Jump to content
Dogomania

Pierwsza cieczka - prosze o pomoc


goldenka

Recommended Posts

:placz:Dzisiaj mojej suni zaczeła sie pierwsza cieczka ...
Myślałam że mamy jeszcze troche czasu, a tu pach 7 miesiac i moja dziecinka staje sie dorosła. ale nie o tym chciałam pisać.

W domu mam jeszcze psa samca :placz: :placz:
Chcialam go kastrować teraz po świetach.
Tylko moja koleżanka odwiodła mnie od tego planu, sugerując ze pies ma juz 10 lat to szkoda go. Że lepiej wysterylizować sunie po drugiej cieczce... bo coraz wiecej suk nie rasowych choruje na ropomacicze i różne nowotwory. Tak mi namieszała w głowie że przez pare dni chodziłam jak struta. Ale teraz nie mam czasu na dalsze zastanawianie sie tylko na działanie!! Co sadzicie> ??

Wiem, ze wyda sie to dziwne ale Pies wogóle nie ma pociągu (pewnie to tylko chwilowe :placz:) do suni. Zachowuje sie tak jak zwykle, ale mam ogromnego stresa i nie spuszczam z nich oka.

Mam prośbe czy znacie taki preparat jak spry na cieczke? niby odstarasza psy ... tu jest link. [url=http://www.kuchniapupila.pl/pies/czystosc1/kosmetyki/beaphar_rudenabwehr__spray_na_cieczke,p1906736263]Beaphar Ruden-abwehr -... - Kosmetyki - Czystość - Pies - KuchniaPupila dla psów - Warszawa[/url]
doradzcie czy to kupić.

I jeszcze sprawa dotyczaca pieluch, sunia lubi spać w łóżku wiec myśle o pieluchach o takich :
[url=http://www.kuchniapupila.pl/pies/czystosc1/akcesoria_/king_dog_pieluchy_dla_zwierzat,p2015395179]King Dog pieluchy dla... - Akcesoria - Czystość - Pies - KuchniaPupila dla psów - Warszawa[/url]

no albo majtkach o takich:
[url=http://www.kuchniapupila.pl/pies/czystosc1/akcesoria_/chaba_majtki_dla_psa,p693975711]Chaba Majtki dla psa - Akcesoria - Czystość - Pies - KuchniaPupila dla psów - Warszawa[/url]

Prosze o rady co lepsze i czy to zdaje egzamin.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pies na razie może być niezainteresowany ale to kwestia czasu. Jak suka wejdzie w ruje to z pewnością zacznie się bal. Spray jest dobrym wyjściem właśnie na te początkowe dni, więc oczywiście radziłabym kupić i używać. Co do spania w łóżku z cieknącą suką to kwestia indywidualna, wiem, tylko, że np. moje suki raczej sprawnie sobie radzą ze zajmowaniem majtek, ja używam ich raczej by choć trochę zaoszczędzić sobie latania z mopem. Pieluch nie próbowałam. Żaden z tych środków nie "zdaje egzaminu" w przypadku zapłodnienia, spray działa tylko na początku, a majtki i pieluchy to już w ogólne żadne zabezpieczenie, one są po to by suka nie brudziła podłogi czy mebli.

100% jest tylko izolacja no i przygotuj się na kilka dni wycia i piszczenia ;). Na to nie ma rady, psy są wtedy jak z amoku.

Link to comment
Share on other sites

To moja pierwsza suka, dotąd miałam samców i wiem ze jesli chodzi o samców to czując cieczke wpadaja w amok... ale sunie ?? Ona za wszelka cene bedzie chciala (niewiem jak to ująć pięknie i popawnie) mu sie oddac?:lol:

Czyli pozostawienie ich samych za tydzien na cztery godziny w oddzielnych pokojach grozi wyciem i szczekaniem (u mnie to odrazu mam eksmisje z mieszkania)
mam szkołe wiec bede musiala wyjsc. :shake::shake:

a co do sterylki suki a kastracji psa? To o czym pisałam wcześniej/wyżej. To co wybrac?

