Jump to content
Dogomania

Cocker Spaniel Angielski, czy nadal warto kupić z Zkwp?


damianKr

Recommended Posts

Jaki piękny i uśmiechnięty :) Cudny szczeniorek :)

Co do spacerów - kiedy to nie powiem (nie znam się) ale przyzwyczajaj i do schodów i do windy. Znam psy, który na widok schodów wpadają w panikę...

Na ogólnodostępnym terenie zawsze ze smyczką. Miałam co najmniej kilka sytuacji gdy podbiegał do mnie szczeniak luzem, a właściciel nie zapytał nawet czy może się zapoznać. Młode zawsze jest ciekawskie, a to moze się dla niego źle skończyć (auta lub agresywne dorosłe psy-to mit ze szczeniaków nie ruszą)

Suplementy? Czy szczeniak musi to najlepiej chyba weta zapytać np przy szczepieniu. Ja moim daje, jednemu na stawy, a drugiemu olej CBD - ale to starsze, chore pieski.

Dnia 2.10.2020 o 14:11, Patmol napisał:

Na sierść dobre też są żółtka -ale to też temat rzeka;  moje psy dostają surowe, ale jedzą codziennie surowe mięso. Przy karmieniu suchym trzeba przemyśleć dawanie surowych żółtek  - bo może to nie być dobry pomysł.

witaminy i preparaty - też zależy od tego co jest w karmie ; jaka karma, jaki pies itd, i co je poza karmą, jakie sa choroby typowe dla rasy, czy rodzice sa zdrowi -czy sa jakieś predyspozycje itd

 

Jak zwykle zgadzam się w całości z Patmol. Nie można uogólniać, każdy pies potrzebuje (lub nie) innej suplementacji.

Smaczki - dobierz do swojego psa, kazdy pies lubi co innego. Ja z moim Yoru praktycznie cały czas muszę pracować ze smaczkami, a do tego jest bardzo trudnym psem, wiec priorytetem jest dla mnie aby były praktyczne (suche nie mokre bo smaczki mam wszedzie pochowane po kieszeniach) i zeby mu smakowały. Ale agresywny staruszek to nie szczeniak, wiec ty masz większy wybór. No i ja nie gotuję, nie lubie, nie umiem, nie chce mi się (i juz, trudno, taka jestem, pomagam psom jak mogę ale gotować nie będę)

Z tym ze groch jest niezdrowy, to nie słyszałam. To jaka karma zamiast Carnilove polecacie suchą? Od razu napiszę ze nie Alpha Spirit, bo nie jest na moją kieszeń przy dwóch dużych psach. Coś w miarę przystępnej cenie (czyli nie wiecej niz 16zł/kg)

 

 

Link to comment
Share on other sites

29 minut temu, Joanienka napisał:

To jaka karma zamiast Carnilove polecacie suchą? Od razu napiszę ze nie Alpha Spirit, bo nie jest na moją kieszeń przy dwóch dużych psach. Coś w miarę przystępnej cenie (czyli nie wiecej niz 16zł/kg)

 

 

Naprawdę nie wiem.  Kombinowałam i szukałam karmy, żeby miała rozsądny skład i rozsądną cenę, i nie znalazłam. Dlatego przeszłam na surowe mięso. Na pewno przy jednym mniejszym psie -jest cenowo łatwiej, niż przy dwóch większych czy  średnich. Moje suki razem wazą ponad 40 kg.

No i  jedna moja suka uparcie odmawiała suchego, każdego, i dożywiała się na spacerach -głównie myszami, ale tez łypała na ptaki, wiewiórki, jadła koniki polne.  Odkąd dostaje surowe mięso, już kilka lat, przestała polować, ale jej zdaniem mięso ze sklepu to nie  jest świeże mięso. 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, damianKr napisał:

Piesek bardzo szybko się przyzwyczaił do nowego domu. Straszny z niego pieszczoch, staramy się stosować rady z książek, ale czasami ciężko zastosować coś w praktyce, np. pies chce wskoczyć na kanapę, lub zjada resztki jedzenia po dziecku z podłogi. Możemy go ciągle zabierać mówić źle i pies nawet łapie ale za kilka godzin znowu to samo.

Sikanie na matę jest również losowe.

Mam również wrażenie że tych pieszczot jest zbyt dużo i trzeba je dawkować.

Fajny słodziak. 

