Jump to content
Dogomania

Spacer od 18 lat


Daga&Maks

Recommended Posts

Czyli teoretycznie powiedzmy 15 latka nie może wyprowadzić yorka ???:shake:
Jedyne to co jest za ta ustawą to to , że czasami osoby zbyt młode faktycznie nie radzą sobie z psem , ale tyczy się to również osób dorosłych TYLKO ŻE TEORETYCZNIE ONI SĄ SILNIEJSI ..... Spotakalam się z taką sytuacja w lecznicy lekarskiej , biedny pies wystraszony całą sytuacja chciał bo prostu wyjść z kliniki nie to żeby sie szarpał ,ale czołgał w kierunku dzrzwi , przy czym właściciel śrenio co 20 s bil go smyczą :angryy:i teoretycznie to mialo mu pomóc w tym aby siedzial spokojnie :shake:, pies jeszcze bardziej sie wystraszyl i chcial jak najszybciej wyjść , a miejsce z pewnością będzie mu sie niemile kojarzyło :(

Link to comment
Share on other sites

Owszem, powinny wychodzić z psami tylko osoby które sobie z nimi poradzą. Ale jak to przełożyć na konkretny przepis? Zapis? Jak to sprawdzić?

Jednak nie wszystkie dzieci powinny chodzić z psami i może ten przepis powinien być, ale np od lat 12 ? Widuję ostatnio dziewczynkę tak 10-12-letnią wyprowadzającą szczeniaka (tak z 7-8 miesięcy ma) - suczkę rottka. Dziewczynka dosłownie za sceniakiem jeździ a pies jeszcze na kolczatce czasem... Jakby to był samiec to za kilka miesięcy bardzo bym się go bała spotkać będąc ze swoim psem. Czasem też widzę tą suczkę z właścicielem... W ogóle jej nie wychowuje :shake: Jak obskakiwała mojego psa (bądź co bądź szczeniak rottka waży ze 3 razy więcej niż mój west) i prosiłam o odwołanie jej , skończyło się tym, że facet odciągał ją za obrożę i skarcił :roll: Na moje zastrzeżenie, że z takimi metodami wychowawczymi 'na pewno ułoży takiego psa' odrzekł, że on miał już 2 rottweilery i żebym mu nie zwracała uwagi. Potem gościa skojarzyłam... Wcześniej miał samca którego wypuszczał z klatki żeby sam się wyprowadził... w kagańcu...
Także jak widać tutaj wiek nie ma znaczenia.

Z drugiej strony są dzieci bardzo odpowiedzialne jak na swój wiek nawet 10-letnie więc przepis byłby dla nich mocno krzywdzący...

Trudno tu cokolwiek wymyślić żeby było sprawiedliwie.
Lepiej zapobiegać niż potem karać ale tutaj chyba powinien wystarczyć przepis, że za szkody wyrządzone przez psa odpowiada (płaci) jego pełnoletni właściciel (czyli opiekun dziecka) - no i bardzo skrupulatne tego egzekwowanie.

Link to comment
Share on other sites

racja, powinny chodzić na spacery z psami osoby, które sobie z nimi radzą, ale takie wprowadzanie ograniczeń wiekowych jest głupie .

u mnie na osiedlu chodzi dziewczynka, około 9 lat, nie radzi sobie zupełnie z psem . a chodzi z suką owczarka niemieckiego - dorosłą . miałam jedną sytuację z nią, jak to trzymała swojego psa, kiedy ja ze swoim przechodziłam obok, owczarek przewrócił dziewczynkę, bo tak ją pociągnął do mojego . widziałam kiedyś jak ze swoimi koleżankami goniły go, bo owej dziewczynce wyrwał się z ręki .

Link to comment
Share on other sites

Najdurniejszy przepis jaki kiedykolwiek widziałam. Czyli, gdybym była w Słupsku nie mogłabym z moim huskym wychodzić na spacer bo mam 14 lat? Totalna głupota. :shake: Więcej spotykam dorosłych ludzi nie umiejących sobie poradzić z psem niż osób poniżej 18 lat... Przykład? Byłam na spacerze, gdy moja sunia była jeszcze malutka. Ale co nie znaczy, że nie miała siłę, jak rwała się na smyczy do jakiegoś kota to ciągnęła nieźle. A jakąś babkę spotkałam z Samoyedem to jak ten do Ipi rwał to kobietę bez problemu wywalił :cool1: Inny przykład: Mam koleżankę 13-letnią która swoją labradorkę przywołuje zawsze i wszędzie bez problemu. Znam również kobietę, która swojego Beagla odwołać za nic nie może, kończy się tym, że gania za nim po polu.

Jednakże, gdy widzę małe dzieci z psami pokroju doga niemieckiego to tylko czekać aż pies trochę za mocno pociągnie, a dziecko runie na chodnik :shake:

Link to comment
Share on other sites

Ja mam 15 lat i raczej daje rade, no chyba że ktoś razem ze swoim psem prowokuje Marleya. Wtedy on jak to lab rusza w ataku radości. I ja potrzebuje ze 3 kroków, żeby wychamować.