Link to comment
Share on other sites

Suka będzie się wypinać i szukać okazji ;). Niestety popęd rozmnażania jest ogromny. Nie mówię, że we wszystkich przypadkach psy są głośno ale niestety b. często tak jest. Jeżeli masz mieć z tego powodu jakieś problemy to radziłabym oddać na ten czas psa albo sukę np. do rodziny czy koleżanki.

Co do sterylki to się na tym nie znam, może ktoś inny się wypowie.

Link to comment
Share on other sites

chwila...nie każdy pies świruje przy ciekających sukach jak i nie każda suka się nadstawia. Moja na przykład raczej wybierała opcję gwałcenia potencjalnych gwałcicieli:evil_lol:

Pepesza nie ma reguły że rasowe to nie mają ropomacicza, a nie rasowe mieć muszą. Bal to się zacznie jak suczka będzie nie wybiegana.:evil_lol:
Majtki - Su wyślizgiwała się z nich niczym wąż, a ja w nocy ich szukałam i łapałam gada żeby ubrać gdzie za chwilę pies właził do mnie do łóżka już bez majtek:evil_lol:jak majtki to tylko ludzkie bawełniane - ciężej suczowatej było zdjąć takie niż chaby, oraz mi jakoś psychicznie było lepiej że ma na sobie bawełnę a nie sztuczne coś.
Pieluch nie używałam i jakoś mnie odrzucają.

Link to comment
Share on other sites

szczerze mówiąc mnie też te pieluchy odrzucaja :lol:
dlatego chciałam sie wypytać, jakbyście radziły kupić to pewnie bym kupiła... narazie spróbuje z tymi bawełnianymi majtami.
A ten spray? jak sadzisz?

Kolezanka powiedziala mi ze 80% psów tzn suk nierodowodowych choruje na ropomacicze, dlatego powinnam darowac sobie kastracje samca a wybrac sterylke suki... tak tymbardziej ze nie bede rozmnazac.
tylko ten zabieg jakos mnie przeraza.. moja kochana niunia...
kastracja samca jakos mniej :evil_lol::evil_lol::evil_lol: ale chyba nie jestem obiektywna:lol:

Link to comment
Share on other sites

Nie tylko nie rodowodowym sukom grozi ropomacicze etc. :roll:
Każda jest na to narażona.

Ja mam wysterylizowaną sunię. Operację miała po 1 cieczce, coby gospodarka hormonalna się ustatkowała i narządy odpowiednio wykształciły.
Trzeba znaleźć jak najlepszego weta, możesz podpytać psiarzy, którzy sterylizowali swoje sunie, którego poleciliby.
Moja przeszła operację bardzo dobrze, już na 2 dzień zachowywała się jak zwykle. Szwy zdejmuje się po 10 dniach, ranka szybko znika.
Myślę, że sterylka suni to dobry pomysł.
Tym bardziej, że narażona jest na spotkanie nie tylko z Twoim psiakiem ale dookoła zapewne nie brakuje amantów.

Sterylizować psinę można ok. miesiąca/3 tygodni po cieczce.

Link to comment
Share on other sites

Spray - miałam okazję powąchać go i brr ja bym tego własnej suce nie zrobiła - zapach koszmarny. Co prawda sporo psiknięć bo to na dużą sukę było (OB) ale i tak fuj fuj!
hihi mnie kastracja psa też tak nie rusza jak suki, dlatego nigdy więcej suki mieć nie będę. Mój wet będzie mi wdzięczny - jestem okropną, histeryczną właścicielką ukochanego niuniuniu pieseczka:evil_lol:

Przemyśl wszelkie za i przeciw, jakie mogą być konsekwencje sterylki, jakie może dać powikłania, jak suka znosi cieczki, jak Ty sobie radzisz z ewentualnymi kawalerami na spacerach i tak dalej. Ja wyciełam, nie żałuję, ale suki nigdy więcej mieć nie będę.