Nie wiem czy warto dawkować pieszczoty. To maluch, i w dodatku poza domem, potrzebuje wsparcia -ciepła, przytulenia.   Pieszczotami uczysz go, że twoje ręce są miłe, przyjazne.  Pewnie to tez dla niego potwierdzenie akceptacji.  Byle go nie traktować jak pluszaka.

Nie jestem trenerem czy szkoleniowcem, ale zawsze sie starałam, żeby ręce były od głaskania/przytulania/dawania, a nie zabierania - i tak jak czytam książki, czy obserwuję, to jest to dobre rozwiązanie. I do tego szczeniakowi raczej się pokazuje co ma robić, niż zabrania - chodzi o proporcje. Czasem sie zabrania, jak juz inaczej się nie da,  ale zasadniczo sie pokazuje i chwali.

Np pies wchodzi na fotel, przykład, i przyjmijmy, że ustałeś z zoną, ze nie ma wchodzić.

Jeśli bierzesz go na ręce i zdejmujesz -to co rozumie pies?  jak wejdę na fotel to mnie wezmą na ręce -zainteresują się

jesli na niego krzykniesz/powiesz ostrzej, ostro weźmiesz na ręce -  ? to dla psa Ty jesteś trochę jednak niebepieczny

więc najlepiej byłoby, chociaż to pracochłonne poczatkowo, zachęcać psa , bez zabierania i mówienia "zle", żeby schodził na podlogę sam/ bez udziału Twoich rąk - i wtedy jak zejdzie/ chwalić, nagradzać zabawa - na poczatku (nie smaczkami - bo bedzie wchodził, zeby zejść i dostać smaczek) a z czasem dołożyć polecenie "zejdź" i mówić tylko "dobrze:"  czy inna pochwałę, która mówisz -powinna byc stała ; bez dodatkowej zabawy.

ewentualnie zastawić czyms fotel, zeby nie mógł wejśc.

Moje psy maja po 20 kg, i mogą wchodzić na fotel, ale jak powiem " zejdź" schodzą ; nie dotykam ich reką, nie spycham, nie mówię ostro. Wystarczy samo "zejdz" i potem "dobrze".

Byłam ostatnio u znajomych z psem, i nie chciałam zeby mój pies im wchodził na kanapę, a pies podchodził do kanapy i patrzył na mnie, i mimo, ze nawet nie wszedł  mówiłam "zejdź". Podszedł 3 razy , 3 razy usłyszał "zejdz" i mu to wystarczyło, że nie wolno - mimo, ze nie powiedziałam "nie wolno" bo nie było do czego.  Położył się koło mnie na podłodze, został pochwalony, i nawet dostał kawałek ciastka.

Dlatego nie tyle chodzi o to, żeby zabraniać, ile żeby pokazać właściwe zachowanie

To znaczy chodzi o takie budowanie rzeczywistości, żebyś mógł szczeniaka przede wszystkim  chwalić, i jednocześnie uniemożliwiał niewłaściwe zachowania, a nie wszystkiego zabraniał -nie wchodź tam, nie wchodź tam, nie rób tego itd.

Na pewno warto tez o wszytko pytać hodowcę.

 

Link to comment
Share on other sites

11 minut temu, Patmol napisał:

Moje psy maja po 20 kg, i mogą wchodzić na fotel, ale jak powiem " zejdź" schodzą ; nie dotykam ich reką, nie spycham, nie mówię ostro. Wystarczy samo "zejdz" i potem "dobrze".

Moje także :) Ale nigdy nie wskakują bez pozwolenia. Naszą komendą zezwalającą jest "hop!". Wtedy pies moze wejść na łóżko/kanape/fotel/wejść do auta na siedzenie. Na "zejdź" schodzą. Również zero dotyku, tylko pochwała. Yoru udało mi się tez nauczyć ze siada na kanapie tam, gdzie pokazuję ręką, nigdzie indziej. Czasem się przydaje, jak kocyk czy kapa nie przykrywa całości kanapy.

Ogólnie ja uczę Yoru tylko nagrodami.

W przypadku Misi zrobiłam wyjątek - za radą behawiorystki. Miałam z początku mały kłopot z bronieniem zasobów/terytorium i ją karciłam za przejawy agresji do Yoru. Ale z czasem i tak zamieniłam to na nagradzanie za brak agresji, bo jest to w moim przekonaniu skuteczniejsza metoda, choć moze czasochłonna. Mam teraz w domu zgodę.

