Jump to content
Dogomania

Jaką rasę mam wybrać vol. 2


Chefrenek

Recommended Posts

naklejka chyba masz rację-ni każdy taki "zapsiony";),a czy duży szwajcar się nadaje czy nie do "sportów"to nie mam zielonego pojęcia,bo takiej rasy w agility nie spotkałam,ale ponieważ mało widziałam to mogę się mylić.ale flat to ciekawa rasa,niepomyślałam o niej...

Link to comment
Share on other sites

O dalmatyńczyku już chyba tutaj pisałam. Miałam takiego od szczeniaka, ale sama miałam wtedy 9 lat i żadnej wiedzy o wychowaniu psa. Pies był agresywny, poważnie pogryzł Onka, który wszedł na naszą działkę, mordował koty na swoim terenie, odgryzł ucho rottweilerowi itp. Takich historii mam sporo. Wiem, że to była nasza wina. Teraz jestem dorosła i mam ttb ze schroniska. Od pierwszej chwili kiedy jest z nami staram się go wychowywać. Odwiedzają nas znajomi z dziećmi i psami, tak przyjacielskiego psa jeszcze nie miałam. Mieszkam przy lesie i tam chodzimy na spacery, zawsze na lince, bo mój terier wystawia zwierzynę i raz mi poszedł za sarną. Prawie zawału dostałam, płakałam (zapominałam gwizdka). Pies wrócił po 20 min. Już nigdy więcej go w lesie nie puszczę, linka ma 20 m, pies jest odwoływalny. Nie mam 100% pewności, że jak zobaczy zwierzę nie pobiegnie za nim, poza tym, w lesie pies musi być na smyczy. Koty to dla niego przyjaciele, nie rozumie dlaczego uciekają. Te z którymi się zna są przyjaciółmi.
To moje pierwsze doświadczenie z ttb, ale poznałam już kilka z nich. Wszystkie są cudowne wobec ludzi i innych zwierząt. Socjalizowane od początku, dynamiczne, ekspresyjne. Z moim biegam, a M jeździ na rowerze. Rudy skacze przez przeszkody i aportuje, szuka zaginionych w lesie psów. Dobrze jak na schroniskową bidę ;-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='anetta']Apropo smooth collie.
Ma/miał ktoś do czynienia z tym owczarkiem? Jaki jest w życiu codziennym?
Jakoś nigdy nie miałam okazji poznać tej rasy bliżej ;)[/QUOTE]

Ja miałam do czynienia z samcem niespełna rocznym, bardzo podjarany i ruchliwy, ale też fajnie współpracuje z człowiekiem.

Link to comment
Share on other sites

gdyby się zastanowić, to nie ma psa, który by w 100% zaspokajał potrzeby właściciela. zawsze jest małe "ale", czy to o wielkość, czy długość sierści, krótka/długa kufa itp...
uważam, że jeśli autorka chce dużego psa, to liczy się z tym, że trzeba konsekwencji i stanowczość. doberman też jest fajny, ale mi osobiście bardziej się podobają psy w typie molosa. ze średnich psów, które podchodzą pod opis są basenji. zwinne, bardzo sprytne, nieco sceptyczne do obcych, ale jak dla mnie za małe :(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ladySwallow']Ja miałam do czynienia z samcem niespełna rocznym, bardzo podjarany i ruchliwy, ale też fajnie współpracuje z człowiekiem.[/QUOTE]
Roczniak to dzieciak jeszcze. Ciekawe jakie są do dzieci, obcych, psów; ogólnie jak się żyje z takim psem.

[quote name='dog193']Mnie się smooth collie niesamowicie podobają, na wystawach zawsze cieszę nimi oczy :loveu: Myślę, że jak kiedyś zdecyduję się na owczara, a jeszcze nie będę gotowa na ONa, to sobie kupię krótkowłosego collaka :D[/QUOTE]
Mi też się podobaj z wyglądu, fajną mają budowę; dużym plusem jest to, że występują merlaki .

[quote name='gryf80']owczarek krótkowłosy szkocki ma "twardszy"charakter niż wersja z włosem długim,dlatego używany jest w policji.u nas w polsce raczej dośc rzadki-może dlatego,że amatorzy mówią iż to jakby collie ale skundlony,bo włosy krótkie[/QUOTE]
Jak dla mnie to nawet lepiej że jest mało popularny, nie chciałabym mieć psa którego widzę na rogu prawie każdej ulicy :evil_lol: Niestety corgi jest coraz więcej, na szczęście nie ma pseudo...jeszcze...:roll: Z resztą popularność każdej rasy nie wychodzi na dobre.
Smooth bardziej mi się podobają niż rough, nie mają tyle kudłów i widać budowę psa :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']ale jak linieją....podobno masakra...gorzej niz z długim włosem[/QUOTE]
Mojego syna tescoiwie maja krotkowlsego colli ,imieniem Fred juz 4 lata.To jest pies o wrazliwxym charakterze ,bardzo temperamentny ,czujny nadaje sie dp psich sportow.Mimo spacerow ,tak do 4 lat byl ciagle w ruchu ,olbrzymi ogrod przemierzal setki razy.Wrazliwosc i delikatniosc charakteru ma po colli dlugowlosym .Fred jest trzy kolorowy ,gladkowlosy.Nadaje sie tylko do sportowych ludzi,moze towarzyszyc rowerzyscie,czy moze byc przy boku konia w ujezdzaniu.Nie bedzie szczesliwy w malych mieszkaniach ,a zostawiony kilka godzin sam w domu,z nudow, moze stac sie wew.architektem

Link to comment
Share on other sites

wlasnie pudle ,a pozniej border colli to sa najiteligentniejsze psy.Pudle coraz czesciej sluza jako pomocnicy do osob niepelnosprawnych,przewodnikow niewidomych (pudel olbrzym)male pudle i duze np.do psiych sportow czy pokazow cyrkowych .Te psy potrzebuje ciaglego zajecia ,ciaglej nauki .
Border colli w zadnym przypadku nie nadaje sie mieszkan w bloku.najbardziej szczesliwy jest przy pilnowaniu,przepedzaniu owiec ,bydla,czy w zawodach sportowych.
tak jak pisalam dla osob co nie chcaprofesjonalnie zajc sie tresura psow ,mozna polecic psy mniej wymagajace tzn.entlebucher Sennenhund (wys.42-49cm)Appenzeller Sennenhund (50-59cm)czy Nova scotia duck Tollig Retriever 48-52cm) Sznaucer-(45-50)Boston Terrier (35-42)

Link to comment
Share on other sites

oczywiscie bloki to nie miejsce dla tych psow
po jakich torach?co macie przeciez te psy sa wtedy szczesliwe jak pracuja np.przy zaganianu bydla czy owiec ,lub podczas zawodow sportowych.To nie sa psa na spacery czy jako ozdoba mieszkanka czy auta!
Najlepiej sprawdzie sobie dobra lksiazke na temat tej rasy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...