Bawełniane majty są spooooko, choć ja to musiałabym gwoździami przybić:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pepesza']Że lepiej wysterylizować sunie po drugiej cieczce...[/QUOTE]

Jak już to po pierwszej, a nie po drugiej.

[quote name='Amber']Pies na razie może być niezainteresowany ale to kwestia czasu. Jak suka wejdzie w ruje to z pewnością zacznie się bal.[/QUOTE]

Otóz to...

[quote name='pepesza']Kolezanka powiedziala mi ze 80% psów tzn suk nierodowodowych choruje na ropomacicze[/QUOTE]

A skąd ona te procenty wzięła? :lol:
Odsetek zachorowań na ropomacicze jest identyczny i w przypadku suk bez rodowodu, i rodowodowych, i na pewno nie jest to aż 80%. Od kiedy to dokumentacja pochodzenia chroni sukę przed zbieraniem się ropy w macicy? :evil_lol:
Nie wiem, może chciała powiedzieć przez to, ze suczkę bez rodowodu, której i tak się nie rozmnaża, lepiej wysterylizować ze względu na ropomacicz?

Co do majtek i sprayów - ułatwią życie, ale pamiętaj, że w żaden sposób nie chronią przez zapłodnieniem! Majtki dla samca to żadna przeszkoda, a przebywając z suką i tak wie dokładnie, kiedy są płodne dni i hektolitry sprayów w tym nie przeszkodzą.

Co do hałasowania - na Twoim miejscu oddałabym psiaka na czas cieczki pod opiekę rodziny, przyjaciół, etc.

Jesli już doszłoby do przypadkowego pokrycia, wolałabym wykonać sterylizację kilka tygodni po cieczce (tzw. sterylizację aborcyjną) niż szpikować sukę przykładowo hormonami, bo to właśnie one ryzyko nowotworów i ropomacicza zdecydowanie podnoszą.
No i mając sukę i samca zdecydowanie wysterylizowałabym sukę. Po pierwsze i wykastrowany samiec może mieć ciągoty do suki w cieczce i np. hałasować (zapach cieczki nie kręci psa tylko za sprawą hormonów; jest to też w części kwestia wyuczonego skojarzenia - jajka można uciąć, ale mózgu i tego co się psu z zapachem cieczki kojarzy już raczej nie usuniemy).; po drugie sunia niesterylizowana do końca życia będzie narażona na niepożądaną ciążę, więc jeśli nie masz 100% zaufania, że rodzina ją upilnuje, to radzę wyciąć.

Link to comment
Share on other sites

Spray jest po to, żeby za suką na spacerach nie biegaly hordy psów ;) Domowy pies doskonale wyczuje cieczkę ze sprayem czy bez - zapach jest zbyt intensywny. Konieczna jest izolacja takich zwierząt. Ew. sprayem możemy popsikać drzwi do pomieszczenia, w którym jest zamknięta suka - to trochę pomaga.
Ja mam wypróbowany "NO LOVE" Beaphara i uważam, że jest bardzo dobry.

Nie każdy pies wyje. Mój nie kryjący samiec interesowal się, ale nie wydawal żadnych dziwnych dźwięków. Zaś drugi, doświadczony, popiskiwal cicho (nawet sąsiedzi nie slyszeli :evil_lol:) przez 2 dni i to wszystko.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ata']psa pod pachę i do weta wykastrować ...żadna krzywda z tego powodu mu sie nie stanie ....:cool3: 15 minut i po kłopocie.... w razie czego przynajmniej dzieciaków już nie bedzie.....:eviltong:[/QUOTE]

Z 10-latkiem to nie tak hop pod pachę i kroić :razz:

Nie wykastrowałabym psa w tym wieku bez uprzednich badań krwi i serca... A z dostępnością owych bywa różnie.

Link to comment
Share on other sites

Ja kastrowałam psy 10 letnie i starsze. U mojego weterynarza badania krwi i badania osłuchowe serca przed zabiegiem wykonuje się rutynowo, więc nie mam stresu.