35 minut temu, Patmol napisał:

Naprawdę nie wiem.  Kombinowałam i szukałam karmy, żeby miała rozsądny skład i rozsądną cenę, i nie znalazłam. Dlatego przeszłam na surowe mięso. Na pewno przy jednym mniejszym psie -jest cenowo łatwiej, niż przy dwóch większych czy  średnich. Moje suki razem wazą ponad 40 kg.

No i  jedna moja suka uparcie odmawiała suchego, każdego, i dożywiała się na spacerach -głównie myszami, ale tez łypała na ptaki, wiewiórki, jadła koniki polne.  Odkąd dostaje surowe mięso, już kilka lat, przestała polować, ale jej zdaniem mięso ze sklepu to nie  jest świeże mięso. 

Szkoda :(

Moje dwa razem ważą równo 45kg. Miśka surowego nie zje, a Yoru nie przetrawi. A ja nie mam gdzie tego trzymać ani jak kupować - odpada ta opcja. I suplementować tez nie umiem.

O tym groszku muszę poczytać.

Link to comment
Share on other sites

To nie tak, ze zakazane, chociaż były też(i sa prowadzone badania) o wpływie ryżu na p[przyswajalność  tauryny - i podobno im więcej ryżu tym gorsza przyswajalność, ale im więcej w karmie ziemniaków czy ryżu -tym mniej mięsa.

np tutaj jest strona inspektoratu weterynarii  https://www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/karmy-dla-zwierzat-domowych

i jak wejdzie w wytyczne ) Wytyczne żywieniowe dotyczące pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla kotów i psów(czyli takie jakby zalecenia -bo to nie jest zobowiązujące to na-samym końcu/ostatnia strona wytycznych jest tak napisane (pogrubienie moje) -to tak jakby się odnosiło właśnie do Brita

7.3.3. Pies Zdrowe psy syntetyzują wystarczającą ilość tauryny z obecnych w pokarmie aminokwasów siarkowych, takich jak metionina i cysteina. Mimo to niskie stężenie tauryny w osoczu lub pełnej krwi może wystąpić u psów żywionych pokarmami niewzbogaconymi, o bar-dzo niskiej zawartości białka, lub pokarmami ubogimi w aminokwasy siarkowe, czy z niską dostępnością tych aminokwasów (Sanderson i wsp. 2001, Backus i wsp. 2003). Podawanie niektórych karm zawierających jagnięcinę i ryż może zwiększać ryzyko niskiego poziomu tauryny w organizmie wskutek niższej biodostępności aminokwasów siarkowych i zwiększonej utraty tauryny z kałem, prawdopodobnie z powodu obecności otrąb ryżowych (Backus i wsp. 2003, Delaney i wsp. 2003,

 

No i płacić tyle kasy za ziemniaki czy ryż? to mnie się wydaje przerażające

przykładowy Brit Care Adult Large Breed   https://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_psa_sucha/brit/brit_care/474762

jak kupisz od razu 12 kg, to kosztuje 13 zł za 1 kg  - wcale nie jakoś mało

a w składzie zagadki

Skład:
mączka jagnięca (38%), ryż (38%), tłuszcz z kurczaka (konserwowany tokoferolami), suszone jabłko, olej z łososia (2%), naturalne aromaty, drożdże piwne, hydrolizowane skorupiaki (źródło glukozaminy, 260 mg/kg), ekstrakt z chrząstki (źródło chondroityny, 160 mg/kg), mannanooligosacharydy (150 mg/kg), zioła i owoce (rozmaryn, goździk, cytrusy, żółcień, 150 mg/kg), fruktooligosacharydy (100 mg/kg), juka (100 mg/kg), inulina (90 mg/kg), ostropest plamisty (75 mg/kg).

 

mączka jagnięca? co to jest?  mięso? -raczej nie -boby pisało, ze mięso- czyli co? nie wiem

38 procent to ryż - suchy? czy taki już ugotowanY? bo jak suchy,, to po ugotowaniu jest go ponad 90 procent ( 1 szklanka suchego ryżu na 2 szklanki wody daje po ugotowaniu 3 szklanki ryżu).

No i ryżu sie nie powinno codziennie jesć na wszystkie posiłki.

i ten ryż w karmie jest gorszej jakości niz ten dla ludzi; czyli może być troszkę spleśniały , lub z robakami - w sumie robaki to tez białko.