Ostatnio zaatakował na goldek w kolcach bo dziecko nie utrzymało go. Dobrze, że do niczego nie doszło.

Link to comment
Share on other sites

A tu nie chodzi o odpowiedzialność w razie czego?

Martula_t mam nadzieję że Ty, lub ktoś tam obecny opierdzielił gościa tak że zamienił się w kupkę zawstydzonego popiołu.

Jak dla mnie bezsensowny przepis, w dodatku martwy. Zresztą z twarzy to mi nikt nie uwierzy ile mam lat, a dokumentów zwykle przy sobie nie mam bo nie noszę ich w kurtce/spodniach/saszetce które zabieram na spacery. To co zawiną mnie na komisariat?:lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='WŁADCZYNI']A tu nie chodzi o odpowiedzialność w razie czego?

[/quote]

Moim zdaniem kwestia odpowiedzialności jest wystarczająco określona. Za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiadają rodzice a za szkody wyrządzone przez psa odpowiada właściciel. Tworzenie sztucznych przepisów nie nauczy ludzi odpowiedzialności. Wyprowadzanie psa przez osoby małoletnie jest obwarowane tyloma uwarunkowaniami natury logicznej i czysto fizycznej, że trudno jednoznacznie określić wiek, w którym bezpiecznie można powierzyć psa dziecku. Dlatego przepis jest bezsensowny. Nie wyobrażam sobie żebym mając w domu np. 16sto latka nie mogła pozwalać mu wychodzić z psem (oczywiście opanowanym) na spacer, bo kiedy ten młody człowiek ma się nauczyć, że posiadanie psa to też obowiązki :shake:

Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie intencje są dobre, ale cały zapis już nie. Nie można ocenić wszystkich z góry. Nie razi mnie to, że dziewczynka mająca 13-14 lat wychodzi z swoimi yorkiem, jednak co powiecie na 15 letnich chłopców z agresywnymi amstafami, czy 7 letnie dwie dziewczynki z bokserem(przykłady wzięte z "podwórka", te sytuacje widzę codziennie na spacerach) średnio mi się to podoba. I takie coś chciałabym wyeliminować, bo stwarza to zagrożenie(średnio mnie obchodzi w tej sytuacji, że te 7letnie dziewczynki to jedyna szansa na wyjście tego psa, to za młode osoby, nie mające "autorytetu" psa, by w sytuacji, gdy pies im ucieknie, potrafiły go odwołać, a co dopiero odciągnąć). Mnie już zakaz nie obejmie - o ile wprowadzą go na większą skalę w PL - ale znam mnóstwo młodszych osób, które potrafią zapanować nad swoim psem i nie tworzą niepotrzebnego zagrożenia.

Link to comment
Share on other sites

Tu Karola ,ja uważam ,że to jakaś głupota. Ja chciałam mieć takiego psa, którego będę mogła sama wyprowadzać na spacer. Psa powinna wyprowadzać ta osoba, która sobie z nim poradzi, a mi mama właśnie wybrała małą, łagodną sunię, a nie wielkiego psa. To, że jestem jeszcze mała, to nie znaczy, że nie mogę spacerować z moim osobistym psem:)

Link to comment
Share on other sites

Ja jakoś jeszcze nie mam 18-tki, a nad moim psem panuję (i tak się składa, że poza mną prawie nikt). Ostatnio zostaliśmy zaatakowani przez pseudoONka, bo dwaj dorośli faceci obecni przy incydencie nie byli w stanie ani upilnować psa, ani go potem odwołać.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dog_master']A wystarczyl by ogolny zapis "zakaz, jezeli nie ma sie kontroli nad psem" i jego egzekwowanie... :roll:[/QUOTE]

a kto miałby to ocenić? NIe ma obiektywnych kryteriów. Bo każdy z nas inaczej rozumie kontrolę.
[QUOTE]
Za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiadają rodzice a za szkody wyrządzone przez psa odpowiada właściciel.[/QUOTE]
bez oznakowania wszystkich psów nie zawsze znajdziemy właściciela.

[QUOTE]bo kiedy ten młody człowiek ma się nauczyć, że posiadanie psa to też obowiązki [/QUOTE]

odpowiedzialności nie uczy się na zasadzie 'kupimy zwierzątko niech się dzieciak uczy' bo co jeśli dziecko oleje? Jaka z tego będzie płyneła nauka? Że można olać bo rodzice i tak się zwierzakiem zajmą.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dog_master']A wystarczyl by ogolny zapis "zakaz, jezeli nie ma sie kontroli nad psem" i jego egzekwowanie... :roll:[/quote] Jakie byłyby kryteria kontroli nad psem, bo nie bardzo rozumiem. Ktoś powie, że ocena gabarytów psa, ok, ale może 15latka z molosem panuje nad nim, bo sobie go tak wychowała? Tym bardziej nie wyobrażam sobie egzekwowania tego, bo jak ktoś może ocenić tę kontrolę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...