Suka ma cieczkę, więc już za późno na sterylkę przed pierwszą cieczką. Teraz musisz pilnować, żeby pies nie pokrył i możesz umawiać zabieg na 2.5 - 3 miesiące po zakończeniu cieczki, chyba że wystąpi ciąża urojona (wtedy trzeba najpierw opanować ciążę urojoną, a potem sterylka).

Gdyby jednak pies pokrył - a takie wpadki się zdażają, to nie wstyd przyznać się do błędu - hormony na spędzenie ciąży, o ile suka jest hodowlana, a jeśli miała być wycięta tak, czy tak, to oczywiście sterylka aborcyjna w jak najniższej ciąży.

Link to comment
Share on other sites

Ja miałam to szczęście że moja suka nawet podczas cieczki nie była interesująca dla żadnego samca :evil_lol::evil_lol::evil_lol: No cóż, taka urodziwa....

Ale niestety reguły nie ma.

Moja suczka łykała preparat DEZO TABS. Ale czy to on tę "nieatrakcyjność" wywoływał to nie ręczę.

Co do gatek - musisz spróbować. Moja nosiła, nie zdejmowała. Ale tak jak inni pisali - co suczka to inna reakcja.

Może na te godziny kiedy musisz wyjść z domu i psiaki zostają same załatwisz kogoś kto się zaopiekuje "chłopakiem".

Nie zazdroszczę sytuacji.

Jeśli do niczego nie dojdzie to ciachaj suczkę jak tylko będzie okazja.
Moją ciachnęłam dopiero po 2 cieczce ( po 1 były problemy zdrowotne = przeciwskazania ).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='$modliszka$']Moja sunia od jakiegos czasu zaczela chowac sie pod meble min.pod stol pod lozko pod krzesla wchodzi tam cala czasem tylko kita zostaje ale stara sie zakryc tak by nikt jej niewidzial, zregoly wieczorem gdy rozklada sie lozko ale i w dzien zaczela to robic ...co to za moze byc za objaw ?:mad:Czy powinnam sie martwic ?Prosze o pomoc[/quote]

[B]Może [/B]być to objaw ciąży urojonej, [B]może [/B]też psu coś dolegać i szuka miejsca, gdzie będzie mieć spokój.

Link to comment
Share on other sites

Moja sunia od jakiegos czasu zaczela chowac sie pod meble min.pod stol pod lozko pod krzesla wchodzi tam cala czasem tylko kita zostaje ale stara sie zakryc tak by nikt jej niewidzial, zregoly wieczorem gdy rozklada sie lozko ale i w dzien zaczela to robic ...co to za moze byc za objaw ?:mad:Czy powinnam sie martwic ?Prosze o pomoc

Link to comment
Share on other sites

mojej babci pies był kastrowany gdy miał 10 lat, był osłuchany, szmery były jak to u starszego,ale weterynarz znał się na tym co robi, bo brał udział w akcjach kastracji i sterylizacji,znał się na tym, klinika też była dobrze zaopatrzona i pies szybko doszedł do siebie, trochę był wolniejszy na początku,ale i tak nikt nie wierzył że jest po zabiegu, ja tam w jego przypadku widzę plusy i pies radośniejszy, już nie chce uciekać i mniej jest nerwowy,
a co do krycia się psa,to może czegoś się przestraszyła, rozkładania łóżka,czy coś niemiłego się zdarzyło, albo jeśli to nie jest nerwowe i dziwne zachowanie,to szuka swojego miejsca, miejsce do spania i odpoczynku ma zboku,tak aby mogła spokojnie odpocząć? bo może pod czymś spokojniej, mojej babci pies lubi odpoczywać pod łóżkiem,bo tam ma cisze

Link to comment
Share on other sites

Na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda tak, ze samiec dalej nie interesuje sie młodą sunia... to dopiero 4 dzien :roll: wiec raczej czekam na najgorsze...
Teraz troszke mniej krwawi niz przez pierwsze 2 dni, wiec wstrzymalam sie z kupowaniem pieluch i majtek :lol:
Narazie wykorzystuje pomysł Władczyni i biegam za sunia zakladajac jej bawelniane majtki :lol:
Spray tez narazie odpuściłam bo mieszkam w dziwnej okolicy ;)
Brak jakichkolwiek psich amantów czajacych sie za zakretem :lol:

Za to na wszelki wypadek kupiłam dłuuuuga smycz i nie puszczam sunienki wolno.