Pasze dla zwierzat robi się z odpadów III kategorii, czyli juz odpad, ale jeszcze nie jest groźne dla zdrowia -przynajmniej w założeniach.

i do Brita sie tyczą jakby dokładnie wytyczne żywieniowe - w sensie odradzają karmienie karmą o składzie jagnięcina i ryż, z  uwagi na ryż

 

Link to comment
Share on other sites

na pewno

Moja suka uważa, ze zawracam głowę, po prostu bym chwile nie patrzyła, a ona by sobie sama  skomponowała zbilansowany posiłek -jedna wiewiórka, kilka myszy, jakieś korzenie, czasem gołąb. Tanio i zdrowo. i kaczki -bo u nas jest mnóstwo kaczek.

Im wiecej czytam tym jestem głupsza -jak Sokrates

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kiedyś na wsiach też ludzie żywili psy w sumie ziemniakami; więc ziemniaki w karmie może tak nie dziwią. Ale juz to, ze przyjeżdżają z Kanady i kosztują po 13 zł za 1 kg -to mnie raczej dziwi.  

i kiedyś to pies pojadł tych ziemniaków, z zupą, a potem sobie szedł coś upolować -nawet teraz myszy są Wszędzie. Tyle, ze obecnie te psy karmione ziemniakami z Kanady nie mają się jak dożywić. Myszy zawierają mnóstwo tauryny. Ale ziemniaki niestety nie.

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Patmol napisał:

a którą karmę dajesz?

Moi dostają Brita z kaczką i ryzem, ale prócz tego mięso dla ludzi

 

21 minut temu, Patmol napisał:

. Tanio i zdrowo. i kaczki -bo u nas jest mnóstwo kaczek.

Ja swojej ostatnio powiedziałam, że na razie kaczce darujemy życie, dopiero jak nas przycisnie, to nam upoluje kaczuszkę :D ;) 

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Patmol napisał:

To nie tak, ze zakazane, chociaż były też(i sa prowadzone badania) o wpływie ryżu na p[przyswajalność  tauryny - i podobno im więcej ryżu tym gorsza przyswajalność, ale im więcej w karmie ziemniaków czy ryżu -tym mniej mięsa.

np tutaj jest strona inspektoratu weterynarii  https://www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/karmy-dla-zwierzat-domowych

i jak wejdzie w wytyczne ) Wytyczne żywieniowe dotyczące pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla kotów i psów(czyli takie jakby zalecenia -bo to nie jest zobowiązujące to na-samym końcu/ostatnia strona wytycznych jest tak napisane (pogrubienie moje) -to tak jakby się odnosiło właśnie do Brita

7.3.3. Pies Zdrowe psy syntetyzują wystarczającą ilość tauryny z obecnych w pokarmie aminokwasów siarkowych, takich jak metionina i cysteina. Mimo to niskie stężenie tauryny w osoczu lub pełnej krwi może wystąpić u psów żywionych pokarmami niewzbogaconymi, o bar-dzo niskiej zawartości białka, lub pokarmami ubogimi w aminokwasy siarkowe, czy z niską dostępnością tych aminokwasów (Sanderson i wsp. 2001, Backus i wsp. 2003). Podawanie niektórych karm zawierających jagnięcinę i ryż może zwiększać ryzyko niskiego poziomu tauryny w organizmie wskutek niższej biodostępności aminokwasów siarkowych i zwiększonej utraty tauryny z kałem, prawdopodobnie z powodu obecności otrąb ryżowych (Backus i wsp. 2003, Delaney i wsp. 2003,

 

 

 

Masz może link do tych badań?  Chciałabym zerknąć jak dane były zbierane I jaką metodą były przeprowadzane.

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, damianKr napisał:

Dzień dobry, jestem Floki ;).

4f67fc960f5fc7c0med.jpg

9daa54ee888f9449med.jpg

Ograniczamy mu spacery do minimum. Jeśli już to staram się wybierać miejsca jak najmniej uczęszczane przez inne psy. Pani w hodowli tak doradziła, ale dla bezpieczeństwa może faktycznie przytrzymam go w domu.

Miał już dwa komplety szczepień we środe idzie na kolejne.

Co do zmiany karmy to zaleca jednak poczekać pierwszy miesiąc ponieważ raz że stres ze zmianą miejsca dwa pies będzie osłabiony po szczepieniach.

