczach widze nieme oburzenie. Ale nie u psa, u ludzi!
No bo nie krzywdzi sie psa, trzymajac go w poblizu takich podniet, ktorych nigdy w zyciu nie bedzie mogl spelnic, ale krzywdzi sie usuwajac mu mozliwosc odczuwania ich. Pies bez jader spokojnie biega, nie szukajac suki, bawi sie, zachowuje sie normalnie, te wszystkie podniety na niego po prostu nie dzialaja. Tak sie krzywdzi psa?
Ja mysle, ze choc nie zawsze rozumiem co mysla moje psy, to jednak to potrafie zrozumiec. Rozumiem kiedy moj pies skuczy i czuje sie nieszczesliwy i rozumiem kiedy jest mu dobrze.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='miwo']Acha, i jeszcze jedna kwestia... piszecie cały czas: "pies nie wie" "pies nie czuje" "pies wie" "pies chce" pies nie chce" itd Skąd wy wiecie co czują psy??[/quote]
Psy nie myślą w takich kategoriach, jak ludzie. Skąd to wiemy? Bo gdyby tak myślały, to inaczej by się zachowywały.
Skąd wiem, że psu nie tęskno za jajkami? Bo mój jest wykastrowany i nie ma do mnie o to żalu i kumple się z niego nie nabijają. Gdyby miał doła psychiczbego po kastracji, to byłoby to widać. A on po rekonwalescencji fizycznej był jak szczypiorek na wiosnę i nic mu nie brakowało do szczęścia. Moja sunia też jest wysterylizowana i w żaden sposób nie wpłynęło to na jej żywotność i humorek. Nie ma macicy, żaden problem.
No chyba, że stres u psa objawia się uchachaną gębą, brykaniem, rozsadzającą psa energią i uwielbieniem dla pańci, która takie krzywdy zadała. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...