Jeszcze nie zdecydowałam czy wykastrować samca czy wysterylizować sunie. Kompletnie mnie to dobija i nie wiem jaka podjac decyzje...
Myślałam zeby sunie wysterylizowac po 2 cieczce ale niewiem czy dam rade wytrzymac kolejna cieczke, to pilnowanie i stres.

Link to comment
Share on other sites

może to nie głupi pomysł :diabloti:
razem zawsze razniej :p
Mysle ze po akcji "cieczka" wybiore sie z nimi do weta niech obada obydwoje, zobacze jak zdrowotnie samiec bedzie mógl to jajca ciachciach :diabloti: a jak nie no to suni operacjon zrobią.:cool3:

Zmartwiła mnie jedna rzecz... Sunia jakias godzine temu zwymiotowała tym co jadla o godzinie 19.00
i teraz dwa razy zwymiotowała... nie wiem czemu. i teraz tak sie położyła na podusi i wzdycha...

Zmartwiła mnie, nic innego niż zwykle nie zjadła... :roll:

Link to comment
Share on other sites

A po co miałabyś czekać aż do końca drugiej cieczki? Jedna w zupełności wystarczy, jeśli i tak chcesz sukę sterylizować. Jedyne co Ci da czekanie do "po drugiej cieczce", to że sterylka dużo mniej skutecznie ochroni sukę przed nowotworem sutka.

Brak apetytu może być spowodowany cieczką, wymioty z kolei właśnie niejedzeniem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']A po co miałabyś czekać aż do końca drugiej cieczki? Jedna w zupełności wystarczy, jeśli i tak chcesz sukę sterylizować..[/quote]

Ona jest taka młodziutka teraz :roll: 7 miesiecy dopiero i juz sterylka juz operacja. Radzono mi zebym ja sterylizowala po 2 cieczce bo wtedy bedzie juz bardziej rozwinieta i dojrzala zarówno psychicznie jak i fizycznie.

Link to comment
Share on other sites

Kto Ci tak radził, weterynarz??

"Wewnątrz" suka jest już w pełni rozwinięta, "na zewnąrz" będzie się nadal rozwijać i sterylizacja nie ma na to wpływu: rozbuduje się, nabieże masy. Natomiast jeśli chodzi o jej psychikę... to ja nie rozumiem, w jaki sposób pozytywnie może na nią wpłynąć druga cieczka... Albo negatywnie. Albo jakkolwiek...

Zachowanie suki zmienia się w danym cyklu pod wpływem hormonów. Cykl się kończy, zachowanie ulega kolejnej zmianie. Cieczka, ciąża, laktacja - hormony skaczą. Odstawienie szczeniąt i oczekiwanie na kolejną cieczkę - procesy ulegają czasowemu wygaszeniu. Sterylizacja - procesy ulegają trwałemu wygaszeniu.

Jeśli zabieg operacyjny, to właśnie na młodym organizmie - oczywiście po uprzednich badaniach krwi i serca.

- sterylka przed pierwszą cieczką - zerowe ryzyko raka sutka
- sterylka po pierwszej cieczce - minimalne ryzyko raka sutka
- steylka po drugiej, trzeciej, piątej cieczce - ryzyko wzrasta z wiekiem suki i kolejnymi cyklami

Skoro suczka ma być wycięta, to na co czekać? Po co ryzykować dodatkowo np. ropomaciczem?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...