 

Piesek bardzo szybko się przyzwyczaił do nowego domu. Straszny z niego pieszczoch, staramy się stosować rady z książek, ale czasami ciężko zastosować coś w praktyce, np. pies chce wskoczyć na kanapę, lub zjada resztki jedzenia po dziecku z podłogi. Możemy go ciągle zabierać mówić źle i pies nawet łapie ale za kilka godzin znowu to samo.

Sikanie na matę jest również losowe.

Mam również wrażenie że tych pieszczot jest zbyt dużo i trzeba je dawkować.

Śliczny niuniuś.:) :)

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Joanienka napisał:

Coś będę musiała im dawać do jedzenia :(

Zerknij na Simpson.  Może coś znajdziesz. https://usledzi.pl/produkt/adult-sensitive-lamb-potato-hypoalergiczna-karma-jagniecina/

Zooplus czasami myli się w opisach lub ma nieaktualne. Warto sprawdzać na stronie producenta. 

kiedyś z Renske były ciekawostki z opisem :) dystrybutor sobie,  producent jeszcze inaczej i inaczej na opakowaniu :)))

Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, uxmal napisał:

Masz może link do tych badań?  Chciałabym zerknąć jak dane były zbierane I jaką metodą były przeprowadzane.

Nie mam.  Czytałam o  tym tutaj https://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/zw_2005_02_Znaczenie_tauryny.pdf

W doświadczeniu Tôrres i wsp. (22) wykonanym na młodych psach samcach beagle wykazano, że dieta komer-cyjna zawierająca jagnięcinę i ryż nasilała wydalanie tauryny z moczem, ale nie miała wpływu na jej stężenie we krwi (22. Tôrres C.L., Backus R.C., Fascetti A.J., Rogers Q.R.: Tau-rine status in normal dogs fed a commercial diet associa-ted with taurine defi ciency and dilated cardiomyo).

 

Pewnie by trzeba poszukać tego badania  Tôrres i wsp. Nie szukałam, bo dla mnie to tylko ciekawostka -nie karmię ani ryżem ani jagnięciną.

tutaj też sa wspomniane badania, ale bez szczegółów (pewnie można dopytać autorkę posta o link do badań) https://www.facebook.com/raw.edukacja/posts/2120201991407021/

Kolejne badania pokazały, że związek z niedoborem tauryny ma obecność dużych (dla psa) ilości włókna w diecie, zbyt niska podaż białka lub dieta oparta na białkach o niskiej wartości biologicznej. Zaczęły się problemy zdrowotne u psów karmionych karmami na bazie ryżu i jagnięciny co sugerowało, że różna jest biododstępność tauryny z różnych źródeł. (...)

Rok 2016 przyniósł wyniki badania w którym sprawdzano słuszność hipotezy o wpływie błonnika na tempo wydalania tauryny skoniugowanej z kwasami żółciowymi. Badanie objęło 18 średnich i dużych psów, które przez 12 tygodni karmiono karmami zawierającymi otręby ryżowe, celulozę i pulpę buraczaną (wytłoki). Po 12 tygodniach stężenia tauryny w osoczu i krwi pełnej u tych psów były znacznie niższe w stosunku do wartości wyjściowych, spadła także pozorna strawność białka, znacznie wzrósł poziom wydalanych kwasów żółciowych (skoniugowanych z tauryną). Najgorzej wypadły wyniki u psów, w dietach których zastosowano pulpę buraczaną jako źródło błonnika.

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, uxmal napisał:

Zerknij na Simpson.  Może coś znajdziesz. https://usledzi.pl/produkt/adult-sensitive-lamb-potato-hypoalergiczna-karma-jagniecina/

Zooplus czasami myli się w opisach lub ma nieaktualne. Warto sprawdzać na stronie producenta. 

kiedyś z Renske były ciekawostki z opisem :) dystrybutor sobie,  producent jeszcze inaczej i inaczej na opakowaniu :)))

Patmol - co sądzisz o tej Simpson? Wersja z ziemniakami i jagnięciną wygląda całkiem obiecująco, cenowo mieści się w moim zakresie... na zooplusie jest nawet taniej

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Patmol napisał:

Nie mam.  Czytałam o  tym tutaj https://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/zw_2005_02_Znaczenie_tauryny.pdf

W doświadczeniu Tôrres i wsp. (22) wykonanym na młodych psach samcach beagle wykazano, że dieta komer-cyjna zawierająca jagnięcinę i ryż nasilała wydalanie tauryny z moczem, ale nie miała wpływu na jej stężenie we krwi (22. Tôrres C.L., Backus R.C., Fascetti A.J., Rogers Q.R.: Tau-rine status in normal dogs fed a commercial diet associa-ted with taurine defi ciency and dilated cardiomyo).

 

Pewnie by trzeba poszukać tego badania  Tôrres i wsp. Nie szukałam, bo dla mnie to tylko ciekawostka -nie karmię ani ryżem ani jagnięciną.

tutaj też sa wspomniane badania, ale bez szczegółów (pewnie można dopytać autorkę posta o link do badań) https://www.facebook.com/raw.edukacja/posts/2120201991407021/

Kolejne badania pokazały, że związek z niedoborem tauryny ma obecność dużych (dla psa) ilości włókna w diecie, zbyt niska podaż białka lub dieta oparta na białkach o niskiej wartości biologicznej. Zaczęły się problemy zdrowotne u psów karmionych karmami na bazie ryżu i jagnięciny co sugerowało, że różna jest biododstępność tauryny z różnych źródeł. (...)

Rok 2016 przyniósł wyniki badania w którym sprawdzano słuszność hipotezy o wpływie błonnika na tempo wydalania tauryny skoniugowanej z kwasami żółciowymi. Badanie objęło 18 średnich i dużych psów, które przez 12 tygodni karmiono karmami zawierającymi otręby ryżowe, celulozę i pulpę buraczaną (wytłoki). Po 12 tygodniach stężenia tauryny w osoczu i krwi pełnej u tych psów były znacznie niższe w stosunku do wartości wyjściowych, spadła także pozorna strawność białka, znacznie wzrósł poziom wydalanych kwasów żółciowych (skoniugowanych z tauryną). Najgorzej wypadły wyniki u psów, w dietach których zastosowano pulpę buraczaną jako źródło błonnika.

 

 

Znalazłam. Też nie karmię. Z przyzwyczajenia zawodowego wolę przeczytać u źródła skąd takie wnioski są wyciągane.

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Joanienka napisał:

Patmol - co sądzisz o tej Simpson? Wersja z ziemniakami i jagnięciną wygląda całkiem obiecująco, cenowo mieści się w moim zakresie... na zooplusie jest nawet taniej

To znaczy ja bym poszukała karmy, gdybym miała karmić gotowcami, gdzie jest wprost napisane ile jest mięsa i jakie.  No wiem, że ziwi peak jest bardzo drogie, ale  na pewno są karmy, gdzie jest napisane "mięso". Tylko trzeba poszukać porządnie, Ale nie alpfa spirit -bo tam jest "świeże mięso"  a nie lubię jak ktoś mnie mnie robi w jelenia.

Bo "jagnięcina"  to nie wiadomo co to jest. Gdyby pisało "mięso jagnięce bez kości" -no to ok , nawet jeśli to podroby
 

Do tego bym szukała karm robionych w Polsce (fabryka w Polsce), ewentualnie w Czechach,  bo wtedy jest pewność , że to nie przyjeżdża z Chin. To znaczy nawet jak karma jest zrobiona z odpadów, to sa to odpady według polskich/czeskich norm -jest szansa, że jakiś norm odpadowych przestrzegają.  A nie sa to chińskie odpady przerobione w Chinach i przywozowe jako karma kanadyjska.

Do tego bym karmy zmieniała, czyli kupowała małe opakowania, takze by pies nie jadł cały czas tego samego.  I raz takie chrupki, a raz takie , raczej mokre niz suche,  i potem zmiana i inne.

I jeszcze bym szukała karm z normalnymi nazwami - bo karma o nazwie " smak dzikości", a w karmie głownie kukurydza,  to wydaje mi sie przerażające - jakby cała energia producenta poszła w wymyślanie nazwy i ładnego opakowania,

I jeszcze bym poczytała o diecie ketogennej/ketogenicznej  (padaczka). Róznię o niej piszą, ale też pozytywnie np tutaj (tyle, że artykuł niedostępny -jest tylko początek)

https://vetkompleksowo.pl/kategorie-tematyczne/postepowanie-dietetyczne-wspomagajace-w-padaczce-idiopatycznej-u-psow/

Najnowsze wyniki badań klinicznych pokazują, że postępowanie dietetyczne w oparciu o diety ketogenne z MCT stanowi nową nadzieję skutecznego i długotrwałego wspierającego postępowania w padaczce idiopatycznej u psów.

W sumie dieta ketogeniczna zakłada bardzo mało węglowodanów, a dużo białka i tłuszczu  - czyli w założeniach (nie znam się na tej diecie) nie jest zła dla psa.  Ale by trzeba poczytać.

I jeszcze przy padaczce trzeba szczególnie uważać na konserwanty w karmach -wiec pod tym względem tez by trzeba patzreć. Na pewno każda sucha karma ma jakieś konserwanty -trzeba by się w tym rozeznać, ktore odpadaja przy padaczce. ( np BHA/BHT odpadaja)

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Joanienka napisał:

Patmol - co sądzisz o tej Simpson? Wersja z ziemniakami i jagnięciną wygląda całkiem obiecująco, cenowo mieści się w moim zakresie... na zooplusie jest nawet taniej

No i do tego cena  tych karm suchych jest przerażająca dla mnie.

Np pies o wadze  20-25 kg , taki jak  mój, zjada dziennie ok 40 dag mięsa (jak nie je żadnej komercyjnej karmy) niech będzie 0,5 kg mięsa  dla  dorosłego psa 25 kg. 

czyli np (bardzo upraszczając)  5 dag surowej wątróbki kaczej ( 25 groszy   ) i 30 dag surowa szynka wieprzowa (lub mięso z uda z indyka, lub cos  w tym stylu  - ok 3-4zł ) i 15 dag chrząstek z indyka (szyjek kaczych, szyjek gęsi itp - 75 groszy)

czyli razem za cały dzień dla psa 25 kg  - ok 4-5 zł  (samo mięso w tym podroby i chrząstki, bez kurczaka -który jest najtańszy; czyli gdyby dać samego kurczaka  - w sensie wątróbki z kurczaka , szyjki i mięso z kurczaka  to by wyszło 2 zł  dla psa 25 kg za cały dzień)

a teraz przykładowa karma -znalazłam taką, w której jest napisane "mięso" https://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_psa_sucha/lukullus_karma/lukullus/158185?zootopia_rec=true&cn=initial&si=8&pn=web_pdp&pr=container_2&strategy=51920183&rk=1-12&slot=3&pi=158185&rri=b422ed2b-691d-47a4-86e3-95d820c8c565

Skład:
sproszkowane mięso kurczaka (26 %), ryż pełnoziarnisty, sproszkowany łosoś (6 %), ziemniaki, tłoczony na zimno olej rzepakowy, algi morskie, lucerna, kiełki ryżu, buraki, zioła, gruszki, jabłka, masa żółtkowa, kminek, olej lniany, chleb świętojański, tlenek glinu, ziemia okrzemkowa, yucca schidigera, borówki, elementy śladowe, witaminy

mięsa   jest tylko 26 procent (kurczak jest najtańszy z mies, i nawet nie wiemy co  w tym jest -szyjki? wątróbka?), do tego ryż i ziemniaki

i nie można karmić psa samym kurczakiem, czyli by trzeba mu też dawać inne karmy , może na zmianę, z innym mięsem

jesli kupi sie od razu 6 kg -to karma kosztuje 15,50 zł za 1 kg

producent zaleca dawać 300 gram dla psa o wadze 25 kg - czyli koszt karmy (przy zakupie opakowana 6 kg) będzie ok  5 zł dziennie

bardziej się opłaca wydać 4- 5 zł  na kaczkę i indyka (wieprzowinę)  niż na kurczaka,ryż i ziemniaki

Nawet pewnie gdyby (nie mam doświadczeń) mięso ugotować i dodać np ryż to i tak gdyby karmić samym  kurczakiem (bez kaczki, wieprzowiny, indyka itd) to by pewnie wyszło taniej niz karma - a daje się mieso jakości dla ludzi, i dobry ryz

 

Więc mnie osobiście naprawdę jest trudno wybrać dobrą (wzglednie) karmę w cenie 15 zł za 1 kg, jak szynka wieprzowa  kosztuje ok 10 zł za 1 kg, a filet z indyka, mięso z udźca bywa po 12 za 1 kg, a cała kaczka pekińska, świeża, po 7 zł za 1 kg - normalnie w sklepie z mięsem dla ludzi -sama tez to jem (oprócz wieprzowiny, bo nie lubię). A kurczaka unikam, rzadko daję - bo to takie gorsze jedzenie -ćwiartki są po 3 zł za 1 kg.

wiem, ze  nie każdy chce się bawić z mięsem (mnie tez to nie bawi), a karma jest wygodna w pewnym sensie - ale  to tak jak z wszystkim innym - dobre gotowe kosztuje duzo wiecej, niz to w które trzeba włożyć pracę. tak samo jest z jedzeniem dla ludzi - wystarczy poczytać składy dżemów. Chciałam dżem jagodowy, gotowy, bez cukru i bez regulatora kwasowości  -i nie znalazłam w sklepie. Może jest gdzieś wysyłkowo, ale az tak go nie pragnę. Z pozostałych dżemów, szukałam w Tesco, tylko jeden rodzaj był bez cukru, syropu glukozowo itp i bez regulatora - na ogromną ilość dżemów w sklepie. Kosztował 4 razy tyle, co najtańsze. Nie zrobiłam swoich, to czasem kupuję. Tak samo kiedyś przeczytałam składy wszystkich ketchupów  w Tesco -ciekawa lektura.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja całe życie karmię swoje psy mięsem - wołowym, kurczakiem, indykiem na zmianę z dodatkiem warzyw i niewielkiej ilości węglowodanów czyli albo parzone płatki błyskawiczne albo ryż czy drobny makaron, mam psy ponad 53 lata i do dziś nie wiem co to alergie, biegunki i inne przypadłości żołądkowe. I mimo, że oboje z mężem pracowaliśmy a w domu były nawet 4 duże psy jaakoś mieliśmy czas na ich karmienie. Sucha karma była tylko awaryjnie jak wyjeżdżaliśmy na wystawy zagraniczne.

A z tymi dżemami to Patmol ma rację, trzeba dobrze szukać. Ja np nie lubię kupnych powideł śliwkowych bo wszystkie są za słodkie, ja robię je praktycznie bez cukru i są wystarczająco słodkie.

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Patmol napisał:

Do tego bym karmy zmieniała, czyli kupowała małe opakowania, takze by pies nie jadł cały czas tego samego.  I raz takie chrupki, a raz takie , raczej mokre niz suche,  i potem zmiana i inne.

Ja tak czasem robię, bo oni lubią zmiany i nie mają żadnych rewolucji po nich, ale to podobno też nie jest zalecane, tzn niby nie powinno się psu zmianiac chrupek 

4 godziny temu, Patmol napisał:

czyli np (bardzo upraszczając)  5 dag surowej wątróbki kaczej ( 25 groszy   ) i 30 dag surowa szynka wieprzowa (lub mięso z uda z indyka, lub cos  w tym stylu  - ok 3-4zł ) i 15 dag chrząstek z indyka (szyjek kaczych, szyjek gęsi itp - 75 groszy)

Ale to chyba nie są ceny z dużego miasta? Patrzac na ceny u mnie to zwykle kości potrafią kosztować 6 zł za kg

Zaskoczyłaś mnie tym błonnikiem, ciekawe jak to jest naprawdę, ja się starałam żeby błonnik im dostarczać, bo to z kolei niby zapobiega zapchaniu gruczołów, zresztą ryż do mięsa też nieświadomie dodawałam. Ciekawe, czy to się tyczy wszystkich gatunków ryżu 

Link to comment
Share on other sites

No niestety, ja czasu na BARF nie mam. Nie mam tez w mieszkaniu warunków na zamrażanie mięsa.

Jakąś suchą dobiorę.

Moze jak dzieci się usamodzielnią będę miała wiecej opcji na kombinowanie z dietami (także własnymi, bo przydałoby się).

Zmieniać co chwilę nie mogę, Yoru nawet przy małej zmianie pierdzi koszmarnie i ma rozwolnienie. Najgorzej było jak kiedyś próbowałam mu gotowane mięso dawać... Masakra tak się osrał.

Miśka dla porównania moze zmieniac karmy i zupełnie nic jej nie jest.

Padaczkę mamy pod kontrolą, w styczniu będzie 2 lata bez ataku :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Joanienka napisał:

Padaczkę mamy pod kontrolą, w styczniu będzie 2 lata bez ataku :)

 

Super - to bardzo długi  okres. Yoru ma farta, że na Ciebie trafił.

Nie ma co wprowadzać na szybko radykalnych zmian, pospiech jest dobry przy łapaniu pcheł, a nie w poważnych sprawach. Przecież możesz wybrać dobrą gotową i nią karmić, jeśli po niej Yoru dobrze się czuje - a jednocześnie, kiedy sie poczujesz gotowa na zmiany zmienić, albo nie zmienić nigdy -może wcale Barf by mu nie służył. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...